Forum » PPA
[#1] Games Top 10
Czy Waszym zdaniem w Games Top 10 punkty gier Sensible Soccer i Sensible World of Soccer/SWOS powinny zostać połączone?

[#2] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

Ja tak szczerze to zawsze się dziwiłem, dlaczego w ogule łączy się tytuły w Top 10. I dlaczego np. łączony jest SWOS, GLOOM czy DOOM ale np. Lotusy czy WORMS już nie?

[#3] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

Moim zdanie tak. :P

[#4] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

Zdecydowanie nie, poniewaz SS rozni sie sporo, zwlazcza grywalnoscia od SWOS-a. Podejrzewam ze glosny oddane na SS wynika z tego ze wielu nie jest swiadoma ze to tak naprawdę rozne gry.
Wygladaja niemalże identycznie ale gdy odpalilem SS na mojej CD32 to z kazda minuta gry bylem co raz bardziej zawiedzony. Niestety oficjalnie nie wydano SWOS-a na CD32

[#5] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

W/g mnie także tytuły te nie powinny być ujednolicane ze względu na wszelakie sequele i edycje, które mogą być lepsze lub gorsze. Sądzę, że tytuł to tytuł i niech tak pozostanie.

Zastanawiałem się zaś nad samym głosowaniem. Top 10 jest świetną ideą jednakże przyznam się szczerze, że podawanie aż 10-ciu tytułów w kolejności malejącej miodnością trochę trudności mi nastręczało. Czasem myślę, że warto by było zrobić np. kategorie: cRPG, zręcznościowe, samochodowe, strategiczne, logiczne, z tym, że tutaj oczywiście jest problem czy gra jest logiczna czy zręcznościowa jeżeli zawiera oba elementy. Jednakże dałoby się to ustalić przy założeniu, że grę wybierałoby się z jakiegoś formularza alfabetycznego. No ale to może zbytnio skomplikowane.. Generalnie podawanie 10-ciu tytułów w odpowiedniej kolejności nie należy do zadań najprostszych. No to wyślę moje typy w tym miesiącu.

Pozdrawiam!!



Ostatnia modyfikacja: 11.08.2009 00:21:58
[#6] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

Według mnie tak
[#7] Re: Games Top 10

@APC74, post #2

I dlaczego np. łączony jest SWOS

Wersji różniły się praktycznie jedynie składami, więc zasadniczo nie było różnic.

GLOOM czy DOOM

Doom 1 i Doom 2 to tak naprawdę ta sama gra tylko że etapy inne i broń. Z Gloomem podobnie.

ale np. Lotusy czy WORMS już nie?

Lotusy z oczywistych względów są różnymi grami. Warto się jednak zastanowić, czy Lotus Trilogy nie powinno być wykluczone całkowicie a punkty równomierne rozłożone.

Worms i Worms DC to jednak dwie różne gry, choć pewnie znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że warto ich głosy połączyć.

[#8] Re: Games Top 10

@BagoZonde, post #5

To jest zbyt duże kombinowanie, które w moim mniemaniu nie ma sensu. Gdyby głosów było 100 lub 200, to może warto się zastanowić, lecz przy maksymalnie 40 głosach miesięcznie, nie ma sensu utrudniać sobie życia. Dziesięć tytułów to nie jest znowu tak dużo. To przecież tylko zabawa, a każdy zapewne podaje jakąś "własną" dziesiątkę. Są tacy, co podają gry, w które grali ostatnio, są tacy co głosują stale na to samo, a są tacy, którzy głosują z przekory, aby coś tam nie wygrało albo tacy, którzy chcą po prostu pokazać co według nich jest najlepsze.

[#9] Re: Games Top 10

@reactor, post #4

Ja popieram zdanie niektórych, że Sensible Soccer i SWOS to dwie różne gry, które w wielu aspektach różnią się filozofią rozgrywki. Dlatego nie łączyłbym tych gier. Niemniej, czekam na Wasze dalsze opinie. Może nie tylko dotyczące tej serii gier, ale także innych które należałoby połączyć (rozłączać to trochę bez sensu, bo nie wiem ile punktów miałbym poszczególnym tytułom przydzielić).

[#10] Re: Games Top 10

@mailman, post #9

Należy te gry traktować rozłącznie! Tak samo Lotusy, Wormsy, Gloomy itp. Spójrzcie na Red Alert 3 z peceta. Gra wyśmienita, zapierająca dech w piersiach i tak bardzo różniąca się jakościowo od Red Alert 2, ale jednocześnie wiele od niej zapożyczająca.

[#11] Re: Games Top 10

@mailman, post #7

mailman napisał(a):

> Doom 1 i Doom 2 to tak naprawdę ta sama gra tylko że etapy inne
> i broń. Z Gloomem podobnie.

A jednak sprzedawane osobno i wydane osobno, jako osobne części (a i nawet sequele). Przeciętny gracz nie musi wiedzieć, że np. Doom i Doom 2 to ten sam engine tylko inny WAD. Mało tego, do momentu wypuszczenia źródłówek mało kto to wiedział.

[#12] Re: Games Top 10

@mailman, post #1

Postulowalem o polaczenie punktow SWOS z punktami Sensible Soccer, ale nie spotkalo sie to ze zrozumieniem, bo podobno wiekszosc jest przeciwna.

Moim zdaniem wiekszosc ludzi ktora grala kiedys w Sensible Soccer (nawet jezeli glownie i tak naprawde grala w SWOS), to dzisiaj kojarzy SWOS'a z tytulem Sensible Soccer. Z pewnoscia jest grupa glosujacych, ktora skrupulatnie oddaje glos i wie ze chodzi im konkretnie o SWOS'a, ale ci ktorzy oddaja glos na Sensible Soccer najprawdopodobniej w duzej czesci sadza, ze tak wlasnie nazywala sie gra ktora w rzeczywistosci byla Sensible World Of Soccer.

W zwiazku z powyzszym ten podzial punktow z pewnoscia wychodzi na szkode miejsca w rankingu tej kultowej gry.

Czytajac tutaj argumentacje bodaj dwoch osob przeciwnych polaczeniu odnosze wrazenie ze sami sobie przecza. Z jednej strony bowiem twierdza, ze gry bardzo sie od siebie roznia, z drugiej strony sami potwierdzaja, ze niektorzy najprawdopodobniej nieswiadomie glosuja na Sensible Soccer bo grali w SWOS'a ale kojarza gre jako Sensible Soccer.

I juz ta sprzecznosc powinna byc wystarczajacym argumentem za polaczeniem, poniewaz tak czy inaczej wychodzi na to, ze SWOS traci punkty w rankingu przez ten podzial i miejsce na liscie nie jest adekwatne z faktycznymi sympatiami wzgledem poszczegolnych tytulow.

Ktos tez napisal, ze Sensible Soccer mialo wiele odmian. Skoro zatem podzial jest na SWOS i Sensible Soccer, to moze podzielic na SWOS 95, SWOS 96 itd. itd. Wtedy bylby totalny absurd ktory bylby po prostu rozwinieciem obecnego.
Roznice oczywiscie sa, ale trzeba brac pod uwage, ze w gruncie rzeczy to ta sama gra, a i pamiec glosujacych (jak sami przeciwnicy polaczenia pukntacji sugeruja) jest zawodna, co przeklada sie bezposrednio na miejsce tej legendarnej pilki w rankingu.

I poruszajac watek systemu glosowania. Zgadzam sie ze wytypowanie gier w kolejnosci hierarchicznej jest dosc trudne. Wszak w kazdej kategorii mielismy jakies ulubione tytuly. Mam jednak mieszane uczucia co do dzielenia listy na kategorie. Chyba za malo nas glosuje, zeby lista byla wiarygodna i miala sens. Nie wiem jak by to wyszlo w praktyce, ale zamiast 10 miejsc promowanych malejaca punktacja, dalbym 15 propozycji, z ktorych kazda dostawala by po punkcie. Nie trzeba by bylo rezygnowac z niektorych tytulow, a glosujacy i tak powinni ukazac scisla czolowke the best tytulow na Amige. Ewentualnie podzielilbym te 15 propozycji na 5 za 2 punkty i 10 za 1 punkt.



Ostatnia modyfikacja: 10.09.2009 12:16:34
[#13] Re: Games Top 10

@Duracel, post #12

ale ci ktorzy oddaja glos na Sensible Soccer najprawdopodobniej w duzej czesci sadza, ze tak wlasnie nazywala sie gra ktora w rzeczywistosci byla Sensible World Of Soccer.

Podobnie jak Ci, którzy głosują na Lotusa. Dlatego też pojawił się zapis w "zasadach", aby rozróżniać tytuły gier, na które się głosuje.

Czytajac tutaj argumentacje bodaj dwoch osob przeciwnych polaczeniu odnosze wrazenie ze sami sobie przecza. Z jednej strony bowiem twierdza, ze gry bardzo sie od siebie roznia, z drugiej strony sami potwierdzaja, ze niektorzy najprawdopodobniej nieswiadomie glosuja na Sensible Soccer bo grali w SWOS'a ale kojarza gre jako Sensible Soccer.

Weź jednak pod uwagę, że tytuł jest tytułem. Pierwszą moją grą odpaloną na własnej Amidze był "Lotus 2". Wszyscy w rodzinie wołali "Lotus". Gdybym poprosił np. kogoś z nich o to, aby zagłosował do gazetki na TOP10, sądzisz, że podaliby "Lotus 2"? I o to właśnie tutaj chodzi. Trzeba mieć świadomość tego, na co oddaje się głos. W moim odczuciu SWOS i SS to dwie odmienne gry, które łączy jedynie tematyka i grupa programistów. To że ktoś głosując tego nie zauważa... To tak jak przykład mojej rodziny... ;)


I juz ta sprzecznosc powinna byc wystarczajacym argumentem za polaczeniem, poniewaz tak czy inaczej wychodzi na to, ze SWOS traci punkty w rankingu przez ten podzial i miejsce na liscie nie jest adekwatne z faktycznymi sympatiami wzgledem poszczegolnych tytulow.


Podobnie jak "Lotus" zyskuje, "Lotus 2" traci... Nadal jednak, głosujący powinni większą uwagę zwracać na co głosują.

Ktos tez napisal, ze Sensible Soccer mialo wiele odmian. Skoro zatem podzial jest na SWOS i Sensible Soccer, to moze podzielic na SWOS 95, SWOS 96 itd. itd. Wtedy bylby totalny absurd ktory bylby po prostu rozwinieciem obecnego.

Oczywiście byłby absurd. SWOS-y różnią się jedynie składami i drobnymi poprawkami. Nie stanowią aż tak bardzo odmiennych tytułów (podobnie jak np. przytaczane tutaj Doomy albo Foundation). Niemniej różnicę między SS a SWOS są tak wyraźne, że moim zdaniem powinno być to rozróżnione.

I poruszajac watek systemu glosowania. Zgadzam sie ze wytypowanie gier w kolejnosci hierarchicznej jest dosc trudne. Wszak w kazdej kategorii mielismy jakies ulubione tytuly. Mam jednak mieszane uczucia co do dzielenia listy na kategorie. Chyba za malo nas glosuje, zeby lista byla wiarygodna i miala sens.

Dokładnie tak.

Nie wiem jak by to wyszlo w praktyce, ale zamiast 10 miejsc promowanych malejaca punktacja, dalbym 15 propozycji, z ktorych kazda dostawala by po punkcie. Nie trzeba by bylo rezygnowac z niektorych tytulow, a glosujacy i tak powinni ukazac scisla czolowke the best tytulow na Amige. Ewentualnie podzielilbym te 15 propozycji na 5 za 2 punkty i 10 za 1 punkt.

Kwestia 15 pozycji kłóci się nieco z nazwą zestawienia (Games TOP 10). Poza tym jest wiele osób, które twierdzą, że 10 to za dużo, ale są i tacy, co piszą, że 10 to za mało. Wszystkim się nie dogodzi. Odnośnie systemu punktowania. Kiedyś taki system właśnie działał. Wspólnie ustalono, że trzeba od niego odejść stosując metodę wagową (jedna osoba z redakcji była przeciw). Zamknęliśmy wówczas stare zestawienie i zaczęło się nowe, obowiązujące obecnie.

[#14] Re: Games Top 10

@mailman, post #13

Refleksja jaka mi się nasuwa jest taka, że jest za mało głosów w dyskusji ponieważ argumenty przeciw połączeniu kompletnie nie przemawiają.

Oczywiście, że każdy powinien rozróżniać tytuły i pamiętać dokładnie jaki był tytuł gry którą tak lubił, ale tak nie jest w związku z czym jest chyba jasne, że lista mówiąc delikatnie jest przekłamana.

Niestety, duża część głosujących zapewne nie pamięta już, czy grała w SS czy SWOS, pamięta system rozgrywki i ogólniki (zieloną murawę z lotu ptaka, małe ludziki, szybką akcję, skandujących kibiców, odwzorowane składy, podkręcanie piłki itd itp.) mało kto pamięta czy to był SWOS czy Sensible Soccer. Nie spotkałem się jeszcze wśród dawnych Amigowców, aby ktoś mówił: Pamiętasz jak graliśmy w Sensible Word Of Soccer?".

To taki skrót myślowy, grało się po prostu w Sensible Soccer.

Sam mam kłopot jak mam głosować, ponieważ ostatnie lata grałem na CD32 w Sensible Soccer European Champions. I co teraz mam głosować konkretnie na ten tytuł? To wiadomo, że mój głos przepadnie gdzieś na końcu listy mimo iż Sensible Soccer jest tytułem dość jednoznacznym.

Lotus to jednak trochę inna para kaloszy. Łatwiej skojarzyć która część była lepsza i w którą się grało. Przynajmniej dla mnie. Mimo iż to w Sensibla grałem można powiedzieć "wyczynowo" :)

[#15] Re: Games Top 10

@Duracel, post #14

Sam mam kłopot jak mam głosować, ponieważ ostatnie lata grałem na CD32 w Sensible Soccer European Champions. I co teraz mam głosować konkretnie na ten tytuł? To wiadomo, że mój głos przepadnie gdzieś na końcu listy mimo iż Sensible Soccer jest tytułem dość jednoznacznym.

Akurat ten tytuł podpada pod Sensible Soccer. To jedna z wersji wydawanych na jakieś tam okoliczności (tak jak SWOS i jego odmiany 95, 96, 97 itd.).

Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem