Forum » PPA
[#1] Pomysł na PPA na Amidze.
Hej, dzisiaj wpadłem na dosyć ciekawy pomysł. Wiemy, że przeglądarki AWeb, czy IBrowse nie radzą sobie za bardzo z dzisiejszymi stronami tworzonymi na PC. Za dużo standardów, które nie działają natywnie na Amidze.

Otóż wpadłem na pomysł programu, którego celem byłaby komunikacja klasycznej Amigi podpiętej do Internetu z Polskim Portalem Amigowym. W zamyśle ta aplikacja (która byłaby po prostu programem dla Amigi) łączyłaby się z PPA używając stosu TCP/IP i umożliwiała czytanie Newsów, Artykułów oraz uczestnictwo w Forum i Komentarzach. Użyłoby się któregoś z protokołów. Zrobiłoby się jakieś ładne GUI, żeby atrakcyjnie to wyglądało i szybko działało na Amidze.

Dzięki takiemu programowi przeglądanie Newsów i uczestniczenie w Forum na Amidze stałoby się łatwe i wygodne.

Nie jestem do końca pewien ile wymagałoby to pracy, żeby napisać taką aplikację. Podejrzewam, że Grzegorz Murdzek używa zwykłych standardów internetowych przy tworzeniu kodu PPA. Ja w każdym razie oferuję pomoc programistyczną przy pisaniu takiego programu, choć zastrzegam, że nie pisałem jeszcze programu, który korzysta ze stosu TCP/IP.

Czy ktoś popiera pomysł? Ktoś chce wesprzeć pisanie takiego programu?

Czy p. Grzegorz Murdzek mógłby napisać jak on to widzi?

Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę pisać, postaram się uściślić pomysł.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 22:41:01 przez Hexmage960
[#2] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

[#3] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

Pomysł zacny ale obawiam się, że to za wysoka półka. Natomiast Polskie Pismo Amigowe mogło by się ukazywać też w formie Zin'u, ale nie opartym na AmigaGuide tylko z grafikami i muzyczką. I to jest do zrobienia bez nakładu wielkiej siły. pomysł
[#4] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@groovebox, post #3

Wedle mojego zamysłu aplikacja "Klient PPA" byłaby wykorzystywana tylko do komunikacji z PPA umożliwiając ściąganie na swój komputer Newsów, ale bynajmniej nie w formie HTML, tylko zwykłego tekstu. Dodatkowo umożliwiałaby wysyłanie postów na forum napisanych z poziomu Amigi (np. w CygnusEDzie).

Tutaj uwaga: nie korzystałaby z protokołu HTTP, tylko jakiegoś prostszego (najpewniej).

Postaram się zobrazować jak by to działało - odpalasz "Klienta PPA", wyświetla się okienko, klikasz w gadżet "Połącz". Po nawiązaniu połączenia wyświetla się logo PPA oraz lista działów. Wchodzimy do działu "Aktualności", wyświetla się lista aktualności (tytuły). Po naciśnięciu na któryś z nich wyświetla się treść newsa. Następnie możemy skomentować news klikając na guzik "dodaj komentarz". Tekst piszemy w ulubionym edytorze tekstu. Teraz wklejamy ten tekst do programu "Klient PPA", klikamy "Wyślij" i nasz post został opublikowany.

Taki program byłby lekki jak piórko (w przeciwieństwie do przeglądarek internetowych). Wynika to m.in. ze specjalizacji tegoż programu. Jedyne zagadnienie to, czy p. Grzegorz Murdzek nie miałby dodatkowej pracy przy tworzeniu portalu. Ale myślę, że da się to jakoś rozwiązać.

Myślę, też że napisanie takiego programu to nie jest bardzo trudne zadanie.

Jeśli chodzi o Twój pomysł z Zinem, to jest bardzo dobry, tylko brakuje tego elementu interaktywności, które daje Forum.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:19:34 przez Hexmage960
[#5] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #4

Bez urazy Panowie, ale może tak zamiast rozpoczynać kolejną inicjatywę w temacie PPA (niezbyt sensowną zresztą, moim zdaniem), lepiej wesprzeć tekstem choćby papierowe PPA? Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego amigowcy tak bardzo lubią, gdy "para idzie w gwizdek".
[#6] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

PPA działa a przynajmniej działało w miarę dobrze na IBrowse i AWebie. Są stworzone specjalne szablony, przynajmniej dla aktualności i forum. Jeśli coś w nich trzeba poprawić to daj znać. Rozumiem, że coś przestało ostatnio działać i stąd taki pomysł? Moim zdaniem to co opisujesz nie ma dla mnie sensu i lepiej będzie przeznaczyć czas na wiele istotniejszych inicjatyw w temacie rozwoju portalu od strony technicznej.
[#7] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@grxmrx, post #6

PPA działa na ibrowse z 020 i 8 ramu bardzo sprawnie
[#8] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@grxmrx, post #6

Rozumiem, troszkę szkoda.
[#9] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #8

To może samo czytanie, inny serwer to co wyszczególniono, jak będzie fajnie chodzić to ktoś może dopisze pisanie.

Jeśli zrobił byś tak z każdym amigowym forum, to był by to jakiś krok w przyszłość.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 00:39:02 przez amizet
[#10] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@groovebox, post #3

O... a mi sie pomysl PPA w formie zinu nawet podoba OK
[#11] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@selur, post #10

Jako wersja dla krzykaczy co to im się niektóre komentarze nie podobają bo są nie po ich myśli i poza ich pojmowaniem tematu. Będą mieli same informacje i artykuły.


Pozdrawiam
[#12] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #8

No i co piszesz już Forum Reader ver.1 m68k, czy może zbagatelizujesz moc drzemiącą w tym prostym programie, w celach zarobkowych możesz zrobić aplikacje na urządzenia przenośnie /jeśli takowej jeszcze nie ma/ z twojego opisu mogę wywnioskować że wybiegasz za bardzo w przyszłość i nie przeanalizowałeś zagrożeń czasów obecnych, ale spoko rozumie.
[#13] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@grxmrx, post #6

dokladnie. znacznie prosciej zadbac o to zeby ppa wysawietlalo sie poprawnie w przgladarkach amigowych, co zreszta sie dzieje, niz dlubac osobny soft i kombinowac jak kon pod gore
[#14] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@amizet, post #12

Nie, w tej chwili pracuję nad czymś innym, dużo ważniejszym. Bez współpracy z Grxmrx taki program nie może powstać, to chyba oczywiste.
[#15] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Valwit, post #13

Ale to nie osobny soft, to osobny internet sieć tylko dla Amig. Nowy świat krok w przyszłość /w odbudowie Imperium/. Amigowego Imperium
[#16] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #14

Czemu wystarczy ci osobny serwer który się będzie łączył co np:33 sekundy z ppa i z czytywał to co chcesz i ty się łączysz z nim i dostajesz to co chcesz nawet mogłeś to zrobić po cichu i wszystkich zaskoczyć rozumie że ogrom FR-v.1/m68k, cię przerósł spoko no cóż trudno.



Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:19:46 przez amizet
[#17] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@amizet, post #16

To nie takie proste. Dane z serwera musiałyby być w odpowiednio przygotowanej postaci, to nie miało być wyłuskiwanie danych z plików HTML. Ciężaru HTML i skryptów chciałem właśnie uniknąć.
[#18] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #17

Ale twój serwer archiwizował by ppa przerabiał do twojej postaci i udostępniał innym.Musiał byś tylko wybrać odpowiedni System, oprogramować pod swoje wymagania i udostępnić innym.
[#19] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@amizet, post #18

Generalnie chodziło mi o coś takiego na kształt aplikacji dołączanych swego czasu do płyt CD do różnych czasopism, które umożliwiały przeglądanie zawartości. Chodzi o to, żeby taki program nie mulił jak przeglądarka internetowa, a umożliwiał przeglądanie zawartości PPA używając naturalnych bibliotek GUI Amigi. Dane byłyby w formacie jakiejś prostej bazy danych, a nie HTML, JavaScript itp. ociężałych technologii sieciowych.

Dzięki temu klasykowcy mieliby dostęp do PPA ze swoich Amig. Nie potrzebne by do tego było 800MHz+, tylko zwykła Amiga 600/1200. Ot cała filozofia mojego pomysłu.

[#20] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #19

html w ppa wcale nie jest ociężały
[#21] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #19

Dzięki temu klasykowcy mieliby dostęp do PPA ze swoich Amig. Nie potrzebne by do tego było 800MHz+, tylko zwykła Amiga 600/1200. Ot cała filozofia mojego pomysłu.


Przeciez kolega jeden napisal wyraznie, ze strona PPA dziala dobrze na A1200 z procesorem 020 i 8MB RAM-u.
[wyróżniony] [#22] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #19

Czy naprawdę trzeba coś pisać od nowa?

Myślałem że jak komuś się jakaś stronka muli to wystarczy wyłączyć Javę. Albo użyć starszej wersji przeglądarki która nie obsługuje nowych fikuśnych rozkazów z nowszych wersji HTML. Czyżby PPA na takich starszych nie chodził? Myślałem że głównym problemem jest tam w przypadku dodawania wpisów na forach, brak konwertowania w locie polskich znaków z AmiPL na Latin2.

Choć pomysł nie jest nowy, podobne rzeczy robi się na 8bitowcach. W przeglądarkach które warzą z 10 czy 20KB, a jedyne co robią to wyłapują z HTML teksty i linki plus rozpoznają rozmieszczenie ich na stronie oraz kolory i wielkość czcionek, (z ograniczeniem do maks kilku). A zamiast obrazków filmów i reklam są tylko rameczki z nazwą pliku. Grunt by hiperłącza działały. :)
[#23] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #19

Mogę ci jeszcze napisać że fajnie by było, jak byś to zrobił na A-500 z dwójką chipu, stos można odpalić z dyskietki nie przecież i ten program był by na drugiej dyskietce.
[#24] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

Pomysł ciekawy :)
[wyróżniony] [#25] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

Opisałeś AMosaic - przeglądarkę z 1993 roku, która ruszy na A500 z OS 2, korzysta z datatypów, jeśli mamy, MUI (dla słabszych maszyn wskazane jest MUI 2 - więc GUI może być ładne i lekkie) itd. itp. W zasadzie nie zgadza się tylko nazwa programu



A jak to jest za ciężkie, to jeszcze ALynx jest.
[#26] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #19

A co z Magic Blocks ? od ponad 2 mcy zero info w temacie z twojej strony ?
Co z klonem Robbo na AGA, który miałeś wystawic na Retro Game Compo ?



Kiedy pojawi się Arcymag ?

Nie chodzi mi o to żeby ci nawrzucać, Robert, ale zamiast ,mnożyć pomysły, z których mało co wynika i zaczynać co chwilę od zera, weź skończ jakąś z gier które zaczynałeś, w które wkładałeś pracę, a potem porzucałeś w połowie.
Dobry jesteś na pewno w wymyślaniu , masz fajne pomysły, duzo o nich piszesz ale niestety kończy się to niczym. Nie jest dla mnie argumentem, że stworzyłeś kilka silników do gier, bo żadnej z nich nie ukończyłeś....

pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 13:44:47 przez twardy
[#27] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@twardy, post #26

To jest calkowicie normalne.Programistow nie bawi robienie gier, tylko silnikow do nich.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 14:25:03 przez Aniol
[#28] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Hexmage960, post #1

Hej, dzisiaj wpadłem na dosyć ciekawy pomysł.

Hej, to zupełnie nieciekawy pomysł.
[#29] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@Aniol, post #27

Tiaaaa... Z tym, że Robert tych projektów zaczynał już tyle ... przypomnę poza tym co napisałem powyżej, np :
Astro Blox


Wywiady z szumnymi zapowiedziami :
link

Arcymag, o którym już pisałem wyglądał szczególnie smakowicie:


Znalazłem też info o takich wynalazkach jak program dla programistów Asystent, GameX... wszystko kończyło się na zapowiedziach, bądź wczesnych wersjach beta.

Hextreme: zamiast pisać kolejne posty pełne pomysłów skończ wreszcie jakiś projekt.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 14:38:18 przez twardy
[#30] Re: Pomysł na PPA na Amidze.

@twardy, post #29

@APC74

Witam. Pisze z IBrowse z WB w 640x512 64 kolory OK

Dzieki APC za inspiracje do przetestowania przegladarek jeszcze raz! Na 060 z FBlitem jest OK.

Zatem rzeczywiscie IBrowse radzi sobie bardzo dobrze z PPA.

Widze wszystkie posty w watku, w sasiednim okienku mam otwarty Aminet szeroki uśmiech

Tylko guzik "Podglad" nie dziala.

@Twardy

Bardzo Was przepraszam za te opoznienia, nie bede sie w tej chwili tlumaczyl, bo moje slowa moga brzmiec niewarygodnie. Zapewniam, ze obecnie pracuje nad czyms bardzo waznym i co ma zwiazek z programowaniem. Niestety wiecej szczegolow poki co nie moge zdradzic.

Pozdrawiam Was serdecznie z Amigi!
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem