[#1] AHI bleee
....co nas boli....
Czy ktoś może mnie przekonać do używania AHI? Gdyby nie kilka demek (szczególnie ostatnie produkcje), które ładują dźwięk do AHI, już dawno bym wykopał tego śmiecia z systemu. Szkoda, że scena boi się pisać szybkie własne rutinki, i nie chce się pozbyć ot choćby takiego AHI.
Że niby krystaliczny dźwięk? Że niby pod karty audio? Że niby szybkie?
Ha ha ha!!
[#2] Re: AHI bleee

@Prince, post #1

Hmmm, kolejna bzdurna prowokacja ?
[#3] Re: AHI bleee

@Marcin 'Morgoth' Kurek, post #2

Raczej zaproszenie do rzeczowej dyskusji. Pozdrawiam
[#4] Re: AHI bleee

@Prince, post #1

Nikt do niczego pewnie nie będzie Cię przekonywał, bo i po co? Idea dzięki której powstało AHI jest tak oczywista, że jeśli ktoś jej nie pojmuje, to nie ma sensu się nad tym zbytnio rozwodzić.
A już stwierdzenie, że AHI w systemie trzymasz tylko dla dem scenowych, to już kompletnie jakaś porażka logiczna jest... Z dem nie ma żadnego pożytku (odpalić, pooglądać i zapomnieć). To już lepiej stworzyć animacje jakimś lightwave...
Demoscena musiała wreszcie zacząć pisać pod systemy RTG i AHI, żeby jej "produkcje" miały w ogóle szansę się odpalić na innym sprzęcie, poza AGA/040. Bardzo dobrze że wreszcie zaczynają rozumieć, że pisanie swoich "szybkich rutynek" to poroniony pomysł, który prowadzi jedynie do tego, że ich dzieła działają, ale tylko na komputerach swoich twórców.

Aż się dziwię że przy amidze zostali jeszcze ludzie myślący w tak zacofany sposób...
[#5] Re: AHI bleee

@Prince, post #1

> Ha ha ha!!

Lepszego komentarza nie trzeba.
[#6] Re: AHI bleee

@MiniQ, post #4

gdyby AHI nie istniało, to moja Amiga byłaby już pewnie w szafie. Pomachajmy koledze Prince'owi. Do szkoły miał pod górkę i bili go krzywym drewienkiem po głowie.

Uhhh... Ale się nieasertywnie zachowałem. :)
[#7] Re: AHI bleee

@Prince, post #3

Widze tylko jeden problem, nie ma kompletnie o czym dyskutowac w tym przypadku.
[#8] Re: AHI bleee

@mcbarlo, post #5

Dziękuję, za rzeczowe i dobitne wyjaśnienie mi sensu istnienia AHI.
Co do LightWave'a, to świetnie chodzi bez niego :), do odsłuchu sampli, modków, MP3, czy czegokolwiek innego wydającego dźwięk na Amy, AHI leży odłogiem, bo jest zbędne. Szkoda, że dema zaczynają być pisane, jak gry na PC: jak się ślimaczy to zmień płytę główną.
Podsumowując: ani ja Was nie przekonam, ani Wy mnie. Po prostu jestem "inny" ;)
[#9] Re: AHI bleee

@Prince, post #8

Szkoda, że dema zaczynają być pisane, jak gry na PC: jak się ślimaczy to zmień płytę
I to jest zdrowe podejscie do sprawy. Oczywiscie bez przesady, bo optymalizacja to podstawa kazdego programu, ale nie mozna z nia przesadzac, bo moze sie skonczyc tym, ze spedzimy kilka miesiecy nad kodem i uzyskamy przyspieszenie z 15fps do 18fps na a500. Zysk jak cholera a kupa czasu zmarnowana. I co to da?
[#10] Re: AHI bleee

@marcik, post #9

Nie wiedziałem, że dema obecnie się robi hurtowo. Sądziłem, że każdy koder optymalizuje swoje dema (intra) na maxa, choćby miało to trwać kilka m-cy z rezultatem 15 na 18 fps. A co to da? Gdybym to ja był autorem, to na pewno mnóstwo satysfakcji, oraz podniesienie poprzeczki jeszcze wyżej.
Ale to chyba temat na posta "kodowanie też bleee...".Wracając do AHI: jakich wersji używacie? Są chyba wersje PowerUp, Wos, szybsze i wolniejsze. Nie wiem która wersja jest najlepsza. Ostatno jakaś wersja AHI miała burzawki do PCI, którego nie mam, a prefsy wywalały kompa.
[#11] Re: AHI bleee

@Prince, post #10

Jak dysponujesz mnooostwem wolnego czasu to czemu nie, mozesz sobie siedziec i grzebac ile chcesz. Ale jak nie to chyba lepiej, jak zrobisz demo ktore bedzie mialo duzo fajnych efektow i wymagalo mocniejszego sprzetu niz demo w ktorym masz tylko jeden efekt, ale dziala dobrze na a500?
[#12] Re: AHI bleee

@KAM_, post #6

W dodatku ciągle zapominasz że masz na mnie ignora ;)
[#13] Re: AHI bleee

@MiniQ, post #12

Uch, rzeczywiście koment mi się pod twojego podczepił. :) Ale przecież nic tam o tobie/do ciebie nie ma. Raczej jest to podziw dla kolegi Prince'a. To chyba twardziel jakiś.
[#14] Re: AHI bleee

@KAM_, post #13

Pewnie, że twardziel (40 gb:) ), ale nie będę używał czegoś, tylko dlatego że wszyscy to mają (mam na myśli AHI, nie HD). Ja nawet nie wiem do czego miałbym użyć, to co jest "bleee". Podsuńcie mi jakieś pomysły, może zainstaluję AHI?
acha, dbpro nie użuwam. Ludziska myślcie za siebie! Jak 100-u ludzi skoczy do studni, to Wy też skoczycie? Jeśli ktosik mi powie na co mi się takie AHI może przydać, to będę "dźwięczny".
[#15] Re: AHI bleee

@Prince, post #14

Jeśli ktosik mi powie na co mi się takie AHI może przydać, to będę "dźwięczny"

Po to aby stworzyc dobrej jakosci modul wielokanalowy z soczystch sampli 16 bit (dzieki AHI mozna to zrobic nawet na Pauli), pozniej za pomoca AHI zmiksowac wszystkie sciezki do jednego sampla 16 bitowego (mp3, itp). A pozniej zeby posiadacze kart dzwiekowych uslyszeli tego soczystego sampla na swoich kartach dzwiekowych, oczywiscie wszystko dzieki AHI :) Niektorzy nie maja juz Pauli w swoich Amigach, wiec bez AHI sie nieobejdzie :)
[#16] Re: AHI bleee

@Prince, post #14

na co mi sië takie AHI moűe przydaę, to bëdë "dúwiëczny".

Moze bys wreszcie zajrzal na strone AHI i przestal biadolic? Jak google za trudne w obsludze to podam linka.
[#17] Re: AHI bleee

@Prince, post #8

Kup sobie do Amigi kartę dźwiekową, to będziesz szczęśliwy, że istnieje AHI.
[#18] Re: AHI bleee

@kmilota, post #17

Cały czas mowa o Amidze bez karty dźwiękowej
[#19] Re: AHI bleee

@mcbarlo, post #16

grajki do modków, trackery, datatype'y, oooo....jest debug tool :) Usuwa AHI z systemu po wykryciu? ;) A tak na serio to sampelków i modków słucham z lepszą jakością bez AHI (patrz któryśtam z postów). Obędę się bez echa, czy innych DSP, które są super, ale nie na Paulince.
[#20] Re: AHI bleee

@Prince, post #19

grx albo mailman - zamknijcie wątek, oki?
[#21] Re: AHI bleee

@Prince, post #18

No to sobie kup kartę dźwiękową
Śmieszy mnie to, że myślisz że paula potrafi odtworzyć 16bitowe dźwięki lepiej bez AHI. Od kiedy mam kartę dźwiękową, paula u mnie milczy.
[#22] Re: AHI bleee

@Prince, post #18

Cały czas mowa o Amidze bez karty dźwiękowej


Amiga bez karty dzwiekowej to szumiacy zlom generujacy znieksztalcone sample. Moze nie slychac tego w starych modkach gdzie dzwiek jest 8 bit i 16 KHz, ale dzwiek jest naprawde ohydny. Natomiast Amiga bez karty dzwiekowej + AHI to juz nie taki duzy zlom, a wrecz dobre narzedzie do pracy (oczywiscie bez zadnego komfortu i nie mozna w zadnym wypadku porownac do karty dzwiekowej, ale jednak narzedzie). W trybach 14bit na AHI nawet sample 8 bitowe duzo lepiej i plynniej brzmia. Zrob sobie taki test: Znajdz 16 bitowego sampla (najlepiej z muzyka klasyczna lub inna cicho nagrana) i odtworz go na dobrym sprzecie HIFI (pecetowe bzykacze multimedialne odpadaja) za pomoca jakiejkolwiek odtwarzarki 8 bit, a pozniej tego samego sampla za pomoca AHI w trybie HIFI 14bit Calibrated++ (np za pomoca Amplifiera. Wtedy zrozumiesz o co chodzi. Pozatym juz wszystkie liczace sie programy do tworzenia muzyki uzywaja AHI i wyobraz sobie ze na takim dziadostwie jak Paula mozesz stworzyc np. 32 kanalowy modul oparty na samplach 16 bitowych, poniewaz AHI uzyte na Pauli sluzy tylko do odsluchu, a po stworzeniu kawalka mozna go zmixowac za pomoca AHI w trybie filesave 16 bit. Ktos teraz powie ze sa jeszcze jakies programy np. OctamedSS ktory potrafi mixowac bez AHI. Tak potrafi, ale na Pauli tylko w dziadoskim 8 bit i z bardzo cichym dzwiekiem (jezeli jest duzo kanalow). Bez AHI Amiga juz nie istnieje, nawet stare modki odtwarzane przez AHI w trybach 14 bit brzmia o niebo lepiej.
[#23] Re: AHI bleee

@kmilota, post #21

W trybach 14bit na AHI nawet sample 8 bitowe duzo lepiej i plynniej brzmia.

ta...

wyobraz sobie ze na takim dziadostwie jak Paula mozesz stworzyc np. 32 kanalowy modul oparty na samplach 16 bitowych

a ja nawet 128 kanałowy moge! ;)

nawet stare modki odtwarzane przez AHI w trybach 14 bit brzmia o niebo lepiej

ale nie przez to, że się sample jakoś magicznie polepszają. najlepiej podłącz pod amy słuchawki i puść moda (koniecznie w formacie .mod czy pokrewnym) najpierw bez, a później z AHI. zobaczysz na czym ta roznica polega.
[#24] Re: AHI bleee

@Prince, post #1

What can i say...czytając powyższe posty, nie jestem w stanie przechylić szali w czyjąś stronę.. Cóż, AHI jest takie jaki każdy widzi. Moim skromnym zdaniem, jeśli już w demkach ma lecieć muza ( musi !) to można by zrobić prosty requesterek z wyborem np: Paula + modek, AHI + dbm. Co do optymalizacji kodu, heh, nie musi to być wcale przyrost prędkości , może to być dodanie nowego efektu, może to być wiele innych żeczy. Optymalizując kod programu, uczymy się wykorzystania w maksymalny sposób soprzętu. Tego niestety, nie zrobi z nas żaden język wysokiego poziomu, choćby nie wiem jak go łoptymalizować Mimo wszystko, wiem że AHI potrafi wiele , w szczególności gdy mu się dokupi dźwiękówkę, ale wiem również że na Pauli jest niezbyt wygodne! Dobrze że jest. O!.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem