[#1] Brak dobrego emulatora PC
Jest ten tam DosBox,są stare PCTask i PCX. Coś nowszego by się przydało. Może autorzy PCTask (Quasar.com.au to chyba oni) by wypuścili źródła i może jakiś zdolny programista albo grupa by się zabrała za temat... historia Amigi dowodzi że nieraz jeden zdolny programista potrafił niezle namieszać :)

[#2] Re: Brak dobrego emulatora PC

@aMifan, post #1

Prędzek piekło zamarznie. Jest również Bochs.

[#3] Re: Brak dobrego emulatora PC

@aMifan, post #1

...juz to kiedys poruszano.. Po kiego grzyba nam Grzyba???
[#4] Re: Brak dobrego emulatora PC

@aMifan, post #1

DosBox się szybko rozwija. To mój faworyt. Widziałem screeny z wersji nad którą pracują i odpala już Win3.11. Jak tak dalej pójdzie to Win95 niedługo też na tym postawi. Już teraz można odpalić masę programów pod dosem. Bochs jest jeszcze lepszy. Ten emuluje peceta w praktycznie 100%. Odpalisz na nim cokolwiek byś chciał, nawet windows 2003, czy dowolny inny system operacyjny. Emuluje nawet instrukcje AMD64. Jedyna wada, to to, że jest cholernie skomplikowany w obsłudze. Gdyby ktoś pokusił się o napisanie prostej nakładki na niego, to nic lepszego nie trzeba. Emulacja jest niemal perfekcyjna.
[#5] Re: Brak dobrego emulatora PC

@TJindy, post #3

Co to za pytanie? Jak to po co? Po to aby w jednej obudowie oprócz Amigi,Mac`a mieć także peceta (celowo przez małe p),gdy trzeba na nim coś tam zrobić.

[#6] Re: Brak dobrego emulatora PC

@mały, post #4

Brak jest emulatorow na PPc ::(
By wykorzystac w pelni ich procek.
[#7] Re: Brak dobrego emulatora PC

@De/Vision, post #6

Najprędzej to chyba na pega by wyszło, albo na A1. Na macu jest jakiś emulator, który kasuje wszystkie amigowe (jak on sie nazywał....?)
[#8] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Prince, post #7

VirtualPC

[#9] Re: Brak dobrego emulatora PC

@grxmrx, post #8

A nie Soft Windows ???
[#10] Re: Brak dobrego emulatora PC

@De/Vision, post #6

To akurat nie problem. 060 wystarcza do wszystkiego ;)
[#11] Re: Brak dobrego emulatora PC

@De/Vision, post #6

No nie wiem czy brak...

Od jakiegoś czasu jest dostępny QEmu, który emuluje różne systemy i procki, m.in. może emulować pc z x86. Do emulacji wykorzystują technikę jakiejś translacji kodu (ale nie jest to jeszcze chyba JIT, choć jest dużo szybciej niż emulacja interpretowana), ale nie wchodziłem jeszcze w szczegóły.

Najfajnieszą rzeczą z QEmu jest możliwość odpalania np. binarek programów z Linuksa x86 pod Linuksem PPC (ponoć działa Wine :), ale jeszcze nie sprawdzałem).

Jeżeli chodzi o "klasyczną" emulację to wczoraj posiedziałem troszkę i odpaliłem windę na najnowszym CVSowym QEmu pod Linuksem na moim Pegazie G4/1Ghz. Działała i zainstalowanie nie sprawiało specjalnych problemów, kawy też pić nie musiałem... :D Benchmarków nie robiłem, bo one nic specjalnie nie mówią, jeżeli chodzi o emulatory... Test praktyczny dla ciekawych: odpalenie W*n95 liczone od włączenia emulatora to zniknięcia malutkiej klepsydry przy strzałce to ok. 30 sekund. Word z Off*ce97 wczytuje się niecałe 7 sekund. Emulacja CPU jest szybka, ślimaczy się jedynie grafika... BTW: może ktoś zna jakiś driver do W*n9x dla karty graficznej VESA VGA?

Oczywiście emulowana jest sieciówka NE2000, cd, floppy z obrazów, VESA VGA. QEmu rozwija się bardzo dynamicznie i pewnie już niedługo będzie jeszcze lepiej. Miłoby było gdyby ktoś zoptymalizował go pod Altivec...

Mam nadzieję, że jak czas dopisze to spróbuję przeportować QEmu pod MOSa

[#12] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Marcin 'Morgoth' Kurek, post #10

060 wystarczała do wszystkiego w 1996 roku :) Nie te czasy,nie ta epoka :)

[#13] Re: Brak dobrego emulatora PC

@aMifan, post #12

Oczywiscie sie z tym zgadzam. Poprostu wczesniej nadrabialem zaleglosci z czytanie commentow na portlalach i nie moglem sie powstrzymac od takiego commenta. Sorki ...

BTW Czytanie Amigowych portali szkodzi zdrowiu !! Definitywnie
[#14] Re: Brak dobrego emulatora PC

@mały, post #4

DosBox z założenia nie emuluje 32bitowego adresowania, a jedynie to, które ktoś na przekór logice nazwał trybem rzeczywistym, więc chyba że Microsoft wypuści Windows95 for 80286, nie ma co liczyć na WIndows95 pod DosBoxem. Zresztą nawet DOSowe gry korzystające z extenderów (DOSGW.sys) nie idą i nie pójdą. Bochs - w nim nadzieja, wersja na PC (tak chodzi o emulację PC na PC - w moim przypadku bardzo praktyczne) na razie raz po raz zalicza glebę, ale może to poprawią.
[#15] Re: Brak dobrego emulatora PC

@De/Vision, post #6

dosbox pod linuxem u mnie na ppc240 działa wolno
pod amigą bez dobrej optymalizacji nie byłoby szybciej
[#16] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Marek Szyprowski, post #11

skąd to wziąć? A tak poza tym czy któreś wogóle jascze potrafią zadziałać na classiku czy wszystko już wymaga MoSów i tp? Jestem posiadaczem tysiącdwusetki z 060/50 32MB i chciałbym wyciągnąc trochę lepszą prędkość Win 3.11... A używam PiciTaska... Może ktoś podpowie lepsze rozwiązanie...
[#17] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Marek Szyprowski, post #11

móglbyś przetestować odtwarzanie mp3/mpg nawet bez odsłuchu (jeśli nie ma dzwięku) to byśmy mieli orientacyjną prędkość
ps. do karty graficznej - ponoć podebnie jest z boshem i ktoś tam polecał winNT bo tam sterownik jest ale głowy nie dam
[#18] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Konrad Klar, post #14

Nie wiem jakiej wersji używałeś, ale 0.61 czy 0.62 nie ma najmniejszych oporów z uruchamianiem gier i programów pracujących w trybie chronionym. Mi osobiście w zasadzie do tej pory stanowczo odmówiło współpracy z DosBoxem tylko jedno demko. Reszta bryka, a przynajmniej rusza. Z bardziej wypasionych gier poszło mi Rally Championship, Need For Speed SE i Quake, wszystkie na tyle nowe, że już z epoki 32-bitowych extenderów (w Rally Championship, Quake'u i kilku demosach leży nawet wspomniany przez Ciebie DOS4GW).
[#19] Re: Brak dobrego emulatora PC

@maly, post #18

maly napisał(a):

> (...) Mi osobiście w zasadzie do tej
> pory stanowczo odmówiło współpracy z DosBoxem tylko jedno
> demko (...)

Ha!!! ściągnąłem najnowszą wersję 0.62 (miałem już 0.62 wcześniej, ale chłopaki od DosBoxa czasem coś małego poprawiają i wrzucają nową wersję nie zmieniając numerka) i poszło to jedyne demko, które się do tej pory wogóle nie uruchamiało. I z szybkością lepiej niż w tej 0.62 co leżała u mnie na dysku.
[#20] Re: Brak dobrego emulatora PC

@maly, post #18

Masz rację i zgadza się używałem werji 0.52. Sformułowania z instrukcji typu "forget it..." nie pozostawiały wątpliwości i pokrywały się z praktyką, ale jak widać na szczęście to się zmieniło. Mam nadzieję, że i to co napisałem o Bochs szybko się zdeaktualizuje.
[#21] Re: Brak dobrego emulatora PC

@Konrad Klar, post #20

Mam pytanie: jak chodzi DosBox pod Pegazem? U mnie na PC AthlonXP 1.9 i Win2000 lubi rwać dzwięk... zbyt wolny procesor (choć podaje góra 60% zajętości) czy ogólnie jakaś niedoróbka u mnie?
Planuję zakup Pegaza, jeśliby wszystko chodziło OK, to zaniechałbym walki pod PC.
[#22] Re: Brak dobrego emulatora PC

@wali7, post #21

Chodzi znosne tzn. w stare giery pograsz. Na PC chodzi tez dobrze tylko musisz go odpowiednio skonfigurowac. Jak dzwiek rwie to zmiejsz ilosc cykli albo zwieksz blocksize.

Na PC chodzi szybciej, bo dla x86 jest JIT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem