[#1] a co z motorolą?
czy faktycznie rodzina 68k zakończy się na 68060? Nic nowszego nie powstanie z tej rodziny?

Tak sobie pomyślałem, że gdyby zrobili jakiegoś powiedzmy68070 to byłoby ciekawiej... Wprawdzie teraz wszystko ppc hołduje i zmierza ku emulce 68k, to czemu by nie miało być jakiegoś porządnego (znaczy mocniejszego) 68k. Może ktoś rozjaśni mój umysł... :)
[#2] Re: a co z motorolą?

@radek_borowicz, post #1

Poszukaj na stronach motoroli i na sieci o ColdFire i o różnego rodzaju projektach z wykorzystaniem tych procesorów.

[#3] Re: a co z motorolą?

@radek_borowicz, post #1

Niestety 68060 był ostatnim procesorem z linii 68k.Motorola już dawno zaprzestała prace nad tymi procesorami, także niema szans na nastćpce 060.Szkoda bo przy 68060 Amiga dostaje naprawdć sporego kopa...przydałby sić 68060/100MHz:)
[#4] Re: a co z motorolą?

@Michal, post #3

NIe wiem, czy dobrze wnioskuję i proszę w razie czego o poprawę- chyba niezbyt dużo byłoby oprogramowanie wykorzystującego takie procki, nieprawdaż?

[#5] Re: a co z motorolą?

@Lord_10up, post #4

Całe dotychczasowe oprogramowanie jakie wyszło na Amigć a co najważniejsze system operacyjny pracuje na motoroli 680xx.
(oczywiście są programy pod PPC ale system i tak pracuje na zwykłej motoroli 68k.) Warto wićc aby procesor 68k był jaknajszybszy, a takim procesorem jest 68060/66MHz(podobno niektórym udało sić pociągnąć do 80MHz)
Oczywiście sytuacja zmieni sić po ukazaniu sić OS 4.0 ale na jego premierć czekamy już od 1996roku...
[#6] Re: a co z motorolą?

@Michal, post #5

Jedno hasło - MorphOS, i powyższa wypowiedź traci na swojej ważności.
Pomijam sam fakt, iż os4 jest już dostępny, kto bardzo kocha nazwę, może go mieć już od dość dawna, i na nic czekać nie musi.

[#7] Re: a co z motorolą?

@Michal, post #3

Motorola już dawno zaprzestała prace nad tymi procesorami, także niema szans na nastćpce 060.

I dobrze zrobili, bo CISC na podbudowie RISC to ślepa uliczka, tworząca piecyki do ogrzewania.

Motorola już dawno zaprzestała prace nad tymi procesorami, także niema szans na nastćpce 060.Szkoda bo przy 68060 Amiga dostaje naprawdć sporego kopa...

Nieporównywalnego w żadnej mierze do kopa, jakiego dostaje przy procesorze chociażby G3. Że nie wspomnę o emulacji m68k korzystającej z JIT.

[#8] Re: a co z motorolą?

@MinisterQ, post #7

Nieporównywalnego w żadnej mierze do kopa, jakiego dostaje przy procesorze chociażby G3. Że nie wspomnę o emulacji m68k korzystającej z JIT.
Śmiem twierdzić że linia procesorów 68k jest bardzo wydajna jak na tak niskie taktowanie i mikroskopijny wręcz cache, przykładowo 030/50 z cache 2x256 bajtów po wyłączeniu tegoż cache tracił na szybkości ca. 30%, a 040/25 z 2x1KB pomimo dwukrotnie niższego taktowania jest dwukrotnie szybszy od 030/50, a po wyłączeniu cache nie da się tego używać - muli jak nie przyrównując 020/14. Teraz wyobraź sobie 060/200 z normalnym cache chociażby 64KB a do tego normalna pamięć do komunikacji z resztą układów... Cóż marzenia to piękna rzecz.
[#9] Re: a co z motorolą?

@Sylwester, post #8

Teraz wyobraź sobie 060/200 z normalnym cache chociażby 64KB a do tego normalna pamięć do komunikacji z resztą układów... Cóż marzenia to piękna rzecz.

Wyobrażenia mogły by zostać storpedowane przez rzeczywistość...
Aktualna rzeczywistość którą mogę w każdej chwili doświadczać pozwala mi się cieszyć bardzo szybkim m68k. A że nie sprzętowym... Cóż.

[#10] Re: a co z motorolą?

@MinisterQ, post #9

Witam, procek 68060 był produkowany do zegara 160Mhz . Jednak ktoś całą produkcje wykupił, a w specyfikacjach podaja tylko 75Mhz ponoć istniały 200Mhz ale był to próg technologi w jakiej były wytwarzane.
Wiele pomysłów mat. zastosowanych w tym procesorze jest rozwijanych przez producentów procesorów nadal. To niejest tak że mieszanie risc-a i cisc-a jest czymś wyjatkowym. Robią to prawie wszystkie firmy z branży najgorszy przyklad to kilka procków Hitachi czy intela, nalepszy to choćby:
G4, G5 . Ale tu jest ciekawostka procki z rodzin G* produkowane przez IBM,
a procki produkowane przez motorole, mają inną wydajność choć niby są takie same. Całą sprawe tu nieco uprościłem myśle, że wybaczycie mi to.
:D
[#11] Re: a co z motorolą?

@DziadzioMiecio, post #10

Ja Ci nie wybaczę. Chciałbym abyś wyjaśnił, bo przy tym uproszczeniu niewiele rozumiem - co ma CISC zmieszany z RISC do różnicy wygajności między IBMG4 a MotorolaG4?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem