[#1] Apple x86
http://www.apple.com/pr/library/2005/jun/06intel.html

Apple przechodzi na x86 czyżby koniec PPC?
Czy płyty amigowe mają w takim razie jakąkolwiek przyszłość?
A może czas zacząć wspierać AROSA???

[#2] Re: Apple x86

@tomek, post #1

ten watek jest juz na forum od dwoch dni...
[#3] Re: Apple x86

@tomek, post #1

Jedyna firma, ktorej obecnie w naszym amigowym swiatku ufam jest Hyperion, a Friedenowie raczej na aw.net nie zalamuja rak z powodu przejscia Apple na x86, pisza duzo o zaletach PPC, o mozliwosciach nowych prockow Cell. Posuniecie Apple jest posunieciem czysto marketingowym i mam nadzieje, ze sie na nim przejada.
[#4] Re: Apple x86

@nelson, post #2

Szkoda, że zabrakło Ci dobrej woli by podać link...

[#5] Re: Apple x86

@SZAMAN, post #3

Posuniecie Apple jest posunieciem czysto marketingowym i mam nadzieje, ze sie na nim przejada.

A, no pewnie. Przeciez nikt dla ich widzimisie nie sprzeda swoich MacowPPC tak "od co". Wczesniej ten MacOS zacznie dzialac na tanich pecetach i Apple zajmie sie tylko softem.
[#6] Re: Apple x86

@Andrzej Drozd, post #5

Chlopie - 5 ostatnich wersji OSX bylo juz dawno skompilowanych na x86 a ostatnie wystapienie na wwdc Job'sa bylo okraszone pokazem Tigera na P4 3.6 GHz - wiec nie predzej tylko to juz dziala.

[#7] Re: Apple x86

@SZAMAN, post #3

Coz, plany Hyperiona do CELLa mozna imo nazwac tylko podobznym zyczeniami...

Ale poza tym, tez nie widze powodu, aby zalamywac rece. Wedlug mnie moze upasc linia G5, bo ona byla glownie na potrzeby apple ciagnieta, ale nie widze powodu dla ktorego inne procki mialby byc zagrozone.
[#8] Re: Apple x86

@tomek, post #1

Po pierwsze
Nigdzie nie jest napisane ze na x86 - intel produkuje kikla rodzin procesorow.
Po drugie
Moze chodzic o cos zupelnie innego niz wszystkim sie wydaje. Apple juz od dawna ma techologie mulitprocesor executable. Czyli w pliku kod na kilka procesorow i jedne dane. Sadze ze bardziej chodzi o przeniesienie mac os x na pc. (przodek os x - raphsody chodzil na x86 i PPC). Takze moze to byc linia uzupelniajaca - pomimo ich stwierdzen ze chca przejsc w calosci.
[#9] Re: Apple x86

@marcik, post #7

Wedlug mnie moze upasc linia G5, bo ona byla glownie na potrzeby apple ciagnieta

Raczej nie padnie, bo nie tylko apple z nich korzystało, IBM pcha je do swoich serwerów, a i nowe XPudło 360 też musi z czymś działać, n'est-ce pas?

[#10] Re: Apple x86

@Marek, post #8

Nigdzie nie jest napisane ze na x86

Podczas swojego wystąpienia, Jobs zaprezentował komputer z procesorem Intel Pentium 4 3.6 GHz, na którym działał Mac OS X 10.4 Tiger. Następna wersja OS X będzie nazywać się Leopard.

[#11] Re: Apple x86

@LeMan, post #9

Linia Power, ktora IBM uzywa w serwerach nie jest tym samym co G5 . A XBox korzysta z przerobionego G5. Wiec G5, jaki znamy makow, moze upasc imo.
[#12] Re: Apple x86

@LeMan, post #9

W obecnej sytuacji rodzą się następujące pytania:

1. Czy producenci płyt PPC będą kontynuować produkcję?
2. Czy będzie rozwijany np. linuxPPC?

3. Czy amigowy system MUSI być związany z platformą sprzętową, od której się odchodzi?

Moim skromnym zdaniem czas myśleć o przepisaniu MOS na x86 lub wsparciu AROSa.

[#13] Re: Apple x86

@SZAMAN, post #3

Friedenowie mogą dużo pisać o zaletach Cell, ale Hyperion jako taki nie będzie w stanie sfinansować produkcji nowych A1. Odpowiedzi Alana Redhouse'a dały jasny obraz sytuacji.

[#14] Re: Apple x86

@tomek, post #12

Odchodzi? Raczej nastepuje przegrupowanie. Od PPC odchodzi Apple. Przychodza wszyscy producenci konsol. A reszta rynku dla PPC pozostaje bez zmian (serwery, urzadzenia telekomunikacyjne, wojskowe czy przemyslowe).
[#15] Re: Apple x86

@Kwiatki, post #6

Nie siedze w Macach, wiem o nich tylko od Was z PPA, wiec:



5 ostatnich wersji OSX bylo juz dawno skompilowanych na x86 a ostatnie wystapienie na wwdc Job'sa bylo okraszone pokazem Tigera na P4 3.6 GHz - wiec nie predzej tylko to juz dziala.


No to juz nic nie rozumie. Po co to cale halo i "podniecanie" sie?
[#16] Re: Apple x86

@marcik, post #11

Linia Power, ktora IBM uzywa w serwerach nie jest tym samym co G5

Dopławdy :)? Nie mam akurat pod ręką stosownej gazety, ale bodaj w "Linux Magazine" chyba sprzed dwóch miesięcy pisali o nowym serwerze z IBMa, traf chce że właśnie z G5. Co do Pudła, nie będę się wykłócał, w specyfikację tegoż zajrzałem raz, i zwyczajnie nie muszę dokładnie pamiętać, zwłaszcza, że nie jest to maszyna, do której specjalnie jakoś bym wzychał.

[#17] Re: Apple x86

@marcik, post #14

A czy my tu rozmawiamy o konsolach?
Co mnie obchodzi jakie procesory montują w zmywarkach?
PPC odchodzi w niebyt!

[#18] Re: Apple x86

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Więc pozostanie tylko jeden producent płyt z PPC?
Ciekaw jestem czy IBM utrzyma swoje wsparcie dla ODW...

[#19] Re: Apple x86

@LeMan, post #16

Wiesz, ja dzisiaj wlasnie przeczytalem na jednym z powazanych portali, ze w roku 1994 Apple porzucil stosowanie prockow produkcji Motoroli i od tego czasu stosowal tylko procki IBMa ;). Linia Power jest rozwijana przez IBM od bardzo dlugiego czasu i z niej wywodzi sie m.in. G5 (to w gruncie rzeczy rdzen z lini Power z dodanym Altivecem).
[#20] Re: Apple x86

@tomek, post #17

To teraz mi wyjasnij dlaczego PPC odchodzi w niebyt. Bo chyba jednak nie rozumiem o czym rozmawiamy.
[#21] Re: Apple x86

@Andrzej Drozd, post #15

Podniecanie się wynika z tego, że upada mit o wyższości PPC nad x86...

[#22] Re: Apple x86

@marcik, post #20

W świecie komputerów osobistych odchodzi się od PPC = W świecie komputerów osobistych PPC odchodzi w niebyt

[#23] Re: Apple x86

@tomek, post #18

IBM i ODW?
[#24] Re: Apple x86

@tomek, post #22

Poprawka - w swiecie komputerow osobistych PPC nigdy nie istnial. PPC istnial w swiecie zostosowan przemyslowych czy embedded i dalej ma sie w nim dobrze.
[#25] Re: Apple x86

@marcik, post #23

Open Desktop Workstation is the only Linux PowerPC solution available on the market today that is endorsed by IBM and Freescale Semiconductor.

[#26] Re: Apple x86

@marcik, post #23

http://www.developer.ibm.com/solutions/isv/igssg.nsf/list/bycompanyname/86256B7B0003EBBF86256E28007693B4?OpenDocument

[#27] Re: Apple x86

@tomek, post #25

ODW od dawna nie mozna kupic z prockami IBM. Genesi jest silnie zwiazane z Freescale teraz i tylko ich procki tam siedza.
[#28] Re: Apple x86

@marcik, post #19

No i?....
[#29] Re: Apple x86

@LeMan, post #28

No i dlatego linia G5 moze upasc wedlug mnie.
[#30] Re: Apple x86

@marcik, post #24

Tym razem ja Ciebie nie rozumiem. Domyślam się jedynie, że za komputer osobisty nie uważasz produktów firmy Apple. Więc czym one są wg Ciebie?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem