[#1] Mam marzenie...
No właśnie, mam marzenie dla niektórych pewnie dziwne, ale tak sobie czasem rozmyślam, co by było gdyby doszło do wielkiego pojednania. Zastanawiam się, czy grupy tworzące konkurujące ze sobą systemy MORPHOS i AMIGA OS naprawdę się nie lubią (nie cierpią, nienawidzą ?) Czy to nie jest tak, że głupio im przyznać, że w sumie to jest im obojętne co robią "tamci" i już zapomnieli o co mieli do nich kiedyś żal. Boją sie natomiast zawieść środowiska dla którego się tworzy, który chce tej rywalizacji, dając temu wyraz poprzez wygłaszanie "publicznych bluzgów na wrogi obóz". Nigdy nie rozumiałem wojenki z Atari (miałem C64 jak mój kolega), czy PC. Owszem nie interesowały mnie te komputery, ale nic nie miałem do ich użytkowników. Dzisiaj kiedy widzę na forum słowne ataki przeprowadzane z obu stron ("niebieskiej" i "czerwonej" ) na siebie nawzajem mam tzw. doła.
Ja chciałbym pewnie jak wielu innych, żeby powstał jeden system łączący najlepsze cechy dwóch wyżej wspomnianych. Czy to takie dziwne? Naiwnie liczę na to, że wtedy powoli sale wystawowe nie wyglądały by tak jak ostatnio na PA we Włoszech. Pozostała nas garstka i momentami jestem przerażony jak czytam forum na PPA i eXecu. Powinniśmy się dogadać i tym samym zasugerować twórcom obu systemów, że chcielibyśmy ich wspólnej pracy nad systemem dla Amigi. Wydaje mi się, że wiele zyskalibyśmy wszyscy, ale nie było by już powodów do kłótni i to jest to jedno ważne "ale".
Oto co moglibysmy moim zdaniem zyskać:
1) Konsolidacja środowiska - razem raźniej;
2) Zyskujemy jeden system, który poprzez połączenie najlepszych cech dwóch konkurujących mógłby bez problemu dogonić funkcjonalnością ( a może i przegonić bez większego problemu) inne niszowe systemy komputerowe używane w XXI wieku;
3) Większy zespół ludzi pracujący nad systemem, to szybsze postępy nad jego udoskonalaniem;
4) Wielu i tak kupuje dwa systemy za niemałe pieniądze, więc w pewnym sensie zaoszczędziliby pieniądze, które mogliby wydać na jakieś oprogramowanie;
5) Jest nas więcej, więc i inni nas zauważają i być może przyłączają się do nas (nowi użytkownicy) , a sami projektanci powinni zarobić na takiej współpracy niż stracić. (Nikt mi nie powie, że pisanie dla MORPHOS-a i AMIGA OS-a to jego jedyne źródło utrzymania, raczej hobby, które daje również jakąś satysfakcje finansową);
6) Jest nas więcej to i jakiś mniejszy producent sprzętu może skusiłby się i stworzył w koncu komputer z procesorem PPC 2- 3 ghz i nowoczesną płytą.
7) Zgrane i powoli rozrastające się środowisko, to szansa, że dostalibyśmy może sterowniki do nowszych kart graficznych lub pomoc od producentów (dla 100 osób, to palcem nie kiwną).
8) Cóż można chyba połączyć Boinga z Motylem. Byłby to ciekawy znak rozpoznawczy nowego systemu i wyznacznik nowej ery dla Amigi;
9) Programistom byłoby tez chyba lżej;
10) Czy jest jeszcze o co kruszyć kopie?

Pewnie wiele rzeczy by można, tylko trzeba chcieć. Ja chcę! Zaczynam temat, za który pewnie posypią się razy na moja głowę od niektórych. Cóż przeżyję! Jeżeli rozmowa potoczy się w ciekawym kierunku można by przeprowadzić ankietę na obu portalach (gdyby ktoś miał konto tu, a nie tam i odwrotnie) i wybadać, co ludzie o tym myślą.

[#2] Re: Mam marzenie...

@ender, post #1

Wszystko pięknie-ładnie, tylko... jest to absolutnie nieprawdopodobne/niemożliwe. I nie chodzi mi tylko o "złą krew" między dwoma obozami - pal sześć, najwyżej się zrobi transfuzję. Nie wyobrażam sobie aby użytkownicy i deweloperzy obydwu systemów nagle zrezygnowali z części funkcjonalności/rozwiązań swoich systemów na część innych (bo przecież tak musiałoby się to odbyć). Że niby co, ex-mosiści będą używać Siriona (czy jak go tam zwał) zamiast Poseidona? A OS4iści MUI zamiast Reaction? Że Krashan z radością rzuci się na biblioteki .so? :D Myślę, że środowisko mogło by nie urosnąć tak bardzo jak myślisz (no, pewnie by urosło... AROSowi. Chyba, że jego też widzisz w tym koglu-moglu :) ).

[#3] Re: Mam marzenie...

@recedent, post #2

recedent napisał(a):

> transfuzję. Nie wyobrażam sobie aby użytkownicy i deweloperzy
> obydwu systemów nagle zrezygnowali z części
> funkcjonalności/rozwiązań swoich systemów na część innych

Dokładnie te same argumenty podawałem przy dotychczasowych pomysłach na połączenie systemów. Dzięki, że zaoszczędziłeś mi pisania po raz kolejny tego samego ;)

Dodam tylko od siebie, że ciekawe kto by miał zrezygnować ze swojej nazwy, na rzecz tej drugiej :)

[#4] Re: Mam marzenie...

@ender, post #1

Ender: bardzo szlachetnie ale niestety nie do zrobienia.

Zacznijmy od najniższego szczebla gdzie ludzie pomiędzy Exec i PPA skaczą sobie do gardła. Sam nie jestem święty, czasami strasznie mierzi mnie to co oni wypisują na temat naszego portalu. Jednak każdy kij ma dwa końce i im też się obrywa u nas. Niestety sytuacja sama się nakręca i nie jestem pewien czy
ktoś jest w stanie to wszystko "zakręcić" i spowodować, że zaczniemy rozmawiać ze sobą jak ludzie, mimo ideologicznych różnic.

Wydaje mi się także, że każdy system jest już tak zaawansowany w takim stopniu, że połączenie AmigaOS i MorphOS jest technicznie cholernie trudne do zrobienia. Nie znam się, pewnie mądrzejsze głowy wypowiedzą się tutaj w temacie.

Reszta punktów odnosi się od tych pierwszych dwóch akapitów. Nie wiem czy temat nie był już kiedyś poruszany, pewnie nie jest to pierwszy hmm.. apel, próba aby pogodzić zwaśnione środowiska.

Jeżeli coś takiego miałoby kiedyś nastąpić, to trzeba zacząć od samego zarodka. Najlepiej byłoby zrobić konkretne AmigaFEST i przy paru kufelkach spokojnie podać sobie ręce :)

[#5] Re: Mam marzenie...

@ender, post #1

Chyba większość użytkowników obu systemów ma takie marzenie. Ale moim zdaniem nie jest to możliwe. Jedynym wyjściem jest sytuacja w której jeden system ma tak wielką technologiczną, programową i sprzętową przewagę nad drugim że słabsza strona ogłasza koniec rozwoju swojego projektu.



Ostatnia modyfikacja: 29.09.2009 22:03:01
[#6] Re: Mam marzenie...

@Bigo, post #5

Czyli... WOJNA na śmierć i życie! Niech wygra lepszy/silniejszy i zgarnie wszystkie łupy. :) Podoba mi się. To takie amigowe. ;)

[#7] Re: Mam marzenie...

@MDW, post #6

Chyba nie wierzysz że możliwe jest połączenie MOS Teamu z Hyperionem?
Nie wojna tylko każdy robi swoje a wygrywa ten który ma więcej argumentów (czytaj zdecydowana większość użytkowników używa danego systemu tak że drugiej stronie nie opłaca się już dalej robić czegokolwiek)

[#8] Re: Mam marzenie...

@ender, post #1

Chyba, bardziej prawdopodobnym scenariuszem byla by sytuacja kiedy jeden wykancza drugiego i przejmuje jego poletko. Chyba ze na polu pojawi sie trzeci gracz ktory zacznie korzystac z tego ze systemy sa 2 a spoleczenstwo jest podzielone i nastawione antagonistycznie do siebie. Obiecujac laczenie tylko dobrych cech obudwu systemow dalo by mu niezly sukces marketingowy juz na starcie.

[#9] Re: Mam marzenie...

@pampers, post #4

Jednak każdy kij ma dwa końce i im też się obrywa u nas. Niestety sytuacja sama się nakręca i nie jestem pewien czy ktoś jest w stanie to wszystko "zakręcić" i spowodować, że zaczniemy rozmawiać ze sobą jak ludzie, mimo ideologicznych różnic.

Na to akurat jest prosty sposób. Wystarczy z forumową aktywnością ograniczyć się do jednego portalu. Sam tak zrobiłem po pamiętnym niemal 200-postowym wątku na forum eXeca. Od tego czasu po prostu nie piszę na tamtejszym forum i wszystkim, którzy "zdzierżyć nie mogą" to polecam. Osobiście zastosowałem metodę ustawienia sobie hasła niemożliwego do zapamiętania, bez żadnych demonstracyjnych "proszę o usunięcie mojego konta z tego portalu".

W konkurencji między AmigaOS 4 a MorphOS-em nic złego nie widzę, pod warunkiem, że konkurujemy poprzez pozytywną pracę na rzecz "swojego" systemu, a nie negatywną na rzecz "przeciwnika". Mi również zrozumienie tej prostej prawdy zajęło trochę czasu, ale od momentu jak zakończyłem słowne przepychanki, przybyły MorphOS-owi takie rzeczy jak MorphOS Files, czy kilka interesujących klas Reggae. Osobom, które ostatnio dyskutowały zacięcie na forum eXeca radzę, zamiast tracić czas na polemikę, zrobić coś na rzecz MorphOS-a, nie trzeba być zaraz programistą...

[#10] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Grzegorz Kraszewski napisał(a):

> Na to akurat jest prosty sposób. Wystarczy z forumową
> aktywnością ograniczyć się do jednego portalu. Sam tak zrobiłem
> po pamiętnym niemal 200-postowym wątku na forum eXeca.

Tylko co to zmienia? Teraz przytyki są robione na odległość. Czyli z walki wręcz przeszło się na pociski artyleryjskie odpowiedniego zasięgu.

[#11] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Tez doszedlem do podobnych wnioskow, w pelni sie zgadzam. Konkurencja jest dobra dopoki obydwa systemy sa ulepszane wzgledem drugiego a nie wtedy kiedy obydwa zwalczaja sie na wzajem.

[#12] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Dobry pomysł Krashan. Zamiast tracić czas na polemikę która wiadomo z góry jak się skończy, lepiej tą energię spożytkować np na napisanie artka do PPA albo do gazety, którą PPA może wyda.

[#13] Re: Mam marzenie...

@ender, post #1

Ender z całym szacunkiem, ale nie sadzę by miało to szanse powodzenia. Pomijam kwestie współtworzenia systemów jako jeden, ten aspekty i jego realność została dość jasno nakreślona już w tym temacie. Co do integracji środowiska to szeroko pojmowane amigowanie to stan 'ducha', a nie 'posiadania'. Na tej bazie powstała taka ilość nie porozumień nie jasności, ogólnej niechęci, przetykanej kłamstwami, paszkwilami, błotem oraz promowanie 'jedynie słusznego kierunku amigowania' że... tu znów warto chyba przeczytać pierwsze zdanie mojego wypowiedzi.

Pozdrawiam,
RadziN

[#14] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #9

I słusznie! Nie zaglądać tam! I spokój!

[#15] Re: Mam marzenie...

@Bigo, post #7

W połączenie nie wierzę. To absolutnie niemożliwe. Właśnie taką wojnę jaką opisałeś mam na myśli. Kto będzie miał więcej żołnierzy ten wygra. :) W Polsce bez wątpienia MorphOS wygrywa. Jednak ostatnia ankieta pokazała, że na świecie wcale już tak nie jest.

[#16] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #10

Tylko co to zmienia? Teraz przytyki są robione na odległość.

Zmienia to tyle, że zamiast tracić czas na produkowanie i czytanie nic nie wnoszących dyskusji, a czasem nawet pyskówek, robię coś pożytecznego na rzecz MorphOS-a. To po pierwsze. Po drugie, nie piszę, nie czytam, a to, czy ktoś robi sobie jakieś przytyki do mnie, czy nie, naprawdę mnie nie interesuje. Wolę być w amigowym, czy pseudoamigowym światku znany ze swoich programów i innej działalności konstruktywnej, niż z zaciętych flamewarów na forach.

[#17] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Grzegorz Kraszewski napisał(a):

> Zmienia to tyle, że zamiast tracić czas na produkowanie i
> czytanie nic nie wnoszących dyskusji, a czasem nawet pyskówek,
> robię coś pożytecznego na rzecz MorphOS-a. To po pierwsze. Po
> drugie, nie piszę, nie czytam, a to, czy ktoś robi sobie jakieś
> przytyki do mnie, czy nie, naprawdę mnie nie interesuje.

Oj Krashan. Dobrze wiesz o czym mówię. Robisz przytyki Ty (vide częste wspominanie ilości archiwów na OS4Depot, czy ostatni komentarz w newsie o Timberwolfie "jak to na innych portalach piszą", czy inne odniesienia do tekstów z eXeca), robię przytyki ja, robi je Rzookol i kilka innych osób również. W drugą stronę jest podobnie. W kontekście integracji fakt, że wrzucamy sobie nawzajem kamyki do ogródka przez siatkę, a nie wnosimy ich bezpośrednio po prostu nic nie zmienia i o to mi chodziło. Mam bana na eXecu to napomknę tutaj czasem coś. Mufa nie ma konta na PPA to burknie coś na eXecu. I tak to się kręci. Flame'ów może z tego wielkich nie ma, ale w świetle integracji o której pisał Ender jest identyczną przeszkodą jak przekrzykiwanie się na tym samym forum. Nie wypowiadanie się na danym portalu to żaden sposób na odkręcenie sytuacji (bo tak to przedstawiłeś - "jest na to prosty sposób"), jeśli nie zaprzestanie się również przytyków na odległość.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2009 14:17:35
[#18] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #17

Hurra! Świetny pomysł! Żadnego wrzucania kamyczków! Od dzisiaj proponuję, żeby każdy, kto chce trochę "przysolić" OS4.x, Friedenom, eXecowi i jego użytkownikom na łamach PPA zrobił głęboki wdech, trzy razy odmówił zdrowaśkę (ew. - w zależności od przekonań - zaśpiewał "międzynarodówkę"), po czym po prostu się powstrzymał. Na pewno adwersarze odpowiedzą tym samym. Że pozwolę sobie sparafrazować szyszkownika Kilkujadka: "eXecowcy nas nie kochają... Ale my ich tak długo będziemy kochać, aż oni nas wreszcie pokochają".

Ja ze swojej strony mogę obiecać, że postaram się ze wszystkich sił nikogo nie obrażać. Jeśli przypadkiem coś mi się lapsnie, to mnie poprawcie. Z tego miejsca mogę zapewnić, że niniejszym wybaczam wszystko, co kto złego o mnie napisał/powiedział ewentualnie wyśpiewał (o ile coś takiego w ogóle miało miejsce).

Pokażcie, że nie jesteście tylko mocni w gębie, że potraficie nie tylko się obrażać i kłócić, że naprawdę leży Wam na sercu jedność (albo niech będzie, że zgoda) w środowisku amigowym (albo jak tam wolicie - post-amigowym). Howgh!

P.S. Nie pisałem tego dla czczej zgrywy (a w każdym razie nie tylko). Z tego naprawdę coś może być. Przynajmniej (jednostronny?) pakt o nieagresji, pewien przyczółek do wspomnianej rywalizacji "fair play".

[#19] Re: Mam marzenie...

@recedent, post #18

Zróbmy eksperyment. Od tego posta nie będę na PPA cytował eXecowców i szydził z tekstów z ich portalu. Zobaczymy, czy z drugiej strony zniknie czepianie się moich wypowiedzi, tudzież ich cytowanie, z odpowiednią dozą sarkazmu, szydery i ironii w jednym.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2009 16:12:30
[#20] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #19

Jeśli dajesz oczekując wzajemności, to znaczy, że robisz to z wyrachowania, a nie z serca. Nie oczekuj nic w zamian, a zobaczysz, że się doczekasz (taką przynajmniej mam nadzieję). :)

[#21] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #17

Robisz przytyki Ty (vide częste wspominanie ilości archiwów na OS4Depot, czy ostatni komentarz w newsie o Timberwolfie "jak to na innych portalach piszą"

Nie, no wybacz, ale chyba masz jakieś skrzywienie. eXec.pl nie jest jedynym portalem na jakim toczą się żywe dyskusje na temat Timberwolfa. Czytuję również Amigaworld.net czy Amigans.net, Amiga.org i parę innych. Wydaje mi się, że zacząłeś czytać między wierszami... Staram się unikać wszelakich wojennych aluzji i popełniam ich coraz mniej. Żadnych kamyczków wrzucać nie mam potrzeby, bo to nic nie daje.

Może właśnie między innymi dlatego wciąż się te spory toczą, że pewna grupa osób każdą wypowiedź analizuje pod kątem wyławiania rzekomych przytyków i każde niewinne zdanie może się po odpowiedniej interpretacji okazać napaścią na drugą stronę.

[#22] Re: Mam marzenie...

@recedent, post #20

Oczywiście, że nie z serca. Skąd ten pomysł, jakobym miał to z serca robić?

W czystych celach eksperymentalnych to robię i żeby Ender zobaczył, jak to z tą integracją jest.

[#23] Re: Mam marzenie...

@Grzegorz Kraszewski, post #21

Grzegorz Kraszewski napisał(a):


> Nie, no wybacz, ale chyba masz jakieś skrzywienie. eXec.pl nie
> jest jedynym portalem na jakim toczą się żywe dyskusje na temat
> Timberwolfa.

I oczywiście nie miałeś na myśli eXeca. Nie robisz im przytyków, nie uważasz się za lepszego od nich i nie dajesz tego do zrozumienia na PPA. Tak?

> Czytuję również Amigaworld.net czy Amigans.net,
> Amiga.org i parę innych. Wydaje mi się, że zacząłeś czytać
> między wierszami... Staram się unikać wszelakich wojennych
> aluzji i popełniam ich coraz mniej.

Coraz mnie, nie znaczy zero. Wrzucasz ich mniej, bo trzeba przez siatkę po prostu. Rzucanie postami na odległość jest w zażyłości słabsze niż robienie tego na jednym forum. To oczywiste chyba.

> Żadnych kamyczków wrzucać nie mam potrzeby, bo to nic nie daje.

Oczywiście, że nie daje. Co ma dawać, poza odwdzięczeniem się za takie same działania z drugiej strony?

PS. Można komuś skutecznie dopiec, nie używając nawet jego ksywy w poście. Później stwierdzić, że nic złego nie miałem na myśli i to nie ja tak postępuję, tylko inni.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2009 16:42:05
[#24] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #22

A zatem nie zależy Ci na wspomnianej integracji, tylko chcesz udowodnić, że "oni" nie powstrzymają się od rzucania błotem, ciskania inwektywami tudzież używania ironii, szyderstwa i... (gulp...) sarkazmu!

Pozwolę sobie na stwierdzenie, że "to tak nie działa". Twoi adwersarze tym bardziej będą wściekli, że uczyniłeś ich obiektem swojego "testu". Ale zrobisz jak chcesz.

[#25] Re: Mam marzenie...

@recedent, post #24

Oczywiście, że mi nie zależy. Co nie przeszkadza mi uważać, że nie jest ona możliwa.

> Pozwolę sobie na stwierdzenie, że "to tak nie działa". Twoi
> adwersarze tym bardziej będą wściekli, że uczyniłeś ich
> obiektem swojego "testu".

Cóż. Ja się powstrzymam. Jeśli oni się powstrzymają, to będzie spokój. Efekt ten sam. Myślisz, że im zależy na tym, żebym to robił z "głębi serca" jak to ująłeś? Mi to jest obojętne, tak długo, jak długo efekt będzie uzyskany. Przecież chyba nie sądzisz, że uwierzę, że jak ktoś przestanie o mnie pisać to czy tamto, to zdanie zmienił.

[#26] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #23

I oczywiście nie miałeś na myśli eXeca.

Oczywiście nie miałem. Powiem więcej, do tej pory nie czytałem na eXecu komentarzy do newsa o Timberwolfie.

Nie robisz im przytyków, nie uważasz się za lepszego od nich i nie dajesz tego do zrozumienia na PPA. Tak?

Tak.

[#27] Re: Mam marzenie...

@MDW, post #6

Wojna jak wojna, ale jeden z amigowych komrcyjnych systemów powinien przestać istnieć (bo przecież gdyby istniał jeden to pewnie wszyscy by kupili ten jeden, po co komu ten wybór?;) i o to jest własnie ta cała batalia trolli portalowych o różnych kolorach ;). Być może w tym szaleństwie jest metoda żeby dołożyć wszelkich starań, pisząc czy robiąc porty rożnych killer apps, a kto nie może to wszczynać flamewary ;) Wszystko to w celu uśmiercenia drugiego systemu, który pechowo istnieje i jak ta krowa na drodze w filmie "Ja, Irena i Ja", której nie da się dobić ;)

Chociaż tak sobie jeszcze pomyślałem... Marka "Amiga" stała się i coraz bardziej staje się taką marką retro, więc nazwa systemu AmigaOS nie jest chyba dobra (pomijając już to, że przez wiele lat kolejni właściciele tej marki przynosili jej fanom raczej wstyd), MorphOS jest lepszą nazwą bo nie kojarzy się ze starociami ;), ma lepszego shella i Ambienta, MUI jako standard, etc. Jak dla mnie chyba nie ma co integrować bo z dwóch systemów amigowych jakie mam w opcjach po uruchomieniu sprzętu wybieram MorphOS-a ;)

[#28] Re: Mam marzenie...

@GumBoy, post #25

A nie możesz sobie założyć np. konta na twitterze czy innym blipie i tam nadawać, odnosić się do wypowiedzi Twojego "ulubionego-serwisu-którego-nazwe-codziennie-musisz-chociaż-raz-napisać"? ;) "Oni" też by sobie założyli i byście śledzili swoje wypowiedzi ;) Ewentualnie bloga jak w mikroblogach za mało znaków ;)

[#29] Re: Mam marzenie...

@grxmrx, post #28

grxmrx napisał(a):

> A nie możesz sobie założyć np. konta na twitterze czy innym
> blipie i tam nadawać, odnosić się do wypowiedzi Twojego
> "ulubionego-serwisu-którego-nazwe-codziennie-musisz-chociaż-raz-napisać"?

Po co? Przecież dopiero napisałem coś odwrotnego.

A w ogóle, to jeszcze Ci nie przeszło nabijanie statystyk w google, że skrupulatnie liczysz jak ktoś wspomni "nazwę-której-Ty-napisać-nie-chciałeś"?

[#30] Re: Mam marzenie...

@pampers, post #4

Jeżeli coś takiego miałoby kiedyś nastąpić, to trzeba zacząć od samego zarodka. Najlepiej byłoby zrobić konkretne AmigaFEST i przy paru kufelkach spokojnie podać sobie ręce [i]

Może na początek. Od czegoś trzeba zacząć.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2009 18:24:31
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem