[#1] Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie
Jak to jest u Was z podejściem do wymagających gier i programów, czy jest to dla Was coś co zachęca do rozbudowy sprzętu, dokupywania niezbędnego oprogramowania czy raczej zniechęca do danej gry/programu, które wysoko stawia poprzeczkę? Również jaki jest Wasz stosunek do oprogramowania które wymaga rejestracji?

Weźmy za przykład MUI. Swego czasu ten pakiet stawał się coraz popularniejszy i programiści pisali interfejs użytkownika korzystający z tego pakietu. Programy, które powstawały wymagały zainstalowanego MUI na Amidze. Jednak pakiet nie należał do darmowych - trzeba go było zarejestrować, by korzystać z wszystkich jego funkcji.

Inny przykład to programy, które wymagają lepszego procesora na pokładzie - 68030 bądź nawet PowerPC oraz karty graficzne. Takimi grami są wszelkie gry 3D na Amigę, większość najnowszych produkcji na Amigę.

Przykład z rejestracją to pakiety jak WHDLoad. Czy ochoczo rejestrujecie tego typu naprawdę użyteczne programy, które powstawały wysiłkiem wielu osób?

Moim zdaniem nie ma w tym nic złego, że program stawia sobie wymagania i potrzebuje zarejestrowanego MUI, WHDLoad lub procesora PowerPC do pracy. Nie można przecież winić autora, że wymaga płatnego MUI w swoim programie. Warto wtedy, jeśli program jest nam potrzebny, zarejestrować MUI. Jeśli gra wymaga lepszego procesora to zakup dopalacza przyniesie duże korzyści - bo oprócz tej gry zadziała wiele innych. Podobnie jest z rejestracją programów - jeśli program jest naprawdę potrzebny i wart swojej ceny to myślę, że nie ma co się zastanawiać i zarejestrować dany program. W dobie internetu i darmowego oprogramowania chyba wiele razy się o tym zapomina.

[#2] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

>> Przykład z rejestracją to pakiety jak WHDLoad. Czy ochoczo rejestrujecie tego typu naprawdę użyteczne programy, które powstawały wysiłkiem wielu osób?

Jeśli uważam, że program jest dla mnie użyteczny rejestruję go i płacę bez wahania. Czy ochoczo? W przypadku oprogramowania amigowego raczej tak. W przypadku WHDLoad zrobiłem to z wielką przyjemnością i jeszcze podziękowałem autorowi za super robotę.

>> Jak to jest u Was z podejściem do wymagających gier i programów, czy jest to dla Was coś co zachęca do rozbudowy sprzętu


Tylko genialna gra może zmusić mnie do rozbudowy sprzętu, a że takie już dawno się nie ukazują więc i nie czuję potrzeby rozbudowywania sprzętu. Podobnie z Amigą. Do moich zastosowań wystarcza 030 z paroma mega ramu. Nie przewiduję rozbudowy Amigi, a jeśli już to tylko do 060 (lub kupno NatAmi) ze względu na nowsze dema.
Gier 3D na Amidze nie cierpię i dla mnie mogłyby nie istnieć.



Ostatnia modyfikacja: 24.06.2011 15:34:44
[#3] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Jak to jest u Was z podejściem do wymagających gier i programów


Raczej zdroworozsądkowo, jeśli jakiś program dostarcza funkcjonalność, która do tej pory na Amidze była nieosiągalna, a ma duże wymagania, to jestem w stanie z tym żyć, zwłaszcza, że sam raczej posiadam rozbudowane konfiguracje (wszystkie moje Amigi mają przynajmniej 68030 i sporo Fast RAMu).

Czy ochoczo rejestrujecie tego typu naprawdę użyteczne programy


Zazwyczaj z rejestracją, czy związaną z tym opłatą nie mam problemu. Są świetne programy, takie jak WHDload, gdzie mógłbym nawet zapłacić nawet więcej niż ich obecna cena.

Jednak zbyt często mam styczność z sytuacją odwrotną - za jakiś kiepsko działający crap twórcy żądają wygórowanych sum pieniędzy. Problemem jest też brak możliwości rejestracji niektórych starszych programów. Szczególnie irytującym przypadkiem jest MorphOS PowerUP, który bez rejestracji ma ograniczenia czasowe (a rejestracja nie jest od dawna możliwa).

Jest też problem innego rodzaju. Weźmy np. ostatnio wspominany sterownik do karty Wi-Fi z chipsetem Prism. Autor niegdyś stworzył darmową wersję sterownika prism2, opublikował ją wraz z kodem źródłowym na GPL. W ramach AROSowego bounty przeportował wpa_supplicant na systemy Amigowe. Niedawno wydał nową, zamkniętą, płatną wersję sterownika, który de facto jest tym samym sterownikiem co kiedyś, lecz z dodaną obsługą WPA, za portowanie której miał otrzymać pieniądze z bounty AROSa (czy do tego doszło nie wiem). Czy można winić autora za wypuszczenie nowej płatnej wersji? Nie, bo miał do tego pełne prawo. Czy to jest pozytywne dla użytkowników? Niby tak, bo jest "nowy" sterownik z WPA, ale w gruncie rzeczy nie...

Ja rozumiem, że ludzie chcieliby połączyć przyjemne z pożytecznym i zarobić na swoim hobby. Tylko, że jak tak dalej pójdzie to za każdy sterownik czy inną pierdołę trzeba będzie płacić. A jakość często i tak pozostawia wiele do życzenia.

Ponadto w środowisku amigowym często można zaobserwować taktykę "trzymania wszystkiego we własnej szufladzie". Ludzie nie są chętni do dzielenia się wiedzą*, często trudno zrozumieć w jaki sposób działa dany program, biblioteka, API, czy sprzęt. Dokumentacja zwykle nie istnieje. Jeśli nie ma kodu źródłowego, to zwykle jest się, że tak powiem "upupionym". Można oczywiście bawić się w reverse engineering, deasemblację itd. ale jest to bardzo czasochłonne. Co najgorsze, to także tyczy się nowych systemów operacyjnych takich jak AmigaOS 4 i MorphOS.

* - jest kilka chlubnych wyjątków, którym dziękuję



Ostatnia modyfikacja: 24.06.2011 15:49:09
[#4] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Weźmy za przykład MUI. Swego czasu ten pakiet stawał się coraz popularniejszy i programiści pisali interfejs użytkownika korzystający z tego pakietu. Programy, które powstawały wymagały zainstalowanego MUI na Amidze. Jednak pakiet nie należał do darmowych - trzeba go było zarejestrować, by korzystać z wszystkich jego funkcji.


Masz idealistyczne wyobrażenie o tamtych czasach. Nie pamiętam aby wtedy ktokolwiek kogo spotkałem, a był użytkownikiem Amigi, miał legalną wersję MUI. A z racji zabawy w scenowanie, spotykało/poznawało się mnóstwo ludzi (dziesiątki jak nie setki) i to w większosći tych aktywnych, coś robiących na Ami. Wszyscy mieli wersje ze scenowych BBSów lub pozyskane wymianą od kogoś znajomego. Dotyczyło to w zasadzie całości oprogramowania. Czasami się trafiały niewielkie wyjątki. Tak wtedy było...

Pakiet WHDLoad pojawił się kiedy zmieniła się zupełnie specyfika rynku amigowego. Teraz jest to sprawa typowo hobbystyczna i to w większości dla ludzi którzy mają już swoje źródło dochodu/są dorośli. Więc jak chcą to płacą, a jak nie... to BBSy zastąpił internet. Proste.



Ostatnia modyfikacja: 24.06.2011 17:08:34



Ostatnia modyfikacja: 24.06.2011 17:10:22
[#5] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Programy, które powstawały wymagały zainstalowanego MUI na Amidze. Jednak pakiet nie należał do darmowych - trzeba go było zarejestrować, by korzystać z wszystkich jego funkcji.


Być może pamięć mnie trochę zawodzi, ale wydaje mi się, że jedynym objawem niezarejestrowanej wersji MUI był brak możliwości dogłębnych ustawień. Każdy program działał, lecz MUI było dosyć "szare", bez możliwości odbajerowania. Brak zarejestrowanego MUI nie wpływał na działanie i ograniczenia programów, które wykorzystywały pakiet do działania. Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli nie mam racji.

[#6] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Jak to jest u Was z podejściem do wymagających gier i programów, czy jest to dla Was coś co zachęca do rozbudowy sprzętu, dokupywania niezbędnego oprogramowania czy raczej zniechęca do danej gry/programu, które wysoko stawia poprzeczkę?



Generalnie mierzi mnie rozrywkowy soft, który ma wymagania większe niż ogólnie dostępny sprzęt. Rozbudowa sprzętu - bez sensu. Kiedyś moczyłem w rozbudowę PC kolosalne pieniądze i mi przeszło :) Lepiej już wymieniać całą maszynę na taką, której konfig jest odpowiedni.

Również jaki jest Wasz stosunek do oprogramowania które wymaga rejestracji?


Taki sam jak do tego, pudełkowego lezacego w sklepie na półkach. Podoba mi się - kupuję. Nie żebym się chwalił /no troszku/ aczkolwiek na samej 360-ce mam ponad 120 zakupionych gier oferowanych w dystrybucji cyfrowej XBLA. Z grami niezależnych twórców podobnie :)
Autor chce zarobić - i zarabia. Jeśli soft jest wart /wg mnie/ to jak najbardziej.
Osobiście wolę, gdy soft swoje kosztuje, niestety wszechobecna "darmocha", może doprowadzić do braku chęci płacenia za soft oraz do znacznego pogorszenia jego jakości.

[#7] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@mailman, post #5

Masz rację. Przez szereg lat używałem niezarejestrowanej wersji MUI i do głowy mi nie przyszło, żeby ją piracić. Tyle tylko, że z zazdrością zerkałem na odpicowane ustawienia na screenshotach w MA czy innym ACS.

[#8] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@recedent, post #7

I naprawdę nie miałeś ŻADNEGO dostępu do złamanego MUI? A FileMastera zarejstrowanego na nazwisko Wiśniewski też nie miałeś? Hmmm... Kiedy zatem zacząłeś swoją przygodę z Amigą (i czy mieszkałeś na księżycu?)?

[#9] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Inny przykład to programy, które wymagają lepszego procesora na pokładzie - 68030 bądź nawet PowerPC oraz karty graficzne. Takimi grami są wszelkie gry 3D na Amigę, większość najnowszych produkcji na Amigę.


Być może dlatego nigdy nie miałem karty PowerUp, bo nie pojawiło się nic ciekawego co by mnie, biednego wówczas nastolatka zachęcało do zakupu takiej karty. Aczkolwiek gdyby coś ciekawego, poza możliwością oglądania filmów we Froggerze pojawiło się to rozważałbym zakup, a tak wolałem zbieraną długo kasę wydać na Mediatora, Voodoo3, Fast ATA, kartę sieciową na pci oraz modem zewn. Nie żałuję.
Gdyby wówczas pojawił się AmigaOS4 czy taki MorphOS jaki jest dzisiaj to byłby być może sens zakupu takiej karty PowerUp, można gdybać.
W pewnym czasie już nie miał kto tej poprzeczki wysoko stawiać bo zostali tylko ludzie, którzy są lub byli przy amigowym światku tylko z sentymentu lub "przy okazji". Dzisiaj, gdy posiłkujemy się portami z innych platform wymagania w sposób naturalny wymuszają na użytkowniku (dla którego czas ma wartość) zakup lepszego sprzętu - przykładowo jak ktoś chce szybciej działać lub w ogóle móc cokolwiek zrobić w Blenderze to robić upgrade swojej Efiki czy Sam do czegoś szybszego/lepszego o ile jest coś takiego w jego zasięgu.

Co do programów to MUI działa na 68k wolno jeśli pododaje się trochę teł, wtedy się tego nie czuło aż tak bardzo. Z drugiej strony VisualPrefs zarejestrowałem za 20 zł i cieszyłem się, że mogę zmieniać wygląd systemowych gadżetów.

[#10] Re: Wymagania gier i programów oraz rejestracja - Wasze opinie

@Minniat, post #1

Jak to jest u Was z podejściem do wymagających gier i programów, czy jest to dla Was coś co zachęca do rozbudowy sprzętu, dokupywania niezbędnego oprogramowania czy raczej zniechęca do danej gry/programu, które wysoko stawia poprzeczkę?

Jeżeli program jest naprawdę świetny i go używam, to jak najbardziej jest to motyw do rozbudowy sprzętu komputerowego Amigi czy też PC .
Amigę kiedyś rozbudowywałem dla trzech rzeczy , dem scenowych, gier i systemu ( w tej kolejności ) . Do dziś pamiętam że latałem jak szalony żeby kupić 030-50 MHz, bo mi demko TRSI - RISE źle działało na 020-14 Mhz :) . MC 68040-40 kupiłem bo wszelkiego rodzaju Napalmy i inne Doomy źle działały na 030-50 MHz , z tego też powodu MUSIAŁEM mieć kartę graficzną ;) .

Z rejestracją programów jest tak samo, jeżeli program jest wart to płacę :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem