[#1] Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!
Przykład programu, który utwierdza mnie w przekonaniu, że Polak potrafi! Wyśmienity edytor tekstu dobry dla pisarza, osobie edytującej dokumenty, jak i programisty. Profesjonalny w każdym calu. Czemu dziś nie ma tego typu programów na naszym rynku?

Z jednej strony Amiga kojarzy się większości z grami i jest konsolą do gier (te osoby nigdy nie widziały walorów użytkowych tych komputerów), a z drugiej Ci którzy traktują Amigę poważniej (to Ci od AmigaOS 4 i MorphOS) nie piszą na te systemy poważnych aplikacji. Czas się zreflektować panowie i panie.

Jeszcze jedno - dzisiaj standardami są Java, Adobe Photoshop itd. Nikt tego nie prześcignie, więc po co sobie łamać głowę jakimiś podróbkami, które i tak nigdy nie osiągną ideału? Propozycje, jakie dostawałem, żeby w pojedynkę napisać odpowiednik Photoshopa uważam za absurdalne (to odnośnie mojego edytora ikon). Analogicznie po co pisać własny edytor skoro jest Open Office? Ależ jest ku temu przyczyna. Nie wspomnę, że Photoshop był przez długi czas wyśmiewany przez osoby ze sceny, że używa się tego programu do robienia podróbek (bardzo szkalowanych podczas gfx compo) na rzecz programów, gdzie autor musi od początku do końca stworzyć dzieło. Ale mniejsza z tym.

Także niech takie firmy jak Twin Spark Soft powinny funkcjonować dalej, niech duch Amigi nie pójdzie w zapomnienie wciąż targany przez różne siły, które powoli powodują w nas, że zapominamy o tym, w czym tkwi esencja Amigi. Dobrze, że PPA jeszcze funkcjonuje i dalej recenzuje się dawne hity, bo na Execu już dawno zapomniano o tym.

Pozdrawiam i zapraszam do rzeczowej dyskusji,
[#2] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Hextreme, post #1

Pozdrawiam i zapraszam do rzeczowej dyskusji,

Ja również pozdrawiam.

Ale niestety z Twojego postu nie potrafię zrozumieć co ma być przedmiotem rzeczonej dyskusji. Ocena Ami Tekst Pro?
[#3] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@stachu100, post #2

Dałem w dziel Pręgierz, bo boli mnie to, że takich super programów już nie produkują. Przedmiotem jest w zasadzie czy istnieje chociaż cień szansy, by sytuacja się poprawiła na dziś. Program dopiero zainstalowałem i obcowałem z nim troszkę i tematem nie jest jakiś problem z jakim spotkałem się użytkując go, żeby była jasność. Jeśli lubisz również AmiTekstPro daj +1 :)
[#4] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Hextreme, post #3

Ok, to trochę rozjaśnia sytuację.
Znacznie lepszym tematem dla tego wątku byłoby "boli mnie to, że takich super programów jak Ami Teks Pro już nie produkują".
Myślę że nie tylko Ciebie.
A przyczyna tego stanu rzeczy jest tylko jedna, ale za to jakże okrutnie przeraźliwa:
"Amiga jest komercyjnie trupem od ok. 10 lat."
I to właściwie koniec dyskusji w tym temacie.

Oczywiście są zapaleńcy którzy coś piszą, są organizowane bounty, ale te wszystkie akcje są tylko i wyłącznie potwierdzeniem powyższej tezy. Wszystko.
[#5] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@stachu100, post #4

Chętnie dam nawet +10. W Amitekście (wprawdzie chyba ver. 2) pisało się praktycznie wszystko. Sprawozdania na laborki, dokumenty itp. z pracą dyplomową włącznie, ale tutaj niestety królował jedynie słuszny "łerd" i trzeba było się później do niego przekleić. Program oferował praktycznie wszystko to co "łerd" za wyjątkiem wstawiania grafiki bezpośrednio (to dało się obejść przy odrobinie wprawy) i WYSiWIG. A były to czasy, gdy w domu moim jedynie słusznym komputerem była Amiga.
Obecnie, jak pewnie większość mam też PC* - znak czasów.
Niestety większość firm, która tworzyła przyzwoite oprogramowanie dla Amigi już nie istnieje albo przebranżowiła się na rynek szerszy, bardziej chłonny i z większymi perspektywami na zysk. Dokładnie o tym napisał Stachu.

Określenia PC* - używam świadomie w znaczeniu, które każdy doskonale rozumie i proszę o oszczędzenie sobie ewentualnych wykładów na temat, co to niby jest i, że Amiga też do tej grupy należy, bo nie oto chodzi.
[#6] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Mordimer, post #5

Mnie też się Amitekst Pro zawsze podobał. Nawet go sobie kiedyś kupiłem (oryginał) 2.x i potem dokupiłem aktualizację do wersji 3.x. Program był super, dobrze współpracował z drukarką, wpierw Commodore - symbolu nie pamiętam, potem z drukarką STAR-ZA200, którą posiadałem.

I dalej mi działa pod morphos 2.7, jedynie już nic na nim nie wydrukuję oraz w miejsce polskich znaków w menu programu są krzaki, ponieważ nie korzystał z locali.
[#7] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@gilban, post #6

Dobrze gadasz!... Pieprzony wydruk na Mosie!
[#8] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@stachu100, post #4

Znacznie lepszym tematem dla tego wątku byłoby "boli mnie to, że takich super programów jak Ami Teks Pro już nie produkują".



A to akurat mam odpowiedź

"None of them paid off except Deluxe Paint, really, in the Amiga world."
http://www.gamasutra.com/view/news/167201/Two_of_EAs_best_decisions_were_its_worst_in_disguise_.php :)





Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:18:51 przez grg
[#9] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@gilban, post #6

Małe sprostowanie - AmiTekst pisze po polsku na mosie - czcionkę trzeba wybrać z dysku, natomiast program nie potrafi odczytać prawidłowo configuracji. Pierniczą mu się ścieżki...
[#10] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Pero, post #9

To znaczy po polsku można pisać po zmianie czcionki. Jednak menu programu ma krzaki.

Co do konfiguracji też miałem z tym problem, jednak już go rozwiązałem.

Zainstalowałem program pod WinUAE na os 3.9 i następnie wszystkie pliki ręcznie przeniosłem do odpowiednich katalogów, łącznie z plikami konfiguracyjnym. Oczywiście wpierw pod WinUae wpisałem imię, Nazwisko i dane adresowe.

Również w z userstartup przekopiowałem/lekko zmieniłem Przypisanie katalogów.

Dzięki temu wszystko działa jak należy i program nie krzyczy że czegoś nie ma i nie prosi o ponowną rejestrację.
[#11] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@gilban, post #10

Ja to zrobiłem pod e-uae i nie wrzeszczy tylko o rodzaj ekranu i rejestrację - pozostałych elementów konfigu nie widzi....
[#12] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Pero, post #11

No, ale trudno mieć pretensje jakieś, że rzeczony program nie lata idealnie pod MOS. Wszak nie był dla tego systemu napisany, prawda?
Generalnie Ami Tekst Pro jest wzorcowym przykładem świetnego, w pełni fachowego softu dla Amigi Klasycznej.
Że dziś tak doskonale programy nie powstają? Bardzo bym się dziwił, gdyby powstawały. Komercyjnie, rynkowo - Amiga Klasyczna nie istnieje. Chwała tym, którzy wciąż wymyślają i produkują jakieś rozwiązania sprzętowe - choćby całkiem przyzwoite dopalacze czy scandoublery. Wymyślają i produkują, bo to się jeszcze jakoś tam - z biedą - opłaci. Generalnie opłaci się wszystko, co wspomoże Amigę Klasyczną w obszarze "rozrywkowym", w grach.
Ale ilu by było chętnych na wydanie iluś tam ojro na - nawet zajebisty - procesor tekstu dla Klasyka? 100 - 200 osób na całym świecie, nie więcej, jak sądzę.

Amiga Klasyczna jest świetnie oprogramowana, istniejący soft wyciska maks jej możliwości, niczego lepszego nad np. DPainta, PPainta czy Brillance nie stworzysz. Zaś edytor/procesor tekstu co najwyżej lekko poprawisz względem takich kanonicznych produktów, jak CED, GoldED, Ami Tekst Pro, Final Writer, Wordsworth.
Rzucanie się na jakieś Wielkie Projekty jest bez sensu - no chyba, że czysto hobbystycznie, jeśli kto ma zacięcie i czas. No to można, czemu nie, skrzyknąć grupę zapaleńców, masę czasu poświęcić na napisanie pakietu biurowego pod OS 3.x, wrzucić to do Aminetu jako freeware i pławić się w chwale.

Pozdrawiam serdecznie
Des
[#13] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Des, post #12

Zgadzam się z Tobą całkowicie. Boli mnie tylko, że te programy nie będące przecież wcale złymi mają problemy przy pracy z następcami/ klonami AmigaOS. Gdyby zaistniały poprawki do nich pozwalające
na normalna pracę byłoby OK.
"Ale ilu by było chętnych na wydanie iluś tam ojro na - nawet zajebisty - procesor tekstu dla Klasyka? 100 - 200 osób na całym świecie, nie więcej, jak sądzę. "
Z tego powodu co piszesz nigdy nie będzie na nasze sprzęty nowego oprogramowania np biurowego, co chyba nikogo nie dziwi. Mnie osobiści boli, co już pisałem, że programy są, sprzęt jest ale nie wszystko to ze sobą gra. Ten soft co jest byłby wystarczający. Jestem użyszkodnikiem Mosa. Osobiście mam nadzieję, że nowy Mosik to nie będzie tylko nowy "image" lecz niektóre istotne elementy zostaną poprawione.
Ps. z tych powodów pozostaje tylko powrót do Amigi classic - tam cały soft działa OK! :D
Jestem posiadaczem płyty TSS MegaMix. Wszystko co jest w katalogu NOWE to programy naprawdę dobre! Ale "zgrzity" w programie systemowym robią nieraz złą krew...
Pozdrawiam!
[#14] Re: Ami Tekst Pro v3.0 GOLD - Polak potrafi!

@Hextreme, post #1

Nie wspomnę, że Photoshop był przez długi czas wyśmiewany przez osoby ze sceny, że używa się tego programu do robienia podróbek (bardzo szkalowanych podczas gfx compo) na rzecz programów, gdzie autor musi od początku do końca stworzyć dzieło.


Dwie nieścisłości: Po pierwsze właśnie wspomniałeś o tym fakcie, o którym napisałeś, że o nim nie wspomnisz - bez sensu to zdanie.

Po drugie - Photoshop nie był krytykowany, a krytykowane były tandetne prace, bazujące na elementarnych narzędziach tego programu. Na podobnej zasadzie krytykowane były dema z obracającymi się sześcianami, robione na silnikach typu OpenGL i wiele innych rzeczy, których technologiczne zaawansowanie pozwalało na łatwe tworzenie prostych efektów więc jednocześnie podnosiło poprzeczkę wobec tego co nazywane jest 'dobrym dziełem'.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem