[#1] kompilacja OpenOffice
Czesc!
O programowaniu mam bardzo nikłe pojęcie, ale zastanawiam się czy to jest jakiś duzy problem, żeby skompilowac źródła OpenOffice pod AmigaOS??
[#2] Re: kompilacja OpenOffice

@jenny, post #1

Faktycznie masz bardzo nikłe pojęcie o programowaniu :)
[#3] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #2

Aleś biedaka zastrzelił... ;)

Może ja się będę bardziej znał;
OO jest skompilowany pod procki intelopodobne i takie też ma źródła!?
Czyli skompilowanie na Amigę 68k/PPC wymaga przepisania tych źródeł pod te procki, dobrze myślę?

Pewnie mnie też zastrzelisz zaraz. ;)
[#4] Re: kompilacja OpenOffice

@SirLEO, post #3

SirLEO napisał(a):
> Aleś biedaka zastrzelił... ;)

Pan Jacek jest z tego znany :) Lubie czytac jego posty na grupie dyskusyjnej jak mam zly humor ;)
A jak jest z programami spod Unixa?
A AmiGIFT?? On tez byl pisany chyba pod procesory wintelowe... (o ile sie nie myle)
Nadal nie rozumiem - prosze Pana Jacka o szczegolowe wyjasnienie :D
[#5] Re: kompilacja OpenOffice

@SirLEO, post #3

Nie to stanowi największy problem, choćszczerze mówiąc nie wnikałem aż tak głęboko w źródła OO, żeby dokładnie określić skalę problemu. Zresztą i tak wyłapanie wszystkich takich zależności byłoby robotą dla betatesterów.

Kłopot polega na tym, że API AmigaOS nijak nie przystaje do API Windowsa czy systemów unixowych. AmigaOS to bardzo prymitywny system, jeżeli chodzi o oferowaną funkcjonalność. Brak jest w nim wielu elementów, bez których OO (i wiele innych programów z GUI i wielowątkowych) nie daje się przeportować na AmigaOS. Oczywiście gdyby ktoś kiedyś pokusił się o stworzenie odpowiedniej emulacji (takie ixemul.library, ale na znacznie większą skalę), to nagle portowanie nawet bardzo skomplikowanych projektów stałoby się proste a może nawet banalne. Tylko, że wydajność byłaby tragiczna. Nie do strawienia dla 680x0 czy nawet 60x. Dopiero maszyny w stylu Pegasosa czy AmigaONE dają nadzieję na akceptowalną wydajność tego typu rozwiązań. A to nie jedyny powód, dla którego nikt się za to jeszze nie zabrał. To olbrzymi projekt, nie do udźwinięcia przez jedną osobę i bez solidnego wsparcia finansowego a to jak wiadomo jest problem nie do przeskoczenia w świecie amigowym, więc możemy sobie dalej tylko marzyć o takich programach jak OO.
[#6] Re: kompilacja OpenOffice

@jenny, post #4

Miło mi. Ja z kolei dla poprawienia sobie humoru czytuję wypowiedzi ami-optymistów, którzy mają zerowe pojęcie o amigowym systemie i hardware, ekonomii, prawach rynku, itp. ale świetnie im się żyje w amigowym Matrixie i tylko czasami coś ich tknie, że z tym ich ami-światem jest chyba coś nie tak
[#7] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #6

Nie no, ten post jest cudowny! Przepiękny! :D
Chyba zacznę częściej czytać to forum. No, już się zamykam z tym OT.
[#8] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #5

Czyli juz lepszym pomyslem byloby napisanie takiego Offica od podstaw. A tak swoja droga, to sprawa ma sie identycznie w przypadku mozilli?
[#9] Re: kompilacja OpenOffice

@DarQo, post #8

Chyba by bylo jednak lepiej pisac od podstaw.
Badz napisac srodowisko X'ow na ami.
Tylko ze do napisania tego srodowiska potrzeba by bylo ludzi , lat....

[#10] Re: kompilacja OpenOffice

@Stefkos, post #9

Środowisko X-Windows jest. W pakiecie GeekGadgets. Wymagałoby oczywiście uaktualnień, bo od wielu lat tam nikt nic nie poprawiał. Ale samo X-Windows to jeszcze mało. Większe braki są w ixemul.library (nieśmiertelny problem forka). Biblioteka phtread też jest w powijakach.
[#11] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #10

A w jaki sposob robia Papyrusa na MorphOSa? Jest on od razu pisany z mysla o portowaniu na dziwne systemy z prymitywnym (od strony programowania) GUI? Portuja tam jakies uniwersalne API na ktorym oparty jest Papyrus czy robia to od podstaw i na sile przystosowuja wszystko do MOSa? Jezeli to drugie to robienie kazdej nowej wersji bedzie robota niemal od poczatku.
[#12] Re: kompilacja OpenOffice

@MDW, post #11

Ja mam cichą nadzieję, że robią to w trzeci sposób: modyfikując MorphOSa by pasował do API istniejących na innych platformach lub chociaż próbują się zbliżyć do niego, by łatwiej dało się napisać wrapper lub emulację.
[#13] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #10

dokładnie... X-windows jest w GG.
I w związku z "iksami" mam pytanko. Jak uruchomić je na karcie
graficznej ?? Zauważyłem że są tam jakieś sterowniki do CGX i Picasso.
Ja mam Voodoo.
Próbowałem uruchamiać iksy na kilka różnych sposobów i nic.
W jakich plikach zmienić ustawienia, ewentualnie jakie podawać
parametry z konsoli. ?!?
[#14] Re: kompilacja OpenOffice

@virago, post #13

Nigdy nie probówałem, ale podejrzewam, że framebuffer trzeba skonfigurować podobnie jak na Linuxie stawianym na Amidze.
[#15] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #14

z tym Linuxem stawianym na Amidze (a dokładniej na Mediatorze
z k. graficzną) to jest pewien problem bo... takowy nie istnieje.
Tzn. mam debiana 68k (dzięki Pepson !! ) ale nie ma on sterów
do mediatora....
Kiedyś czytałem że ktoś na zachodzie z A4000 z medkiem sobie
taki napisał, ale tu moje informacje na ten temat się kończą.

A wracając do tego framebuffera to może jakieś podpowiedzi ?
Jaki program, skrypt sprawdzić?

[#16] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #10

Mogę raz Cię poprawić? ;)
Nie ma czegoś takiego jak "X-Windows" - powinno się mówić X Window System.
[#17] Re: kompilacja OpenOffice

@virago, post #13

Czytales dokumentacje czy ograniczasz sie tylko do szukania gotowca?

[#18] Re: kompilacja OpenOffice

@Jacek Rzeuski, post #5

Jacek Rzeuski napisał(a):
> banalne. Tylko, że wydajność byłaby tragiczna. Nie do
> strawienia dla 680x0 czy nawet 60x. Dopiero maszyny w stylu
> Pegasosa czy AmigaONE dają nadzieję na akceptowalną wydajność

Tak z ciekawosci zobaczylem co pisza o kompilacji OO. Mysle, ze doskonalym uzupelnieniem bedzie cytat ze strony http://openoffice.bsdguru.org/:
"Przykładowo na komputerze z procesorem Pentium III 750MHz i pamięcią ram 384MB kompilacja OpenOffice-a, wraz z zależnościami, trwa około 36 godzin - nie jest to zatem wyzwanie dla każdego domowo-biurowego użytkownika komputera.
Uwaga do zainteresowanych kompilacją:
- porty po kompilacji Office-a oraz zależności zajmują okrągłe 4.8GB."

[#19] Re: kompilacja OpenOffice

@Paweł, post #18

o ja pier... ekhem...
[#20] Re: kompilacja OpenOffice

@KAM_, post #19

Witamy na Ziemii :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem