[#1] prosze o małą pomoc...
Czesc

Jest maly problem, chciałbym nauczyć sie programować, ...od jak największych podstaw bo pierwszy raz wogóle będe miał z tym czymś kontakt...ludzie doradzali C++ inni VB a jeszcze inni Pythona...? Mógłby ktos pomóc i powiedzieć jaki jest najłatwiejszy program dla początkujących?

dzieki pzodro
[#2] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1

Mógłby ktos pomóc i powiedzieć jaki jest najłatwiejszy program dla początkujących?

Hello World!




[#3] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1

W PPA masz kurs AmigaE i C - skorzystaj z nich.

[#4] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1

Jeśli po raz pierwszy to lepiej od razu nabrać "dobrych nawyków" i zacząć od C. Później, jeśli uznasz że programowanie to coś z czym sobie dobrze radzisz będzie łatwo poznać również inne języki programowania w razie potrzeby.

[#5] Re: prosze o małą pomoc...

@grxmrx, post #4

Od razu przygotuj sobie opis bibliotek ROMu (jakieś 500 stron maszynopisu). :P Ja wolę assembler niż C.
[#6] Re: prosze o małą pomoc...

@Prince, post #5

Nono, na początek może nie wszystko mu się przyda...wpierw trza by się naumieć programowania jako takiego. Inna technika przy asemblerku (notabene podchodzi mi najbardziej), inna przy C, a jeszcze inna przy C++. Dobrze by było gdybyś określił swoje umiejętności i zdolności składania algorytmów by dopasować swój styl pisania do języka programowania. Często gęsto języki mają wspólne zasady pisania, różniące się nieznacznie składnią itp. vide C++ czy JAVA (chociaż w tej ostatniej nie ma wielodziedziczenia). Do podstaw dobrym narzędziem jest AMOS, później BlitzBASIC. Tak sądzę bo w Blitzu nie siedziałem. Co do C i C++, są to w sumie najbardziej popularne języki. Dzięki kompilatorom np. C++, możesz pisać programy obiektowo, strukturalnie, czy wykorzystywać asemblerka! Nie rób nic na siłę, dobrze opanuj podstawy...ja tego nie zrobiłem, i to teraz pokutuje tym, że zacząłem od ass, potem basic, amos, c, c++, pascal, java, a teraz wolę projektować i dawać projekt kumplowi który zna JEDEN język, ale za to porządnie!
BTW. czy istnieje implementacja UML (lub VisualUML) na AMI? :D
[#7] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1

A ja powiem tak: jeżeli obecnie mówimy o programowaniu to tylko C/C++. Reszta "nowoczesnych" jćzyków jest bardzo do nich zbliżóna i znajomość w/w na pewno nie bćdzie utrudniałą, a wrćcz ułatwiała ich poznawanie.
Natomiast jeżeli chodzi o podstawy, to poza bardzo podstawowymi kursami dostćpnymi na PPA czy w dawnym MA polecam ksićżkć Grćbosza "Symfonia C++". Nic bardziej przyjazdnego nie przeczytałem. Zdobywa sić z niej informacje tak o C jak i C++ - aczkolkwiek jakieś podstawy programowania przed rozpoczćciem lektury mile widziane...

[#8] Re: prosze o małą pomoc...

@MaaG^dA, post #7

Nie mam w tym wielkiego doświadczenia, ale jeśli masz ambicje żeby w przyszłości kodować w asemblerze, to - wydaje mi się - możesz zacząc od razu uczyć się tegoż języka. Ja w swoim życiu nauczyłem się podstaw BASICA dla 8bit (żadnego nie miałem, ale znalazłem kiedyś w wieku 8-9 lat na półce taką książkę dla młodszych [chociaż autorka deklarowała, że to jest multi, bo było napisane "od 5 do 105 lat" :]] - "Przygody z komputerem i bez komputera", mieliście to?), tyle samo C dla GBA i jeszcze mniej asm dla tej konsoli. A dzisiaj już prawie ukończyłem książkę o asm dla peceta (niestety, ami wciąż nie jest kompletna). W praktyce tej wiedzy co prawda nie umiem wykorzystać, ale to wynika chyba tylko z nie takiego jak trzeba było wyboru podręcznika. Zatem może warto spróbować odrazu wyższych lotów, jednak rzeczywiście może być też tak jak TJindy mówi. Podsuwam Ci pomysł, ale lepiej zweryfikuj go z doświadczonymi.
[#9] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1


Coz ja zaczynalem swoja przygode z programowaniem od Amosa Pro, potem przeszedlem na Blitza i asemblera ( w blitzu mozesz bez problemu
uzywac asemblera 68k ) i choc assembler jest moim ulubionym jezykiem
programowania to jednak od dosc dawna uzywam jezyka C ( tu tez nie
ma problemow ze wstawkami assem. ) i wlasnie C ci polecam, na poczatku
moze byc troche trudno, ale potem sama radosc tworzenia, ponadto o C
jest ogromna ilosc literatury, wiec nie bedzie absolutnie zadnego problemu
z nauczeniem sie tegeo jezyka, co najwyzej z wyborem ksiazki, bo jest ich tak duzo.
[#10] Re: prosze o małą pomoc...

@tomek, post #1

Zdecydowanie C/C++
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem