[#1] UML
Czy istnieje jakiś program na Amigę do modelowania diagramów UML?

Szukałem na sieci, Aminet, Google i nic nie znalazłem...

[#2] Re: UML

@grxmrx, post #1

Na Rationala liczyc raczej nie mozesz ;)
A co do samego UML nadal dla wielu lidzu diagram klas jest magia nie wspominajac o reszcie diagramow.
Ale coz mimo postepu ludzie nadal czesto upieraja sie przy C zamiast C++ i tak samo w projektowniu nawet aplikacji biznesowych zamist projektowac w UML stosuje sie inne notacje :(

[#3] Re: UML

@Sventevith, post #2

Dokładnie tak. W oparciu o Visual UML robiłem swój dyplom. Super sprawa. Najwięcej czasu mi zabrało zebranie potrzebnych informacji ( jak to w inżynierii...) a samo modelowanie ( Poprawne !) to już samo miodzio! Generalnie, też chciałem na Ami się za to zabrać ale nic nie mogłem znależć w tym temacie... UML widocznie jeszcze nie zagościł pod nasze strzechy ;)
Szkoda bo to naprawdę wygodne narzędzie wspomagające tworzenie dużych i małych aplikacji programowych...
[#4] Re: UML

@Sventevith, post #2

Sventevith napisał(a):

> Ale coz mimo postepu ludzie nadal czesto upieraja sie przy C
> zamiast C++ i tak samo w projektowniu nawet aplikacji
> biznesowych zamist projektowac w UML stosuje sie inne notacje
> :(

A czy postęp uzasadnia wpychanie wszędzie C++ zamiast C? Jest miejsce i dla jednego i dla drugiego... Co więcej, będąc złośliwym, rzekłbym: Mimo postępu ludzie nadal używają Amigi, jeżdżą rowerami, czytają książki, jedzą niemodyfikowane genetycznie jedzenie itp. itd. ;)
[#5] Re: UML

@PL, post #4

Fakt, masz rację. Z tym że łatwiej jest zaprojektować program w c++ ( i przedewszystkim szybciej) niż w C. Inżynieria oprogramowania została wymyślona na potrzeby szybkiego rozwijania aplikacji. Oczywistym faktem jest że w zależności kto projektuje, użyje do tego celu różnych języków. Ja nadal uważam że assembler rulez. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by w ciało programowe zrobić wstawki w czystym C, tudzież ass. I chwała za to ludziom którzy tak robią. Bo nawet autor C++ uważa że jest to potrzebne, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędne.
I tak na finisz: pamiętajmy że 20% kodu w wysokim języku zorientowanym obiektowo to 80% błędów i poprawek. Odwrotnie ma się rzecz z językami niższego poziomu typu C lub Assembler ;)
[#6] Re: UML

@grxmrx, post #1

UML zostal przedewszytkim wymyslony dla potrzeb biznesowych.
Jednak nadaje sie wszedzie a metodyka obiketowa jest bardziej prosta, przejrzysta od programowania czysto strukturalnego. Take duze programy latwiej jest pisac w C++ a szczegolnie w zespolach kilkuosobowyach.
Jasne ze mozna pisac wszystko w assamblerze ale po co jesli nie jest on tam wymagany.
Widzalem dokumentacje do SymbianOS dzieki diaragmom UML stala sie ona bardzo przejrzysta. (Chodz sam SOS nie jest :()
Wystrczy zajrzec do zrodlowki OGRE dzieki obiektowosci jest ono wiele bardziej przejrzysty niz kod Quake 2 :D

Co do tego co jest gorsze a co lepsze obiektowosc uwazam za najbardzej przejrzysta metode modelowania swiata rzeczywistego, a mimo to tylko bazy relacyjne sie licza, ma to wiele przyczy chodzby to ze implementacje obiektowych baz danych nie reprezentowaly wysokiego poziomu jak i sam standard ODMG byl dosyc kaleczyny nadodtaek nie implementowalny. Brak dobrego jezyka zapytan przesadza o popularnosci tego typu baz danych.
Mimo to sama metodyka obiektowa bije na glowe podejsce relacyjne w przejrzystosci oraz zrozumialosci.

[#7] Re: UML

@Sventevith, post #6

"Mimo to sama metodyka obiektowa bije na glowe podejsce relacyjne w przejrzystosci oraz zrozumialosci."

Zgadzam sie, ale nie w pozniejszej implementacji. Im wiekszy projekt tym wiekszy galimatias :)
[#8] Re: UML

@grxmrx, post #1

Nie zgodze sie, podejscie obiektowe a szczegolnie UML w fazie projektowania jest teraz numer 1. A Relacyjne bazy wybily sie z powodu braku stnadradu obiektowych baz oraz dobrego jćzyka zapytań taki jezyk już istnieje lecz niestety tylko w kregach akademickich. Zrywa z zaszłościami nie udaje SQL jak OQL co tylko wprowadziło zamiszanie, jest ortogonalny a pozatym załamuje rożnice miedzy jćzykiem programowania a jezykiem zapytan. I jest wpełni implementowalny wiem bo go zaimplementowałem :P SQl jest jezykim dosc wypaczonym ale jak na swoje czasy był najlszy niczego innego nie było to sie ludzie do niego przyzwyczili :D

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem