[#1] oprogramowanie programatorów
Witam!
Ja niestety nie potrafię za dobrze programować (ale mam w planie poprawę tej sytuacji ;)), wiem natomiast, że jest troche osób, dla których programowanie, to nic trudnego, a nwet czasem i przyjemność :)
Chciałbym zachęcić programistów do napisania amigowego oprogramowania do obsługi uniwersalnych programatorów (MCU, EPROM, FLASH,... ) typu WILLEM, lub podobnych. Często na stronach tych programatorów (nie wiem jak to jest w przypadku willema - podałem go jako przykład, bo jest doscyć popularny) jest dokładnie opisany protokół, który jest wykorzystywany do komunikacji komputera z programatorem.
Myślę, że znajdzie się trochę amigowców, którzy korzystaliby z z tego oprogramowania, przy okazji amigowcy zyskaliby jeszcze jeden argument na to, że i na Amidze można... a nie tylko na PC :)

[#2] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #1

Na Aminecie jest jakiś soft do Combo2 i 3 i jeszcze jakieś inne:

http://www.aminet.net/search.php?query=eprom
[#3] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #2

wiem o COMBO, ale... sprzęt trzeba kupipć, a są projekty zupełnie darmowe, w których wszystko jest wyjaśnione szczegółowo (nawet napisane jest jak płytkę zrobić - to chyba widziałem na str. www.willem.org i ewentualnie w odnośnikach na tej str.)
A właśnie na str. COMBO jest wyjaśnione dokładnie jak komp. komunikuje się z programatorem (protokół).
A ty nie napisałbyś programu o który mi chodzi? (w wolnych chwilach) :)

[#4] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #3

A da się programować port parallel A1200 na Pegasosie ?
[#5] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #4

nie znam na tyle Pegasosa, więc mnie nie pytaj. :D

[#6] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #3

Opis protokołu mozna otrzymać od autora programatora. Amigowa wersja Combo powstawała na bazie oryginalnych źródeł Combo dla DOS/Windows...
Chwilowo mam inne projekty "na głowie".. więc nie mam kiedy uaktualniać Combo.
Btw. o willemie też myślałem.. ale nigdy nie starczyło mi ani czasu ani nie miałem potrzeby aby go robić..

[#7] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #6

Ale ten programator robiłeś pewnie jeszcze na klasiku, a jak by sprawa wyglądała na Pegu? Przecież trzeba się odwoływać do sprzętu.
[#8] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #6

Wydaje mi się, że do Willema jest wszędzie pełno dokumentacji, opisów jak go zrobić (moge sie mylić, ale chyba gdzies coś takiego widziałem). Combo można tylko... kupić. Jak będę naprawdę potrzebował, to kupie ten programator, ale "popularność" wśród amigowców zyskują zazwyczaj darmowe projekty (tak jak chyba Willem).
Willem ma też tą przewagę (znowu "chyba"), że obsługuje większą ilość epromów, mcu, flashy...
Myślę, że nie jest za dużo amigowych elektroników, ale... chyba sporo z nich chętnie programowałoby kostki na Amidze :)

[#9] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #7

Owszem - robiłem na klasiku.. ale chyba nie zauważyłeś, że jest też wersja mosowa.. która na czymś musiała działać do tej pory (Pegaz ? ;) )

[#10] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #8

No cóż.. swego czasu potrzebowałem programatora do '51 oraz piców.. a Combo oferował największą game no i jest sterowany po łączu szeregowym.
To raz. Dwa - combo mogłem kupić (i tak kupiłem) w kicie tzn. płytka + procesor sterujący. Resztę dokupiłem i zmontowałem sam (frajda). I tak już zostało.

[#11] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #10

sterowanie po łączu szeregowym jest łatwiejsze niż po równoległym? jak jest różnica?
No... ale przede wszystkim chciałbym wiedzieć, czy jest szansa na jakies nowe (chociażby zaktualizowane) oprogramowanie do programatorów?

[#12] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #7

odwoływanie sie do sprzętu (bezpośrednio) kojarzy mi się ze starymi demami, które działały tylko na sprzęcie kodera... :)
Ale przecież programowanie "pod system" to zupełnie coś innego...

[#13] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #11

Czy łatwiejsze ? Nie wiem. Problemem jest raczej sam device. Serial.device od zawsze był dwukierunkowy. W przypadku parallel.device tak niestety nie jest (i to chyba to tej pory..). Stąd mój wybór typu programatora.
Combo na pewno będzie zaktualizowane - na bieżąco mam dostęp do najnowszych źródeł. Myślę o wersji pod MUI... (tylko kiedy)

[#14] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #13

Combo na pewno będzie zaktualizowane

o!... to miła wiadomość! :
No to chyba będę musiał to COMBO zakupić.
(na pewno też - w miarę możliwości - będę szukał jeszcze lepszego programatora na RSa ;) )

[#15] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #13

Problemem jest raczej sam device. Serial.device od zawsze był dwukierunkowy. W przypadku parallel.device tak niestety nie jest (i to chyba to tej pory..).

W archiwum na aminecie jest coś takiego:
"The Amiga's parallel port and a timer are used in a multitasking friendly manner."
Jest wiele programów korzystających z portu równoległego i przesyłających dane w obie strony. Chyba jednak programowanie portu równoległego nie stanowi wiekszego problemu i aż tak dużo bardziej niewygodne - w porownaniu z RSem - chyba nie jest.
;)

[#16] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #15

Chodzi o standard... Te usługi były dostępne na AMidze, w sumie była
tez i w PC 2 kierunkowa droga, ale tylko szeregowo przez parllel...
Dlatego masz informację, że np nie ma tuszu w drukarce....

[#17] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #15

Tak, ale parallel.device nie obługuje trybów ecp /epp/ więc "systemowo" to tak do końca nie jest - tylko poprzez bezpośrednie programownie 8520...

[#18] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #17

Ten gość od wspomnianego pp16f84.lha zamiast ACK użył BUSY, oczywiście zmiany w sprzęcie też musiały być (ACK pin 10, a BUSY 11).
No dobra... nie znam się na tym aż tak dobrze... faktem jest po prostu, że jak się komuś chce, to można... (szczególnie na Amidze ;))
Ja tylko chciałem zachęcić programistów do napisania oprogramowania dla istniejących już rozwiązań sprzętowych (np. JDM, PonyProg, ... akurat te są na RSa).
Może też trzebaby zmobilizować kogoś do napisania jakiegoś lepszego parallel.device? ;)
Chciałbym móc na Amidze programować wszystkie Atmele, PICe, EPROMY równoległe i szeregowe, flashe, '51, itp... itd...
Może jednak jest sens posiadania oprócz Amigi jeszcze PeCeta?... ;)

[#19] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #18

chodzi o to, ze pisanie oprogramowania tylko dla amigi dzis nie ma
sensu..... chyba, ze to dla siebie. Teraz pisząc dla amigi trzeba
wziąść pod uwagę dodatkowo przynajmniej nowe sprzęty - typu A1,
Pegasos itp...

[#20] Re: oprogramowanie programatorów

@Kaczus, post #19

Nie miałbym nic przeciwko, gdyby na klasyka nie było takich programatorów (oprogramowania), a za to pojawiły się na Pegasosa - zmieniłbym sprzęt :)
W końcu na port szeregowy jest mnóstwo programatorów a Pegasos ma chyba port szeregowy. Ma chyba też port równoległy.
Z portem szeregowym chyba nie ma problemów, teoretycznie powinien zadziałać każdy programator bez żadnych przeróbrk sprzętowych.
Chyba przydałyby się jakieś programatory na Pegaza w stylu WILLEMA (ten akurat na port równoległy :( )
A z drugiej strony przepisanie programu obsługującego programator na RSa dla klasyka chyba nie wymaga dużo roboty?... ;)

[#21] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #20

jak MaaG doprowadzi Athene do wersji prerelease do zrobi ci tego Willema :D
[#22] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #21

No, to już za dwa tygodnie...

[#23] Re: oprogramowanie programatorów

@MinisterQ, post #22

hmmm... to nawet nie będziec wersji prerelease?... ;)

[#24] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #20

Programatorów jest mnóstwo.. to fakt. Ale zobacz w jaki sposób są one obsługiwane. Combo jako jeden z niewielu zalicza się do "inteligentnych" programatorów - ma swój procesor, wbudowane procedury zapisu i odczytu etc. Dzięki temu nie musze się martwić o czasy, przebiegi. Przesyłam RS-em tylko dane (lub je czytam) po wydaniu komendy sterującej.
I z tego typu programatorami nie ma problemu (RS) - bo procedura obsługi portu realizowana jest poprzez serial.device - dzięki temu oprogramowanie łatwo przenosić między poszczególnymi systemami.
Niestety - większość prostych programatorów całą inteligencję zwala na oprogramowanie i na dodatek wykorzystuje bezpośrednio linie portu RS (bądź
COM) - więc o przenaszalności mowy nie ma - przynajmniej bezpośredniej.
A napisanie nowego serial.device czy parallel.device jest zadaniem odrobine czasochłonnym to raz, i wymaga sprzętu do tesów (nie mam ani A1200 ani A1) to dwa.. że o potrzebnych wiadomościach z dziedziny sprzętowej nie wspomnę...

[#25] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #24

chyba w końcu załapałem w czym problem... (lepiej późno niż wcale ;) )

[#26] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #25

Wiesz.. problem nie problem... ale trochę roboty. ;)

[#27] Re: oprogramowanie programatorów

@MaaG^dA, post #26

Ale od tego są komputery, żeby liczyły, sterowały, przesyłały... ;)
Jakoś pecetowym programistom się chce... ;) tyle programatorów dla PC powstało...

[#28] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #27

Ale pctow uzywa duuuzo więcej osób, więc jest komu napisać...

[#29] Re: oprogramowanie programatorów

@Jarek, post #23

myślę że sie doczekasz. MaaG przecież miał kiedyś w planach tego Willema. Ale najpierw musi skończyć Athene :)

[#30] Re: oprogramowanie programatorów

@R-Tea, post #29

Czyli już za dwa tygodnie. ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem