[#1] Gdzie znajdę opis komunikatów błędów Amiga DOS?
Nurtują mnie głównie dwa komunikaty: "Returncode 10" i "Returncode 20". Ale przy okazji chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej (opisy większej ilości typów błędów). Jest gdzieś jakas stronka (szukałem ale nie znalazłem za bardzo :/). Prosze o jakies info lub chociaż o wyjaśnienie co oznaczają te dwa błędy. Dotyczą one instalacji/kopiowania gry na HD.
Pozdrawiam

Azzorek

[#2] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@Azzorek, post #1

Właściwie to te błędy znaczą tyle, że... wystąpił błąd :P

A chodzi o to, że każdy uruchomiony program po zakończeniu pracy zwraca do programu nadrzędnego jakąś wartość (return code). Jeżeli jest to 0, to znaczy,m że błędu nie ma. Każda inna wartość oznacza błąd.
W AmigaDOS zdefiniowane są trzy wartości (no i oprócz tego 0)
5 - WARN (ING)
10 - ERROR
20 - FAIL
Można ich używać pisząc 'skrypty' pod DOS, np. tak:

program1 parametry
IF ERROR
; wywali komunikat jak program1 zwroci wartosc 10, czyli blad
ECHO blad, kappa i w ogóle
END IF

Natomiast żadnego konkretnego znaczenia nie mają, wszystko zależy od programisty. Musisz znaleźć to w dokumentacji.

Reguła jest taka, że im większa wartość, tym błąd poważniejszy.
[#3] Re: Gdzie znajdę opis komunikatów błędów Amiga DOS?

@Azzorek, post #1

http://www.amiga.org/modules/xoopsfaq/index.php?cat_id=3

[#4] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@grxmrx, post #3

Dzięki chłopaki ;). Grxmrx fajna stronka szkoda tylko, że nie opisali tych błędów returncode 10 i 20 :(. Ale za to opisali inne przyda się w razie czego. Shg, te błędy wyskakują gdy instaluje mi się gra Warlords (oryginalna) na twardym dysku A500+ z kickiem i Workbenchem 2.0. Analogocznie jest na stojącej obok A1200. Czy ta gra instaluje się na HD tylko pod systemem 1.3? Jeśłi tak to lipa, bo musiałbym postawić od początku na HD A500+ system 1.3, tylko nie bardzo wiem jak, gdyż w workbenchu 1.3 nie ma HDtooboxa lub czegoś w tym rodzaju. Poza tym nie wiem czy postawię system 1.3 na Amidze która ma ROMy 2.0 :/. Ehhhh same problemy. Udało się komuś zainstalować grę Warlords firmy SSG na HD Amigi? Jest mi to niezbędne bo robię recenzję tej gry, a screeny z Amigi na której odpalony jest Warlords na HD sa mi potrzebne :/. Czekam nadal na jakąś pomoc.

Pozdrawiam

Azzorek

P.S.

Sama instalka przebiega do końca i wyskakuje na końcu że instalcja zakońćzyła się powodzeniem, jednak plik "Warlords" nie botuje gry i wyskakuje komunikat: "Warlords: file is not executable" i pod nim napis "Warlords filed returncode 10" :/.

[#5] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@Azzorek, post #4

Hej Azzorek, tak jak shq napisał - returncode to nie błędy tylko wartość zwracana systemowi operacyjnemu przez program w momencie jego zakończenia. Błędy DOSu generuje dos po błędnej operacji wykonanej przez program (na przykład próbie zajęcia pamięci gdy nie ma już wolnej), returncode generuje sam program (w C jest to instrukcja return(x) , gdzie x jest to returncode, przy bezbłędnym wykonaniu wywołuje się return(0)). Inne od zera wartości oznaczają jakieś, przewidziane przez programistę sytuacje (np. naciśnięcie przycisków myszki w programie CheckLMB), można je sprawdzić z poziomu dos i uzależnić od nich wykonanie dalszej części programu. Nie da się opisać w opisach błędów DOS tych wartości, bo po pierwsze nie są to błędy DOS (chociaż mogą świadczyć o błędzie w programie), a po drugie ich znaczenie zależy od konkretnego programu (np. w CheckLMB returncode 10 oznacza naciśnięcie lewego przycisku myszki, czyli nie jest wcale błędem. W innych programach może oznaczać brak podanego w argumencie rozkazu pliku, obecność jakiejś specyfecznej konfigóracji sprzętu... cokolwiek ograniczonego potrzebami i wyobraźnią autora programu ;) ). Tak więc opisu returncode możesz szukać tylko w instrukcji do danego programu.
[#6] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@Azzorek, post #4

jednak plik "Warlords" nie botuje gry i wyskakuje komunikat: "Warlords: file is not executable"

Spróbuj zrobić c:protect Warlords +RWED jak to nie pomoże to ten plik jest uszkodzony.
[#7] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@Azzorek, post #4

może plik Warlords to skrypt - spróbuj execute warlords
[#8] Re: Gdzie znajdê opis komunikatów błêdów Amiga DOS?

@wali7, post #7

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!! Udało się. Wali7 jesteś Master of Universe :D!!! To był skrypt! Po kliknięciu dwa razy lpp na pliku warlords (ikonka młotka) otwierało się okno "Execute command" z wpisaną frazą "Warlords". Wpisałem tylko przed nią "execute" i spacja i nacisnąłem enter. Gra odpaliła od razu !!!!!!! Super!!!!!!! Jedna rzecz tylko wkurza. Mam oryginalne pudełkowe wydanie gry Warlords. Jest książeczka z opisem całej gry, mapa Ilurii, dodatek do wersji Amigowej jak instalować i uruchamiać grę, ale o tym, że gre trzeba uruchomić komendą "execute" ani słowa. Napiszę dokładnie co jest w instrukcji:

"INSTALATION AND RUNNING A GAME FROM YOUR HARD DISK

These instruction assume that your Hard Disk is called dh:. If it is not, substitute the name of your Hard Disk. They also assume that you will wish to use an existing directory, which we have called dh:games. You can substitute the pathname of any existing directory, or you can make the directory by ussuing the command 'MAKEDIR' dh:games' before doing the install commands below.
To install the game on Hard Disk, issue the following commands from the CLI.

COPY WARLORDSI:S/warlords.env_hd TO s:warlords.env
MAKEDIR DH:games/WARLORDS
MAKEDIR dh:games/WARLORDS/WARLORDSDATA
COPY WARLORDSI: TO dh:games/WARLORDS/WARLORDSDATA ALL

Before running a game from the hard disk, issue the following commands.

ASSIGN wl: dh:games
CD wl:WARLORDS
WARLORDS

It is important that no other programs be running at the same time as WARLORDS. The program will also require most of the 1MB of memory, and Hard Disk users with only 1MB should be careful not use too much memory (for instance with resident DOS commands) or the program may be unable to run."

Uff skończyłem. Tak wygląda dokładnie opis instalacji i uruchamiania gry pod Amigą w instrukcji obsługi. Jak widzisz w życiu bym nie wpadł na to, że trzeba użyć komendy "execute". A może po prostu jestem za cienki, i każdy Amigowiec o tym wie tylko ja baset o tym nie wiem .

Tak czy owak dzięki chłopaki (szczególnie wali7)!

Idę pykać w Warlords wreszcie na amigowym HD :).

Serdecznie pozdrawiam

Azzorek

BIG THX !



Ostatnia modyfikacja: 14.01.06 15:51



Ostatnia modyfikacja: 14.01.06 15:51



Ostatnia modyfikacja: 14.01.06 15:52
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem