[#1] Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?
Jak w temacie. Z tego co pamiętam to określa to najstarszy bit, ale w jaki sposób. Najlepiej gdyby ktoś rzucił parę przykładów.
Dzięki.

[#2] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@frywolny_marian, post #1

Wyznaczasz wartość bezwzględną liczby przy zachowaniu MSB. Zmieniasz jedynki z zerami i zera z jedynkami i dodajesz 1. MSB dla liczb dodatnich na początku przyjmuje 0, a dla ujemnych 1.

[#3] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@mailman, post #2

Czyli tak:
0000101 to 5
0000101 - 0000001 = 0000100

0000100
1111011 - 5?
O to chodzi?



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2009 20:30:08
[#4] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@frywolny_marian, post #3

Wyszło Ci to samo, ale bym zrobił tak:

Jeżeli 5 to 00000101,

zamieniamy, czyli mamy 11111010

Dodajemy 1, czyli mamy 11111011. I to jest właśnie (-5).

[#5] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@mailman, post #4

Super, dzięki. O to mi chodziło.

[#6] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@frywolny_marian, post #5

Nie wiem tylko dlaczego to jest w dziale "Programowanie"... Przenoszę do Hyde Parku.

[#7] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@mailman, post #6

Może dlatego, że znajomość systemu dwójkowego była raczej niezbędna w pierwszym etapie programowania komputerów, a i teraz nie zawadzi, gdy programista zna ten system? Moim zdaniem jak najbardziej powinno to pozostać w dziale "Programowanie". Ale nie ja tu rządzę.

[#8] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@OSH, post #7

TRUE. ;)

[#9] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@OSH, post #7

Zapis ten nazywa się systemem uzupełnienia do dwóch. Jedyną "wadą" takiego systemu jest że najwyższą liczbę ujemną nie można zanegować, tj. np. dla 8 bitów zakres liczb jest od -128 do 127. Poza tym ten temat jak najbardziej pasuje do działu programowanie, bo któż operuje w systemie dwójkowym na co dzień?? (jak nie programista).

[#10] Re: Jak w systemie dwójkowym zapisać liczbę ujemną?

@Minniat, post #9

Jeżeli tak stękacie, to wraca do Programowania, choć nadal nie jestem przekonany.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem