[#1] SAD
Witam.

W KickStarcie 3 zamieniono ROMwack na coś co zwie się SAD - Simple Amiga Debugging Kernel. Podpiąłem się kablem szeregowym do Amigi, pobawiłem się tym chwilę. Jednak SAD sam w sobie posiada znikomą ilość opcji. W zasadzie pozwala na czytanie, zapisywanie pamięci oraz jump do kodu w pamięci. Nawet napisałem do niego prostego klienta, ale do wygody temu rozwiązaniu daleko.

Czasi gdy wyskoczy "guru" fajnie byłoby się dowiedzieć choć jaki task spowodował problem. Czy znacie jakieś oprogramowanie które potrafiłoby skomunikować się z SADem i np. dokonać interpretacji struktur AmigaOSu?

[#2] Re: SAD

@strim, post #1

do debugowania służą enforcer, mungwall i wipeout

w mosie log widzisz przez logtoola



Ostatnia modyfikacja: 06.05.2010 08:13:20
[#3] Re: SAD

@rzookol, post #2

Znam te narzędzia ;). Ale każde z nich wymaga hmm... wcześniejszego przygotowania (no może za wyjątkiem mosowego logu), a do SADu w AmigaOS można skoczyć zawsze po wystąpieniu Guru naciskając prawy baton myszy. Nawet jeśli się wcześniej nie myślało o tym, żeby coś debugować.

[#4] Re: SAD

@rzookol, post #2

Co to jest "ROMwack" czy na Amigach 500 kick 1.3 można było jakoś monitorować stan systemu podczas restartu lub po zawieszeniu 'Guru' kompa poprzez port RS-232?
[#5] Re: SAD

@68k_tester, post #4

dopisz do loadwb debug i pokaze sie nowe menu na workbenchu

[#6] Re: SAD

@68k_tester, post #4

Polecenie LoadWB ma kilka opcji, jedną z nich jest -DEBUG, po włączeniu którego na belce tytułowej Workbencha pojawia się nowe menu o nazwie Debug...
W starszych AOSach, gdy pojawiło się GURU naciskało się prawy (zamiast lewego) klawisz myszy i wchodziłeś do debugera, z którym łączyłeś się po serialu. Od wersji 2.x zostało to wycięte i zastąpione SADem uproszczonym debugerem, którym zrządzało się chyba z zewnątrz, ale ja czegoś takiego nawet na oczy nie widziałem - możliwe, że była to przystawka typu ActionReplay podłączany przez serial, czy może inny komp połączony przez ww. port z programem, który zarządzał tym SADem...
Moje prymitywne potrzeby debugu zwykle w pełni zaspokaja MCP. I tak nie rozumiem wszystkich informacji, jakie wyrzuca w swoim oknie po padzie jakiegoś programu, :D więc nie zgłębiałem nigdy za bardzo tematu.

[#7] Re: SAD

@strim, post #1

sprobuj bbmoni. Bodajze tak sie nazywal ten monitor rezydentny. Potrafilo sie nim robic cuda. Dzialal na wiekszosci cpu amigi klasycznej. Mial nawet obsluge dyskow jezeli byl uruchomiony pod systemem. Polecam do kombinowania.

[#8] Re: SAD

@APC74, post #6

Udało się !!!

Podłączyłem Amige 500 kablem RS-232 do PC

1) na PC odpaliłem terminal RS-232 na (9600/N/8/1)
2) na Amidze 500 odpaliłem z CLI polecenie: LoadWB -debug
3) na belce pojawiło się dodatkowe menu: Debug/flushlibs
UWAGA: nowe manu pojawia się na belce bez nazwy przez co
nie jest widoczne musimy przejechać kursorem za ostatnią
widoczną nazwę...
4) pod terminalem odpalonym na PC zobaczymy coś takiego:

rom-wack
PC: FC08F4 SR: 0000 USP: C158EC SSP: CFFFFA XCPT: 0000 TASK: C14560

DR: 000001D0 00000000 0000F803 00000000 00FF30A4 00FEF700 00C167E8 00000000

AR: 00021D42 00C0C180 00FEFF1A 00021968 00021928 00C1594C 00C00276

SF: 00FF 358E 0002 1968 00FE F5A0 00FE E214 0000 0008 00C0 D428 0002 1968 00FE



Jednak co dalej po stronie Amigi kursor jak i konsola CLI przestają
być aktywne jakie polecenia ma "rom-wack" czy można zczytać albo
zapisać obszar pamięci Amigi albo ustawić rejestr PC na jakiś adres i
wznowić wykonywanie programu???
[#9] Re: SAD

@68k_tester, post #8

Ja wiem jak to zrobić w SADzie (czyli od exec V39 - kick 3.0), jest dokumentacja do tego w autodocach exec'a. Niestety nie widziałem nigdzie dokumentacji rom-wack, ale podejrzewam, że możnaby jej szukać w RKRM.

[#10] Re: SAD

@68k_tester, post #8

Sprawdź pocztę.
[#11] Re: SAD

@68k_tester, post #8

Sciagnij RKRM i poczytaj:

ROM-WACK

http://www.devili.iki.fi/library/publication/218.en.html

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem