[#1] AROS i hello world...
Wpisałem, skompilowałem, i nie ma... ?




Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 03:16:44 przez kjb666
[#2] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #1

Witam,

Sprawdź, czy w katalogu sys:development/bin/ nie ma przypadkiem pliku wykonywalnego hello.

Pozdrawiam
[#3] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #1

Ścieżka do hello.c trochę podejrzana jest, po co na końcu jeszcze "/c" ?
Jak już jesteś w katalogu z kodem to powinna wystarczyć sama nazwa pliku źródłowego.
[#4] Re: AROS i hello world...

@asman, post #2

Od początku.

Wpisałem hello.c i przy kompilacji miałem błędy. Jakbym nie kombinował (main() czy main(void), z return 0 czy bez, ze średnikiem czy bez) to i tak pupa.

Na drugi dzień kompilacja poszła bez błędów ale nie ma pliku wykonywalnego.
Dzisiaj z ciekawości do funkcji main() dopisałem linijkę: hjhhgfghfghfdsdfhsdgfhsdgf
i kompilacja przeszła bez błędów oraz nie ma pliku wykonywalnego :)

Samo polecenie gcc daje komunikat 'no input files'.
[#5] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #4

Witam,

Zacznijmy od początku:

wpisz (jesteś w katalogu w którym znajduje się hello.c ): sys:development/bin/i386-aros-gcc hello.c. Sprawdź czy masz plik a.out.

Pozdrawiam
[#6] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #4



Zainstaluję system od nowa i dam znać :)
[#7] Re: AROS i hello world...

@asman, post #5

i386-aros-gcc też nie dawało efektu, co więcej jak dopisałem "fghgfghgfghhgf" w funkcji main(), nadal nie zwracał komunikatu błędu. Musze zainstalować AROSa od nowa, ale z formatem, bo bez sie instalacja zawiesiła :)
[#8] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #7

A więc tak na szybko bo zaraz idę spać :)

Jak z menu wybiorę "shell", to w shellu polecenie gcc nie działa.
Jak z menu wybiorę "execute" i wpiszę "newcli", to w shellu polecenie gcc działa!

Tutaj jest przykład helloworld.c który mi wywala błędy.

A wygląda to tak:



Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 06:50:34 przez kjb666
[#9] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #8

Próbowałem też C++.



Globalnie rzecz biorąc, to zawsze miałem pecha z C/C++ na AOS3.x/MOS/AROS.
Na helloworld moja przygoda się zawsze kończyła. Za to na grzybie pod dosem bez problemu...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 14:54:25 przez kjb666
[#10] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #9

Witam,

Dodaj za gcc -lmui i powinno zadziałać. Jak nie to obadaj cały wątek Starting Development in AROS

Pozdrawiam
[#11] Re: AROS i hello world...

@asman, post #10

Parametr -lmui nie pomógł, dopisanie #define MUIMASTER_YES_INLINE_STDARG (co ma piernik) też nie pomogło, próbowałem i386-aros-gcc i inne wersje z katalogu bin, i też nic.

Nie wiem, może nie ma pliku stdio.h ? Poniekąd w nim jest definicja printf() i puts()...
[#12] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #11

plik stdio.h jest na pewno, w przeciwnym razie nie skompilował by Ci się helloWolrd. Jakieś cuda Ci się dzieją przy linkowaniu, tak jakby nie mógł znaleźć biblioteki by zlinkować (połączyć) funkcji puts. Wywoałaj z opcją -v i obadaj co jest przy opcjach -L. Powinna być poprawna ścieżka do katalogu.
[#13] Re: AROS i hello world...

@asman, post #12

Obejrzałem wyniki z opcją -v (wydaje się że wszystkie katalogi są), mam pytanie, co oznacza:

"-L/dh0/development/bin/../lib/gcc"

Na dysku są katalogi "dh0/development/bin" oraz "dh0/development/lib/gcc",
natomiast nie rozumiem tego zapisu "dh0/development/bin/../lib/gcc".

edit----
a gdzie ma być plik stdio.h ? Przekopałem ręcznie katalogi i nigdzie go nie widzę...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 16:41:58 przez kjb666
[#14] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #13

stdio.h powinno być w katalogu include a gdzie ten katalog to musisz poszukać. A propos tego zapisu to jest jakiś pokręcony dla mnie, nie mam doświadczenia z Arosem i gcc, ale bym ręcznie dowalił opcję -L z katalogiem lib. Albo zmienił plik z którego gc czyta tą specyfikacje - jak dobrze rozumiem to plik specs.
[#15] Re: AROS i hello world...

@asman, post #14

Znalazłem stdio.h w:
AROS:Development/lib/gcc/i386-aros/4.2.4/include/c++/tr1
AROS:Development/lib/gcc/i386-aros/4.2.2/include/c++/tr1

przy kompilacji dodawałem parametr -L , za każdym razem gdy otrzymałem komunikat błędu, skracałem ścieżkę o jeden katalog wzwyż, niestety nadal nic.

skopiowałem stdio.h do katalogu z hello.c, też nic :)

Komunikat błędu jest zawsze ten sam (there are undefined symbols in 'a.out': main).

nie znalazłem pliku spec ani specs, chyba mam chwilowo dość :)

Takie coś:

main()
{
}

zwraca ten sam błąd :)

Sorry, ale albo ja jestem inny albo C/C++...
[#16] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #15

widac "witaj swiecie" ci nie dane :)
[#17] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #15

Tu nie chodzi o stdio.h tylko o biliotekę w której siedzi ciało funkcji puts + potrzeba obiekt który zawiera kod startowy ( przynajmniej tak jest w vbcc). W VBCC ciało funkcji puts siedzi w vc.lib.
Rozumiem, że masz zainstalowany gcc-4.2.2.i386-aros poprawnie; razem z assignami i tak dalej. Bo to wygląda jakbyś tylko zainstalował gcc a brakuje SDK do AROS.
[#18] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #1

powiem krotko, MASAKRA!
[#19] Re: AROS i hello world...

@asman, post #17

Zainstalowałem najnowszego Icaros Desktop, podczas instalacji zaznaczyłem "Development". Więc tak de facto - to AROS zainstalował gcc, nie ja :)
[#20] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #19

A po instalacji AROSA masz przypisy do LIB: INCLUDE: ?
[#21] Re: AROS i hello world...

@asman, post #20

Assign zwraca przypisania, jedyne związane z tematem jakie są to:
- usr (aros:development)
- bin (aros:development/bin)
- gcc (aros:development)
[#22] Re: AROS i hello world...

@asman, post #20

Zainstalowałem SDK z linku który dałeś.

Żeby było śmieszniej, wg. instrukcji instalacji miałem coś dopisać do s:startup-sequence, dopisałem tam i nawet do icaros-sequence linijkę "PATH gcc:bin ADD". Mimo to nadal muszę wskazywać katalog gdzie jest polecenie gcc.

Efekt taki:


Dałem assign include: do katalogu include (nie wiem czy do dobrego, bo w development jest ich więcej niż jeden), w efekcie po kompilacji hello.c wyskoczyło mi "dziesiąt" komunikatów o błędzie.

Prawdopodobnie muszę przypisać inny katalog "include"... albo zainstalować windows98 :)
[#23] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #22

Jako ciekawostka te dziesiąt błędów: (próbowałem przekierować do pliku, ale ani ani nie zadziałało).

[#24] Re: AROS i hello world...

@kjb666, post #23

Pod Icarosem raczej nie ma problemu z kompilacja! Może w trakcie instalacji systemu nie zaznaczyłeś pakietu plików dla devloperów? Gdy to się zrobi wszystkie przypisania i pliki są na dysku!
Ze screenu widać, że ewidentnie brakuje mu dołączanych plików co wskazywałoby na to, że środowisko devloperskie nie posiada wszystkich elementów.

Może sprawdź ICarosa w wersji live (tej pełnej), bez konieczności instalacji czegokolwiek masz wszystko co potrzeba do kompilacji ;).

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 10:49:56 przez tygrysekHD
[#25] Re: AROS i hello world...

@HOŁDYS, post #16

OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem