[#1] Benchmark w czystym C
Witam
Artykuł Benka zmusił mnie do zastanowienia się o tym cza dało by się napisać uniwersalny program w C który robił by benchmark np obliczeń stało i zmiennoprzecinkowych?
niebawem doleci do mnie fajna maszyna z lat 90... i nie jest to kolejna Amiga, a jako że zastanawiałem się jak porównać Amigę powiedzmy 3000 030/25 z tym moim nowym cudem (na razie nie powiem co to - domyślcie się :) ).
co trzeba by zaangażować aby zrobić program uniwersalny robiący miliony operacji na liczbach (stałe i ułamki)? czy wystarczy napisać program korzystający z libm (biblioteki matematycznej) aby mieć pewność że CPU i FPU będzie wykorzystane? czy naAmidze muszę explicite otwierać biblioteki mathieee?
cel nadrzędny to napisać program robiący to samo (np ileś tam obliczeń) na różnych platformach i pokazujący ile to zajęło.

jakieś wskazówki?
[#2] Re: Benchmark w czystym C

@carrion, post #1

Buuu, po co Ci flakon? ;)

Na poważnie - kiedyś napisałem taki programik, który obliczał różne działania stało i zmiennoprzecinkowe. Używał on standardowych bibliotek. Skompilowałem go nawet na pececie i bawiłem się testując parę sprzętów. Dziwne jednak było to, że program skompilowany na różnych amigowskich kompilatorach miał różną prędkość działania (podawał różne wyniki)... Więc dalej się już w to nie bawiłem, z resztą, kiepski ze mnie był programista :)
[#3] Re: Benchmark w czystym C

@gorzyga, post #2

Ooo panie... Nisko mnie oceniasz skoro pomyślałeś że to flakon...
Ja? Główny atari hater ( ok zaraz po Hołdysie)
Ale, ale.. Do rzeczy.
To bedzie SGI Indigo2 MIPS10k ... Śmiga na 195 mhz i choć żadna Amiga klasyczna sie nie rowna to chetnie sprawdze o i.e wolniejsza taka amiga jest od takiego bądź co bądź retro Silicona.
Np w porównaniu z efiką, albo nawet z mackiem. Mini.
Wiem, wiem że nie da sieę tego 1:1 porównać, ale nawet pokazanie jak wypada typowy program w C może już coś powiedzieć.
Co do kompilatorów to faktycznie masz rację... To była pierwsza myśl po moim poście... Wiadomo że gcc to nie jest brylant w koronie i nawet na Irix'ie to jest jakiś żółw.. Więc:
Najpierw trzeba ustalić jakiś uniwersalny program w C, a może nawet bardziej niż program algorytm.
A potem wybrać najlepszy dla danej platformy sprzętowej kompilator...
[#4] Re: Benchmark w czystym C

@carrion, post #1

Możesz przeportować SciMarka. Tam co prawda jest mowa o Javie, ale jest też wersja w C. Co więcej ja już go na MorphOS-a przeportowałem, dorabiając mu przy okazji interfejs w MUI. Nie korzysta on z żadnych specyficznych cech MUI 4, więc port na klasyka będzie raczej prosty. Na innych platformach zawsze można pozostać przy interfejsie tekstowym.

Co zostanie użyte na Amidze, zależy bardzo od kompilatora i od jego opcji, oraz od tego czy użyjemy liczb zmiennoprzecinkowych pojedynczej czy podwójnej precyzji. W GCC możemy albo zażądać użycia programowej wersji obsługi tych liczb z udziałem libm, albo wygenerować kod dla FPU, albo też jawnie używać mathieeedoub[bas|trans].library. Każda wersja da inne wyniki. Wyniki też zależą od opcji optymalizatora kodu, -O przede wszystkim. SAS/C też pozwalał na różne warianty rozwiązania problemu liczb zmiennoprzecinkowych.
[#5] Re: Benchmark w czystym C

@carrion, post #3

A to uniżenie przepraszam - tak pomyślałem, bo sporo moich znajomych ostatnio kupiło te "komputery" ;)
[#6] Re: Benchmark w czystym C

@carrion, post #3

Wiedziałem że Indigo. Serio.
Pewnie dlatego, że zawsze sobie chciałem coś z SGI kupić.
MIPS 10k to szybki procesor, jeden z najszybszych w owym czasie. Wszystkie Ami z tego czasu wysiądą. Jak mieliśmy zajęcia na Indy i Indygo2, to opowiadali, że w Instytucie Fizyki mają maszynę z R10000. To była wtedy (1996-97) jakaś straszna kasa. My (Instytut Biologii Molekularnej - IBM ;) ) mieliśmy tylko R4400.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 20:42:18 przez wali7
[#7] Re: Benchmark w czystym C

@carrion, post #1

AmigaMARK???
[#8] Re: Benchmark w czystym C

@wali7, post #6

Ja się zaszczepiłem Siliconami wywiadem z Markiem Hołyńskim (99 r.), nawet dotarłem do świetnie opracowanej strony gdzie jest wszystko (także benchmarki).
Niestety zniechęciła mnie niemożność skompletowania zestawu w dobrym stanie - zawsze coś jest uszkodzone albo brakuje.

Może kogoś zainteresuje wspomniana strona - jest to ładnie zebrane, nawet poradnik kupującego:
SGI i Sun
[#9] Re: Benchmark w czystym C

@adam_mierzwa, post #8

ja się zaszczepiłem sunami, ale powoli się wyzbywam graciejstwa z domu :)
[#10] Re: Benchmark w czystym C

@tom256, post #7

Czy na swoim konfigu bez problemu odpalisz gry z A500/A1200 ?
[#11] Re: Benchmark w czystym C

@michal_zukowski, post #9

Niby animacja z 1972r.

Sketch pad też ciekawy.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 19:43:33 przez kjb666
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem