[#1] Poszukuję silnika forum
Witam serdecznie

Wiem, że jakiś procent przebywających tu osób zajmuje się aktywnie webdeveloperką i być może ma ktoś z was rozeznanie odnośnie darmowych i płatnych silników forów?
Obecnie nasza "miejscówka" działa na phpBB, jednak niedawno znalazł się jakiś cwaniak i "uprzejmie" dołożył swój kod do tego rozwiązania. Chcemy po tych przejściach skupić się też na bezpieczeństwie, dlatego zacząłem poszukać jakichś innych rozwiązań. Polecicie coś? Czy istnieje coś lepszego i darmowego, albo jakieś solidne płatne rozwiązanie?
[#2] Re: Poszukuję silnika forum

@Lokaty, post #1

phpBB jest solidnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Czy ktoś przeanalizował źródło ataku? Jestem pewien, że nie wziął się on znikąd - jest kilka możliwości:
- nieaktualna wersja phpBB (obecna to 3.0.11),
- forum napakowane jakimiś lewymi wtyczkami/rozszerzeniami,
- wyciek dostępu do skryptu był po stronie któregoś z administratorów (keylogger na pececie/niedostatecznie zabezpieczone hasło do konta),
- pliki na serwerze mają nieprawidłowe prawa dostępu (czytaj - CHMOD),
- problem leży w samym serwerze (błędna konfiguracja, nieaktualne wersje oprogramowania).

Opcje najbardziej prawdopodobne pogrubiłem.

Trudno o lepsze rozwiązanie za free. phpBB przoduje w rankingach, również tych komercyjnych - gniecie wiele płatnych skryptów - możecie ew. zainteresować się MyBB - również bardzo fajny skrypt. Osobiście pozostałbym przy tym, tylko zweryfikował kto/co tak naprawdę zawinniło i nie dopuścił do analogicznej sytuacji w przyszłości.

Z opcji płatnych polecam vBulletin bądź produkty InvisionPower - jednak nawet dla nich kod, którego używacie jest bezpośrednią konkurencją. Na zachodzie (jak za komuny :D) popularny jest także SimpleMachines - głównie ze względu na swoje możliwości integracyjne - ale nie wypowiem się o nim, bo nigdy go nie testowałem. Podobnie jak MyBB, jest to rozwiązanie open-source - i raczej takiego skryptu polecam szukać, gdyż otwarte oprogramowanie zawsze było symbolem bezpieczeństwa.

Żeby nie było, że tak się spuszczam nad jednym produktem - jeżeli masz małe forum i szukasz czegoś alternatywnego - może Vanilla bądź bbPress (skrypt twórców WordPressa - a więc pierwsza klasa kodu)?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 13:49:02 przez Geekboy68k
[#3] Re: Poszukuję silnika forum

@Geekboy68k, post #2

Dziękuję za informacje. Tak się składa, że w obecnej chwili pieczę nad administracją forum sprawują osoby nie mające technicznego doświadczenia związanego z prawidłowym zarządzaniem przywilejami i cała otoczką softowa. Do niedawna nie było problemów. Po tym ataku jednak zacząłem dostrzegać pewne niedociągnięcia. No cóż, stało się i nikogo w tym ułożeniu za to winić nie można prócz atakującego. Porostu zacznę się zagadnieniom technicznym związanym z tym forum baczniej przyglądać. Pozdrawiam!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 13:57:55 przez Lokaty
[#4] Re: Poszukuję silnika forum

@Lokaty, post #3

Właśnie ja polecam otwarte i mniej "rozlazłe" rozwiązania, jak Simple Machines, albo FluxBB.
Chyba, że ma być to jakieś forum wielgachne, to zdecydowanie bardziej IPBoard przeważa nad vBulletin (i szybciej go crackują, hehe :D).
[#5] Re: Poszukuję silnika forum

@Lokaty, post #1

Korzystam z IPB - polecam z czystym sumieniem. Warto porozglądać się po necie, licencję można nabyć ciut taniej niż bezpośrednio od nich (ale warto też uważać na oszustów..)
[#6] Re: Poszukuję silnika forum

@Skrzyp, post #4

PiO jest na IPBoard i za dobrze nie chodzi :) Ale może to wina serwera pomysł
[#7] Re: Poszukuję silnika forum

@parallax, post #6

Jak hostują w jusa to może mieć trochę słabsze pingi.. Ja używam IPB na swoim serwerze i nie zauważyłem żadnych zwolnień.
[#8] Re: Poszukuję silnika forum

@Lokaty, post #1

Dziękuję Panowie!

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to zapraszam do dalszej dyskusji. Chętnie sprawdzę wszystkie sugerowane możliwości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem