[#1] Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.
Xoper to program do monitorowania systemu Amigi upubliczniony na dysku Freda Fisha w roku 1989. Podaje on m.in. zajętość procesora przez poszczególne taski, i jak się okazuje input.device jest najbardziej "procesorożerny", jego zajętość oscyluje między 50% a 90%. Reszta procesów kiedy system jest mało aktywny zajmuje co najwyżej parę procent.

Dowodzi to, że input.device jest przyczyną dużego obciążenia komputera przez system Amigi. Zajmuje on niemalże cały czas procesora. Powstaje pytanie: co zrobić jeśli chcemy odciążyć system, np. dla pisanej przez nas gry bądź programu?
Wystarczy założyć handler na input.device o wysokim priorytecie oraz, jeśli chcemy odciążyć procesor, nie wykonywać pozostałych handlerów. Gwarantuje to, że nasz program/gra będzie działać wyjątkowo szybko.

Tutaj zrzut ekranu z tego programu:


Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 23:55:25 przez Hextreme-Attic
[#2] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #1

jesli już wyjdziesz z muzeum informatyki to polecam program scout, jest lepszy nowszy i ladniejszy
[#3] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@michal_zukowski, post #2

Jak samochody po 2000 roku, są lepsze, ładniejsze i podatne na awarie jak nigdy. Cześci scalone tak abyś np. wymieniał cały wahacz a nie tylko tulejkę...

Co do progrmu ? jest skuteczny...:P
[#4] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@michal_zukowski, post #2

W gruncie rzeczy nie chodziło mi o wskazanie na ten konkretny program (znalazłem go przypadkowo przeglądając dyski Freda Fisha), ale o obserwację zjawiska związanego z input.device. Domyślałem się, że to urządzenie generuje duże obciążenie systemu, ale nie wiedziałem że na tak dużą skalę.

Ostatnio bawię się troszkę w różne rzeczy związane z systemem i sprzętem Amigi (trenuję przed ukończeniem projektu-gry) i to zjawisko jest warte odnotowania jeśli zależy nam na szybkości programu, który jest zgodny z systemem. Proszę zatem traktować ten wątek jako "dobra rada na przyszłość" - a nuż kiedyś ktoś się znajdzie z podobnym problemem co ja. Wtedy będzie mógł znaleźć rozwiązanie, bo ktoś się z tym już spotkał.

Jeszcze kilka lat temu jako w pewnym stopniu laik w programowaniu na Amidze borykałem się z szybkością animacji w grze wykorzystującej OS. Dziś ten problem potrafię już zdiagnozować i znaleźć rozwiązanie. Pomogła mi w tym ta krytykowana przez co poniektórych upartość, ale również powolutku wychodzę z dołka w którym znalazłem się kilka lat temu.

Na co dzień zajmuję się wieloma aktywnościami związanymi z Amigą, tylko już tak nie piszę o tym intensywnie na forum. Mam nadzieję, że uda mi się wkrótce ukończyć jakiś projekt-grę.
[#5] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #4

Ja Ci życzę sukcesu i dalszej upartości. W pozytywnym sensie to dobra cecha, dzięki upartości Jaya Minera mamy Amigę.
[#6] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Voyox, post #5

Dziękuję za życzenia! Dzięki dociekliwości (takiej pozytywnej upartości) doszedłem do rozwiązania pewnego dużego problemu, zakładam jednakże nowy wątek na ten temat.
[#7] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #1

widziales ze task input.device jest waiting, a obciazenie procka to 47.3% ?
[#8] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Norbert, post #7

Tak, zauważyłem to.
[#9] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #1

Dowodzi to, że input.device jest przyczyną dużego obciążenia komputera przez system Amigi.
Jak możesz na podstawie wyników jednego progarmu pisać że to dowodzi czegokolwiek ? Ja sprawdziłem programem top z aminetu i mi pokazuje że input.device ma cpu usage na poziomie 0.1 - 0.5 %, zużycie się zwiększa gdy jak małpa klikałem to w jednym to w drugim oknie, co jest oczywiste bo zwiększa się ilośc zdarzeń. O zgrozo tenże program czasami pokazuje że proces top zajmuje 1000% cpu usage. Jak dla mnie dowodzi to że program jest błędny. Takie samo odczucie mam po uruchomieniu Xopera. Dla mnie podejrzane jest wygenerowanie statystyk na temat zużycia procesora na podstawie procesu który sam zajmuje 1.1 % procesora, czy to oznacza że program jest tak super szybki by wygenerować statystyke cpu usage, czy zwyczajnie zbyt rzadko zbiera dane o tym i tym samym generuje bardzo dużą niedokładność ?. Nie rozumiem także dlaczego procesy/zadania o stanie waiting zajmują czas procesora ? Jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na te pytania to będe wdzięczny.
[#10] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #1

No, dobry pomysł, zabij handlery input.device, jeszcze zablokoj część tasków które dużo cpu zjadaja i bedzie gites
Najlepiej zabij system i pisz bez niego, będziesz miał cały power(sarkazm) klasyka.
polecam 4 kolory lo-res;)
[#11] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@AmiChris, post #10

Ech, trolling :) Przecież gdybyś przeczytał dokładnie, to wiedziałbyś że tematem wątku jest rozwiązanie problemu polegające na nie wyłączaniu systemu. Okazuje się, że nie trzeba wyłączać systemu by osiągnąć pełny power klasyka. Prócz tego chodzi tu o ocenę pewnego zjawiska zaobserwowanego dzięki temu programowi Xoper. Wracaj do swoich Macintoshy (najlepiej na forum Apple) i nie trolluj wątków o Amidze please...
[#12] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #11

to nie jest wątek o amidze tylko o amigaosie, amiga nie ma tu nic do rzeczy, bierz też pod uwagę, że może to xooper zżera tą moc procka na input.device, sprawdz jeszcze raz innym programem
[#13] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@michal_zukowski, post #12

To jest po prostu wątek o Amidze classic. Nie wiem po prostu czemu miało służyć wtrącenie Amichrisa obśmiewające klasyka (zgodnie z tradycją Jego wypowiedzi), ja nie muszę pisać takich wątków, które przecież mają służyć tylko i wyłącznie pomocy innym programistom, którzy mogą stanąć przed podobnymi problemami do moich.
[#14] Re: Xoper, input.device i zajętość procesora Amigi.

@Hextreme-Attic, post #13

Obśmiewam twoje wychwalanie mocy klasyka i szukanie nieistniejących problemów w input chain.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem