[#1] Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)
Przypadkiem znalazłem ciekawy zbiór książek o Amidze po angielsku. Wysłałem jako propozycję linku, ale może nie wszyscy tam zaglądają, dlatego daję też tu.
[wyróżniony] [#2] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Mam to dodane do ulubionych. Bardzo ciekawy i przydatny zbiór literatury. Są też instrukcje do różnych Amig i osprzętu.
Mam też stronę z programami.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 21:55:20 przez glichtanski
[wyróżniony] [#3] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@glichtanski, post #2

O, tej nie znałem. OK

@Ender
Jest to (prawie) wszystkim znana strona, ale na wielu portalach są obiekcje co do legalności linkowania stron tego typu.
[#4] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Tyle książek o Amidze a nic o AmigaOS-ie? ;)
[#5] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@ZbyniuR, post #4

a RKRMy to o czym są?
[#6] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@michal_zukowski, post #5

o Amigowym Hardwardzie a to przeciez nie to samo
[#7] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@adam_mierzwa, post #3

No widzisz, ja nie znałem, wydaje się fajna. Ciekawe czy byłaby szansa na tłumaczenie tych o programowaniu w Basicu, C i wydanie ponowne (papier, ew. PDF). Szczególnie C z racji możliwości "mieszania" z Pythonem, by mnie interesowała. Co do książek, to ja szukam przede wszystkim tych na papierze, a na tę stronę trafiłem przypadkiem.
[#8] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Przypadkiem znalazłem ciekawy zbiór książek o Amidze po angielsku. Wysłałem jako propozycję linku, ale może nie wszyscy tam zaglądają, dlatego daję też tu.


Faktycznie, bardzo ciekawe źródło do badań historycznych. Od razu rzuca się w oczy brak jakiejklowiek książki zatytułowanej "AmigaOS", za to książek o tytule "AmigaDOS" naliczyłem 17. Zdaje się to potwierdzać moje zdanie, że używanie współczesnego trademarku "AmigaOS" w odniesieniu do systemów starszych niż 3.5 jest nieprawidłowym nakładaniem współczesnych pojęć na ówczesne obiekty.

Ciekawie rozwiązał to autor strony amigamap.com:



Co prawda nie wiadomo dlaczego przyjął używanie terminu AmigaOS od wersji 3.0 a nie 3.5, ale w każdym razie jest to krok w dobrym kierunku w celu zachowania wierności historycznej.
[#9] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #8

Ale w ROM Kernel Reference Manual jawnie się stosuje termin Amiga OS (z odstępem).
[#10] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #8

Jubi będziesz na spotkaniu z Petro? Ja raczej nie, to zapytaj co on wybrałby na procesor w kontynuacji Amigi od Commodore/Escom (ciekawe co wskaże, PPC, M68k, CF, x86, SH4 ;) ). Poza tym wesołych świąt są w życiu ważniejsze rzeczy niż hobby. A co do twojego wykresu, to dobitnie pokazuje, czego nam brakuje pozycji, które dokładnie opisywałyby zmiany/rozwój/nowości jakie nastąpiły w używanych przez nas systemach.
[#11] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Ale tego jest ! Wielkie dzięki za linka !!! OK
[#12] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #8

Ksiazki o AmigaDOS sa o AmigaDOS, jak bys chcial zeby byly nazywane inaczej?. Zauwaz tez ze RKRM DOS wystepuje jako zupelnie oddzielna ksiazka bo tak jak to bylo wielokrotnie wspominane i wszyscy procz ciebie zrozumieli AmigaDOS jest Triposem zamknietym w AmigaOsie.

Poczytaj ten link, moze sie douczysz i nie bedziesz juz sie wiecej mylil
http://www.pagetable.com/?p=193
[#13] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@glichtanski, post #2

Uważaj bo jeszcze dostaniesz bana za tego linka hehe
[#14] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #8

Jedyna poprawna wersja jest tutaj Workbench 2.1 bo to jedyny system dostarczany bez romu.
[#15] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@michal_zukowski, post #12

Zauwaz tez ze RKRM DOS wystepuje jako zupelnie oddzielna ksiazka

Zgadza się, zauważ też, że są w Amidze (w ROMie) rzeczy, które nie mają nic wspólnego z AmigaDOS, czy Workbenchem. Jest to szereg bibliotek typu exec.library, urządzenia typu audio.device. One są częścią systemu Amigi (Amiga OS). Ale trzeba być programistą by to wiedzieć.
[#16] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Hexmage960, post #15

Owszem, w zasadzie jedyne poważne źródło z tamtych czasów gdzie spotkasz termin "OS" (pisane zawsze oddzielnie z Amigą, po prostu "OS" Amigi) jest RKRM. Zauważ jednak, że jako zbitka "Amiga OS" występuje on tam zaledwie kilkanaście razy (na 887 stron!), nigdy w tytule, nie ma go w spisie treści itd. Spotkasz go jedynie jako wtrącenie w kilku zdaniach.

Moim zdaniem wskazuje to na fakt, że nie był to ani termin oficjalny ani powszechnie używany. Dlatego dopatrywanie się tam dzisiejszego znaczenia "AmigaOS" uważam za nadużycie.

Kilka cytatów z tej książki:

The system knows where the jump table starts in RAM because when a library is opened for the first time, Exec creates the library structure and keeps track of its location. The order of the entries in the library's jump-table is always preserved between versions of the OS but the functions they point to can be anywhere in memory.
(...)
Never assume that a hardware register will be initialized to any particular value. Different versions of the OS may leave registers set to different values.
(...)
Such features are not available on Amiga models that are running 13 (V34) or earlier versions of the OS.
Allow the user to create new font sizes by providing a way for her to manually enter the desired font size (the 1.3 OS returns the closest size, Release 2 returns the requested size).
(...)
Workbench, together with Preferences, gives the user an easy way to control the OS and launch applications.

itd.

Jak widać, tak naprawdę terminem którym posługują się autorzy w tej książce jest po prostu "OS", przy czy nie jest to żadna oficjalna nazwa, po prostu skrót od "Operating System". Generalnie w tej kwestii nie można kierować się tym, co wydaje się nam dziś że tam jest napisane, niezbędne jest rzetelne i dogłębne spojrzenie historyczne z uwzględnieniem całego kontekstu.


Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 11:36:45 przez jubi
[#17] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Dzięki za linka, nie znałem tej strony, a jest kupę super publikacji. Szkoda że nie można już ich kupić (przynajmniej w normalnym stanie i cenie).

O ku..de znów się zaczynają Jubilizmy pod każdym wątkiem
Nie ma się co kłócić, ja posłucham co Jubi nam opowie na PH.
[#18] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@flops, post #17

Flops, bo przeciez najwazniejszy jest przecinek postawiony w zlym miejscu, a nie to, co autor mial rzeczywiscie na mysli. joker
[#19] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #16

Można też trafić na takie ujęcie tematu:

Amiga Operating Environment: Exec, AmigaDOS, Intuition.
[#20] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #7

Bo to jest fajna strona, świetny projekt. Zeskanowanie tego przez wiele różnych osób, jak i zebranie do kupy" i prowadzenie strony to wysiłek zasługujący na uznanie. Tak sobie wyobrażam współczesne biblioteki.
Szansa na tłumaczenie (nieoficjalne) jest nikła, a na oficjalne chyba żadna. Musielibyśmy zrobić to sami - czyli ktoś z Polski. Musiałby być też jakiś chętny "jeleń" który skan przyklepałby w dokument do tłumaczenia (OCR?), a potem w końcowy pdf.
Mam wątpliwości czy nakład sił jest adekwatny do korzyści - myślę że nie, może dla kilku pozycji. Te książki mają po 30 lat, sporo się zmieniło w programowaniu na przykład. Ale podręcznik Deluxe Painta, czy "Amiga User Interface Style Guide" - czemu nie. Musiałbyś (lub inna osoba chętna) coś ruszyć, zrobić rozeznanie na co jest zapotrzebowanie, żeby było dla kogo to robić. Dla 2 osób to nie bardzo.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 12:29:06 przez adam_mierzwa
[#21] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #16

Jak Ci pokazalem w poprzednich watkach, pracownicy Commodore uzywali publicznie (usenet byl jedynym publicznym miejscem wymiany informacji) nazwy AmigaOS. To ze nie bylo trademarku nic nie znaczy bo kazdy wiedzial o co chodzi. Podobnie bylo z Makami:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Mac_OS

Do wersji 7 byl System 7, potem byl MacOS. Podobnie bylo z AmigaOSem od wersji 3.0 z tym, ze wczesniej nazwa AmigaOS i Amiga OS takze byla wykorzystywana. Musisz miec straszne nudne zycie skoro bijesz piane o pieerdoly.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 12:28:01 przez michal_zukowski
[#22] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@michal_zukowski, post #21

W przypadku MasOSa nowa nazwę wprowadził właściciel marki w przypadku AmigaOS nazwę wprowadziła forma trzecia mająca zgodę na sprzedaż systemu a zdaje się nie mająca zgody na używanie właściwej nazwy czyli "Workbench"
To że kilku pracowników w różnych materiałach napisało sobie "Amigowy system" nie oznacza to przyjęcia takiej oficjalnej nazwy.

Zastanawiam się jak strasznie nudne życie ty masz skoro bijesz pianę o to samo ?
Czyżby odwieczna zasada ? "Kali bić pianę - rzeczowa argumentacja, kto inny udowadnia rację strony przeciwnej - bicie piany".


Pozdrawiam
[#23] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@jubi, post #16

Oczywiście. "Amiga OS" to system operacyjny komputerów Amiga, zaś "AmigaOS 4.1" to system o nazwie "AmigaOS 4.1" działający na komputerach o nazwie AmigaONE. To przecież starasz się tu nam udowodnić. Nie wiem czemu jeszcze nie udało Ci się dowieść swojej racji.

Komputery Amiga to też Chipset i mnóstwo gier korzystających z Chipsetu i omijających system. Te zostały wyklęte przez użytkowników systemu "AmigaOS 4.1". A właśnie Asembler M68k i tego typu rzeczy to esencja Amigi.

Obecnie istnieją dwa obozy:
Pierwszy - fani Asemblera 68k i Chipsetu.
Drugi - fani "AmigaOS 4.1"

Nie ma sensu dowodzić rzeczy oczywistych. Ja rozumiem, że chcesz pozbawić fanów "AmigaOS 4.1" prefiksu Amiga. Jest to tylko część nazwy. Nie ma też sensu pozbawiać ich tego, dostali markę AmigaOS i AmigaONE, niech sobie nimi rozporządzają.

Użytkownicy "AmigaOS 4.1" tworzą społeczność wokół "swojego" systemu operacyjnego. Można to zauważyć chociażby tu: http://www.amigaos.net. Wszelakie oprogramowanie dla Amigi zostało pominięte, jako "bezużyteczne". Wspaniałe zbiory Aminetu, programy komercyjne typu Scala, MediaPoint zostały pominięte.

Ja, jako programista OS wiem, że AmigaDOS, czy Workbench to zaledwie skrawek systemu operacyjnego Amigi.
[#24] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@RadoslawF, post #22

To pytanie sam sobie musisz zadac piszac w tym watku, i nazwy nie wprowadzila firma trzecia tylko Commodore.
[#25] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@michal_zukowski, post #24

Najpierw zadam pytania specowi który to wykombinował. Odpowiesz ?
Kiedy i w jakim dokumencie czy produkcie Commodore użyło nazwy Amiga OS zamiast Workbench ?


Pozdrawiam
[#26] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Hexmage960, post #23

Takie małe sprostowanie, AmigaOS 4.1 działa na AmigaOne, innych komputerach opartych o PPC (np. Sam, Peg II) oraz na Amigach "klasycznych" (np. na mojej A4000D).
Zresztą stary MOS też działa na Amigach (choć na mojej kurka nie).
[#27] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@RadoslawF, post #25

W RKRM Libraries.
[#28] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

polecam strone http://katalog-ksiazki-amiga.prv.pl/
[#29] Re: Książki o Amidze, programowaniu (ciekawy zbiór)

@Ender, post #1

Świetna sprawa.Przyda się na pewno.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem