[#1] Formatowanie
Witam. Nie wiem czy to właściwy dział. Jak coś to proszę o przeniesienie. Posiadam dyskietki DD I HD i kabel nullmodem. chcę przenosić gry. Ale nie wiem jak sformatować dyskietki w Amidze 500 posiadam WB 1.3.3 Nie wiem jaką komendę wpisać żeby je sformatować. Nie posiadam Stacji Fdd w PC. Szukałem na forum i w Google ale nie znalazłem. Proszę o poradę krok po kroku. Pozdrawiam
[#2] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

Będzie baaaaardzo ciężko z takim zestawem no ale może ktoś spróbuje pomóc. Chłopaki? #niech #ktoś
[#3] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

Tak nieśmiało zapytam: Jeśli nie posiadasz stacji w PC, to po co ci dyskietki? Jak w tej sytuacji zamierzasz przenosić dane na te dyskietki żeby je później odczytać w Amidze?

Zaznaczę przy tym, że nie trolluję, ponieważ sam codziennie używam (póki co) dyskietek PC, do przenoszenia danych na Amigę, ale ja posiadam FDD na USB. Jestem więc świeżo w temacie i chętnie pomogę, ale bez stacji dyskietek w PC (choćby to i była na USB) nie widzę fizycznej możliwości przeniesienia danych.
[#4] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

gdy odpalisz workbencha 1.3.3 to w trybie graficznym wyciągasz dyskietkę z systemem i wkładasz dyskietkę do formatu i zaznaczasz ją, wciskasz prawy klawisz myszy i trzymasz i na górnej belce powinna gdzieś być opcja initialize i ona powinna sformatować dyskietkę. Jednak nie będziesz w ten sposób znał stanu dyskietki. Takie rzeczy dopiero pod programami x-copy/d-copy.

Kabel null modem i gniazdo serial w pc jest konieczne do transferu danych no i sam wb1.3 odpowiednio skonfigurowany. najlepiej do formatowania jako pierwsze adfy przesłać sobie np. x-copy. Po stronie PC przesyłać możesz programem ADF sender terminal. Po stronie amigi powinien wystarczyć zwykły shell i 1-2 pliki wysłane przez ADF sender terminal by nagrać ADFy.
[#5] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

A takie coś widziałeś: link, link, link, link.
[#6] Re: Formatowanie

@RomanWorkshop, post #5

2gi link ma dalej nie poprawiony błąd na obrazku z buforem po stronie amigi 1024 który nie działa zamiast 4096 które działają
[#7] Re: Formatowanie

@jogg, post #6

A muszę formatować dyskietkę DD żeby wysłać plik. Mam chyba parę pustych ale nie jestem pewny. Spróbuje wysłać X-Copy
[#8] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #7

A muszę formatować dyskietkę DD żeby wysłać plik. Mam chyba parę pustych ale nie jestem pewny. Spróbuje wysłać X-Copy


Obawiam się, że nie wiesz, co piszesz (bez urazy, po prostu stwierdzam). Prosisz o poradę krok po kroku, więc wnoszę, że wiedzę masz nikłą. X-Copy było wspomniane w innym kontekście - ono nie służy do przesyłania plików przez "nullmodem".

Napisz jaki masz konkretnie zestaw. Wiemy już, że Amigę 500. Ile ma pamięci RAM? Posiada dysk twardy? Jakieś inne przystawki rozszerzające możliwości Amigi?
[#9] Re: Formatowanie

@Umpal, post #8

Mi chodzi o Formatowanie w WB. Ktoś mi doradził żebym zgrał X-Copy przez nullmodem więc spróbuje wysłać i wtedy sformatować dyskietki. Moja Amiga to 1MB z rozszerzeniem czyli standard
[#10] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #9

Nie trzeba sformatowac dyskietki.
Czy masz w ogóle Workbencha lub oprogramowanie na amigowej dyskietce do transmisji po serialu ?
[#11] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #9

Posiadasz przynajmniej pierwszą dyskietkę Workbencha 1.3?
Jeśli tak, to:
1. uruchom go, następnie wyciągnij dyskietkę z Workbenchem i włóż dyskietkę, którą chcesz sformatować.
2. Kliknij raz na ikonie dyskietki, która powinna się pojawić.
3. Prawym przyciskiem wywołaj górne menu i wybierz polecenie Initialize.
4. Teraz nastąpi niezła żonglerka dyskietkami na przemian z Workbenchem i tą, którą chcesz sformatować. DLA PEWNOŚCI ZABEZPIECZ PRZED ZAPISEM TĘ Z WORKBENCHEM.

Formatowanie odbywa się z weryfikacją, więc efekt będzie taki sam jak z X-Copy.
[#12] Re: Formatowanie

@Norbert, post #10

Mam WB. Właśnie wysyłam X-Copy przez NullModem. Głownie chodziło mi o Sformatowanie dyskietki w WB przed wysłaniem pliku.
[#13] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #12

Znalazłem Dyskietkę z działającym X-Copy. Temat do zamknięcia. Dziękuje wszystkim za pomoc
[#14] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

Na przyszłość, w samym systemie możesz formatować dyski na dwa sposoby:

1. Z poziomu CLI albo Shell komendą: format DF0: 'nazwa dyskietki'
2. Klikając raz lewym na ikonkę dyskietki na blacie workbencha, potem dusisz prawy i z belki u góry w zakładce (chyba) "tools" najeżdżasz na "format" i puszczasz prawy.
[#15] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #1

Nie posiadam Stacji Fdd w PC


To se kup zewnetrzną na USBOKOKOKOKOK
A jak sobie nie kupisz, to żałuj.szeroki uśmiech
[#16] Re: Formatowanie

@Andrzej Drozd, post #15

Gotek może i wygodniejszy ale to nie ten sam klimat. To jak sciagnać emulator na PC. Kiedys nie było Gotka i ludzie dawali rady
[#17] Re: Formatowanie

@Damianklb, post #16

Andrzejowi nie chodziło o Gotka, tylko o stację FDD do PC na USB. Nie musiałbyś kombinować z NullModemowym kablem (choć to akurat ciekawe rozwiązanie i doświadczenie, które ci się przyda).

A co do samego Gotka, to zgadzam się w 99,9%. Ja też wolę tradycyjną stację i pełny klimat OK

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 23:50:38 przez Umpal
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem