kategorie: Amiga E, Asembler
[#1] Motorola 68000
Witajcie,

Mam pytanie odnośnie tego co byście dzisiaj poprawili w modelu programowym oraz ew. w samej architekturze procesora Motorola 68000 aby udoskonalić ten procesor. Myślę, że wyjdzie z tego ciekawa interesująca dyskusja. Uwielbiam ten procesor, codziennie próbuję w nim programować oraz chciałbym napisać emulator ulepszonej wersji tego procesora.

Pozdrawiam
[#2] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #1

Czy można udoskonalić ideał? Chyba nie ;)
[wyróżniony] [#3] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #1

Ulepszona wersja tego procesora, to 68020.
[#4] Re: Motorola 68000

@sanjyuubi, post #3

w latach 95-98 studiowałem info u siebie w Opolu.
W 1997 jako pracę przejściową pisałem coś na specjalną kartę kontrolera z M68K i pisałem rozprawę n/t tego jak ewoluowały te procki. pamiętam że pisząc to dziwiłem się (pozytywnie) jak każdy kolejny procek dodawał speeda + ficzerów typu cache, FPU, potoki, itp. W tej architekturze po 060 chyba cięzko będzie coś wymyśleć aby było lepiej, ale sam chętnie poczytam...
[#5] Re: Motorola 68000

@sanjyuubi, post #3

Ulepszona wersja tego procesora, to 68020.
I wszystko w temacie.
[#6] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #1

[#7] Re: Motorola 68000

@KM, post #6

To jest 68000 z dodanymi paroma peryferiami. Używane zdaje się w jakiś konsolach do gier. Nic godnego uwagi... niestety
[#8] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #1

#trollalert
[#9] Re: Motorola 68000

@sanjyuubi, post #3

Aż wstyd się przyznać, że nie wiedziałem o 68020... Dzięki.
[#10] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #9

To co właściwie chcesz tam ulepszać, 68000 jest programowo 32-bitowym procesorem, ale zbudowanym z 16-bitowych "podzespołów", 68020 został już po prostu zbudowany w pełni z 32-bitowych elementów i praktycznie przy tym samym zegarze jest dwa razy szybszy.

Czemu ma służyć ten emulator, bo na pewno nie testowaniu programów na wirtualnym sprzęcie?
[#11] Re: Motorola 68000

@sanjyuubi, post #10

Myślę, że w tym przypadku byłaby istotniejsza droga, nie cel.

A mi po głowie z racji ostatnio poznanego VHDLa chodzi żeby wziąć źródła TG68k i spróbować zrobić płytkę będącą tylko i wyłącznie 1:1 zamiennikiem scalaka 68000 (lub 010), tyle żeby instrukcje trwały krócej. Ot, takie żyłowanie specyfikacji. Dało by kopa gołym konfiguracjom i podstawowym turbinom, których ostatnio wysypało.

No ale dobę mam za krótką i pewnie nigdy do tego nie dojdzie. ;)
[#12] Re: Motorola 68000

@sanjyuubi, post #3

Sooo true. Gdyby taka A600 miała go na starcie, wszystko mogłoby wyglądać inaczej szeroki uśmiech
[#13] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #9

ż wstyd się przyznać, że nie wiedziałem o 68020...


Poważnie ? Nie, nie, nie wierzę
[#14] Re: Motorola 68000

@wali7, post #7

To jest 68000 z dodanymi paroma peryferiami.


Czyli to jest na licencji Motoroli ? Swoją drogą to dość chwytliwy numerek sobie zrobili
[#15] Re: Motorola 68000

@Hellena, post #14

A już doczytałem, produkowany na licencji Motoroli, brakuje mu jednostki AGU (address generation unit) przez co, instrukcje wymagją więcej cykli, posiada jeszcze kilka innych niekompatybilności, przez co jest znacznie wolniejszy od Motoroli 68000. Był wykorzystywany w konsoli Philips CD-i.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 09:23:29 przez Hellena
[#16] Re: Motorola 68000

@jpacanowski, post #9

Myślę że zainteresuj się całą rodziną 68k i jeszcze do tego polecam zapoznać się z rodziną procesorów ColdFire (wikipedia).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem