[#1] Monitor kodu maszynowego
Cześć,

Przygotowuję sobie środowisko programistyczne w żywej Amidze (nie emulatorze). Wiem, utrudniam sobie życie, ale tak lubię. Może „środowisko programistyczne” to nazwa trochę na wyrost, bo składa się obecnie z vima i z vasma ;), ale potrzebuję monitora kodu maszynowego. Mam nadzieję, że nie jest mi potrzebny do tego sprzętowy freezer, tylko są jakieś dobre narzędzia software'owe?

Polećcie coś. I w ogóle mile widziane wszelkie uwagi i godne polecenia programy, jeśli ktoś programuje bezpośrednio na Amidze bez emulatorów. Uczę się.

Dzięki.
[wyróżniony] [#2] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #1

http://aminet.net/package/dev/debug/HRTmon
HRTmon is a monitor for your Amiga, which doesn't use the libraries. You can invoke the monitor at any point. Even if a game or a demo switched off the interrupts. Once in HRTmon you can watch all the memory, disassemble, edit, save, etc... and continue, as if nothing happend. You don't have to care about any picture address. ALL the CHIP-memory can be edited transparently.

O to chodziło?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:39:11 przez skipp
[#3] Re: Monitor kodu maszynowego

@skipp, post #2

TAK!

A sam powinienem był to wymyślić, bo dopiero co oglądałem działanie HRTmon w swojej ACA500Plus... zapomniałem, że jest to nie jakaś specjalna funkcja tej karty, tylko po prostu program wgrany do jej firmware'u.

Dzięki :)
[wyróżniony] [#4] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #1

chyba najlepszy kombajn do pisania, to asmone, wszystko w nim bylo:)
[#5] Re: Monitor kodu maszynowego

@aszu, post #4

Oglądam właśnie, na pierwszy rzut oka trudno mi się połapać co jest gdzie; pewnie przez kontrast z topornie prostą kombinacją vim + vasm. Na pewno fajna jest dołączona pokaźna dokumentacja, w tym zestaw instrukcji M68, porady i triki... choćby dlatego warto było zainstalować. Dzięki!
[wyróżniony] [#6] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #5

jak sie przywyczaisz, to na inny soft nawet nie spojrzysz:) jak bys potrzebowale porad odnosnie do samego asma, to najlepsza osoba do pytania jest asman. rzadko pisze, ale odwiedza forum OK
[wyróżniony] [#7] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #5

W Asm-One Monitor masz w menu Assembler. Następnie możesz przeglądać kod zdeasemblowany, szesnastkowy, ASCII i binarny. Możesz za pomocą odpowiednich poleceń zrzucać kod zdeasemblowany lub w pozostałych formach do programu.

Poza tym polecam poszukać monitora spośród archiwów na Aminecie, chociażby tutaj: http://aminet.net/dev/moni lub tutaj: http://aminet.net/tree?path=dev. Może jakiś przypadnie Ci do gustu.
[#8] Re: Monitor kodu maszynowego

@Hexmage960, post #7

Asm-One po odpaleniu wykonuje mi polecenia BootUp z "Environment Preferences"...

\3000\v asmone\

...i wywala błąd "Illegal path".

Domyślam się, że 3000 ma być odpowiedzią na to, gdzie zaalokować pamięć roboczą, i to chyba działa, ale co dzieje się dalej?
[#9] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #8

Dobra, doszedłem. Zmienia katalog roboczy, a katalogu nie było, stąd błąd. Sorry.
[#10] Re: Monitor kodu maszynowego

@aszu, post #6

Nie wiem czy to pytanie o działanie debugera w Asm-One, czy o działanie samego kodu maszynowego... ale podczepię tutaj.

Dlaczego po linii jsr sidetrack na filmiku poniżej kursor nie przechodzi mi do podprocedury sidetrack tylko kontynuuje do następnej linijki?



Oczekiwałem działania takiego jak przy instrukcji bra sidetrack poniżej, że kursor „odwiedza” sidetrack a potem wraca:



Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 19:00:11 przez podstawek
[wyróżniony] [#11] Re: Monitor kodu maszynowego

@podstawek, post #10

To debugger. Klawisz KURSOR W PRAWO wchodzi do podprocedur typu JSR, lub BSR. KURSOR W DÓŁ wykonuje natychmiast całą podprocedurę po czym wznawia działanie debuggera w miejscu za instrukcją skoku do podprocedury.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 19:32:08 przez Hexmage960
[#12] Re: Monitor kodu maszynowego

@Hexmage960, post #11

Super, dzięki za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem