[#1] Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga
Chodzi mi po głowie projekt z wykorzystaniem komputera Amiga do prezentacji zjawisk fizycznych typu: rzut ukośny, mieszanie się gazów np. z dwóch zbiorników, wahadło matematyczne, ruch falowy, itp. itd. Swego czasu, czyli w latach 92 - 93 widziałem coś takiego na PC w języku Pascal. Na Amigę mamy Amos, Blitz Basic, E, ... A może C?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:06:33 przez chicago
[#2] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@chicago, post #1

FreePascal umie podobno OS3 na m68k. Najszybciej Ci chyba będzie jednak coś takiego skrobnąć w C - jest masa nowożytnych bibliotek do tego typu rzeczy, kwestia napisania renderowania grafiki. Tak czy inaczej te symulacje będą dla bardzo cierpliwych. ;)
[#3] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@teh_KaiN, post #2

Zasadniczo chodzi o czystko hobbystyczne znalezienie zastosowania dla komputera Amiga. Czyli nie tylko gry, które są ponadczasowe, ale także inne zastosowania. Wiadomo, że w necie jest "pincet" gotowców, są programy piękne graficznie. A tutaj raczej chodzi o typowo hobbystyczne podejście, dla rozrywki po pracy np.
PS.
Widziałem swego czasu (rok 1991, kwiecień) symulator lądowania promu kosmicznego z jak na nasze czasy prościutką grafiką. Szczęka mi opadła z zachwytu.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 11:53:20 przez chicago
[#4] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@chicago, post #3

Nie wiem.

Mi się tutaj kojarzy chyba tylko seria "Seconds from disaster" (na National Geographic to chyba leciało) gdzie często symulowane jest fizycznie, jak doszło do eksplozji gazu czy rozszczelnienia materiału, przysłowiową "sekundę przed katastrofą".

Może na stronach www tego programu są jakieś materiały (dokładne parametry), które następnie można wykorzystać we własnych symulacjach?
[#5] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@chicago, post #3

Swego czasu zainstalowałem sobie pakiet SAS/C w wersji 6.5 i do dzisiaj szukam sobie tematu do realizacji. I nie znalazłem. Bo ciężko o motywację, gdy uprawiamy "sztukę dla sztuki" i to jeszcze w warunkach notorycznego braku wolnego czasu. Myślę, że wypaliłoby to, gdyby się uzbierała przynajmniej mini grupa entuzjastów jakiegoś tematu programistycznego i wzajemnie byśmy się wspierali i wymieniali pomysłami, być może realizowali coś wspólnego na poziomie raczej mocno amatorskim.
Może pomyśl o programowaniu fraktali, kupa tam algorytmów, a i przy okazji efektowne wyniki, które można pokazać wszystkim, a stamtąd prosta droga do jakiegoś demka z muzyczką
[#6] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@Michciu, post #5

Fraktale 3D są fajne. OK



Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:36:50 przez Leon
[#7] Re: Metody numeryczne z wykorzystaniem komputerów Amiga

@chicago, post #1

Ja miałem przyjemność pisania pracy licencjackiej z numerków, w sumie byl to port z Fortrana na C + jakieś GUI dla MorphOSowego MUI


Potem robiłem jeszcze analizę danych digitizera podłaczonego pod jakieś źródło promieniotwórcze (tu akurat kod także był w C ale po zrobieniu wersji shellowej, owinąłem to w DDL i sterowane to było przez Jave przez JNA.

Ogólnie numerki są strasznie nudne, wszystko już zostało wyjasnione z tych rzeczy co można zrobić prosto i są wizualnie efektowne, a fizykę robi sie na kartach gfx wiec nikogo nie rusza jakaś prosta symulacja.

Robilem jeszcze engine do pinballa, tam tez troche bylo fizyki. Wszystko w C.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem