[#1] RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?
Hej,
Z racji tego, ze powstaje coraz więcej nowych kart z RTG,
jak choćby Warp1260 czy majaca sie w tym roku pojawic karta od ICompu,
zainteresowałem się programowaniem pod RTG, na razie tylko czytam z ciekawości.

Natrafiłem na RTGMaster, czyli biblioteke, która ogarnia cały dostępny sprzet, sprawdza czy mamy AGA czy jakiś RTG i ułatwia pisanie. No i to rozumiem.

Ale widzę że ostatnia wersja jest z 97 roku. Dlatego pytanie, czy powstały jakieś nowsze zamienniki. Tak żeby można było "po ludzku" coś sobie poprogramować pod kartę z RTG
a nie walić po rejestrach sudoku. Czy oryginał jest na tyle uniwersalny, że nie musiały? :)

Niby z ICompu wychodzą updejty P96, ale nie wiem jak to rozumieć,
to zdaje się nie są API dla programisty pod C..
[wyróżniony] [#2] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #1

Owszem, P96 ma API dla programisty w C. Historia jest taka. Ponieważ Commodore zaczęło RTG ale zbankrutowało na dość wczesnym etapie jego rozwoju, ludzie musieli wziąć sprawy w swoje ręce. Pierwszym API dla więcej, niż jednej karty był CyberGraphX. Potem z różnych powodów powstało konkurencyjne P96, ale ponieważ „na rynku” było już sporo programów używających CGX-a, to P96 emuluje API CGX, oprócz dostarczania własnego. Zdecydowana większość softu używa API CGX, bo to działa na największej ilości kart. RTGMaster jest w zasadzie wrapperem na CGX/P96 i to raczej mało popularnym, chociaż są programy go wymagające.
[#3] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Krashan, post #2

To by wypadało wyprostować.
Ponieważ Commodore zaspało z 24 bitami powstało wiele systemów RTG które pozwalały działać oprogramowaniu Amigi na Amigach z kartami graficznymi.
Jeszcze za czasów Commodore powstały systemy takie jak EGS, probench, picasso, tiga itp itd.
Potem doszły CyberGraphX i Picasso96.
Commodore też planowało coś własnego.
Szczegóły gdzieś w jednym z wpisów na http://owbreaction.wordpress.com.
Jak weszła Amiga NG zostały tylko dwa CyberGraphX i Picasso96.
Pod oba jest emulacja drugiego standardu.
Biblioteka RTG master przestała być potrzebna.
Dziś bardziej popularny jest Picasso96 bo to uae, Amiga Os 4.x, vampire.
CyberGraphX to np MOS na macach.
Używa się co komu pasuje.
[#4] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #1

Dodam do wypowiedzi kolegów, że ostatni CyberGraphX dla tzw. Amigi klasycznej to wersja 4 i jest to wersja komercyjna.

Darmowy CyberGraphX występuje w wersji 3.

Późniejsza wersja CGX, czyli 5 - występuje dopiero na platformach Amigi NG, a konkretnie na systemie MorphOS.

Co do Picasso96 (P96), to się nie orientuję co do aktualnego statusu. Wiem jednak, że Amiga OS 4 posiada ten system.

RTGMaster to starsza biblioteka, której celem było umożliwienie pisania gier dla Amigi niezależnie od karty graficznej - AGA/CGX/P96. Z tytułów, które z niej korzystają, to znam dwie: gry Napalm oraz Boulder Daesh, ale może być ich więcej.

Aktualnie Amigowi koderzy raczej nie wypracowali jakichś nowych wersji tych systemów przynajmniej na Amigę klasyczną. Nie wiem jak to jest w przypadku nowych kart Warp1260/ACA1260, ale podejrzewam, że udostępniają zbliżone API P96, jakie było w przypadku starszych kart graficznych.

Ale to API nieznacznie się przecież zmieniło w przypadku grafiki 2D, bo masz głównie funkcję do rysowania prostokątnej tablicy pikseli WritePixelArray().

Jak wiesz, powstało wiele tzw. portów oprogramowania, które korzystają z RTG, szczególnie ostatnio. Z minusów, to te porty działają średnio na 68060 (a o ten procesor Ci chodzi), dopiero na Vampire działają dobrze.

Uważam, że warto znaleźć złoty środek - pogodzić wymagania co do procesora, karty graficznej oraz docelową grupę odbiorców. Trzeba bowiem pamiętać, że te karty są w posiadaniu pewnego procenta użytkowników Amigi.

Na pewno platforma Warp1260/ACA1260 da nowe możliwości. Kluczowe jednak jest to, by te możliwości wykorzystać w odpowiedni sposób, dostosowując oprogramowanie do własności tych kart.

RTGMaster umożliwia też, oprócz CGX/P96 obsługę integralnej części Amigi, czyli zintegrowanej grafiki ECS/AGA. Robi to w sposób transparentny, a to poszerza znakomicie grono odbiorców.

Wybór i sposób użycia zależy od Ciebie.

P.S. Na Amigę (głównie NG) powstało kilka bardziej zaawansowanych systemów, jak SDL (Simple DirectMedia Layer), Warp3D, czy podzbiory OpenGL. Wymagania jednak tu rosną z reguły drastycznie.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 16:37:52 przez Hexmage960
[#5] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #4

P96 przejeło IComp, robiąc co jakiś czas aktualizacje.
Kosztuje parenaście euro, kupiłem bo chciałem coś sprawdzić.

Z tego co widzę to oprócz RTG.LIBRARY jest tam także PICASSO96API.LIBRARY.

czyli jeśli ktoś chcaiłby się pobawić w RTG, to w jaki sposób? Trzeba otworzyć
w C właśnie tą bibliotekę PICASSO96API.LIBRARY i korzystać z jej funkcji?
czy RTG.LIBRARY? Dobrze mówię?

A gdzie w takim razie znaleźć listę funkcji, ewentualnie jakiś przykłady?

edit:
o tu znalazlem liste tych funkcji: link

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 18:36:18 przez mateusz_s
[#6] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #5

Tak, należy skorzystać z funkcji tej biblioteki Picasso96API.

Ale ten spis funkcji, co podlinkowałeś to wersja dla Amiga OS 4, które dostarcza nowe funkcje - zamienniki w bibliotece graphics.library (te, które mają napisane "Deprecated" obok funkcji).

Generalnie jeżeli chcesz korzystać z ekranu 16, 24bit to używasz funkcji Picasso96API. Dla ekranów 8bit można używać funkcji graphics.library.

Wydaje mi się, że aktualna dokumentacja programistyczna powinna być razem z tym pakietem, który zakupiłeś. Nie ma jej tam?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 19:08:35 przez Hexmage960
[#7] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #6

No właśnie nie znalazłem, przejrzę jeszcze raz dla pewności j zapytam na forum icompu
[#8] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #7

Znalazłem.

http://wiki.icomp.de/w/images/e/e9/Develop.lha

W tym archiwum znajdziesz dokumentację i przykłady dla P96 od IComp.

Pochodzi z tej strony: http://wiki.icomp.de/wiki/P96#Software_Developer_archive

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 20:09:58 przez Hexmage960
[#9] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #8

Oo super. Dzięki :) tak czułem po kościach ze może być na wiki icompu.
[#10] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #6

a jeszcze jedno, bo napisałeś wczesniej:
Generalnie jeżeli chcesz korzystać z ekranu 16, 24bit to używasz funkcji Picasso96API.
Dla ekranów 8bit można używać funkcji graphics.library.


Wiec jeśli bym ewentualnie chciał pisać pod 8bit bo tyle mi by wystarczyło
ale w wyższych rozdzielczościach i wykorzystaniem szybkosci rtg, to tylko wykorzystywać graphics.library?
Ale czy on wtedy nie będzie mnie kierował na AGA zamiast RTG?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 20:32:17 przez mateusz_s
[#11] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #10

Wiec jeśli bym ewentualnie chciał pisać pod 8bit bo tyle mi by wystarczyło
ale w wyższych rozdzielczościach i wykorzystaniem szybkosci rtg, to tylko wykorzystywać graphics.library?
Ale czy on wtedy nie będzie mnie kierował na AGA zamiast RTG?

Nie, nie będzie kierować na AGA, jeżeli ekran jest na karcie.

Picasso96 zastępuje funkcje graphics.library własnymi, więc jeżeli będziesz miał zainstalowaną kartę graficzną i ekran na karcie graficznej, to zostaną wywołane funkcje karty, a nie AGA.

Olbrzymią zaletą wykorzystania graphics.library jest to, że Twój program zadziała zarówno na karcie RTG, jak i na AGA bez potrzeby większych zmian w kodzie.

Ponieważ wiele oryginalnych funkcji graficznych z OS 3.1 jest mało wydajnych, to koderzy piszą z reguły swoje zamienniki (szczególnie funkcji WritePixelArray8(), która rysuje prostokątny obraz złożony z pikseli). Wyjątkiem jest Amiga CD32, która WritePixelArray8() ma bardzo szybki.

Generalnie jak pisali koledzy wcześniej, Amiga OS 3.1 udostępnia podstawowe funkcje RTG nawet na AGA (poprzez AllocBitMap(), SetRPAttrs() itp.), tylko ich oryginalne wersje są z reguły mało wydajne.

Możesz założyć, że te mało wydajne funkcje są spatchowane na systemach z AGA i swobodnie korzystać z graphics.library tak, by Twój program działał bez problemu zarówno na RTG, jak i AGA.

P.S. Na marginesie dodam, że ja sam programując AGA korzystam z różnych fajnych technik optymalizacyjnych, jak SetWriteMask(), czy InstallClipRegion(), czy właśnie własnego WritePixelArray8() ale to dotyczy tylko AGA (oprócz InstallClipRegion(), które zawęża rysowanie do obranego obszaru w oknie, co może być pomocne też przy RTG).

W przypadku AGA warto też korzystać z jej koprocesorów wideo: Blittera, które wyśmienicie przyśpiesza operacje rysujące, oraz Coppera, który załatwia za CPU sprawę kontroli obrazu wideo.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 21:03:21 przez Hexmage960
[#12] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #11

Dzięki za informacje
[#13] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #6

Tak, należy skorzystać z funkcji tej biblioteki Picasso96API.
Tylko że wtedy odcina się od tych którzy używają CyberGFX. Bo Picasso emuluje CGX (tworząc dynamicznie w pamięci cybergraphics.library), ale w drugą stronę to nie działa. Czyli tworząc taki kod odcinamy się od części użytkowników, czy np. potencjalnego portu na MorphOS-a.
[#14] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #11

Z bliterem i copperem lepiej dać se spokój.
256 kolorów wystarczy graphics.library.
Do tego dla Amig z AGA bez Akiko łatka blazewcp z aminetu.
Emulacja P96 pod CGX łatka P96Emu też z aminetu.
Zwykle wystarcza. Działa również pod MOS. Nie trzeba się uczyć CGX.
[#15] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Krashan, post #13

Podobnie jak się odcina od userów BVision, CybervisionPPC, CyberVision64 i 3d.
[#16] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@michal_zukowski, post #15

No i koledzy, tym samym powraca temat RTGMaster, który służył by temu problemowi zaradzić.

Znalazłem jeszcze jeden podobny system o nazwie RainbowSystem:

http://aminet.net/package/gfx/misc/RainbowSystem

Nie korzystałem z niego i nie wiem, czy istnieją gry, które korzystają.

Myślę, że najnowsze Picasso96 to opcja optymalna, jeżeli autor wątku chce pisać dla nowych kart. Ale to moje zdanie.

@Swinkamor12

W przypadku kodowania stricte AGA, to jednak Blitter/Copper się przydaje, by nie żyłować tak CPU.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 13:40:07 przez Hexmage960
[#17] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #16

Nie, RTG Master był tylko po to, żeby mieć wbudowane C2P dla Aga i żeby karty działały przezroczyście. Teoria jest taka: jak ma być dla Aga także to Rtg master, jak dla kart gfx to Api cgxa.
[#18] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #16

Ok,
skoro nam się troszkę dyskusja rozwinęła,
pozwolę sobie zadać jeszcze jeszcze jedno pytanie, bo znowu utknąłem,
tylko sprecyzuje bardziej warunki:

- niech platformą docelową będzie A1200 (os 3.1.4.) z "nowoczesną" kartą Turbo 040/060 która posiada RTG
np. Warp 1260, ACA1260, (ewentualnie V1200, TF1260)
- nie chodzi mi tu o żadne 3d
- dajmy grę typu 2d - jakiś street fighter lub typu Tower Defense, lub space shooter
(czyli wiele obiektów 2d, roznej wielkosci + jakieś efekty typu mieszanie kolorów)
- ale chodzi o płynne działanie np. 640x512 lub 800x600 np. w 16 bit
- nie wiem czy 060 uciągnie 800x600 ale 640x512 to już raczej na spokojnie powinno
- niech będzie Picasso96API (Warp i ACA na pewno to obsługuja)

No i teraz:
- w Picasso96API nie ma funkcji typowo graficznych np. rysowania linii, wielokątów, sprajtów itp.
- czy mam korzystać również z graphics.library? Ale przecież ta biblioteka jest pod tryb planarny,
a nawet jesli jest jakos nadpisana czy emulowana to zdaje sie ze nie ma tam funkcji zeby wkleic obrazek
z kanałem alfa czy wymieszać kolory.
- wiec czy muszę sam sobie zaimplementować te funkcje graficzne i korzystać z Picasso96API tylko
do kopiowania finalnego bufora na wyjscie RTG?
[#19] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #18

graphics pod 3.x będzie Ci działać w zakresie 256 kolorów.
Więcej kolorów robisz wszystko sam.
[#20] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@swinkamor12, post #19

Niestety - "mijasz się z prawdą". Też myślałem, że graphics library ma ograniczenie do ośmiu bitplanów ale kolega kiero wyprowadził mnie z tego błędu.
[#21] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #18

- w Picasso96API nie ma funkcji typowo graficznych np. rysowania linii, wielokątów, sprajtów itp.
- czy mam korzystać również z graphics.library? Ale przecież ta biblioteka jest pod tryb planarny,
a nawet jesli jest jakos nadpisana czy emulowana to zdaje sie ze nie ma tam funkcji zeby wkleic obrazek
z kanałem alfa czy wymieszać kolory.
- wiec czy muszę sam sobie zaimplementować te funkcje graficzne i korzystać z Picasso96API tylko
do kopiowania finalnego bufora na wyjscie RTG?

Tak - rzeczywiście funkcje do rysowania linii, wielokątów i sprajtów musisz napisać sam.

Posługujesz się buforem pikseli (w formacie 8, 16 lub 32 bit), który modyfikujesz według uznania.

Żeby narysować linię używasz przykładowo:

for (i = 0; i < dlugosc; i++)
{
   *bufor = kolor;
   bufor += modulo;
}

Następnie wywołujesz odpowiednią funkcję WritePixelArray(), które prześle dane do pamięci graficznej. Pamiętaj, że nie musisz rysować całego okna, tylko prostokątne fragmenty (prostokąt objęty operacją podajesz w parametrach tej funkcji).

Możesz też pomijać piksele (nie musisz ich wszystkich ustawiać, jeżeli się nie zmieniają).

Bardziej zaawansowane funkcje, np. z kanałem alfa robisz używając funkcji na poszczególnych pikselach, np. poniżej transformacja pikseli za pomocą tablicy:

for (x = 0; x < dlugosc; x++)
{
   UBYTE piksel = *bufor;
   piksel = tablica[piksel];
   *bufor++ = piksel;
}

Co do graphics.library, to w istocie udostępnia ona gotowe funkcje graficzne, których również możesz używać.

Ważne: w przypadku dużych ekranów, warto przesłać dane graficzne do pamięci graficznej raz, a dopiero później manipulować na tych danych za pomocą funkcji karty graficznej do kopiowania. W przypadku AGA robi to np. funkcja BltBitMap() (która powinna zadziałać też na bitmapach RTG i skorzystać z karty).

Pewien kłopot mogą sprawiać BitMapy dwuwarstwowe (np. tło i pierwszy plan - jakieś obiekty). W rzeczywistości w przypadku RTG trzeba nanosić za każdym razem obiekt na tło i zapisać piksele w pamięci graficznej.

W przypadku AGA wystarczy zapisać dane do pamięci graficznej tylko raz, a następnie używać Blittera do nanoszenia dwuwarstwowych bitmap.

Nie wiem, czy jest taka funkcja w Picasso96API. Co prawda jest BltMaskBitMapRastPort(), ale wymaga maski bitplanowej, służącej do rozdzielenia na tło i pierwszy plan.

Maskę bitplanową w przypadku RTG uzyskasz za pomocą funkcji z datatypes.library w wersji OS 3.5 (więc pewnie OS 3.1.4 też).

@Ocelot

Z tego co wiem, to dopiero Amiga OS 4 wprowadza funkcje graphics.library dla wyższych głębi, np. SetAPenColor().

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 20:51:20 przez Hexmage960
[#22] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #18

Nie korzystaj z picasso96api. Standardem jest CGX api, nic na 68k nie korzysta z Picasso96api. 800x600x8bitx25fps to 11mb/s. Raczej mało co ogarnie te prędkości, wszystkie karty na Zorro3 odpadają, bvisionppc i karty wbudowane w vampire pewnie jakoś wyciągną, ale zarżną procka. 640x480 to raczej max co możesz osiągnąć.

Mówisz o alfie? przeciez to pełne 4 bajty na pixel, to już wogóle mało co ruszy sensownie bo wymagane bedzie 44mb/s w 800x600. W amidze raczej rób gry paletowe na 256 kolorów (game play). Oczywiście tower defense to i pójdzie na 16bitach koloru jak odrysowywac bedziesz tylko odpowiednie fragmenty ale pytanie na ilu obiektach powie stop.

A co do ramki to tak, albo generujesz i wrzucasz na ekran, albo mozesz przygotować bitmapy i wykorzystac funkcje blitujące, wtedy powinno być szybciej (oczywiscie gry typu doom odpadają bo tam niewiele jest do blitowania prócz samej ramki)/

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 21:06:28 przez michal_zukowski
[#23] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@michal_zukowski, post #22

dzięki :)
[#24] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@michal_zukowski, post #22

Jeszcze dodam, że oczywiście przesyłanie do pamięci graficznej to najdroższa operacja. Jak już dane się w niej znajdą, z reguły Blitter potrafi szybko je rysować.

Nie mam praktycznego doświadczenia z 24 bit (tylko 8 bit), ale skoro karta to oferuje, to pewnie ma swoje funkcje do akceleracji takiej grafiki.

Zgoda, że zawsze trzeba optymalizować, i do tego zachęcam. Przesłanie kilku obiektów oraz przesuwanie tła to nie powinno wymagać dużej przepustowości.

Przyznam, że ja w przypadku RTG zawsze miałem problem z dwuwarstwowymi BitMapami, ale wydaje mi się, że BltMaskBitMapRastPort() jest akcelerowane i da radę.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 21:34:52 przez Hexmage960
[#25] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #18

w Picasso96API nie ma funkcji typowo graficznych np. rysowania linii, wielokątów, sprajtów itp. czy mam korzystać również z graphics.library? Ale przecież ta biblioteka jest pod tryb planarny, a nawet jesli jest jakos nadpisana czy emulowana to zdaje sie ze nie ma tam funkcji zeby wkleic obrazek z kanałem alfa czy wymieszać kolory.
Jeżeli chcesz rysować linie i wielokąty, to jak najbardziej graphics.library, która jest patchowana dynamicznie zarówno przez system CGX jak i P96. Blitowanie z kanałem alfa zaś dostarczają API obu wspomnianych systemów.

Z drugiej strony, w przypadku gier, czy dem scenowych w ogóle się z tego wszystkiego nie korzysta. P96/CGX służy tylko do otwarcia ekranu w konkretnym trybie graficznym, zablokowania bufora ramki i pobrania jego adresu. A potem wszystko się zasuwa procesorem, bo tak jest szybciej. To znaczy, umiejętne wykorzystanie blittera w niektórych konstrukcjach kart graficznych może być szybsze od procesora, ale blitter działa rzecz jasna na pamięci VRAM karty, a tej jest zazwyczaj w amigowych realiach za mało. Wyjątkiem jest Vampire, gdzie bufor ramki jest po prostu w pamięci fast (tak mi się wydaje przynajmniej), ale znowuż Vampire chyba nie ma blittera w ogóle.
[#26] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@swinkamor12, post #19

graphics pod 3.x będzie Ci działać w zakresie 256 kolorów.
Gdyby tak było, nie dałoby się otworzyć Workbencha na ekranie 16/24 bitowym. Intuition korzysta z graphics.
[#27] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Krashan, post #25

Zaraz, zaraz.. Czyli np taki warp1260 który ma RTG, ma tez jakis swój blitter?
Myślałem, ze właśnie robi się to w taki sposób, ze robimy wszystko
Na procku który ma szybki dostęp do pamięci, a następnie, cały lub fragment bufora
Jest kopiowany na wyjście.

Swoja drogą napisałem mejla do twórców warpa, bo nie znalazłem żadnego forum, z pytaniem
Czy maja porównanie FPS, dla wywalenia całego bufora na ekran dla różnych rozdzielczości w różnych głębinach bitowych.

Ps. Wiece gdzie można znaleźć jakieś ciekawe przykłady programowaniua pod RTG? W devpakach byle co jest.

Ps2. Jeszcze mi się przypominało, ze takim API ogolnym dla aga i RTG jest biblioteka Mildred dla Blitz Basic. Pod RTG nie testowalem, dla aga i 060 pod winuae całkiem spokoju smigalo 320x256. Mieli tam nawet swój system cząstek dość szybkich zrobiony. Kiedyś pisalem o tym na forum.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 01:59:03 przez mateusz_s
[#28] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@mateusz_s, post #27

Zaraz, zaraz.. Czyli np taki warp1260 który ma RTG, ma tez jakis swój blitter?
W sumie nie wiem, ale zakładam, że ma. Zrobienie w FPGA blittera, który będzie robił podstawowe operacje typu kopiowanie prostokątów i prosta kompozycja 2D z kanałem alfa, nie jest czymś bardzo trudnym. Z tym, że rzookol ma rację co do demek/gier 3D, że tam takim blitterem wiele nie zwojujesz, więc i tak ramki się renderuje procesorem.
[#29] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Krashan, post #28

Kolega pisał o grze typu Street Fighter.

Co do graphics.library i 24bit to sprostuję, że graphics.library w oryginale ma tylko 8bitowe WritePixelArray(). 24bitowe ma dopiero Picasso96API lub CGX.

Pisałem wcześniej, że trzeba pisać własne funkcje do sprajtów. Przepraszam, oczywiście można korzystać również z graphics.library, tylko miałem wątpliwości, czy GELSy (Graphics Elements) się przydadzą pod RTG.

Ja bym przesuwał tło za pomocą ScrollVPort(), ScrollLayer() lub ScrollRaster() i nanosił obiekty za pomocą BltMaskBitMapRastPort(). Wszystkie te funkcje powinny być akcelerowane na karcie RTG.

Niestety nie znam przewodnika po kodowaniu pod RTG.

Generalnie Picasso96API oferuje zaledwie kilka funkcji, które dość łatwo opanować.

Co do Blittera, to z tego co wiem te karty go mają. Podobnie jak w przypadku AGA, warto zrobić z niego użytek.

Z praktycznego punktu widzenia powstało stosunkowo mało gier na platformę Amiga RTG. Ja sam napisałem tylko edytor ikon na OS 4 korzystający z Picasso96API.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:57:00 przez Hexmage960
[#30] Re: RTGMaster - czy są jakieś odpowiedniki, nowsze wersje?

@Hexmage960, post #29

Na rtg powstało koło 80 gier. W więszkości bardzo dobrych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem