[#1] Środowisko programistyczne
.
[#2] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k
To się spytam, jakie "nowoczesne" rozwiazania programistyczne są obecnie dostępne dla Amigi poza Basic. Czego użyć aby programować w C / C++? Same kompilatory czy też IDE?
Czy są jakieś pluginy/SDK np. do Visual Studio/C(++) ?
Zabrzmi to dziwnie ale szukam czegoś dla kogoś przyzwyczajonego do programowania w Msft Visual Studio
[#3] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@orila, post #2

Tylko i wyłącznie plugin Bartmana do Visual Studio Code. Nie ma biblioteki standardowej, ale ma debugger do chodzenia linia po linii działający również poza systemem oraz profiler. Koniecznie pobrać wersję prerelease z githuba bo ma dużo więcej możliwości i poprawek niż ta z katalogu wtyczek.

Jak kiedyś pisałem "na oślep" mierząc wydajność zmianą koloru tła, tak teraz profiler powyżej pozwala mi o wiele bardziej ugnieść kod. Jak bardzo? Ostatnio udało mi się zwolnić coś koło 5-10% czasu klatki.

Przed zmianami:



Po zmianach równoważny kod (wolny obszar niezaznaczony ale łatwo się domyśleć bo wygląda tak samo):



W tym przypadku była winna nadgorliwa obsługa przerwań - widać postrzępiony pierwszy wykres przez to że kod mi skakał w handler przerwania blittera, w którym nic konkretnego nie robiłem. Po wyłączeniu tego konkretnego przerwania i paru drobnych zmianach efekt jak na zdjęciu nr 2. Powodzenia w diagnozowaniu takich rzeczy nie widząc co, gdzie, ile razy i jak długo się wykonuje.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 13:09:53 przez teh_KaiN
2
[#4] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@orila, post #2

Dla Amigi jest szereg kompilatorów C/C++, które generują kod M68k i mają wiele usprawnień dot. Amigi:

1. DICE
2. SAS/C
3. GCC
4. VBCC
5. StormC++
6. MaxonC++
7. HiSoft C++
...

Na Amidze polecam DICE (http://aminet.net/package/dev/c/dice-3.16). Jest bardzo szybki i według mnie najwygodniejszy. Generowany kod jest w porządku.

SAS/C to dobry kompilator, z wieloma opcjami, generuje lepszy kod niż DICE, ale jest wolniejszy.

GCC to kompilator "najnowocześniejszy", ale słabo przystosowany do środowiska Amigi.

VBCC to "średnia półka". Aktualizowany na bieżąco.

StormC++ to IDE dla Amigi i kompilator. Posiada śledzenie alokowanych zasobów, dzięki czemu gdy program się wyłoży, debugger zwolni zasoby. Darmowy StormC++ 3 jest na Amiga Developer CD v2.1.

MaxonC++ jest niesamowicie szybki, generuje b. dobry kod, ale jest dość staromodny i niepoprawnie współpracuje ze wszystkimi rozszerzeniami i pamięcią FAST (sam edytor kodu). Kompilować możemy jednak za pomocą opcji "Kompiluj plik" albo makefile.

HiSoft C++ nie widziałem nigdy.

Tak więc wybór jest dość szeroki. Można też używać cross-kompilacji przy użyciu VBCC lub GCC, sam jednak preferuję natywną kompilację.

Co do właściwego tematu wątku, to ten Basic pojawił się niedawno na Aminecie:

http://aminet.net/package/dev/basic/aqb
[#5] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@Hexmage960, post #4

btw - mam wśród swoich starożytnych dyskietkek dwie z etykietą "HighSpeed Pascal". Zerknąłem na muminet i według informacji tam zawartych złudnie podobna nazwa okazała się być tożsama z HiSoft. Nie wiem czy idzie gdzieś to zdobyć w internetach (może gdzieś na tych wszystkich eftepach czy innych amigowych zbiorach, o których nikt nie mówi, a do których linki powinny być na samej górze każdej strony o Amigach). Po przeleceniu okiem gogla znalazłem tylko romy dla Atari ST na emuparadise. Może wyjmę Amigę z szuflady, żeby sprawdzić, co tam na tych dyskietkach właściwie przebywa. Oraz w dwóch pudłach, które zamówiłem kiedyś chyba na alergio, bo tam w sumie też nie wiem, co może być - poza wirusami. Mam nadzieję, że mój amiflop pozwoli mi je odczytać. Śmierć Amig nadejdzie nie przez brak sprzętu czy programów, ale wraz ze śmiercią ostatniego człowieka, który ogarnia naprawianie amiflopów i innych dupereli, powiadam Wam.
1
[#6] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@snajper, post #5

Tak sobie przypomniałem, że dawno temu na studiach używałem HiSpeed Pascala no i przejrzałem mój dysk na A1200 i tam mam zainstalowaną wersje. Jakby ktoś chciał żeby mu udostępnić proszę o priv :)

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 15:24:52 przez Rafael/ARMO
[#7] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@Hexmage960, post #4

Ale kolega pytał o nowoczesne rozwiązanie.

Ja trochę się bawiłem z tym:
https://github.com/prb28/vscode-amiga-assembly

Dodatkowo gość w innych repo ma gotowe templaty do projektów w C (budowanych w VBCC) i asmowych.
Fajnie to wszytsko działa, debugger się spina z vscode. Ale plugin który podesłał teh_kain pewnie jest lepszy.

Widziałem też gdzieś na necie video gdzie gośc miał spięty projekt w CLion, także być może to wygodniejszy jeśli ktoś korzysta z vs + r# lub ridera.
[#8] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@Mir3k, post #7

A nie podjąłby się ktoś tutaj wprowadzenia ludzi do programowania od podstaw? Przecież nawet jakiś Laxity kiedyś musiał zacząć od czegoś prostego?
Gdyby ktoś ogarnięty przygotował narzędzia i jakieś wyjaśnienia, przykłady, to chyba wielu z nas by się pobawiło, a kto wie czy ktoś by sam potem tego nie rozwijał? Piszę, bo pewnie nie tylko ja mam znajomego, który rozpoczynał karierę od głupiego kursu Basica w C&A?
2
[#9] Re: AQB nowy Basic dla Amigi 68k

@Ralpheeck, post #8

Może warto zajrzeć do działu szkółki na naszym PPA? Tam jest kurs C, kurs E, kurs MUI, itd, itd ...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem