[#1] Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?
Czesc,
nie chodzi mi o rozdzielczosc ekranu bo to mam.

Chodzi mi o te "key words" z tematu.

Potrzebne mi np przy wyciaganiu informacji o rozmiarze obrazkow systemowych - tam trzeba podac SYSIA_Size= SYSISIZE_LORES/MEDRES/HIRES a chyba nie mam tego rzezbic recznie?

Dzieki.
[#2] Re: Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?

@pch, post #1

Polecam ten artykuł. Wyjaśnia Aspect Ratio, sposób wyliczania, jak również sposób pobierania Aspect Ratio z trybu ekranu. Zawiera przykładowy program w C.

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/AmigaMail_Vol2_guide/node00CB.html

W skrócie Aspect Ratio mieści się w strukturze Resolution w DisplayInfo. Masz 44/44 dla Lores, 22/44 dla Medres i 22/22 dla Hires.

P.S. Nawiązując do naszej poprzedniej rozmowy o gadżetach, czy rozważasz stworzenie własnej klasy gadżetu BOOPSI? Możesz dowolnie poprawiać, dostosowywać do własnych potrzeb. Według mnie opłaca się to, sam spróbowałem i nie pożałowałem.

Tworzenie klasy polega na napisaniu jednej funkcji, tzw. Dispatchera.

Tylko, że najlepiej takie klasy robić w C lub asemblerze.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:27:15 przez Hexmage960
[#3] Re: Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?

@Hexmage960, post #2

To zaczne od 1szego:
od poczatku uzywam GetInfoDisplayData() gdzie z .DisplayInfo biore \Resolution\X oraz \Y by zachowac "w miare" spect ratio na roznych ekranach.
Napisalem "w miare" bo niestety nie jestem w stanie uwzglednic tu aspect ratio samego monitora (tego fizycznego) - ale nie o to pytalem.

Chodzi mi, skad mam wiedziec jaka rozdzielczosc jak traktuje system (a musi, bo przeciez wlasnie wybiera te systemowe grafiki po swojemu, a ma ich kilka rozmiarow) np:
320x256 lores
320x512 medres
640x256 hires
640x512 hires + laced (ale to mnie nie interesuje)

a co z rozdzielczosciami egzotycznymi z innych sterownikow, jak:
400x300
1280x400
640x960
...
system przypisze taki do jednego z 3 mozliwosci z tytulu - wiec skoro to robi to gdzies ta informacja musi byc.
Ja moge to sobie policzyc ale jest szansa ze nie trafie w to co wybral system

Cale zamieszanie dlatego ze gadget listview wyliczam przed otwarciem okna i podaje go w tagu WA_GAdgets.
(Jakos nie podoba mi sie gdy okno otwiera sie puste a potem pojawia sie gadget)

Potrzebuje zatem juz wczesniej znac "grubosc" dolnej ramki okna (a jesli sizegadget wlacze tez do prawej to i grubosc prawej mi bedzie potrezbna).
Wartosc tej ramki brana ze struktury ekranu zawsze daje domyslne 4 piksele (dlatego musze wiedziec jaki SIZEIMAGE wybierze system dla danej rozdzielczosci i wtedy sam sobie policze ramki)
szeroki uśmiech

Efekt takiego "nie trafienia"





Co do wlasnej klasy... moze i do tego dojde, na razie jednak mam wciaz dobra zabawe ... jwrecz jak w grze typu "pint&click", hehe




Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:52:38 przez pch
[#4] Re: Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?

@pch, post #3

Chodzi mi, skad mam wiedziec jaka rozdzielczosc jak traktuje system (a musi, bo przeciez wlasnie wybiera te systemowe grafiki po swojemu, a ma ich kilka rozmiarow) np:
320x256 lores
320x512 medres
640x256 hires
640x512 hires + laced (ale to mnie nie interesuje)

Ta rozdzielczość jest według mnie brana z Aspect Ratio.

Aspect Ratio jest wpisane też do struktury DrawInfo. Znajduje się w polu dri_Resolution.X i dri_Resolution.Y.

640x256 to Medres,
640x512 to Hires.

Przepis podałem wcześniej przy edycji posta. Z grubsza jak masz:
4x/4x, to masz Lores,
2x/4x, to masz Medres,
2x/2x, to masz Hires.

Gdzie "x" to dowolna liczba.

Przepraszam, ten przepis nie jest w 100% poprawny. Dla NTSC mamy 52. Ale z grubsza pokazuje jak to obliczyć.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:59:29 przez Hexmage960
[#5] Re: Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?

@Hexmage960, post #4

Hehe, jak pisalem swojego posta to uzylem slow "z grobsza" ale potem je usunalem :)
Chyba jednak tak do tego trzeba podejsc..


Dzieki.
[#6] Re: Gdzie zdobyc info o ekranie czy jest: LORES, MEDRES a moze HIRES?

@Hexmage960, post #4

Faktycznie te wartosci (pierwsza cyfra) sa albo 2 albo (wypisuje mi teraz przy zmianie rozdzielczosci i te ogzotyczne tez maja takie wartosci)
Patrzac na ten link co podales to Y bedzie 5 dla NTSC (wiec i pewnie 3).
Sprawa ogarnieta , dzieki.
OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem