[#1] Zabezpieczenie przed kopiowaniem
Mam pytanie powodowane czystą ciekawością.
Moją pierwszą Amigę dostałem od wujka wraz z pudełkiem dyskietek z grami. Były tam same cracki, ale wtedy tego jeszcze nie wiedziałem, nie znałem innych.
Kilka lat później kolega, który też miał Amigę, pożyczył od kogoś grę Allo Allo i był to oryginał - w pudełku, z instrukcją. Gra bardzo mi się spodobała i chciałem ją skopiować. Podszedłem do tego standardowo, uruchomiłem bodajże D-Copy, wykonałem kopię i... nie zadziałała.
Pomyślałem, że może dyskietki docelowe były błędne, albo coś poszło nie tak przy kopiowaniu. Do głowy mi nie przyszło, że gra była zabezpieczona. Spróbowałem jeszcze raz... i jeszcze raz.... No i chyba 5-ta kopia zadziałała! Do dziś mam nawet te dyskietki:



I tu pojawia się zasadnicze pytanie: na czym polega zabezpieczenie zastosowane w tej grze, że - jak mniemam - losowa kopia jednak działa?
[#2] Re: Zabezpieczenie przed kopiowaniem

@dalton, post #1

Na przykład gra może korzystać ze ścieżek 80, 81 ktorych nie skopiowałeś.
A na pewno było inne zabezpieczenie.
Lepsze
[#3] Re: Zabezpieczenie przed kopiowaniem

@Norbert, post #2

albo pierwsze cztery próby były na popsutych dyskietkach.

pzdr Tomek
1
[#4] Re: Zabezpieczenie przed kopiowaniem

@sobi1, post #3

Nie, potem zrobiłem kolejną kopię koledze, który zdobył grę i próbowałem jakieś 7 razy na tych samych dyskietkach, aż kopia zadziałała.
[#5] Re: Zabezpieczenie przed kopiowaniem

@dalton, post #4

Był typ zabezpieczenia, kiedy oryginalne dyskietki miały
"fabrycznie" uszkodzony pewien obszar.
Gra sprawdza, czy można w tym miejscu zapisywać.
Możliwe, że za którymś razem taki fail pojawia się
na czystych dyskach.

A small indent has been pressed into the disk (away from the disk head so it doesn't damage it) so the game checks if writes to the damaged areas fail and passes the protection check if they do. So a few more ways to copy protect a game!


Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 21:56:12 przez mmarcin2741
[#6] Re: Zabezpieczenie przed kopiowaniem

@dalton, post #4

nierozumieiem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem