kategoria: Party
[#1] Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)
Jak już raz zapowiadałem, a niniejszym ogłaszam - na najbliższym Amigowisku #5 (25-26 listopada) w Brzesku (małopolska) odbędzie się konkurs o smakowitym skrócie SRAKA, czyli Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko.

W konkursie biorą udział prace graficzne wykonane w rozdzielczości 320x256 pikseli w 32 kolorach, będące cyfrowym, amigowym retuszem skanu bądź fotografii (dowolnej, wybranej przez uczestnika). Dopuszczalna jest zmiana tła, niedopuszczalne natomiast - robienie kolaży z elementów kilku "Borisów Vallejo" na raz - skupiamy się na jednej pracy.
Do obrazka proszę dołączyć oryginalny obraz oraz kilka wersji "produkcyjnych". Prace nadsyłamy na mój adres e-mail podany w profilu, otrzymanie potwierdzę mailowo. Deadline do nadsyłania entries to poniedziałek 20 listopada, godzina 23:59:59.
Głosowanie odbędzie się na miejscu, w formie elektronicznej (mam nadzieję).
Przewidziane są atrakcyjne nagrody "sprzętowe" oraz wyróżnienia Cechu Rzemiosł Różnych.

Dziękuję za uwagę.

EDIT (żeby wyklarować niejasności, bo nie każdy czyta wątek do końca):

UWAGA, zgodnie z tym co ustaliliśmy w wątku przeróbka dotyczy konkretnego obrazu - "Chrzest Polski" Matejki. Oczywiście prace będące prostym remapem wykonanym w programie graficznym kilkoma kliknięciami nie będą dopuszczone do konkursu (stąd potrzebujemy kilku stadiów pośrednich tworzenia pracy).

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 09:25:50 przez recedent
[#2] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

xD dozgonny szacun za nazwę. :)
[#3] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

fajny pomysł.
ale...
czy idea jest taka aby jak najlepiej oddać oryginał w 32 kolorach? czy np pokazać wariacje na temat czy kreatywność np. rekolorując obrazek?

źródło to ma być stricte zdjęcie? czy np grafiki borysa? czy inne rysunki z google images?

czy można używać dowolnych narzędzi?

czy celem jest pokazanie kto lepiej konwertuje (ma lepsze narzędzia/workflow)?

pytam bo w jeśli powyższe jest prawdą to trzeba wybrać jakiś bardzo kolorowy obrazek i bawić się w to jak najlepiej zmieścić go w 32 kolorach?
[#4] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

Czy prace ze SRAKA będą działać pod SAGA ? ;)
[#5] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

Super !!!
[#6] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

Jeżeli uda mi się być, wezmę AlfaData ręczny WB 256 odcieni :D Ogólnie niezła z nim sraka jest ;)
Taki link
[#7] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

Pyszna nazwa OK
[#8] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@Vato, post #6

@ Vato
Masz może jakieś próbki skanów tym Alfa Data?
[#9] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@Vato, post #6

Marzyłem o takim czymś, czytając Bajtka za dzieciaka... Zrób review. Wrzuc jakies skany :)
[#10] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@retronav, post #3

Hmm... Idea jest taka, żeby wyszła z tego SRAKA.

A na poważnie - idea jest taka, żeby uświadomić ludziom, że dobra przeróbka cudzej pracy (nieważne czy zdjęcia, czy skanu) to nie jest "hop siup i filtrem go", dlatego wolałbym, żeby w Kompo nie było prac typu "Photoshop - load image, mode: Indexed color/32, remap: Floyd-Steinberg, Save".

Masz jakieś uwagi odnośnie wymagań/założeń Kompo tak, żeby dało się uzyskać założony cel?
[#11] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #10

@Recedent
wymagań specjalnych nie mam. pytałem bo chcę lepiej zrozumieć zasady.
oczywiste dla mnie jest, że pociągnięcie zdjęcia automatem z floydem-stainbergiem to żaden wysiłek.
co do photoshopa czy podobnych narzędzi to i tak pewnie trzeba będzie ich użyć, np aby przeskalować czy wyostrzyć, itp...
[#12] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@retronav, post #11

Nie chodziło mi o wymagania, tylko może masz jakiś pomysł jak usprawnić regulamin/wymagania co do prac. To moje pierwsze Kompo jako organizator, więc jestem otwarty na sugestie.
[#13] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #12

Wyborna nazwa konkursu! Nie podejrzewałem Cię Recedent o takie pokłady fantazji :) Raczej stawiałem na "Rutozyd na jesień kompo".

Dla mnie sama idea konkursu jest nieco zbyt rozmyta. Za duża dowolność tematu. W zasadzie każde czarnobiałe zdjęcie ze stosunkowo małą ilością detali będzie wyglądać dobrze po umiejętnym zrzuceniu go do 320x256x32.

Jeśli miałbym coś doradzić to raczej bym zawęził temat konwersji do kilku narzuconych odgórnie prac. I to - aby nie było za łatwo - takich prac, gdzie jest gigantyczna masa detali - bo to one są największym wyzwaniem w loresie, a nie kolory (32 to sporo :).

Ot, chociażby taki obraz, które zna każe 5 letnie dziecko (a przynajmniej powinno! ;)



Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 19:33:40 przez slay
[#14] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@slay, post #13

No to co w mieszkaniu u Towarzysza Winnickiego było :)
A co do samego konkursu to podobną inicjatywę mieli (wydaje mi się) na spectrumowym party speccy.pl 2017.1.
Ciekawe co z tego wyjdzie, pochwalcie się.
[#15] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@slay, post #13

@slayer
no nie ma sprawy z tą "Bitwą pod Grunwaldem". Niedawno nawet z synem poszliśmy oglądać w muzeum narodowym oryginał mistrza Jana - miazga!
A że mam od dawna klimaty husyckie pewnie najlepiej odwzorował bym Jana Żiżkę z obrazu Matejki. (zagadka - który to na obrazie? - podpowiedź: jest w sumie na pierwszym planie).

Ale wracając do tematu...
Ja w sumie chyba myślę podobnie do Slaya. tzn. tez uważam że jeśli konwertować to wszyscy ten sam obraz/zdjęcie.
i jak pisze Slay: " takich prac, gdzie jest gigantyczna masa detali"
ja dodan: i kolorów...
32 to sporo, ale jak ktoś będzie chciał użyć automatu to mu nawet tych 32 zabraknie.
a żeby zdjęcie wyglądało realnie to te 32 kolory, które trzeba dobrać, zaczyna też być wyzwaniem. i mówię to ja, który uważa że 16 kolorów (fix) should be enough to everyone.

to jak robimy?
[#16] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #1

Jestem tak zachwycony idea konkursu, ze procz wspierania grafikow kciukami OK OK OK postanowilem ufundowac nagrody dla jego uczestnikow.

A wiec oferuje za miejsce:

1. zepsute rozszerzenie 512kb Ram do A500
2. kulka do oryginalnej amigowej myszki od A600
3. dolna obudowa A1200


a wiec Let the Sraka begin!

a no i licze na minimum z 10 ciekawych prac wysokiej jakosci ok, racja
[#17] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@retronav, post #15

No to w takim razie proponuję poniższy, duży, bogaty w szczegóły i kolorowy obraz Matejki:



@Selur: Twoje nagrody oczywiście przyjmiemy i dołożymy do puli. O ile będzie 10 albo więcej zgłoszeń to powinny być jak znalazł.
[#18] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #17

Czy jeśli zdradzę, że jedną z nagród w konkursie SRAKA ma być komputer Apple PowerBook G4 to zachęcę kogoś do uczestnictwa? pomysł

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 20:55:39 przez recedent
[#19] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #18

MDW i cala jego rodzina beda wniebowzieci OK
[#20] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@selur, post #19

Tutaj trochę zdjęć. Ale - jako że zamontowałem mu już wewnętrzną kartę AirPort Extreme to dodatkowej karty WiFi na PCMCIA już nie będzie. Oczywiście sprzęt dostarczę z ładowarką.
[#21] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #20

O!
A ja mam zniszczonego PB G4. Cały pognieciony, rozwalony i wgl.
Mogę go ofiarować osobie, która zajmie ostatnie miejsc w konkursie.
Szkoda wyrzucać!
[#22] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@SuperBuster, post #21

Obawiam się, że może być tak, że osoba która zajmie pierwsze miejsce jednocześnie zajmie ostatnie. Szału ze zgłoszeniami jak na razie nie widać.

Ale! Narzekasz, że nie halo? Zacznij od siebie i sam coś wyretuszuj, panie organizatorze.

P.S. SuperBuster, będziesz na Amigowisku?
[#23] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@R-Tea, post #8

Na linku, który podałem widać monitor ze skanem OK
[#24] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #17

IMO słaby przykład.
mało detali jest na oryginale więc i w wersji 320x256 będzie jeszcze mnie.
co prawda jest sporo kolorów i to może być jakieś wyzwanie, ale efekt końcowy nie będzie ładnie wyglądał wg mnie, właśnie przez to że przy zmniejszaniu wiele z nich zniknie.
lepsze byłoby zdjęcie z dużą ilością kolorów ale nie tak detaliczne.
... ale jak sobie Recedencie rzyczysz...

czy to jest jedyne obowiązujące zdjęcie do konwersji czy będą inne (własne?)?
[#25] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@SuperBuster, post #21

Ha! A to nie jest czasem A1138? Jakby miał sprawną klawiaturę to biorę:).
[#26] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@fazior, post #25

@Fazior: Niestety to nie A1138. Mam jednego, ale matrycę ma do wymiany. Trzymam go do remontu, albo dla jakiegoś chętnego dewelopera.

@retronav: liczyłem na jakąś opinię. Przykładowo "Bitwa pod Grunwaldem" nie nadaje się z tego samego powodu. Płótno jest duże i jeśli weźmiemy całe do przeróbki to masa detali się pogubi.
[#27] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #26

A ja postanowiłem zobaczyć jak to wygląda po paru klikach w Gimpie. Nie robiłem żadnego retuszu, przeskalowałem obraz do 320×230 (takie ma proporcje), po czym zredukowałem ilość kolorów do 32. Próbowałem różne rodzaje ditheringu, ale moim zdaniem najlepiej wygląda bez. Obrazek tu wklejony powiększyłem 3 razy, żeby lepiej było widać piksele.

[#28] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@recedent, post #22

P.S. SuperBuster, będziesz na Amigowisku?

Nie. Ale wyślę Ci te procki, choćbym miał pożyczyć kasę. Dostałem się na konto inpost, ale brakło mi jakieś 3 zł żeby opłacić wysyłkę
[#29] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@Krashan, post #27

To samo w PPaintcie. Wcześniej przeskalowane lanczosem w SG do 320x230. Dithering none, best quality, qualitative. Poźniej x3 box w SG.



Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 18:12:55 przez Korni
[#30] Re: Skan Retusz Amiga Kompo - Amigowisko (SRAKA)

@SuperBuster, post #21

Która to wersja PB? Mam ładnego 15" DDR2 ale niesprawny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem