kategorie: Dema, Ludzie, Muzyka
[#1] Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)
Witam wszystkich serdeczne,

Ano wygrzebałem A1200 (pierwszy właściciel od 1993), dodałem współczesne nośniki itd, itd.
Przeglądając dysk DH1: znalazłem kilka perełek, m.in. kody źródłowe The English Master, Lottomat Pro (wydane przez Atares), logo do serialu Złotopolscy, które zostało wykonane w Lightwave, oryginalny tekst napisany w CEDzie dla Magazynu Amiga (3/94 str. 9) a także tytułowy Hoomor Basic, który powstał w 1992 na A500.

Hoomor Basic to symulator (nie emulator) zrobiony jako żarcik, ale też z sentymentu do Atari, C64, Amstrada i innych ośmiobitowców. Na dzień dzisiejszy nie jest to już tak ekscytujące i może nawet nudne, ale retromaniacy na pewno znajdą coś dla siebie.

W poniższym linku znajduje się świeże wideo, które dziś wyklikałem. W opisie filmu znajduje się link do strony z obrazem dyskietki - jeżeli ktoś miałby ochotę samemu naklikać i popodróżować z kompa na komp, to zapraszam serdecznie.

WAŻNE: obraz dyskietki (jako DF0) należy odpalić TYLKO w trybie Amiga 500 1MB, k1.3. Niestety demo starowinka nie radzi sobie z doborem czcionek w nowszych OSach... i wszystko już wtedy nie jest wgl śmieszne...



Korzystając z okazji życzę Wesoły Świąt! :)

Pozdrawiam,
Grisha of Asphyxia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 23:30:26 przez Grisha

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 23:32:25 przez Grisha
[#2] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #1

Dosyć zabawne . Rozprowadzałeś to gdzieś?
[#3] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@nogorg, post #2

:) wrzucam raz na 15 lat do sieci. ostatnio wisiało na cconlie
[#4] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #1

he, he dobre ok, racja
[#5] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@BULI, post #4

logo do serialu Złotopolscy, które zostało wykonane w Lightwave


Niezła ciekawostka. Zaciekawiło mnie to logo. Czy to oznacza, że oficjalne logo do tego kultowego serialu powstało na Amidze? Czy możesz coś więcej napisać o kulisach powstania? Udostępnisz materiały?
[#6] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #1

Witaj Grisza.
Fajny Materiał. Co ciekawe właśnie mi przypomniałeś że to chyba widziałem w "tamtych latach, gdy jeździłem do Zephyra do Gliwic robić gierki :)

Przyłączam się do pytania Slayera. Chętnie zobaczył bym więcej wykopalisk.

No i Apshyxia... W sumie już zdążyłem zapomnieć że Asphyxia miała amigowy odłam... nadal jakoś tego nie pamiętam. A to ich logo w filmiku to jak mniemam design Krugera?
Niemniej fajnie było przypomnieć sobie znowu takie starocie.

Pozdrawiam
Carrion
[#7] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@slay, post #5

Dokładnie. :) Logo powstało na Amidze. Jestem jego autorem. W owym czasie nie bardzo popularny był kanał alfa i trzeba było renderować na niebieskim tle do kluczowania.
Tego dobrze nie widać, ale to co odbija się w literach, to dom Złotopolskich. W efekcie dobrze się komponowało.

Także napisy końcowe (roll) również były z Amigi (Scala MM). Ówczesny AVID, który jest standardem w filmie i TV do dziś, po prostu nie miał takich opcji jak aplha czy roll :)



Niestety plik z projektem był zarchiwizowany na VBS i po czasie archiwum nie można było odtworzyć...

A tu kolejna ciekawostka. Zegar czasu rzeczywistego pokazywany w przerwach. Amiga stała w pomieszczeniach emisyjnych razem z maszynami Betacam SP i U-matic. PTV Echo (Wrocław), PTV Rondo (Katowice), PTV Opole. Autorski program emisyjny Thicky-Thucky zachował się i czasem odpalam go :). Oczywiście napisany w AMOSie. Więcej na ten temat opisywałem na łamach Magazynu Amiga wspomnianym w pierwszym poście.





[#8] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@retronav, post #6

Dzięki Carrion. Z Zephyrem jestem w ciągłym kontakcie. Teraz jesteśmy w trakcie sporego przedsięwzięcia informatycznego :). Mamy zajęcie do grudnia 2018. Planujemy także film dokumentalny o tamtych czasach, ale na razie cichosza... :)

Na Amidze w Asphyxia to w sumie byłem tylko ja. Soft i muza. Raczej do gier niż do demek, np. w intro do Desert Wolf.

A teraz tu: Let's Create Pottery.

Logo - oczywiście, że design Krugera, ale na Amidze w DPancie wyklikałem był własnopalcnie :)
[#9] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #8

a czy na tym VBS-ie masz wiecej perełek może komuś innemu uda sie odzyskać to archiwum ?????
[#10] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@francdt, post #9

Obawiam się, że nie mam już tej kasety... Próbowałem, na różnych maszynach w tym SVHS. Niestety małosprytnie nagrałem w LP (bo więcej się mieściło...) i za duże zakłócenia były. Najważniejsze rzeczy przetrwały i chyba dlatego odpuściłem... OK
[#11] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #10

Kurczę! Fajnie kogoś spotkać tutaj z Infinite Dreams. Zagrywam się w waszego Sky Force od czasów symbiana. Zresztą z Lazarusem również wiąże fajne wspomnienia!
Ehhh, z chęcią zobaczyłbym też K-Rally na nowe urządzenia! OK
[#12] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #7

Ja nie mogę... uświadomiłeś mi, że ten serial leciał od 1997 roku. Szok. Jakby mnie ktoś "z głowy" zagadnął to bym powiedział, że z 10 lat temu... I miałem przez moment zagwozdkę jak ta Amiga się tyle czasu uchowała :).

Pamiętam, że w którejś z tych telewizji prywatnych trafiałem czasem na modułki Protrackerowe użyte jako jingle czy jakieś tło w audycji. Raz to w ogóle chyba leciał jakiś modek Martina Ivesona zgrany z jednego kanału Amigi, czyli słychać było tylko 2 kanały Protrackera. Niezła to była partyzantka :)
[#13] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@Grisha, post #7

No i jak tu nie pisać Amiga RULEZ

Super wykopalisko z tymi Złotopolskimi OK
[#14] Re: Hoomor Basic 1992 - Symulator komputerów 8bit na Amidze! :)

@nogorg, post #12

Patrząc wstecz na produkcje z wykorzystaniem Amigi nie jesteśmy "wprost świadomi" ile czasu upłynęło. Wydaje się jak by np. Terminator II wyszedł niedawno, a minęło już 26 lat. Efekty zrobione na Amidze powalają do dzisiaj.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 08:34:33 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem