kategorie: Dema, Grafika
[#1] Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??
ehh, taki głupi pomysł mi do łba strzelił - gdyż robimy taki tam...tego... symulator (na razie za wcześnie, by się nad tym spuszczać ), i pomyśleliśmy sobie, że zabawnym byłoby umieszczenie jako tło scenerii - np. na jakichś reklamach, TIR'ach, kontenerach... log(?)/logów związanych z ami-demosceną, "klasycznymi" demami/grupami.

Zastanawia mnie wymiar "prawny" (czy jak to idiotycznie nazwać) czegoś takiego, stąd mam parę głupich pytań do kogoś bardziej kumatego :

1. Czy ktoś mógłby mieć coś przeciwko? (projekt będzie raczej komercyjny jakby co)

2. Czy musiałbym np. znajdować ludzi np. z jakichś TRSI itd.. (polską scenę pewnie dałoby radę ogarnąć na jakimś party ) i pytać o pozwolenie, czy jako że np. dema (w tym i grafiki w nich? loga?) zawsze były "public doman" (?) czy jakoś tak - stąd każdy może ich używać jak chce? (no pomijając, że kto by się "burzył" do jakichś logosów sprzed 20 lat... ale ten świat czasem zaskakuje -szczególnie ostatnio w necie- poziomami absurdu, czasem nawet wbrew autorom dzieł).

3. inna sprawa -co technicznie mnie nieco martwi - większość tych grafik jest po prostu w niskiej rozdzielczości, i aż kipi pixelem - nie wiem czy dałoby radę jakoś sensownie podbić rozdziałkę bez super-bawienia się, tudzież, czy byłaby to także brutalna ingerencja w "dzieło" (albo wręcz przeciwnie - przeróbka = znaczy mniej oryginału w oryginale, i można robić z tym co się chce? hmm)

PS. 4. Jakichś log Amigi czy innych Boing-balli chyba bałbym się wklejać (?) liznąwszy tylko nieco te "intelectual property" wojenne brednioseriale

- pomysł taki trochę z d... może tak na gorąco jeno zarzucam - może ktoś oświeci? Byłoby fajnie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 15:13:03 przez rolpho / D6
[#2] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Zrobmy eksperyment:

wklej gdzies tam wielkie logo Boingballa, Cloanto, Amiga Inc i zobaczymy co sie stanie
[#3] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Jeżeli Twój projekt nie jest komercyjny i będzie dostępny na takich zasadach jak produkcje demoscenowe, to nie widzę problemu. Oczywiście gdzieś w "liście płac" powinieneś zamieścić listę autorów grafik.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 16:53:55 przez gorzyga
[#4] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Nie bój się boing balla. Jakoś w Tower57 dyskietka, która pokazuje się podczas zapisu gry ma amigowy, tęczowy checkmark, a kulki mocy (pomarańczowe i niebieskie) wyglądają jak boing balle (ba, na jednej planszy oryginalny boing wisi na ścianie).
[#5] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Sam pomysł bardzo fajny. Ale skoro twierdzisz, że będzie to projekt komercyjny to koniecznie powinieneś się skontaktować z autorami i zapytać o zgodę. Już nie tyle chodzi o względy prawne co zwykłą przyzwoitość.

A co do tego, że twórczość scenowa jest public domain… Nie zgodziłbym się. Termin ten oznacza utwory, do których prawa autorskie albo wygasły, albo takie, które nigdy przedmiotem prawa autorskiego nie były. Nie rozumiem dlaczego logo czy moduł miałyby należeć do tej kategorii? Przecież to też "intelectual property". Do twórczości scenowej bardziej pasują zasady licencji creative commons. Czyli na własny użytek albo w celach niekomercyjnych (np. freewarowa gra) możesz ją wykorzystywać bez ograniczeń (choć wypadałoby zapytać autora o zgodę), ale kiedy w grę wchodzi czerpanie korzyści majątkowych to sytuacja się zmienia.
[#6] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Komercyjnie bez zgody autorow nie przejdzie i raczej bylaby z tego afera, szczegolnie jakby trafil sie ktos konfliktowy, np. taki jak ja :). Tak samo jak Timbaland, ktory sobie "pozyczyl" melodie od Janne (Tempest) Suni.

Oryginal:


"Pozyczone":



Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 22:37:46 przez sordan
[#7] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@sordan, post #6

Niewiem czy nie pokręce ale pamiętam jak fora scenowe wrzały od tej "afery" z Tempest i Timbalandem, że sam ZAK to też był cover MOD'a z jakiegoś amigowego muzyka. Ale może coś pokręciłem.
[#8] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@jimiche, post #7

Pokręciłeś :) Najpierw Tempest napisał 4-kanałowy moduł, a później Glenn Rune Gallefoss zrobił sidowy cover (oczywiście za pozwoleniem twórcy). No i Timbaland wykorzystał w swoim kawałku właśnie ten cover.

Tylko dlaczego "afera"? Sprawa była jak najbardziej poważna. To chyba najsłynniejsza tego typu historia w dziejach demosceny.

Widzę, że Tempest jednak nie jest wymieniony wśród oficjalnych autorów piosenki, zatem sprawa musiała zostać załatwiona ugodowo
[#9] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

Zdecydowanie warto zapytać każdego autora, bez względu na to czy coś jest komercyjne czy nie, bardziej istotne czy coś jest publiczne czy tylko w gronie znajomych. Jeśli w własnym kręgu to można umieszczać rzeczy które się ma. Jeśli to ma wyjść szerzej, ma być publikacja to każde użycie dzieła powinno być uzgodniona z autorem, inaczej może sobie rościć różne i w dodatku słuszne pretensje. Projekt zapewne będzie trwać i w między czasie ileś pozwoleń można by zdobyć. Jeśli będziesz miał pozwolenie to też pewnie osoba Ci udostępni plik w najlepszej możliwej jakości. Swoją drogą taka mozaika z pikseli jeszcze bardziej jest charakterystyczna dla środowiska, kto będzie miał zrozumieć zrozumie inny się może zastanowić. Jest sporo pixel artu w przestrzeni choćby postacie z gier, niektóre napisy. Ludzie wiedzą o co chodzi i się to podoba.
[#10] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@gorzyga, post #3

Ale chyba autor napisał, że to będzie projekt komercyjny.

Ja bym dał ogłoszenie na portalach amigowych, że tworzycie grę na Amigę i jak jakaś grupa chce, by ich logo było w grze, to niech się odezwie na maila i udzieli pozwolenia. Wydaje mi się, że większość będzie chciała umieścić swoje logo dla sławy. Aspekt finansowy nie wchodzi w grę, bo ludzie i tak kupią grę czy to z logami czy bez, logo nie wnosi więc wartości dodanej do gotowego produktu.

Samemu pisać do każdego to trochę żmudne, najlepiej więc porobić ogłoszenia na forach amigowych i niech grupy same się zgłaszają.
[#11] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #1

chciałem poczekać aż ktoś przede mną się wypowie bo jaki tam ze mnie amigowy scenowiec, większość głosów w zasadzie potwierdza mój tok myślenia.

Przytoczę tylko fakt np z lat świetności dem Kefrens czy TRSI czy Sanity. Tam zawsze pojawiały się informacje że jeśli chcesz to jakoś wydawać/dystrybuować/sprzedawać (np w formie dyskietek PD do magazynów) skontaktuj się autorami.
Więc jak dla mnie - no brainer!

Pozdrawiam
[#12] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@retronav, post #11

Dzięki wszystkim za objaśnienia!

No przypuszczałem, że tak się to skończy czyli trza będzie się naganiać

@Jazzcat - masz rację 100%, a mi terminu brakowało, żeby określić "licencję" (czy jak to naiwnie nazwać) wytworów scenowych.

Raczej w zamierzeniu miał to być niewinny "ficzer"/taki a'la Easter egg czy coś, też nie chciałem robić z tego jakiegoś "wielkiego halo", więc jakoś w międzyczasie pomejluję, ewentualnie rzeczywiście jakieś wątki puszczę po kilku amigowych stronkach...

Szacuneczek i dziękówa jeszcze raz!

PS. sprawa z tym Timber-lejkiem rzeczywiście znana, zaiste.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 00:37:04 przez rolpho / D6
[#13] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #12

O coś takiego z grubsza chodzi [sori za post, nie mogłem już edytować]

[#14] Re: Loga amigowych grup/dem we współczesnej produkcji ??

@rolpho / D6, post #13

Fajne OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem