kategoria: Dema
[#1] Chipset Compo
Na wstepie, nie chce zeby ktos czytajac tego posta sie jakos zbytnio nakrecil
nie znajac calej tresci.

Otoz, jak kazdy scenowiec i nie tylko wie, ze obecna AmiDemoScena podzielila
sie na dwa obozy: pierwszy ktory krzyczy: "Czipset, tylko czipset", oraz drugi
ktory pokazuje co mozna wykrecic np na 060.
Ci pierwsi jako argument ze to juz nie jest zadne demo tylko pokazanie sily procesora,
bo cos takiego mozna skompilowac na dowolny procesor z jakims buforem ramki i tez pojdzie.
I w sumie maja racje.

Ale do rzeczy. Ostatnio sobie tak pomyslalem (bo jak mam czas to siedze i mysle, jak nie mam
to tylko siedze ;) ze obecna demoscena na PC wyglada jak wyglada tylko dla tego ze
faktycznie potrafi pokazac co potrafia wycisnac z chipsetu. Co prawda tym chipsetem jest
uklad graficzny na karcie, ale jest.

Jakis czas temu zostaly wylasnowane zawody w ShaderToyu (dla tych ktorzy nie wiedza:
pierwsze tego typu zawody z tego co wiem odbyly sie na w Polsce na demoparty WeCan).

I teraz pytanie dla koderow AmiScenowych co chipsetu sie nie boja, czy dalo by sie
napisac jakis program a'la ShaderToy tyl ze na uklady amigowe?
Taki BlitterCopperToy. Mozna by bylo zrobic jakies compo pt: zaporogramuj chipset.

Tak, wiem, jam czlek szalony.
[#2] Re: Chipset Compo

@Phibrizzo, post #1

Dałoby się ale w przypadku chipsetu Amigi to jest zupełnie inny poziom programowania. Jeśli ma być wysoko poziomowo to będzie przypominać coś w stylu Amosa.
[#3] Re: Chipset Compo

@Phibrizzo, post #1

Otoz, jak kazdy scenowiec i nie tylko wie, ze obecna AmiDemoScena podzielila
sie na dwa obozy: pierwszy ktory krzyczy: "Czipset, tylko czipset", oraz drugi
ktory pokazuje co mozna wykrecic np na 060.


Ja nie wiem. Gdzie można o tym poczytać?
[#4] Re: Chipset Compo

@nogorg, post #3

Moze nie w formie spisanej, ale widoczny jest golym okiem podzial. Robi sie teraz rzeczy albo pod gola piecsetke albo pod wykrecone 060/UAE. Czesc highendowych produkcji da sie co prawda uruchomic na 030/040, ale ogladanie ich na tych konfiguracjach mija sie zupelnie z celem.
[#5] Re: Chipset Compo

@kempy, post #4

to jakies teorie spiskowe z tym wykreconym UAE :P
[#6] Re: Chipset Compo

@kempy, post #4

Ale gdzie jest ten imputowany w wypowiedzi radykalizm i jakieś krzyki? Oglądałem np. stream z Revision i tam ludzie jarali się równolegle oldschoolowymi produkcjami oraz high-endowymi. Chcę się dowiedzieć co przeoczyłem.
[#7] Re: Chipset Compo

@nogorg, post #6

Jest tutaj na PPA :). Ja tam nie rozumiem bólu dupy, bo i chipsetowe i liczone tylko prockiem - dema są zawsze super. A wracając do tematu posta #1 - to by była bardzo fajna sprawa, pojedynki realtime jak na pc? Wow :)
[#8] Re: Chipset Compo

@kempy, post #4

Robi sie teraz rzeczy albo pod gola piecsetke albo pod wykrecone 060/UAE.


To źle? Jasno zdefiniowane platformy to świetna rzecz dla scenowania i konkurowania, zamiast dziesiątek różnych rozwiązań i rozpiździelu hardwarowego. Chwała Matce Scenowej w Rzece Piorącej, że wyklarowały się te dwa, low-end i high-endowe klasyczne rozwiązania.
[#9] Re: Chipset Compo

@karolb, post #7

Przegrany wpada do zbiornika z kwasem z MK2.
[#10] Re: Chipset Compo

@AceMan, post #8

Biedacy z A1200@030 nie mają dostępu do nowych dem dzięki temu.
[#11] Re: Chipset Compo

@AceMan, post #8

Z jednej strony tak, ale z drugiej patrzac retro amiga jest dosyc barwnym srodowiskiem wlasnie przez to ze istnieje masa roznych alternatyw. Dlatego dzial news nie swieci pustkami przez tygodnie czy miesiace a dorobkiem nowosci amiga moglaby obdzielic kilka czy kilkanascie innych retro scen razem wzietych.

Co do sceny to mozna by sie pochylic nad wyciskaniem innych zamknietych srodowisk. O ile np piecsetka byla katowana przez scene 3-4 lata, to gola tysiacdwusetka miala to okienko o wiele krotsze bo bardzo szybko pojawily sie w komputerach scenowcow czy to fast czy 020/14. A ja chetnie zobaczylbym jakiegos nowozytnego Nexus 7 na gola a1200.

Czyli jak chipset to AGA. :)
[#12] Re: Chipset Compo

@karolb, post #7

Jest tutaj na PPA :).


Z całym szacunkiem, ale PPA jest nijak miarodajne w temacie demosceny.
[#13] Re: Chipset Compo

@nogorg, post #6

No właśnie. Mamy dzisiaj podział na OCS i AGA/060, ale nie ma walki, panuje wręcz błogi spokój w porównaniu z końcówką lat 90. Wtedy był totalny bajzel; 030/50 już nie wystarczało, bo coraz więcej dem wymagało 040 albo 060, do tego pojawiło się PPC i nikt nie wiedział w jakim kierunku pójdzie scena. A 500 praktycznie już nie istniała... Efekty tego zamieszania widać po ilości i jakości produkcji z lat 2004-2007.
1
[#14] Re: Chipset Compo

@kempy, post #11

A ja chetnie zobaczylbym jakiegos nowozytnego Nexus 7 na gola a1200.


Ja myślę, że może i przyjdzie czas na tego typu konfigi. Albo nawet aga/030 dla dem typu Complex - Real. Dema na 060 był wałkowane przez dwie dekady, więc ożywienie w temacie A500 również bierze się pewnie stąd. Nie wiem czy ktoś zakłada, że jak się coś raz przyjęło i utarło to musi trwać przez kolejne 150 lat. Nawet ten retro-półświatek ewoluuje i ma swoje mody.
[#15] Re: Chipset Compo

@nogorg, post #14

Tru.
Stockowa 1200/020 byłaby fajnym kompromisem.
Po przemyśleniu wydaje mi się, że może być tak jak piszesz - przyjdzie na to czas.
[#16] Re: Chipset Compo

@Phibrizzo, post #1

Chopy napisza wom po naszemy
"Skonczcie d*pcyć farmazony ino weście się do roboty. A spotkomy się na pierwszym Polskim pary offline jakie bydzie po pandemi!!!"
Przecież jesteśmy już duzi i każdy wie ile można z czego wycisnąć. Patrzcie że 02o/03o z fastem są prawie nie zagospodarowane a coraz więcej takich procesorów siedzi w A500 i A600. Dlatego każdy niech robi na to co mu najbardziej pasuje i tyle?
Najważniejsze żeby ten biznes znowu zaczął się kręcić. Nie każdy musi robić killery jak Panowie z TEK ostatnio robią. Ale chyba znowu można zacząć wszystko małymi kroczkami.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:59:18 przez jimiche

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:59:51 przez jimiche
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem