[#1] Pomiary złącza DISK DRIVE
Rozpocząłem robienie kolejnej, bardziej rozbudowanej wersji interfejsu zewnętrznej stacji dyskietek i w związku z tym mam prośbę do wszystkich chętnych, obeznanych z miernikiem uniwersalnym. Aby zapewnić kompatybilność nowego interfejsu z różnymi Amigami i przyczynić się do jego powstania, należy wysłać SMS na nu... Znaczy się wykonać kilka pomiarów omomierzem np. na zakresie do 200k, pomiędzy plusem zasilania +5V (pin 12) oraz następującymi pinami złącza DISK DRIVE: 1 (RDY), 2 (DKRD), 8 (MTRON), 9 (SEL2), 10 (DRES), 11 (CHNG), 13 (SIDE), 14 (WPRO), 15 (TK0), 16 (DKWE), 17 (DKWD), 18 (STEP), 19 (DIR), 20 (SEL3), 21 (SEL1) oraz 22 (INDEX).

Pomiary trzeba wykonywać przy wyłączonym zasilaniu Amigi oraz po odłączeniu wszystkich stacji dyskietek/emulatorów (np. wewnętrznej DF0). Ja robiłem to przy użyciu dwóch, częściowo wyprostowanych spinaczy do papieru (najlepiej grubszych o średnicy 1mm). Jeden włożyłem do pinu 12 (+5V) złącza DISK DRIVE, a drugi wkładałem do kolejnych mierzonych pinów i przykładałem sondy pomiarowe miernika. Niekiedy trzeba poruszać spinaczem, żeby uzyskać połączenie ze stykiem pinu złącza.

Pomiary wykonałem w mojej Amidze 600 (rev. 1.5) oraz 500 (rev. 6A). Brakuje mi danych o innych Amigach (zwłaszcza A1200 i CDTV). Oczywiście są schematy, ale one mogą nie zawierać wszystkich części, które znajdują się w Amidze (np. ze schematów A500/A600 wynika, że linia SELx nie jest podciągnięta rezystorem do +5V, a w rzeczywistości jest). Dlatego najlepiej sprawdzić to bezpośrednio na sprzęcie. Ponieważ nie posiadam wszystkich modeli Amigi, więc tu jest potrzebna Wasza pomoc.
1
[#2] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #1

Oczywiście są schematy, ale one mogą nie zawierać wszystkich części, które znajdują się w Amidze (np. ze schematów A500/A600 wynika, że linia SELx nie jest podciągnięta rezystorem do +5V, a w rzeczywistości jest). Dlatego najlepiej sprawdzić to bezpośrednio na sprzęcie.


Znalazles ten rezystor na PCB Amigi czy wywnioskowałes po pomiarach ?
[wyróżniony] [#3] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #1

CDTV:
1 - 1,8k; 2 - 1k; 8 - 0; 9 - 1,8k; 10 - 4,5M; 11 - 1,8k; 13 - 1,8k; 14 - 1,8k; 15 - 1,8k; 16 - 0; 17 - 0; 18 - 1,8k; 19 - 1,8k; 20 - 1,8k; 21 - 1,8k; 22 - 1,5k
1
[#4] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #2

Nie znalazłem, ale pomiary jednoznacznie pokazują rezystancję 1.6/1.8k w mojej A600/500 na liniach SELx.
[#5] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@km-l, post #3

Dzięki, wyniki podobne jak w mojej A500.
[#6] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #4

Przeglądam https://www.amigapcb.org/, sprawdzam PCB i nie ma bezpośredniego podłączenia przez rezystor do 5V na liniach SELx.
No jest rezystancja a dlaczego miało by jej nie być ?
[#7] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #1

Rozpocząłem robienie kolejnej, bardziej rozbudowanej wersji interfejsu zewnętrznej stacji dyskietek


Czy mógłbyś napisać o swoich planach; co zakładasz że będzie na 100%? Co ma taki rozbudowany interface obsługiwać? Czy będzie wspierał stację 1.76MB (Sakura sobie z tym radzi raczej średnio).
Chętnie poczytamy, a i pewnie utworzy się kolejna kolejka zakupowa
[#8] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@PWS, post #7

Do stacji 1,76MB to chyba przede wszystkim trzeba w jakiś sposób zmusić stację z typowego x86 do pracy dwa razy wolniej. Ale teoretycznie być może dałoby się zrobić to dając jakiś bufor(?) i odpowiednie oprogramowanie sterujące(?) tak, żeby nie trzeba było przerabiać stacji.

Szkoda, że mało osób się zajmuje tym tematem, bo może się mylę, ale jest bardzo ciężko dostać stacje 1,76MB nawet takie przerobione z typowego x86. Chyba znacząco łatwiej było je kupić(chociaż ta cena...) w latach 90 czy na początku XXI wieku...
[#9] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #6

No jest rezystancja a dlaczego miało by jej nie być ?

Bo nie ma jej na schemacie? Możliwe, że rezystory podciągające znajdują się w układzie scalonym CIA 8520. Jednak nie wiem, czy tak jest w każdej Amidze, a ma to znaczenie przy projektowaniu interfejsu.

Czy mógłbyś napisać o swoich planach; co zakładasz że będzie na 100%?

Interfejs będzie obsługiwał tylko jedną nieprzerobioną stację od PC (HD), jako napęd DD (880 kB). Podwójny wyświetlacz 7-segmentowy LED będzie pokazywał numer aktualnie odczytywanej/zapisywanej ścieżki, sygnalizował zapis (jedna kropka) oraz włączenie blokady zapisu dla całego podłączonego napędu lub tylko dla ścieżki 0 (druga kropka). Od razu dodam, że nie produkuję ani nie sprzedaję swoich projektów - robię i udostępniam. Jakie są problemy z obsługą Amigowej stacji HD przez Sakurę?

Do stacji 1,76MB to chyba przede wszystkim trzeba w jakiś sposób zmusić stację z typowego x86 do pracy dwa razy wolniej. Ale teoretycznie być może dałoby się zrobić to dając jakiś bufor(?) i odpowiednie oprogramowanie sterujące(?) tak, żeby nie trzeba było przerabiać stacji.

Układ Paula w Amidze nie jest w stanie odczytywać danych z prędkością, którą narzuca stacja HD od PC. Transfery są realizowane przez DMA, bez pośrednictwa oprogramowania. Modyfikacja bez zmniejszenia prędkości obrotowej, wymagałaby zrobienia i dołączenia emulatora do stacji HD, co nie ma większego sensu.
[#10] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #9

Nie ma na schemacie i nie ma też na PCB.
CIA 8520 jest takie same we wszystkich Amigach, więc opornosc będzie identyczna w każdym modelu.
Każda stacja zewnętrzna (z poprawnym interface) działa z każdą Amigą.
[#11] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #9

Układ Paula w Amidze nie jest w stanie odczytywać danych z prędkością, którą narzuca stacja HD od PC. Transfery są realizowane przez DMA, bez pośrednictwa oprogramowania. Modyfikacja bez zmniejszenia prędkości obrotowej, wymagałaby zrobienia i dołączenia emulatora do stacji HD, co nie ma większego sensu.

Nie jest w stanie odczytywać z jednej stacji czy z wielu? Jeśli dałoby się zmienić Sakurę, żeby stacja HD przedstawiała się jako 2 stacje logiczne, a przerobiona wersja trackdisk.device by to łączyła w logiczną jedną to skórka jest warta wyprawki. Oczywiście tracilibysmy możliwość podłączenia 4 stacji, ale myślę że mozna olać.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:05:54 przez michal_zukowski
[#12] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #10

Jeśli w każdej Amidze linie SELx i READY są podciągnięte do +5V, to w fabrycznych interfejsach zewnętrznych stacji linie te są podciągane do +5V drugi raz, co w ogóle nie jest potrzebne. Jeśli by tak było, to w moim interfejsie nie użyję tych rezystorów. Natomiast trzeba to pomierzyć na prawdziwym sprzęcie.
[#13] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@michal_zukowski, post #11

Z tym, że transmisja ze stacji HD od PC jest za szybka i Paula nie jest w stanie jej odebrać. Amiga odczytuje/zapisuje tylko jedną stację w danym momencie (tą wybraną sygnałem SELx), więc używanie dwóch stacji jednocześnie nie jest możliwe.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:20:58 przez RomanWorkshop
[#14] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #13

Czaję, a jakiś bufor który by generował przebiegi 2x dluższe?
[#15] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #13

Być może masz rację - ale co jeśli np. między stacją a Amigą byłby mikrokontroler? Czy będzie przez to mniej "amigowa"? Taki mikrokontroler mógłby robić za "inteligentny bufor/ramkę". W przypadku odbierania danych pobierałby je do bufora, a potem już z "amigową prędkością" przekazywałby dalej. Być może to nie byłoby takie drogie w implementacji(sam koszt mikrokontrolera, bo oczywiście to kwestia tego ile kosztowałoby opracowanie programu).
[#16] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #12

Jeśli fabryczne (commodore) interface mają podciągnięcie do 5V to chyba nie bez powodu.
Nie wiedzieli że robią to niepotrzebnie?
Nie sądzę żeby na to nie wpadli. Dodatkowo zaoszczędziliby na częściach. Zawsze to większy zysk.
[#17] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@michal_zukowski, post #14

A gdyby tak zapisywać i odczytywać dwa razy to samo przy standardowej prędkości stacji pecetowej HD?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:01:55 przez Norbert
[#18] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #17

Jeśli nie jesteś w stanie raz czegoś przeczytać raz to nie będziesz stanie przeczytać tego i dwa razy, trzeba zrobić opoznienie 2x przy odczycie i przyspieszenie 2x przy zapisie.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:08:53 przez michal_zukowski
[#19] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #12

Mam Kilka zewnętrznych stacji i w każdej są oporniki pull-up. Przeważnie 4,7k ale i chyba mam egzemplarze z 1k. Też sie nad tym zastanawiałem, bo jak podłącze 3 stacje to z 4,7k robi się 1,5k. Tak czy siak nie miałem problemów z działaniem.
[#20] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@michal_zukowski, post #18

Chodziło mi właśnie o taki "pośrednik" który wykonywałby cala robotę sprzetowo
[#21] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #1

mierzenie tych linii u mnie wyglada tak (amiga 600 rev.1.5) że przyłożenie końcowek miedzy 12 a 9 daje około 700om natomiast przyłozenie odwrotnie końcówek do 12 i 9 daje 1.7k Jak to prawidłowo zmierzyć by dla Ciebie było to miarodajne?
[#22] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #17

Rozpatrując to teoretycznie to chyba wystarczy mikrokontroler, z oprogramowaniem które poza gęstością byłoby w stanie wykryć odczyt/zapis ścieżki np. sygnał Write/Read Data i Step(żeby zmienić ścieżkę trzeba chyba przesunąć) - dlatego być może nie musi on mieć 2 MB Ramu?.

Typowy dysk Amigowy w typowej gęstości teoretycznie ma 1,760 512-bajtowych sektorów (901120 bajtów, ~880 kB) . 11 sektorów na ścieżkę, 80 ścieżek na stronę.
Nie pamiętam ile ma dysk w podwójnej gęstości ale załóżmy, że na ścieżkę wchodzi 2 razy tyle, czyli 11264 bajtów ~11 kB.
Czyli mikrokontroler powinien mieć 11 kB pamięci, lub w przypadku, gdy jest więcej ścieżek, a sektor jest tej samej wielkości to zaledwie 5632 bajtów ~5,5 kB. Plus oczywiście pamięć na wykonanie prostego programu.
[#23] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@pgru2, post #22

Takie rozwiązanie z mikrokontrolerem i pamięcią to już nie interfejs tylko cały złożony system, czyli emulator. Nawet jeśli teoretycznie możliwe, to trudne do zrobienia i niezbyt warte zachodu.

Mam kilka zewnętrznych stacji i w każdej są oporniki pull-up. Przeważnie 4,7k ale i chyba mam egzemplarze z 1k. Też sie nad tym zastanawiałem, bo jak podłącze 3 stacje to z 4,7k robi się 1,5k. Tak czy siak nie miałem problemów z działaniem.

A jeśli połączy się równolegle 2 rezystory 1k, to wychodzi z tego 500 omów, a jeśli połączymy 3 rezystory 1k to mamy 333 omów. Prąd wymagany do przełączenia linii ze stanu wysokiego na niski rośnie.

mierzenie tych linii u mnie wyglada tak (amiga 600 rev.1.5) że przyłożenie końcowek miedzy 12 a 9 daje około 700om natomiast przyłozenie odwrotnie końcówek do 12 i 9 daje 1.7k Jak to prawidłowo zmierzyć by dla Ciebie było to miarodajne?

A to dziwne, bo u mnie nie zauważyłem takiego zjawiska, niezależnie od położenia plusowego i masowego przewodu pomiarowego, wskazanie wynosiło 1.6k i taka wartość jest prawidłowa. Może to zależy od obwodów wejściowych użytego miernika.
[#24] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@RomanWorkshop, post #23

Czytam sobie http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/autorzy/narg/amiga/dysk.
A tam informacja, że Amiga rozpoznaje stacje wykorzystując specjalny tryb identyfikacji.
Ciekawe jakby taki sygnał stworzyć sztucznie, to jakby się wtedy zachowywała stacja pc HD?
Co działo by się przy formatowaniu dyskietki HD?
[#25] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@Norbert, post #24

Paula zaczęła by krzyczeć, że nie daje rady tak szybko odbierać/nadawać danych - nic dobrego by z tego nie wyszło ;)
[#26] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@pgru2, post #8

Mam stację HD 1.76MB od Amigi "z epoki" - Micronik HD 1.76 MB Power M-disk ;)
to też była jakaś modyfikacja stacji od PC (bodajże SONY) - domyśliłem się tego gdyż bo przycisk "Eject" jest klejony by pasował do obudowy A600. W środku stacji są pewne modyfikacje i jakiś chip dopasowujący sygnały pod Amigę.
Stacja od ponad 20 lat działa u mnie zadziwiająco dobrze niestety w dobie Goteka zachciało mi się zamontować ją jako zewnętrzną i wówczas przestaje ona zachowywać się jak HD (i nie bootuje df1: w HD tylko w DD). Sakura radzi sobie z odczytem takiej stacji (o ile wpierw wsadzimy do niej dyskietkę DD i tak włączymy komputer i zewnętrzną FDD). Gdy w stacji podczas bootowania będzie dyskietka HD to są dwa scenariusze - nie będzie widać stacji Df1 lub też nie będzie czytać dyskietek w ogóle...
Mam całkiem sporo dyskietek DOSowych na Amigę w HD i nie chciałbym się z nimi "rozstawać" ale wypinanie Goteka by podłączyć fizycznie FDD HD nie uśmiecha mi się wcale.
Tak wyglądają bebechy Micronik'a:


[#27] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@PWS, post #26

Bo interfejs zewnętrznej stacji "zgłasza" ją jako DD. W niektórych były zworki do przestawienia na HD.
[#28] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@snifferman, post #27

Tak, w interface fdd "Sakura" jest zworka ale i to niewiele daje...

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 22:36:06 przez PWS
[#29] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@PWS, post #28

Czy Sakura wysyła sygnał identyfikacji stacji HD przy włożonej dyskietce HD?
[#30] Re: Pomiary złącza DISK DRIVE

@PWS, post #26

Jestem ciekawy, czy oryginalne stacje Amigowe HD też się tak zachowują podpięte do interfejsu, bo ta jest przerobiona na Amigową HD przez dodanie układu GAL.

Edycja:
Tak samo będzie zachowywać się oryginalna Amigowa stacja HD, bo interfejs Sakura rozpoznaje każdą stację jako DD (identyfikacja sygnałem READY $00000000). W przypadku stacji HD jest to prawdą tylko, jeśli znajduje się w niej dyskietka DD. Dlatego stacja HD nie działa, gdy jest pusta lub znajduje się w niej dyskietka HD.

High density floppy for the A1200
The Real HD-Fix Floppy controller
The Real HD-Drive A357

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:19:17 przez RomanWorkshop
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem