kategoria: Dema
[#1] Tworzenie dem
Witam.
Chciałbym spróbować swoich sił w stworzeniu dema. Czy lepiej do tego wykorzystać jakiś program, czy nauczyć się języka programowania? Jeśli tak to jakiego? Widziałem na ppa kursy języka C i E. Co mi polecicie? Chciałbym jakieś animacje wrzucić, w tle grałyby jakieś moduły...
[#2] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

Nie głupim pomysłem jest zaczęcie od tego kursu: https://www.youtube.com/watch?v=p83QUZ1-P10&list=PLtjBEWQ66xeLEqAUssJEDQRV1cbQR2-xk

Ale jeśli nie umiesz programować, nie wiem czy dobrym pomysłem jest zaczynanie od assemblera.
[#3] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

Generalnie nie mam w zwyczaju polecania Basiców, bo te zniszczyły mi życie. ;) Ale jeżeli celem ma być prawdziwa Amiga (zwana czasem classic), nie działasz jeszcze w żadnym języku programowania to może AMOS Pro nie byłby złym rozwiązaniem. Nauka C i poznawanie architektury Amigi może być mocno zniechęcające na początku. A animację zrobi się w AMOSie bez problemu, jakiś moduł w tle zagra, coś w realtimie też się da wyrzeźbić. Efekt pracy jest niemal natychmiastowy, nie ma tego całego inicjalizowania aplikacji. Po prostu otwiera się ekran jedną komendą i można lecieć z kodem. :) A gdy AMOS zacznie przeszkadzać to zawsze można przejść na kolejny poziom.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 16:52:29 przez MDW
[#4] Re: Tworzenie dem

@MDW, post #3



link

Kurs asemblera dla początkujących wydawnictwa Helion.

Jeśli chcesz tworzyć dema na Amigę klasyczną, to TYLKO asembler. Amosowe demka wywołują uśmiech politowania zazwyczaj już w momencie uruchamiania, uwierz.

Od tej książeczki zaczynałem (Enter/Appendix).

Polecam.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:19:53 przez zilog

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:20:40 przez zilog
[#5] Re: Tworzenie dem

@zilog, post #4

Też się natknąłem na tą książkę przeszukując internet. Z programowania jedynie bawiłem się kiedyś w Basicu w Atari800 i TurboPascal oraz QBasic w DOSie. Tu na ppa też jest kurs Asemblera. Kończyłem informatyczną klasę w liceum, więc powinienem coś tam zrozumieć i się nauczyć :)
[#6] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #5

Książeczka jest napisana w bardzo przystępny sposób. Zawiera dużo przykładów, wspartych gotowymi do przepisania programami w asemblerze. Prowadzi za rękę od absolutnych podstaw do dość zaawansowanych programów, takich jak wektorówka wypełniana blitterem.
Polecam.
Znajomość, nawet średnia, jakiegokolwiek języka wysokopoziomowego wystarczy w zupełności jako baza do nauki ASMa.
Jako asembler na maszynie z AGA polecam ASM-Pro. Na słabszych Amigach z ECS/OCS Trash'm'One.
Sam używam od lat (od 1995 roku właśnie) obu w/w do pisania dem.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby uczyć się równolegle też asemblera na PC. Tu liderem jest środowisko Flat Assembler autorstwa Polaka link

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:41:26 przez zilog

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:41:54 przez zilog
[#7] Re: Tworzenie dem

@zilog, post #6

Książeczka jest napisana w bardzo przystępny sposób.

Mimo wszystko uważam, że to jest dosyć odważne. szeroki uśmiech No ale do odważnych świat należy. Trzymam kciuki. OK
[#8] Re: Tworzenie dem

@MDW, post #7

No kolega twierdzi że jakąś klasę informatyczną zaliczył. Więc zarezykuję stwierdzenie ze C byłby chyba najlepszym językiem programowania dem tak na początek.
[#9] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

Na wstępie możesz obejrzeć kanał Wei-Ju Wu o programowaniu w C (z VBCC), żeby zobaczyć jak aktualnie czujesz się w tematach, które tam omawia i jaki obrać azymut - na poziom wyżej, czy niżej:

https://www.youtube.com/watch?v=Kami9RCrLSA&list=PLF3LSwdkRB1DLYvsFJynIBnmlIXkuTwTZ


Dodatkowo możesz przejrzeć opis frameworka Hajobbów:

https://www.dig-id.de/amiga/framework/
1
[#10] Re: Tworzenie dem

@nogorg, post #9

Próbowałem kiedyś C++ 20 lat temu i się zraziłem bo nic nie rozumiałem z tego. Spróbowałbym czegoś prostszego o wiele. Zresztą to tylko hobby w wolnym czasie. Nie uda się to trudno. Ale spróbuję ASM. Tu widzę że na filmikach tworzą w PC a nie o to mi chodziło. Nawet tworzenie grafiki byłoby prostsze w Windowsie, jednak wszystko staram się robić w Amidze. Windows mi służy jedynie do włączenia WinUAE :)
[#11] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #10

Akurat to gdzie będziesz wklepywał literki i kompilował kod to najmniejszy problem. Skonfigurujesz sobie to jak Ci pasuje i gdzie Ci pasuje. Za to zestaw zagadnień, które są do ogarnięcia niezależnie w którym języku chcesz pisać. No chyba, że rzeczywiście chodzi Ci tylko o odpalenie animacji z modułem to niespecjalnie musi Cię zajmować jak działają amigowe chipy, a wystarczą Datatypy, a pewnie i ten Amos. Tak sądzę. Ale co tam wybierzesz - powodzenia!
1
[#12] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #10

Jeśli C++ jest problemem to assembler łatwiejszy nie będzie. Na początek może jednak Amos.
2
[#13] Re: Tworzenie dem

@Kefir_Union, post #12

Tym bardziej ze w AMOSie mozna szybko nastukac efekt, zobaczyc go na ekranie.
Dopiero wtedy jak bedzie wolno mozna sam pomysl przerzucic na C/asm.
Polecam obejrzec dema Crapteam.
[#14] Re: Tworzenie dem

@Kefir_Union, post #12

Czyli jednak dobrze wyczułem polecając na początek AMOSa (wbrew własnym antyBASICowym przekonaniom). szeroki uśmiech
[#15] Re: Tworzenie dem

@Kefir_Union, post #12

Amos, BlitzBasic 2/AmiBlitz 3, PureBasic 4.0. Dwa pierwsze mają tutaj amatorów, więc pewnie będzie łatwiej o pomoc, AmiBlitz to nowsza wersja BlitzBasica, ale czy ktoś w tym coś programuje, podobnie jak w PureBasicu 4.0 nie wiem. O każdym ludzie wypowiadają się pozytywnie.
[#16] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

Jest taki program, RedSector Demo Maker i w nim można coś podziałać bez umiejętności programowania. Różne efekty, czcionki, obiekty, muzykę się da podłożyć.

W programowaniu na amidze doświadczenie mam tylko w amosie, więc będzie o amosie.

Amos jest fajny na początku. Po jakimś czasie dojdziesz do ściany i będziesz potrzebował czegoś szybszego. Nieszczęsny "Blask" robiony w amosie prawie wpędził mnie w depresję, bo w pewnym momencie musiałem (a bardzo nie chciałem) pogodzić się z myślą, że to wszystko jest o kant dupy rozbić i cały amosowy wysiłek i mnóstwo godzin kodowania trzeba wyrzucić do kosza.

Jakieś proste efekty/gierki można w amosie ustukać, ale jeśli chcesz robić prawdziwe dema, to odradzam. Lepiej ten czas i energię poświęcić na naukę czegoś innego.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:11:14 przez mastaszek
[#17] Re: Tworzenie dem

@MDW, post #14

Ja jestem za tym by uzywac jezykow i narzedzi do tego do czego zostaly stworzone.
AMOS nadaje sie do testowania znakomicie.
[#18] Re: Tworzenie dem

@mastaszek, post #16

Nie zauwazyles jednego. Zobacz ile udalo Ci sie zrobic. Pomysl jak szybko bys zniechecil sie robiac to samo np w assemblerze. A tak nauczyles sie wielu rzeczy, ktore teraz po douczeniu innego jezyka zaprocentuja.
2
[#19] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

Może się przydać
http://aminet.net/package/dev/asm/MKD_OstylASM
[#20] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #1

2
[#21] Re: Tworzenie dem

@stefkos, post #13

W Amosie posklejane jest też to demo. Z tego co pamiętam gdy czytałem wywiad z Aivo w jakimś zinie po tym demie przeszli na C. To znaczy i tak chyba wszystkie zajmujące dużo obliczeń procedury są w assemblerze ale wydaje mi się że jak dało się zrobić takiego klasyka korzystając z Amos'a to nie jest to tak straszny język.
Zresztą jak sam wspomniałeś nawet czysty Amos jest spoko właśnie oglądając produkcję Mandiego i spółki.
[#22] Re: Tworzenie dem

@jimiche, post #21

Jesteś pewien, że te dema są w amosie? Trudno mi to sobie wyobrazić. Ale może słabą mam wyobraźnię...
[#23] Re: Tworzenie dem

@mastaszek, post #22

ja jestem, bo sciagnalem execa z nadzieja, ze nie jest spakowany, podgladnalem plik i juz na dosc samym poczatku:

±…Dü âă’QÉ˙îNu         Cancel dos.library intuition.library graphics.library Out of memory. Cannot open AMOS.library (V2.00 or over). Libs:AMOS.library APSystem/AMOS.library Libs/AMOS.library Sprites Icons ň é aá`p˙t˙Nu+O„+OˆNą €JN¬őp < €ĽAů €čCů €ĽEů N¬ţJ.N¬vN¬†'< ßđ–v N¬€v'N¬
ěNą€ aN¬
[#24] Re: Tworzenie dem

@mastaszek, post #22

Ten zin nazywał się ROM i to był numer 9.

A tu specjalnie żebyś nie musiał szukać. Co prawda wydaje mi się że ten przypadek był opisanych chyba gdzieś w Magazynie Amiga albo ACS głowy nie dam sobie obciąć.









[#25] Re: Tworzenie dem

@juen, post #23

Ło Panie, w taki razie odszczekuję wszystko co w tym wątku napisałem.
[#26] Re: Tworzenie dem

@mastaszek, post #25

Ale gdzieś tu jest post Kiero na PPA który tez pisał że na początku swojej kariery używała Amos'a+ stawki asemblerowe. Wadą Amosa jest to że mimo dużej ilości literatury jest traktowany jako zabawka. Ale faktycznie do prototypowania jakiś procedur typowo na Amidze chyba nie ma odpowiednika.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 08:40:31 przez jimiche
[#27] Re: Tworzenie dem

@mastaszek, post #25

W tym demie w assemblerze jest praktycznie wszystko. Amos jest tylko opakowaniem, dogrywa pliki do efektów.
[#28] Re: Tworzenie dem

@Kefir_Union, post #27

No właśnie. Amos w tym demie jest jak fiat 126p w tym wyścigu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qRuG94s3DjQ&ab_channel=NigelMellor[/youtube]
[#29] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #5

Jak asembler wyda Ci się dziwny i niezrozumiały, to od razu się nie zniechęcaj tylko spróbuj C. Język dużo prostszy od C++, łatwiej opanować. Pisząc w C możesz tłuc tak samo po rejestrach chipów jak w asmie. Zasada działania kodu będzie dokładnie taka sama, tylko będzie miał mniejszą "gęstość". Jak już zrozumiesz jak Amiga działa to wtedy możesz przepisywać swój kod na asm, by był mniejszy i działał szybciej.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 16:50:34 przez teh_KaiN
[#30] Re: Tworzenie dem

@teh_KaiN, post #29

To polecam na początek:
Tutorial
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem