[#1] karta graficzna a gry na AGA
Witam
Mam pytanie do bardziej doświadczonych amigowcow, czy posiadając kartę grafiki w a2000 bądź w a3000 pójdą mi gry na aga?
[#2] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Atryda, post #1

Nie
[#3] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Atryda, post #1

W późnych latach 90ych pojawiło się kilka tytułów które wymagały albo AGA albo kartę graficzną plus jakieś przynajmniej średnie turbo. Jednak te co pisano tylko na Agę nie pójdą, bo nie ma takich kart graficznych które udają AGę.
[#4] Re: karta graficzna a gry na AGA

@ZbyniuR, post #3

Widziałem kiedyś jakiś rekonfigurator, który miał m.in. emulować niższe procesory czy właśnie AGA/ECS ale nie udało mi się na nim nic ,zaemulować'.
[#5] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Rafał A-3000, post #4

Sam zastanawiam się od dłuższego czasu nad zakupem karty graficznej do A4k. Wiem że do zabawy na systemie byłaby fajnym cackiem, ale zastanawia mnie właśnie jak wyglądałoby granie w stare gry. Z tego co rozumiem, to żadna karta graficzna nie poda obrazu gier OCS/ECS? Jedynym wyjściem jest podpinanie się pod standardowe wyjście RGB Video?
[#6] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #5

Najlepszym rozwiązaniem jest scandoubler podłączony do przelotowej karty graficznej. Sam od paru lat noszę się z zamiarem zakupu indi do A4k ale że na biurku jest A1200 z Apollo 60@80 to motywacji jakoś brak.
[#7] Re: karta graficzna a gry na AGA

@PrzemasIII, post #6

Karta CyberVision 3D miała oryginalny scandoubler. Niby oddzielony od karty, ale zakładało się go w jednej linii. Śledź z tyłu był dzielony, przez co stanowiły jedną całość... Wiadomo o co chodzi szeroki uśmiech Czy ta karta wraz ze wspomnianym scandoublerem rozwiązywała problem gierek OCS/ECS?
[#8] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Rafał A-3000, post #4

"Apprently the Retina Z2 has some sort of AGA compatibility mode, that may allow some programs intended for use with AGA to work, although it's quite slow, particularly with games. The AGA emulation mode also supports HAM-6 and HAM-8 but must be operated in 24bit mode"

To o Retinie Z2, próbowałem się tym bawić kilka lat temu, bez powodzenia, a samej Retiny na Zorro 2
nie polecam. Pogracie w gry i zobaczycie dema RTG, system pięknie wygląda i szybko działa.
A karty na zorro to Picasso IV, CyberVision 64 na Z3 i CyberVision 64/3D inne Zorro szkoda czasu i kasy.
[#9] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #7

Do Zorro 2 (Amiga 2000) trzeba piłować scandubler i podłączyć długim kabelkiem bo Z2 i video nie są w linii i daleko. A3/A4k super rozwiązanie.
[#10] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Raybeez, post #9

Miałem okazję kupić chyba dwa lata do tyłu cały zestaw A1200 tower z CyberVision 64 3D wraz ze scandoublerem. Było tam też jakieś turbo, ogólnie masa sprzętu. Gość chciał 3200zł. Żałuję że nie łyknąłem, resztę można było odsprzedać dalej a fajna karta byłaby u mnie. Ciężko teraz najechać taką kartę w ogłoszeniach.
___________________

Flickerfixer AGA 2000 - czy ten sprzęt ma kości AGA, czy to tylko zbieżność nazw?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 22:30:31 przez cemaxx
[#11] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #10

Sam scandoubler to pewnie z 200-300 EUR, a ciężko dostać...

Flickerfixer AGA 2000 - AGA = Amiga Graphics Adapter,
Nic wspólnego z Agatą...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 22:44:51 przez Raybeez
[#12] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Raybeez, post #11

Jak zatem wygląda konkurencja w postaci mediatora PCI dla A4k i np VooDoo 3 lub Radeon? Rozwiązanie Lepsze? Gorsze?
[#13] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #12

W naszym świecie nie ma lepszych i gorszych rozwiązań ;)
Na pewno jest to rozwiązanie szybsze, jak chcesz pograć w porty gier PC z przed 20 lat...
Takie bardziej z naszego podwórka są CyberVision PPC i BVision PPC, ale drogo i AGA tak czy inaczej nie będzie.

Najtańszym rozwiązaniem będzie Vampire do A500/A600 z SAGA (Super Advanced Graphics Architecture) gdzieskorzystasz z AGA.
[#14] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Raybeez, post #13

Albo zakup A1200 + gfx ...
[#15] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Atryda, post #1

Niektóre odpalisz, bo działają także pod RTG.
[#16] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Atryda, post #14

Ja pytałem o karty graficzne, bo A4000 mam w domu. Zastanawiałem się tylko jak jest wtedy ze starymi grami.
[#17] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #7

W przypadku CV64/3D i scandublera chyba mimo wszystko są to dwa osobne wyprowadzenia sygnałów. Można to oczywiście ominąć odpowiednim kablem i podpiąć oba sygnały do jednego monitora. Nie wiem czy jest w takim przypadku możliwość automatycznego wyboru źródła.

CV64 ma wejście i wyjście, a źródło przełącza sama karta. Jest to jednak rozwiązanie szczególnie dobre w przypadku A3000 z flickefixerem. Dla pozostałych Amig trzeba by takiego samego sygnału na wejściu. W przypadku A4000 pewnie też świetnie by to działało z jakimś scandublerem.
[#18] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Rafał A-3000, post #17

Oryginalny scandoubler CyberVision i karta CyberVision 64 3D były połączone ze sobą taśmą. Jak to się miało do ich wzajemnej współpracy? Niestety nie mam pojęcia
CyberVision 64 3D
[#19] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #18

Szkoda, że taki właśnie projekt nie został wskrzeszony lub Picasso IV. Wielu użytkowników tzw. klasyków by się ucieszyło.
[#20] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #18

Ta taśma połączeniowa to nic innego jak, jak sygnał VGA z karty CV64/3D do Scandoublera. Ten scandoubler od CV64/3d ma wbudowany automatyczny przełącznik źródła sygnału GFX-ECS/AGA, czyli podłączasz monitor jednym kablem do SD i to wszystko.
Przy innych kartach graficznych oraz innych SD dobrym rozwiązaniem jest tzw. AutoMonitorSwitch który to właśnie jak nazwa wskazuje automatycznie przełącza sygnał pomiędzy ECS/AGA a kartą graficzną, dodatkowo można też manualnie przełączać sygnały, ja tego używam praktycznie w każdej amidze z kartą graficzną i nie wyobrażam sobie połączać 2 monitory lub kombinować z przełącznikiem KVM.
[#21] Re: karta graficzna a gry na AGA

@superbonio, post #20

Tym postem wyjaśniłeś mi to, czego nie do końca rozumiałem na temat kart graficznych w Amidze Thanks

Kolego KM, faktycznie szkoda że takie karty popłynęły w otchłań. Kiedyś były "tylko" drogie, dzisiaj są jeszcze szalenie niedostępne.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 23:06:35 przez cemaxx
[#22] Re: karta graficzna a gry na AGA

@superbonio, post #20

Co można powiedzieć o karcie Merlin? Jak wygląda w rzeczywistości jej porównanie do np CyberVision? Jest warta zachodu?
[#23] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #22

Jeszcze nie miałem tej karty, ale w specyfikacji cudów nie ma. Jeżeli chodzi o karty zorro to, ja używam tylko CV64/3D w A2000 oraz A500+ Tower i chyba jest to najlepsza karta na Zorro II, w innych amigach mam mediatory a w nich karty graficzne Voodoo oraz Radeony.
[#24] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #16

Ja pytałem o karty graficzne, bo A4000 mam w domu. Zastanawiałem się tylko jak jest wtedy ze starymi grami.


Coś kręcisz. Użytkownicy A4000 nie zadawają takich pytań.OKOKOK
[#25] Re: karta graficzna a gry na AGA

@Andrzej Drozd, post #24

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli? Mam A4000/030 gołą bez żadnej rozbudowy. Mimo to moja wiedza o hardware Amigi jest raczej skąpa, wcale się z tym nie kryję i wolę dopytać. Nie rozumiem co miałbym tu kręcić? Kolega wcześniej zasugerował aby kupić A1200, odpowiedziałem więc że mam A4k, ... po co miałbym więc kupować A1200.
[#26] Re: karta graficzna a gry na AGA

@cemaxx, post #22

Ta karta weszła do produkcji w fazie niedokończonego projektowania. Chipset jest porównywalny do tego z Picasso II. Karta wymaga szeregu hardwarowych fixów, aby działała normalnie. Problemem też jest soft z Prodev (zabezpieczenie serial nr), ale P96 chyba działa normalnie. Cybervision to inna półka, ta wyższa, aczkolwiek ktoś napisał, że działa szybciej od CV3D, ale słowo "i think" mnie nie przekonuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem