[#1] Instalowanie gier na A1200
Witam
Mam A1200 z HDD 2,5 cala na którym chciałbym zainstalować parę gierek.
Wiem ze najprościej byłoby zainstalować WHDLOAD ale mam tylko 2mb podstawowej pamięci i większość gier/demek mi nie ruszy. Dlatego chciałbym poinstalować gierki na HDD. Żeby ciągle nie wyjmować HDD zainstalowałem kartę pamięci na PCMCIA. Czy zadziała sposób gdzie zainstaluje grę na PC pod WINUAE, a potem przekopiuję ją przez PCMCIA na A1200?
I druga sprawa niektóre gry nie maja instalki np: War in Middle Earth mimo ze są dosowe. Czy można je jakoś ręcznie zainstalować?
[#2] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #1

Czy zadziała sposób gdzie zainstaluje grę na PC pod WINUAE, a potem przekopiuję ją przez PCMCIA na A1200?

Tak, tylko trzeba pamiętać, żeby pliki najpierw spakować w winuae a potem rozpakować na Ami. Jak nie spakujesz, tylko przegrasz pliki 1:1 pod windowsem to mogą się one "rozjechać".
I druga sprawa niektóre gry nie maja instalki np: War in Middle Earth mimo ze są dosowe. Czy można je jakoś ręcznie zainstalować?
Jeśli są na jednej dyskietce to przegraj wszystkie pliki z dyskietki na HDD i próbuj, być może ruszy, być może będzie potrzebny tylko odpowiedni Assign w startup-sequence.
Tutaj masz listę wszystkich gier, które mają swoje instalatory na hdd: http://hol.abime.net/hol_search.php?N_hd=yes




Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:46:28 przez Chador
[#3] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #1

I druga sprawa niektóre gry nie maja instalki np: War in Middle Earth mimo ze są dosowe. Czy można je jakoś ręcznie zainstalować?


Hmm, raczej to niektóre gry tylko mają instalkę. Czasem przechodzi myk z przekopiowaniem na żywca wszystkich dyskietek danej gry do jednego folderu na twardym dysku, ale działa to bardzo rzadko. Zrobiłem tak ostatnio z Dune2, mimo że nie ma żadnej instalki. Przekopiowałem żywcem wszystkie dyskietki na HD i gra sie odpala normalnie z ikonki i działa dużo szybciej niż Dune 2 w wersji WHDLoad. Jeśli gra nie ma ikonki to możesz ją po przekopiowaniu żywcem na HD spróbować odpalić bez sekwencji startowej: wpisujesz ścieżkę dostępu do gry w CLI, a następnie: "execute s/startup-sequence", ale ten myk też działa rzadko. Ogólnie żeby sobie spokojnie pograć w gry na Amidze z twardego dysku mocno polecane jest WHDLoad, a co za tym idzie kilka extra MB pamięci FAST, inaczej to będziesz musiał ostro kombinować z każda grą osobno.
[#4] Re: Instalowanie gier na A1200

@sordan, post #3

eh to faktycznie lipa ale bede kombinowal bo narazie nie ma funduszy na rozbudowe pamieci
[wyróżniony] [#5] Re: Instalowanie gier na A1200

@Chador, post #2

Kopiowanie mozna zrobic pod Winuae, bez zabawy z pakowaniem/rozpakowywaniem.
[#6] Re: Instalowanie gier na A1200

@Aniol, post #5

Mozna ale tak pisalem nie chce juz przekladac HDD z Amigi do PC tylko kopiowac w locie z PCMCIA.
[#7] Re: Instalowanie gier na A1200

@Aniol, post #5

pewnie ze mozna tylko trzeba umiec
[#8] Re: Instalowanie gier na A1200

@sordan, post #3

Dune2 nie ma instalki?
[#9] Re: Instalowanie gier na A1200

@agrajek, post #8

Pamiętam że kilkudyskowe gry często miały instalkę na ostatniej dyskietce, która jako jedyna była DOSowa.

Z ponad 200 gier jakie miałem tylko kilkanaście nie umiałem zainstalować na twardym. Bo nawet jak jakaś znana gra nie miała instalatora w sobie, to instalki do nich krążyły po płytach dodawanych do czasopism, a dziś pewnie są gdzieś w sieci.

Choć niektóre po zainstalowaniu nie chodziły dopóki nie dodaliśmy assignów do ich katalogu, albo nie wywaliliśmy ze skryptu startowego jakiegoś pirackiego intra, które najwyraźniej nie zostało przetestowane czy chodzi z twardziela, mimo że pirat przerobił instalator tak aby także to intro się skopiowało.
[#10] Re: Instalowanie gier na A1200

@ZbyniuR, post #9

No ja właśnie się wyłożyłem na War in middle earth.
[#11] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #4

Jest wiele gierek whdload które pójdą na 2mb chip.
Prince of Persia nawet z whdload mieści się na dyskietce :)
[#12] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #10

Zobaczę co da się zdziałać
[#13] Re: Instalowanie gier na A1200

@sordan, post #3

Zrobiłem tak ostatnio z Dune2, mimo że nie ma żadnej instalki.

Nie wiem jaką masz wersję ale na oryginalnej jest install - w zasadzie sprowadza się do tego co opisujesz + Assigny
[#14] Re: Instalowanie gier na A1200

@Norbert, post #11

Zgadzam się , nawet goła A1200 z HDD odpali wiele dobrych gier pod WHDLoad!

W 1998 r miałem taką Amigę i nie przypominam sobie ani jednej gry, która wymagałaby więcej pamięci, niż posiadane przeze mnie fabryczne 2 MB CHIP.
Oczywiście 1998 to były dopiero początki WHDLoad i istniało wówczas tylko ok. kilkudziesięciu loaderów, ale za to do najlepszych gier.
Tak że spokojnie odpalaj WHDLoad na swoim sprzęcie. Najwyżej coś tam Ci nie pójdzie, ale sporo tytułów na pewno tak.

Na pewno chodził mi Body Blows Galactic

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:30:07 przez Motyl
[#15] Re: Instalowanie gier na A1200

@sordan, post #3

Dune 2 na 100% ma instalator - wiem bo to byla moja pierwsza gra na Amidze ktora instalowalem na HDD :)

Odnosnie tego ktore gry maja instalator to smialo mozna patrzec po tych ktore sa na 3-4 dyskietki i w gore - wiekszosc z nich ma mozliwosc zainstalowania na HDD.

WHDLoad pojdzie na Amidze z 2MB, tylko ze w wiekszosci przypadkow jest sie ograniczonym do gier jednodyskietkowych (przy wiekszej liczbie dyskietek nastepuje dogrywanie obrazow co objawia sie miganiem ekranu... przynajmniej u mnie).

W kwestii instalatorow to warto poszukac, chociaz przyznaje ze z tych co mialem (a bylo ich z kilka setek) to mi max 20% dzialalo (pewnie z przyczyn o ktorych wspomnial ZbyniuR)
[#16] Re: Instalowanie gier na A1200

@Axi0maT, post #15

Wersje, którą ja mam na 100% nie ma żadnego instalatora. Jedyne ikonki to `Dune 2` i `MakeSave`. Rownież żadne assigny nie są wymagane. Skopiowałem tylko żywcem wszystkie dyskietki do jednego katalogu na twardym dysku.
[#17] Re: Instalowanie gier na A1200

@sordan, post #16

no to miałeś pirata

http://hol.abime.net/440

- HD installer is contained on disk 1.

Proponuje sobie podmienić sample (lub uruchomić grę całkowicie po niemiecku)
rewelacyjne komunikaty w tym jezyku : spróbujcie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:57:03 przez AmigaPL
[#18] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #10

Ta gra zadziała na kick1.3 wiec uruchomienie jej z dysku na a1200 tylko poprzez whdload
[#19] Re: Instalowanie gier na A1200

@Axi0maT, post #15

Przesiadłem się na PC zanim usłyszałem o WHDLoad, ale twardziela miałem od początku posiadania A1200. A z tych nastu gier których nie umiałem zainstalować tylko dwie zajmowały dwa dyski a reszta tylko jedną, (choć 3 z nich wymagały by wpierw wczytać KS1.3). W praktyce im więcej gra zajmowała dysków tym łatwiej było do niej znaleźć instaler. W tych dwudyskowych tylko raz się zmieniało dysk przy uruchamianiu. Więc nigdy nie doświadczyłem wachlowania dyskietkami, o którym tak często czytywałem w czasopismach. Jeśli w te jednodyskowe-bezinstalkowe nie grało się często to można je było trzymać na twardym w ADF, więc nie potrzebowało się wora dyskietek.

Zresztą im większy problem gra sprawiała ze zainstalowaniem lub uruchomieniem (np wymaganie KS1.3) tym była starsza i mniej ciekawa więc rzadziej się ją włączało. Pewnego razu przyszedł kolega bym mu przygotował dysk startowy z kilkoma użytkami do A600, wkładam dyskietkę i słyszę jak spada na dno wnętrza komputera hahaha. Zapomniałem że kilka miesięcy wcześniej pożyczyłem stację dysków znajomemu który potrzebował a jego padła. I to tyle na temat potrzebowania FDD w czasach gdy już się miało HDD i CD.

Znacznie większym wyzwaniem było tak przygotować grę by startowała prosto ze CD i nie zajmowała miejsca na twardzielu, zwłaszcza gdy miała działać także na innej Amidze, w której był inny zestaw Assignów, bibliotek i Bóg wie czego jeszcze. W tej dziedzinie ponosiłem tak wiele porażek że się zniechęciłem do próbowania. A było to w czasach gdy CDRW były jeszcze drogie. Image CD robiło się na chwile by zanieść do kolegi z nagrywarką, a nie po to by montować wirtualne dyski. Bo twardziele były jeszcze na tyle małe że zgrywało się co się dało na CD by zwolnić na nim miejsce. Dopiero później gdy ich pojemności liczyło się w dziesiątkach GB zgrywało się wszystko z dysków z powrotem na HDD by jakoś czymś je zapełnić, ale wtedy to już miałem PC.

Dlatego gdy po ponad 10 latach przerwy w Amigowaniu zacząłem zaglądać na PPA i czytywałem o WHDLoad, to nie rozumiałem do czego to ma być i po co to wymyślono, zwłaszcza że to wymaga tym więcej RAMu im więcej dysków uruchamiana gra zajmuje. I nadal uważam że ten program to jakieś wariactwo zwłaszcza że nie jest za darmo, a RAM do starych Amig jest coraz droższy.

Sorry za offtopy. :)
[#20] Re: Instalowanie gier na A1200

@ZbyniuR, post #19

Whdload jest za darmo od pewnego czasu.
Przy malej ilości pamięci tez da się korzystać z whdload.
[#21] Re: Instalowanie gier na A1200

@ZbyniuR, post #19

Wg mojego doświadczenia, znakomita większość
wielodyskowych gier posiada swoje instalery hdd.
Wystarczy mieć zewnętrzną stację i można bez
whdload żyć.
[#22] Re: Instalowanie gier na A1200

@Norbert, post #18

Dzięki, nie pomyślałem o tym ze możne być konflikt kickstartów. To samo miałem przy instalowaniu The Ancient Art of War in the Sky. Ostatecznie gra dala się zainstalować na HDD tylko pod WINUAE z konfiguracja A500 1.3 + assigny.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 08:52:01 przez ediman
[#23] Re: Instalowanie gier na A1200

@ZbyniuR, post #19

Jeśli ktoś jest maniakiem gier Amigowych i tłucze nie jeden czy dwa tytuły, tylko zmienia je częściej niż kobiety torebki, to WHDLoad jest zbawieniem. Po pierwsze daje rozwiązanie dla gier ndos, gdzie plików sobie nie przekopiujesz, poza tym dzięki "emulacji" kickstartów po prostu odpalasz i ma działać na każdej Amidze. Nawet pierdółka typu wychodzenie z gry jednym klawiszem to fajna sprawa. Nie trzeba kombinować z kopiowaniem plików jeśli gra nie posiada instalatora, ściągasz przygotowany pakiet WHDLoad i grasz. Pakiet ten również rozwiązuje problem zbyt szybko działających gier, czasami umożliwia uruchamianie "wspomagajek" coby grało się lepiej ;)
Na dodatek WHDLoad zawsze był darmowy. Oczywiście wolno wypisujący się tekst w oczekiwaniu z wypiekami na twarzy na uruchomienie gry mógł doprowadzić do szału, ale można było to przeboleć, lub- wspomóc autorów i cieszyć się napisem registered to... JA! Należy pamiętać jak niewyobrażalną ilość czasu pochłonął projekt WHDLoad, szczególnie przy tworzeniu różnego rodzaju slave'ów.
No i do pakietu tego powstało sporo ładnych launcherów, można sobie pokatalogować gierki i przypisać im ładne obrazki. Otrzymamy wtedy super automat do gier.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 09:26:25 przez kwaku85
[#24] Re: Instalowanie gier na A1200

@kwaku85, post #23

Masz racje, WHDLoad bardzo ułatwia zabawę z Amigą. Z drugiej strony lubię odpalać programy z dyskietek za klimat i jak nie uda mi się zainstalować gry na HDD to nie ma problemu odpalę z FDD. Tak na marginesie zawsze lubiłem grać w strategie, symulatory i ew. RPGi czyli raczej spokojne gry nie potrzebujące do ich obsługi małpiej zręczności i dobrego joya i jeśli już mam ochotę zagrać w jakąś zręcznościówkę to odpalam ją pod WINUAE, dzięki czemu mogę zapisywać stan gry kiedy chcę, do tego pad od Playstation i wreszcie po latach można ją przejść:). Tą samą zasadę stosuje z C64 i ZX Spectrum, wszelie strategie ogrywam na realnym sprzęcie i oryginalnym oprogramowaniu, zręcznościówki na emulatorach.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 09:59:10 przez ediman
[#25] Re: Instalowanie gier na A1200

@ediman, post #24

Ja też proponuje WHDLoad. Do wspomnianych już wcześniej "zwykłych" polepszeń HD (szybkość i wygoda) i trainerów dodam iż często gry są "połatane" żeby usunąć jakieś błędy lub dodać nową funkcjonalność. Wiele osób zapomina o tym ostatnim, że WHDLoad to nie tylko HD loader czy degrader, ale też patcher błędów/dodatków w wielu grach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem