[#1] Janosik - obrazek na pudełku
Albo mi się zdaje, albo Thorgal przebrał się za Janosika.
[#2] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@PopoCop, post #1

Jakies podobienstwo jest, tak czy siak gre nalezy przemilczec

wspaniala gra zrecznosciowa dla kazdego - w Superfroga nie grali

znakomita roznorodna, wielobarwna grafika - ta ZX spectrum pozamiatany

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:40:20 przez selur
[#3] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@PopoCop, post #1

Jak dla mnie to bardziej rysownik próbował się wzorować na wyglądzie odtwórcy Janosika (ś.p. Marek Perepeczko). Wyszło jak wyszło...

@Selur:
Znasz takie stwierdzenie "reklama dźwignią handlu"? Wszelkie "achy" i "ochy" na produkcie trzeba traktować tak samo, jak wszelkie reklamy proszków do prania, które "same piorą, wyżymają, rozwieszają, ściągają , układają..." ok, racja
[#4] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Solo Kazuki, post #3

Być może, ale ten rysunek wygląda jakby ciupaga, pas i "kapelusz" były domontowane do wcześniej narysowanej postaci z innej bajki...

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 15:26:36 przez PopoCop
[#5] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #2

Fajne było to, że miało się większą ilość żyć niż w każdej innej platformówce (więcej jak 3).
[#6] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@PopoCop, post #4

Też mam skojarzenie z Thorgalem, ale raczej wydaje mi się, że mamy do czynienia z podobna kreską/stylem ok, racja
[#7] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@PopoCop, post #1

Masz kolego oko. :)

Ten Janosik z okładki jest zerżnięty ze strony 16 pierwszego albumu "Zdradzona Czarodziejka". Scena gdzie Thorgal zdejmuje sobie siwą perukę. Wszystkie fałdy na rękawie się zgadzają.
https://youtu.be/W6xaY-fPt1c?t=139
Czytałem wszystkie części setki razy, i od razu mi się ten gest ręką skojarzył z tym momentem. ;)
[#8] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #7

Wooow!

no to mamy na PPA profesjonalna agencje detektywistyczna Popocopowski-Zbyniurowski patrol.
Czekamy na kolejne rewelacje
[#9] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #7

Kurcze- podszedłem do właściwej półki, otworzyłem "Zdradzoną czarodziejkę" na 16 stronie i nic- nie ma Janosika!
Przerzuciłem na 18 stronę i jest- wypisz, wymaluj, zeskanuj i dorysuj ciupagę i kierpce

Ale hamski plagiat Rosińskiego- masakra

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 22:26:38 przez BULI
[#10] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #8

Mam w pamięci kilka scenowych obrazków wziętych z komiksów, głównie Rosińskiego tzn.: Thorgal, Yans, Szninkiel, ale też ze serii Storm czy Onna. Tylko że nie pamiętam ksywek i tytułów pod jakimi trafiły na scenę.

Może ma ktoś jakiegoś linka typu The Best of Amiga Scene Graphics ?To namierzę i wkleję w temacie o scenowych rozważaniach.

A propo nr strony to mam ten album w jpg-ach, i u mnie jest 16. :D
[#11] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #10

Ja wyciągnąłem edycję wznowioną, więc to może być przyczyna rozbieżności ok, racja
[#12] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #7

O matko ewidentnie widać że coś jest nie tak z tym obrazkiem :/
Widać, że Rosiński bardzo inspirował się okładką Janosika
[#13] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Koyot1222, post #12

Tło też wygląda na pożyczone.
[#14] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #10

Lazur wiele razy kopiował Rosińskiego. Powstało nawet demo Y'on grup Anadune i Floppy jako "tribute" dla Szninkla.
[#15] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Koyot1222, post #12

zwykly zbieg okolicznosci

a swoja droga, to zaczynam sie zastanawiac jak Mirage czy Avalon w ogole zarabialy na tych gniotach.
Kto to kupowal, bo ja nawet w pirackie wersje tych 'hitow' nie zagralem.
[#16] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #15

No nie grałeś w piraty bo pewnie nikt tego nie piracił hahaha
[#17] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #15

Cenowo tytuły takie mogły być konkurencyjne za granicą.
Jakość tej gry jest raczej dyskusyjna. Podejrzewam, że:
1. Gra w zamyśle miała być bardzo tania.
2. Grafika mogła się komuś podobać. Tym co się nie podobała, patrz pt 1.
3. W odróżnieniu od wielu bardziej bardziej profesjonalnych tytułów acz nie dokończonych. Gra została skończona i wydana profesjonalnie na poziomie patrz pt 1.
4. Zysk ze sprzedaży gry przełożył się na powstanie następnej części. Ej... nie było następnej części? Ach, no właśnie
[#18] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Koyot1222, post #17

"...bo pewnie nikt tego nie piracił"

na to wyglada


"2. Grafika mogła się komuś podobać."

w 1994, kiedy na rynku byly juz najwieksze amigowe hity wszechczasow?
chyba nie bardzo
[#19] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #18

Polskie gry z tamtych czasów to była kategoria zwana "budget games", czyli gry tanie i proste. Na zachodzie do tej kategorii należały gry wydawane przez np. Codemasters i Zeppelin Games.
Nie znam wyników finansowych polskich wydawców, ale zakładam, że prowadzili bilans zysków i strat, więc skoro wydawali sporo tytułów, to zarabiali na nich. Oczywiście nie każda gra musiała być sukcesem finansowym, ale w ogólnym rozrachunku wydawcy wychodzili chyba na plus.
[#20] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@BULI, post #11

Ja mam na str.18, wydanie z 1988 roku.
[#21] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #15

Nigdy nie widzialem Janosika na polce sklepowej ale wiem ze byly takie tanie serie w pozniejszym Amigowym okresie i w pamiec mi zapadly takie male cienkie pudeleczka w ktorych byla tylko dyskietka i zlozona kartka z instrukcja. Kosztowalo to 9,99 (wiec musialo byc to juz po denominacji). Uprzedzajac pytanie - z pewnoscia byly to oryginaly bo sam przy wiekszych zakupach na stoisku Mirage podczas ktorego InfoSystem dostalem taka gre gratis. Widywalem jednak wiecej takich malych gierek. Nie jestem pewien czy czasem Street Hassle tez nie mial takiego wydania - jesli sie myle to niech mnie ktos poprawi w przypadku tej gry. Podejrzewam ze byly tez nieco wyzsze progi cenowe w granicach 15 i 20pln. Takie budzetowki wbrew pozorom mialy racje bytu przy wiekszych amigowych grach kosztujacych od 50 od 100pln. Spojrzmy na rynek jak to obecnie wyglada - ktos te "durne" i syfiaste gierki po 10-20 pln kupuje - zwykle rodzice dzieciom dla swietego spokoju zeby bachor mial zajecie. To sa tez gnioty i odpowiedniki tamtego Janosika.

PS: Co by nie bylo spin offu to przyznam ze jestem w szoku jaki plagiat udalo Wam sie odkryc :) Ciekawe co na to Rosinski, ze jego Thorgal biega z ciupaga ;)

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 12:47:58 przez Axi0maT
[#22] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Axi0maT, post #21

Też pamiętam te małe pudełka, to były pudełka po podwójnej kasecie magnetofonowej, sam kiedyś kupiłem gniota właśnie za 9,99, pamiętam doskonale co to było, nazywało się to "skoczny Jacuś" uruchomiłem to raz, zagrałem 3 minuty i poszło do odsprzedaży :)
[#23] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@nogorg, post #13

Faktycznie, tło jest z tego samego albumu, strona (u mnie 7) czyli w komiksie 9.

A tu https://www.pinterest.com/sirlazur/amiga-pixel-art Lazurowe obrazki i kilka podpisane że z Thorgala, oraz 1 z Yansa, ale rogatego brodacza nie podpisano, a jest z tego samego albumu co Janosik na stronie (11) czyli 13.

Oki czy macie jakieś inne okładki od Mirage? Może nie pierwszy ani nie ostatni raz tak sobie ułatwiali pracę i coś jeszcze wyda mi się znajome.
[#24] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@ZbyniuR, post #23

Z tym, że "rogacz" to już nie jest praca Lazura.
[#25] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #15

Ja kupiłem oryginał. Raz zagrałem i już więcej polskiej gry na Amigę nie kupiłem.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 20:23:02 przez Artur Jarosik
[#26] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Artur Jarosik, post #25

Hmm, skoro jest tak źle to muszę to sprawdzić na własnej skórze

Co do polskich gier, to zdarzały się też dobre gry, np "Wacuś Detektyw"
[#27] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@Artur Jarosik, post #25

Ja czytalem recenzje polskich gier w ACS i jedynie mialem ogromna ochote na zakup rodzimej gry "Legion", niestety wymagania sprzetowe (posiadalem pincetke z 0,5Mb Chip) zabily moje checi
... aczkolwiek po latach odrobilem zaleglosci i jeszcze bardziej zaluje, ze nie dane mi bylo grac w Legiona w latach 90'tych i ze az tak bardzo programista spieprzyl sprawe z tymi bugami, bo gra miala niesamowity, niewykorzystany potencjal
[#28] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #27

Oj Selur, spaprałeś sprawę, bo pojawiła się później wersja wymagająca 1MB ramu (a nie 2MB CHIP ramu jak pierwowzór).
Nawet jak to był 1MB CHIPu a ty miałeś 0,5CHIPu i 0,5 SLOW to wystarczyło zmienić stan jednego JUMPERA i już byś grał na swojej 500ce ok, racja
[#29] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@BULI, post #28

Tak, uslyszalem o tej wersji, stosunkowo pozno ja dostalem (zreszta caly Legion wyszedl mocno pozno) ale nadal nie przerobilem amigi wiec nie zagralem.
Ale z tego co sie orientuje to chyba byla oryginalna wersja pierwotnego Legionu z przeskalowana grafike, tzn. postacie byly bardzo male a caly urok gry byl w tych wielkich koslawych ludkach :D ... dobrze mowie?
[#30] Re: Janosik - obrazek na pudełku

@selur, post #29

Ale z tego co sie orientuje to chyba byla oryginalna wersja pierwotnego Legionu z przeskalowana grafike, tzn. postacie byly bardzo male a caly urok gry byl w tych wielkich koslawych ludkach :D ... dobrze mowie?


Kurcze, teraz to mi zabiłeś klina! Myślałem, że grafiki się nie zmieniły..
Ja, jak grałem około `98 miałem już A1200 z HD i monitorem Szok niech się ktoś wypowie z wiedzą w tej kwestii ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem