[#1] Pytanie dotyczące gier....
Jaka była jedna z ostatnich gier na Amigę w latach 90'tych. Nie chodzi mi o fanowskie gry, a o developerów którzy tworzyli gry na amigę, kto ostatni wydał jakiś tytuł na Amigę.

Wiem że najnowszy tytuł to onEscapee z 1997 roku który wysikał siódme poty z Amigi 1200. Był potem jakieś gry i kiedy skończyło się tak definitywnie wsparcie gier dla Amigi 500-1200 przed twórców gier.
[#2] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #1

Nie wiem, pytanie strzelone jak kulą w płot...

Nie chodzi mi o fanowskie gry, a o developerów którzy tworzyli gry na amigę, kto ostatni wydał jakiś tytuł na Amigę.


Co to znaczy "fanowskie" a co "nie fanowskie"? Ile osób musi pracować, żeby nie było "fanowskie"? Określenie wieje stereotypem na kilometr...

Wiem że najnowszy tytuł to onEscapee z 1997 roku który wysikał siódme poty z Amigi 1200.


Najnowszy tytuł czego? Bo jeżeli "komercyjnej gry" (cokolwiek to by miało znaczyć) to widzę że taki Napalm czy T-Zer0 (1999, Click-Boom) to już nie "komercyjna" gra według ciebie?

Albo bzdury po prostu piszesz nie mając pojęcia o czym piszesz...

Proponuję najpierw przejrzeć Hall of Light względem daty wydania (opcja "Year released is") zamiast snuć jakieś wizje i bzdury. ok, racja
[#3] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Solo Kazuki, post #2

Co to znaczy "fanowskie" a co "nie fanowskie"? Ile osób musi pracować, żeby nie było "fanowskie"? Określenie wieje stereotypem na kilometr...


No, proste. Skoro Frontiera pisał jeno David Braben, to znaczy że to tylko gra "fanowska" i nie warta zauważenia. Nie to co poważne developerskie tytuły...
[#4] Re: Pytanie dotyczące gier....

@recedent, post #3

Tak, szczególnie te oparte o Unity albo inny engine...
[#5] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #1

Nie chodzi mi o fanowskie gry, a o developerów którzy tworzyli gry na amigę, kto ostatni wydał jakiś tytuł na Amigę.


Crazy Priest Extra developerska gra sprzed 2017 roku, wydana przez nie fanow Amigi




Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:08:10 przez sordan
[wyróżniony] [#6] Re: Pytanie dotyczące gier....

@sordan, post #5

Mnie się nie chce bawić, ale kryteria wyszukiwania są bardzo rozbudowane.
http://hol.abime.net/advsearch

Mnie coś świata że ostatnim poważnym wydawcą był clickboom czy jakoś tak i przypominają mi się reklamy gry Wipeout w ACS, ale to raczej na PPC i nie wiem czy na 060 też chodziło.

Pamiętam że patrząc na to dziwiłem się że komuś się chce. Wyglądało słabo, a na PSX było kilka części tej gry i to na konsoli która kosztuje ułamek takiej super Amigi.



Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 10:18:33 przez ZbyniuR
[#7] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #1

Koledzy przedmowcy maja ubaw... i w sumie slusznie. Probujesz stosowac nomenklature w zasadzie konsolowa do komputera jakim jest Amiga. Gry na Amige nie byly wydawane przez Commodore (tak jak to robi/robilo Nintendo, Sony, Sega czy Microsoft). Nie mozna wiec mowic o zakonczeniu wsparcia dla Amigi klasycznej bo gry na te platforme wciaz powstaja i sa profesjonalnie wydawane (zobacz chocby wydanie takiego Tanks Furry - niejedno PCtowe wydanie kolekcjonerskie nie moze sie z nim rownac). Co prawda nie zajmuja sie juz tym wielkie firmy takie jak EA, Ubisoft czy Activision, bo naklad jest zwykle niewielki, ale wciaz sa gracze na rynku ktorzy nie pogardza kilkoma dodatkowymi zlotowkami i robia to utrzymujac sie z tego.
[wyróżniony] [#8] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #1

Czytając post Foxa46 wydaje mi się, że w skomplikowany sposób zadał proste pytanie: jaka była ostatnia komercyjna gra na Amigę wydana w latach dziewięćdziesiątych?

Skorzystanie z wyszukiwarki HOL nie da ostatecznej odpowiedzi. Wynikiem będzie lista gier wydanych w danym roku. Żeby znaleźć tytuł, który ukazał się w danym roku najpóźniej trzeba jeszcze pogrzebać w prasowych recenzjach - im późniejsza recenzja tym dana gra ukazała się później (zazwyczaj).

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 12:40:45 przez PopoCop
[#9] Re: Pytanie dotyczące gier....

@PopoCop, post #8

Na tyle skomplikowany że np: Solo Kazuki uznał to za bzdury, dobrze w takim razie jeżeli czegoś nie rozumiemy nazywajmy to bzdurą ?? wieje głupotą na kilometr.

Sorry ale inaczej nie da się tego skomentować, nawet jeżeli osobnik nie wie co to gra komercyjna a jaka gra fanowska to tylko świadczy o tym że chyba krucho z inteligencją. Sorry ale jeżeli ktoś mi wyjeżdża jak filip z konopi to nie ma zmiłuj głupotę i chamstwo trzeba tępić.

"Koledzy przedmowcy maja ubaw... i w sumie slusznie. Probujesz stosowac nomenklature w zasadzie konsolowa do komputera jakim jest Amiga. Gry na Amige nie byly wydawane przez Commodore (tak jak to robi/robilo Nintendo, Sony, Sega czy Microsoft). Nie mozna wiec mowic o zakonczeniu wsparcia dla Amigi klasycznej bo gry na te platforme wciaz powstaja i sa profesjonalnie wydawane (zobacz chocby wydanie takiego Tanks Furry - niejedno PCtowe wydanie kolekcjonerskie nie moze sie z nim rownac). Co prawda nie zajmuja sie juz tym wielkie firmy takie jak EA, Ubisoft czy Activision, bo naklad jest zwykle niewielki, ale wciaz sa gracze na rynku ktorzy nie pogardza kilkoma dodatkowymi zlotowkami i robia to utrzymujac sie z tego."

Nie słusznie i nie rozumiesz..... próbując swoim postem udać że rozumiesz, wypisując swoje mądrości.
Nawiązujesz do komputera jaki jest AMIGA do SONY/NINTENDO/MICROSOFTU myśląc że właśnie o ot mi chodzi, PC też mimo wszystko ma swoich wydawców i producentów jak i jest wspierany przez fanowskie produkcję, tak samo jak AMIGA ich miała/ma gdy developerzy wspierali ten sprzęt , teraz wspierają go FANI a nie developerzy.
Teraz kumasz o co mi chodziło czy rozwinąć bardziej (choć bardziej się nie da, bo wszystko jest zrozumiałe), a moje pytanie właśnie brzmiało jaka była ostatnia gra wsparta przez Developera która wyszła jako ostatnia na Amigę.

Potem wiadomo gdy wsparcie się skończyło, fani wzięli sprawy w swoje ręce. I tak gry powstają po dziś dzień.





Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 13:30:49 przez Fox46
[#10] Re: Pytanie dotyczące gier....

@sordan, post #5

No i właśnie takich gier mamy na pęczki nawet po dziś dzień od "fanów amigi" a mi chodzi o grę z okresu gdzie developerzy(mający swoich wydawców) wypuszczali jeszcze gry na Amigę i jaka była ostatnia pełnoprawna gra AAA na tamten czas. Wiadomo że dziś gry z Amigi dopalisz nawet na telefonie, a upierając się są porównywalne do Indyków. No ale kiedyś to było....
[#11] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #10

Sorry że tak post pod postem ale już wiem jaka była ostania gra na Amigę .....

Puzzle BOBS Deluxe z 2003 roku ostatnia komercyjna gierka na Amigę, potem wychodziły już fanowskie gierki. Czyli jak na taki kultowy sprzęcik dość długie wsparcie miało. Nie wspominając już o samych fanach, którzy po dziś dzień coś wypuszczają.

Wszyscy ci którzy jakoś sensownie się udzielili, dostali wyróżnienie (o ile coś to daję :D )

Wielkie dzięki dla ZbyniuR który nakierował mnie na stronkę, a ciekawość wzięła górę i sprawdziłem sobie jak długo gry na amigę wychodziły z pod ręki developerów/wydawców.

Oraz dzięki za odpowiedź PopoCop który dobrze prawi, bo aby dostać 100% pewność czy aby na pewno to była ostatnia gra, wypadało by sięgnąć do prasy i obczaić najnowszą recenzję prasową. 100% pewności nie mam, ale to co znalazłem musi mi wystarczyć.

W każdym bądź razie wielkie dzięki że chociaż dwie sensowne odpowiedzi znalazły się w tym temacie ;). Reszta próbująca udawać mądrych można przemilczeć, w każdym bądź razie temat można uznać za zamknięty.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 14:53:57 przez Fox46
[#12] Re: Pytanie dotyczące gier....

@ZbyniuR, post #6

Wipeout nie wyglądał słabo. Wyglądał dużo lepiej niż na PSX. Był tylko koszmarnie wolny na Amidze. :)
[#13] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #11

Ciekawe jakie magazyny wertowałeś. W PL najdłużej, bo aż do 2001 wytrzymał ACS, a jak nie masz papierowych to tu są skany.

http://stare.e-gry.net/czasopisma/amiga-computer-studio

Jak tak teraz patrzę na ostatni numer to widać, że nadal mieli o czym pisać.
[#14] Re: Pytanie dotyczące gier....

@_arti, post #12

No jak ktoś lubił stop klatki to owszem.
[#15] Re: Pytanie dotyczące gier....

@ZbyniuR, post #14

Ostatnio odpalałem na A4k, na moje oko było płynnie.
[#16] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #11

Moim zdaniem ostatnia była Tanks Furry. Napisana przez grupę deweloperską oraz wydana przez firmę Amiga.net.pl.
[#17] Re: Pytanie dotyczące gier....

@fazior, post #15

Ta gra jest grywalna na min. 30 fps a najlepiej 40. Na CS PPC w 400x300, ze średnim DrawDistance licznik skacze od 25 w zamkniętych tunelach do nawet 10 (ostatnia trasa, odcinek z tarasem publiczności). Tak wiec sorry ale w W2097 nie da się grać „zawodowo” na Amidze, no chyba że na Sonnecie.

Wiem, co mówię, bo jestem maniakiem tej gry i przeszedłem ją na wszelkich możliwych komputerach i konsolach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:52:17 przez _arti
[#18] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #9

Sorry, ale albo ja wciaz nie rozumiem co masz na mysli albo ty uzywasz niewlasciwych terminow. Czy tobie chodzi o to ze szukasz ostatniej gry wydanej przez jakas firme taka typowo developerska? W ktorej siedzi kilka setek ludzi i przez 8 godzin dziennie tworza gre ktora pozniej trafi na polki sklepowe? A jak ktos siedzi w domu i tworzy gre aby pozniej ja sprzedac wydawcy ktora wydaje gre- to on juz nie jest developerem, czy tak mam to interpretowac?

PS: Zalecam ci kolego spuscic troche z tonu i nie uzywac pretensjonalnego jezyka, bo to w dyskusji nie pomaga. Gdybys JASNO wskazal co masz na mysli to zapewne nie byloby problemu i kazdy milo by ci odpisal. Niestety nie sprecyzowales, ale masz szanse to nadrobic. Wytlumacz doslownie o co ci chodzi.
[#19] Re: Pytanie dotyczące gier....

@_arti, post #17

Oczywiście, że Arti ma rację- WipeOut wygląda znaczeni, ale to znacznie lepiej niż wersja na PSX (jest więcej bajerów, detali no i taki na przykład sprzętowa filtracja tekstur czego być nie może na PSX, lub poprawniej podobno- PS1) - Zbyniu jak zwykle popłyną ze swoim światopoglądem.
Co do szybkości działania to, rzeczywiście nie jest tak różowo (nie ma mowy o 50FPS/s).
Ale wynik, który przytoczył Arti sugeruje, że ma coś nie tak z sprzętem/konfiguracją (mam lepsze wyniki na znacznie słabszym sprzęcie, czyli Blizzard PPC i Mediator i to w wyższej "normalnej" rozdziałce 640x480).
Owszem ten tytuł tak ma, że wahania klatek są duże, ale jest jak nabardziej grywalny przy odpowiedniej konfiguracji ok, racja

Rzeczywiście, na Sonecie w rozdziałce 640x480 mam wrażenie, że gra jest za szybka, dla tego w 800x600 jest w sam raz OK

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:21:58 przez BULI
[#20] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Fox46, post #9

Sorry ale inaczej nie da się tego skomentować, nawet jeżeli osobnik nie wie co to gra komercyjna a jaka gra fanowska.

O komercyjnych grach nic nie pisałeś.
Jaka była jedna z ostatnich gier na Amigę w latach 90'tych. Nie chodzi mi o fanowskie gry, a o developerów którzy tworzyli gry na amigę, kto ostatni wydał jakiś tytuł na Amigę.

Proszę pokaż no to palcem, gdzie to pisze o komercyjnych grach? Chyba że dla ciebie komercyjna to tylko tworzona przez developerów?

Na tyle skomplikowany że np: Solo Kazuki uznał to za bzdury, dobrze w takim razie jeżeli czegoś nie rozumiemy nazywajmy to bzdurą ??

Bzdurą określiłem
Wiem że najnowszy tytuł to onEscapee z 1997 roku który wysikał siódme poty z Amigi 1200.


Oczywiście otrzymałeś także odpowiedź, i jak to samemu sprawdzić...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:47:39 przez Solo Kazuki
[#21] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Solo Kazuki, post #20

Gry komercyjne na Amige nadal przeciez wychodza... i to doslownie co chwile (wystarczy zajrzec do odpowiedniego dzialu), wiec ja wciaz uwazam ze kolega Fox po prostu niejasno wskazal o co mu chodzi i stad nieporozumienie. Niech jasno sprecyzuje co ma na mysli, bo jestem niemal przekonany ze jego kryteria podzialu sa co najmniej dziwne, co udowadnia tym tekstem wlasnie:
Sorry ale inaczej nie da się tego skomentować, nawet jeżeli osobnik nie wie co to gra komercyjna a jaka gra fanowska.
[#22] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Axi0maT, post #21

Ja zaś mam coraz większe podejrzenia, że kolega przyszedł tu raczej przytrollować niż zapytać.

W każdym razie:

1. Gry "komercyjne" (płatne, sprzedawane w wersji box i/lub cyfrowej) wychodzą na Amigę bez przerwy
2. Gry "pisane przez developerów a wydawane przez wydawców" wychodzą na Amigę bez przerwy.
3. Gry "pisane przez studia developerskie i wydawane przez znanych wydawców typu EA Games, Ubisoft czy Activision" nie wychodzą na Amigę od dawna.

I tyle w temacie. Zamykamy wątek?
[#23] Re: Pytanie dotyczące gier....

@recedent, post #22

Zamykamy wątek?


Jeszcze nie proszę Pana

Wielce prawdopodobne, że naszemu koledze chodziło ten trzeci wariant ok, racja
[#24] Re: Pytanie dotyczące gier....

@recedent, post #22

3. Gry "pisane przez studia developerskie i wydawane przez znanych wydawców typu EA Games, Ubisoft czy Activision" nie wychodzą na Amigę od dawna.

Pytanie ile takich gier bylo na Amige? 5%? Moze nawet mniej. Wiekszosc z tych super gierek to twory napisane w domowym zaciszu i sprzedane wydawcy ktory pozniej promowal je pod wlasna marka... ale w rozumieniu kolegi nie sa to gry napisane przez developerow a jedynie fanow. Biblioteka gier na Amige wyglada bardzo ubogo stosujac takie kryteria.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 18:21:20 przez Axi0maT
[#25] Re: Pytanie dotyczące gier....

@Axi0maT, post #24

Biblioteka gier na Amige wyglada bardzo ubogo stosujac takie kryteria.


Dokładnie, po za tym trzeba zwrócić uwagę jakie to były czasy.

Nawet profesjonalne studia tamtego czasu szczególnie, lat 80 niewiele miały wspólnego z profesjonalizmem w dzisiejszym rozumieniu, po prostu twórcy gier (nie wydawcy) w większości wypadów w tych latach to entuzjaści ok, racja
Branża dopiero się krystalizowała ok, racja
[#26] Re: Pytanie dotyczące gier....

@BULI, post #25

I tu Buli trafił w dziesiątkę. Wg tego kryterium wszyscy twórcy wydający swoje/cudze gry pod szyldem zarejestrowanej firmy byli studiem deweloperskim, bo nawet jeden człowiek tworzył studio, choćby to był kąt w pokoju z biurkiem, na którym również odrabiał lekcje ze szkoły. Wtedy nie było określeń typu gra indie (choć było PD, ale to inna historia), czy wydana przez korporację pokroju EA, ponieważ - jak już Buli napisał - ta „branża dopiero się krystalizowała". Graczy, a i nawet wydawców magazynów amigowych recenzujących gry, nie interesowało tak bardzo kto wydał grę, tylko jak ona wyglądała. Gra-hit z miejsca wynosiła takiego wydawcę na piedestały i postrzegany był jako świetne studio nawet jeśli cały „zespół" to był tylko Gunther Schmitze lat 17*. Dlatego silenie się na podziały patrząc przez pryzmat obecnych czasów jest nietrafne (no chyba że dla akademickiej debaty i trollwątku).

*Zmyślone i wszelkie podobieństwo do osób istniejących niezamierzone
[#27] Re: Pytanie dotyczące gier....

@recedent, post #22

Jest tez 4ty wariant:
4. Gry stworzone przez duzych producentow gier ale porty na Amige napisane przez male grupy zapalencow.

ciekawe czy to wedlug kryteriow kolegi Foxa lapie sie na "Nie chodzi mi o fanowskie gry, a o developerów którzy tworzyli gry na amigę".

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 06:17:28 przez Axi0maT
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem