[#1] Gra edukacyjna/quiz - flagi państw
W związku z dużym zainteresowaniem mojego 5-cio letniego syna flagami państw pomyślałem nad zrobieniem gry/quizu w którym dziecko uczy się nazw państw oraz flag.

1. Tryb nauki: naciskając na wyświetlonej fladze odtwarzany jest sampel z nazwą państwa jakie flaga reprezentuje - forma nauki i zapamiętania.
2. Tryb zgadywania (1) - komputer losowo odczytuje nazwę państwa (odtwarzanie sampla) i dziecko wybiera spośród kilku flaga prawidłową (może być kilka stopni trudności - więcej flag na ekranie do wyboru).
3. Tryb zgadywania (2) - komputer wyświetla jedną flagę i odtwarza sample np.
"wybierz 1 Polska, wybierz 2 Słowacja, wybierz 3 Stany Zjednoczone" - naciskając klawisze 1-3 wybiera się prawidłową odpowiedź.

Co o tym myślicie i w czym można by to napisać, jesień blisko, będę miał więcej czasu przysiąść nad tematem wieczorami.
[#2] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #1

Dajesz, dajesz! Pisz w tym co Ci wygodne, tzn. masz najwięcej doświadczenia na samej Amidze albo poza nią. Jak zaczynasz od zera, to może nieśmiertelny AMOS? Nie potrzebujesz do tego ultra wydajności, a parę osób na forum w tym klepie więc zawsze będą mogli Ci podpowiedzieć to i owo.
[#3] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #1

Kiedyś "wymyśliłem" a zespół popełnił podobną grę, ale na urządzenia mobilne.
W moim przypadku to nie były flagi, ale różne kategorie - np. zwierzęta, kolory, owoce, itp. Były na ekranie dwa, gra odtwarzała dźwięk z nazwą i trzeba było wskazać poprawne - po wskazaniu otrzymywał nagrodę w postaci gwiazdki - gra kończyła się po 10ciu obrazkach, i odgrywane były fanfary w przypadku maxa punktów ;)
działało fajnie na dzieciach - więc powinno być ok.
[#4] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@teh_KaiN, post #2

Na Amidze kiedyś skubnąłem ledwo ASM (dawne dzieje) na C64 miałem trochę napisanych w ASM wstawek do Dem (odtwarzanie muzy, wyświetlanie grafiki, sprites, latające belki, płynne scrolle, itp. Po za tym później w Turbo Pascal, C++ (ale na PC). W tym przypadku Amos wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Nie wiem jak Hollywood z wymaganiami, bo jednak zależało by mi na uruchomieniu tej gry/quizu na niezbyt rozbudowanej Amidze. Wiem, że ilość flag oraz sample trochę zajmą więc raczej nie będzie to wersja dyskietkowa.

WojT_GL - to o coś takiego chodzi tylko w pierwszym momencie nie pomyślałem nad uniwersalnością kodu takiej gry, która miała by mieć możliwość wyboru kategorii.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 14:49:27 przez Adinfo
[#5] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@WojT_GL, post #3

Takie gry są super. Ostatnio też ściągnąłem podobną grę na Androida, w której pojawiało się 6 obrazków z danej kategorii. Ogólnie brakuje fajnych gier dla takich maluchów, długo się naszukałem, żeby znaleźć odpowiednią. Chciałbym, żeby było ich jak najwięcej.
[#6] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@witekkk, post #5

Na Androida sporo gier to chłam jakiego wiele ostatnio. Dlatego wolę coś zrobić samodzielnie na klasyku.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 14:58:20 przez Adinfo
[#7] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #6

To że chłam to wiem, ale myślę, że ta gra https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pmqsoftware.game.childrencards.pl jest warta uwagi. Można byłoby się na niej wzorować.

Przyłączyłbym się gdybyś robił to w C.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 15:02:46 przez witekkk

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 15:04:07 przez witekkk
[#8] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@witekkk, post #7

Z pewnością coś pożytecznego się znajdzie. Przykład jaki podałeś jest w porządku, na pewno warty uwagi.
Spróbuję też swoich sił w C na Amidze, jeszcze nie miałem okazji.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 15:06:39 przez Adinfo
[#9] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@teh_KaiN, post #2

@KaiN: Do domu! ale już! :D :D
Ty już masz co pisać na następne 20 lat więc do biurka i klepać kod! :D :D :D
[#10] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #1

Chyba mam ochote cie „wykolegowac” i sam to wszystko napisze w amosie dla mojej 4.5 letniej corki i w sumie dla siebie tez, ale bez sampli bo ogarniajac wszystkie panstwa swiata z samplami ten program by mial chyba z 50mb i znow bym napisal cos co wymaga 060 i 100 mega ramu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 15:22:36 przez sordan
[#11] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@sordan, post #10

a jakies proste .mod z melodyjka hymnu zamiast mowionej nazwy panstwa?
[#12] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@sordan, post #10

Amiga ma program SAY, który potrafi mówić po polsku, więc. ...szeroki uśmiech
[#13] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Norbert, post #12

Moim zdaniem C64 gada wyraźniej niż Say.
Że o Ivonie na PC nie wspomnę.
[#14] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@sordan, post #10

@Sordan to może nie wczytywać do RAMu wszystkiego naraz, tylko to co w danej chwili będzie potrzebne?

@Softiron dlatego nie mówiłem nic o C, na AMOSie się totalnie nie znam więc nie będzie korciło. ;)
[#15] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@sordan, post #10

Jakoś się nie pogniewam - kar też nie przewiduję bo dobrej inicjatywy się nie gasi OK
[#16] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #15

Tak mnie tknęło czy z powodu oszczędności pamięci flag pańśtwo nie dało by się zrobić wektorowo zamiast wczytywać grafikę.
[#17] Re: Gra edukacyjna/quiz - flagi państw

@Adinfo, post #16

Po nierównej walce mojego braku skilla vs. Amos i wymianie kilku(nastu?) wiadomości z założycielem wątku wrzucam linka do bieda wersji gry-quizu o flagach europy.

https://drive.google.com/open?id=1VrJAuVj0AGdwujdTbgHMtEoYxZA-v94b


Na flopa nie wchodzi bo sample z nazwami państw zjadły coś z 800 kb chociaż ciąłem jak się dało :) wygląda i brzmi tak jak widać i słychać, ale grunt że (chyba) działa i dociągnąłem to do końca. Może się komuś przyda dla młodzieży młodszej, ale ostrzegam że d**y nie urwie, drugi program w moim życiu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem