[#31] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #28

IMHO ekwiwalent +/- 020@25 lub okolic z Fastem to minimum. Nawet dodałbym, że 2MB Chip też, bo po pierwsze zarówno 500-tkę/pluskwę czy 600-tkę można do tego łatwo rozbudować, a po drugie pozwoli się grafikowi i muzykowi nieźle rozkręcić. Niech tylko potencjalni autorzy mają chęci i się nie boją odważniej stawiać wymagania sprzętowe. Jak tylko powstanie jakaś pierwsza kozacka gra na coś takiego, to nikt nie ośmieli się zamarudzić, że nie chodzi na A500, tylko wszyscy zainwestują $$$ w nowy hardware. W końcu Amiga 1200 powstała po to, żeby zastąpić 500-tkę, pora więc najwyższa, aby po tych dwudziestu paru latach się to urzeczywistniło.

W ogóle to fajnie, że takie tematy się pojawiają na PPA, zwłaszcza że przyciągają uwagę osoby, które tworzeniem gier się aktywnie zajmują OK
[#32] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

A nie lepiej zrobic gre dokladnie tak wyglądająca i brzmiąca jak na Amidze ale na PC? Wydac ja na steamie, a jak juz sie dorobicie, to bez depresji itp zabrac sie za hobby Amigowe?
Bo rozumiem, ze jednak pieniadze sie licza i nie jest to czysta zabawa?
[wyróżniony] [#33] Re: Oddaj szybki głos

@mccnex, post #31

Dodam tyle....
Amiga 500 z 1 MB to sprzęt RETRO .... i niech tak zostanie, kto taki ma cieszy się gierkami z epoki amigowe klasyki i NIECH NIE LICZY na nic nowego. Bo wszystko już zostało pokazane i zrobione na taki komputer.
Teraz jest czas wyłącznie na pokazanie co potrafi zdziałać w grach Amiga dopalona.
A użytkownicy tych Amig bez problemu dadzą za grę tą przysłowiową stowe....
[#34] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #18

Spróbowałbym jeszcze rozważyć jakie kwoty są w stanie przeznaczyć na nowe gry posiadacze tych konfigów skoro targetem naszych dyskusji jest optymalizacja przychodu developerów.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 07:38:02 przez makarsky
[#35] Re: Oddaj szybki głos

@Aniol, post #32

A nie lepiej zrobic gre dokladnie tak wyglądająca i brzmiąca jak na Amidze ale na PC? Wydac ja na steamie, a jak juz sie dorobicie, to bez depresji itp zabrac sie za hobby Amigowe?
Bo rozumiem, ze jednak pieniadze sie licza i nie jest to czysta zabawa?


Takie gry już są. Często nawet robione są przez osoby mniej lub bardziej związane w przeszłości z Amigą, więc ktoś jest zainteresowany to dawno je już znalazł :). Tu nie chodzi o granie. To jest forma eskapizmu, a reszta to tylko didaskalia
[#36] Re: Oddaj szybki głos

@mccnex, post #31

"IMHO ekwiwalent +/- 020@25 lub okolic z Fastem to minimum. Nawet dodałbym, że 2MB Chip też, bo po pierwsze zarówno 500-tkę/pluskwę czy 600-tkę można do tego łatwo rozbudować, a po drugie pozwoli się grafikowi i muzykowi nieźle rozkręcić.

^ to
Do WHDLoad ludzie kombinują żeby osiągnąć 2MB Chip + 4MB Fast i taka pamięć powinna być już IMO uważana za standard i minimum...
Szybszy procek też, choć ja się nie znam i nie jestem pewien czy 020 nie ma jakichś komend które nawet na podkręconym 68k (Wicher/ACA/HC533) nie zabanglają...
[#37] Re: Oddaj szybki głos

@watman, post #36

Faktycznie, konfiguracja pod WHDLoad powinna być kluczem, jest FAST, rozszerzalny do 2 MB CHIP, tylko proc czasem 010, choć można wymagać 020/28.
[#38] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #23

jesli jest duzo takich ktorzy maja tylko fast i hdd do Amigi 500/600 to warto rowniez ich brac pod uwage

Chłopakom z R3D nie udało się zoptymalizować TF pod taki konfig, więc to wyraźny sygnał, że OCS z Fastem i HDD jest prostu za słaby aby współcześnie tworzyć zaawansowane gry posiadając ograniczone zasoby (chęci/czasu/głów i rąk do pracy)
[#39] Re: Oddaj szybki głos

@makarsky, post #37

Tak, ale tak jak napisał Watman, dzisiaj sporo osób ma 68000 z wyższym lub wręcz wysokim zegarem, a przy 50MHz jest to konfig o wiele mocniejszy od 020+Fast. Poza tym nie sądzę żeby jakikolwiek deweloper miał ochotę używać instrukcji z 020, a już na pewno nie z naszego działu twórców (w każdym razie do tej pory nic na to nie wskazało). Pisanie pod 68000 jest wygodniejsze, bo i tak - w przypadku rozbudowanych Amig - na głowie jest pełno innych rzeczy, które wymagają osobnego podejścia.
[#40] Re: Oddaj szybki głos

@movin, post #38

Sam Fast daje minimalne przyśpieszenie, ale za to ogromne możliwości jeśli chodzi o ilość zładowanych danych do RAM-u. Osobiście widziałbym minimum 68000 ok. 20MHz - trzy razy szybciej niż standardowa A500. Różnica jest kolosalna.
[wyróżniony] [#41] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Pierwsza ankieta została odpalona na stronie głównej PPA. Pomyślnego głosowania!
[#42] Re: Oddaj szybki głos

@recedent, post #41

Ha!

Zagłosowałem przed oficjalnym ogłoszeniem ^^
[wyróżniony] [#43] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Gier na A500/1 MB jest pierdyliard. Wychodziły o wiele dłużej, niz powinny i niż nakazywał rozsądek.
Pozycje wykorzystujących cały potencjał rozbudowanych Amig, nawet klasycznych, można na palcach jednej ręki policzyć. Reszta to porty z PC.

Tak więc, dla mnie sprawa oczywista.
Pomijając fakt, że tradycyjne gry z lat 80/90 przejadły mi się już na C64. Ile można...?
[wyróżniony] [#44] Re: Oddaj szybki głos

@recedent, post #41

W ogóle to w wolnej chwili 'skseruję' ankietę i wrzucę na fb na kilka grup amigowych, zobaczymy jak 'zgniły zachód' to widzi :)
[#45] Re: Oddaj szybki głos

@watman, post #42

Mamy jeszcze ze dwie ankiety od Umpala do rozpisania, tylko się waham czy już zamieszczać (dwie - trzy ankiety na raz, to trochę rozwali nam stronę).
[#46] Re: Oddaj szybki głos

@recedent, post #45

Gdzie tam. Pod spodem w tej kolumnie jest jeszcze sporo miejsca OK (chyba nikt nie ogląda tej strony na 800x600?)
[#47] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #39

W sumie trochę racja. Wiele osób ma Wichra, który jest mega szybki, ale jednak ciągle 68000. Jeśli rzeczywiście 68020 nie daje aż takiej przewagi i nikt tego nie wykorzystuje, to dopalony 68000 ma sens.
[#48] Re: Oddaj szybki głos

@AmmigaCDTV, post #47

Odkąd pojawiły się te karty Amigi z "zerówką" zaczęły mieć sens. Gdyby nie one, to w tej chwili rozmawialibyśmy o A1200+Fast jako standardzie. Ale dla dewelopera ta pierwsza grupa ma ogromne znaczenie. Zapytam Spidiego jaka jest mniej więcej liczba nabywców Wichra - to nam da kolejny wgląd w ten gorący temat.
[#49] Re: Oddaj szybki głos

@recedent, post #45

Uwzględnia w nich NG?
[#50] Re: Oddaj szybki głos

@KM, post #49

Nie, to jest tylko na Amigę.
[#51] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #50

A AmigaONE?
[#52] Re: Oddaj szybki głos

@KM, post #51

Musiałby ktoś poprosić o osobną sondę, bo nie widziałem żeby jakikolwiek deweloper na tę platformę wypowiadał się w kwestii gier, stąd sonda dotyczy tylko Amigi.

A swoją drogą, to już pierwsze oddane kilkadziesiąt głosów obrazują dokładnie to, co było przypuszczane - zdecydowana większość (jak do tej pory) chciałaby gry na rozbudowane Amigi. To bardzo cieszy.

Gdyby ktoś nie wiedział, to pojawiła się także druga sonda. Tym razem odnośnie wykorzystania pamięci Chip. Zachęcamy do wzięcia udziału, bo te sondy precedensu chyba nie miały.


Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 19:39:09 przez Umpal
[#53] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #52

Zanim oddam głos, to chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa z pamięcią CHIP? Czy oprócz lutowania ( piggy back ) są łatwo dostępne karty z takim rozszerzeniem? Czy raczej tylko lutowanie lub sprzęt ze złotych lat? Ja co prawda mam A600 i 2MB CHIP ( na karcie pod spodem ), ale to nie oznacza że inni mają. O ile zakup rozszerzenia jest prosty, o tyle lutowanie to tylko sami zapaleńcy zrobią.
[#54] Re: Oddaj szybki głos

@AmmigaCDTV, post #53

Dla obu małych amig dających się fabrycznie rozbudować do 2MB pamięci CHIP czyli A500+ i A600 dostępne są obecnie nowe rozszerzenia pod klapkę. Nic nie trzeba lutować.
[#55] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oddaj szybki głos
[#56] Re: Oddaj szybki głos

@AmmigaCDTV, post #53

Tak jak napisał Movin jedynie te dwa modele są łatwe do upgrade'u, z czego A600 najprościej. Ankieta nie ma na celu ukazania, czy łatwo rozbudować Amigę, czy nie, tylko czy posiadacze swoich Amig chcieliby gry na 1MB, 2MB, czy na 1MB z możliwymi opcjami do włączenia i wykorzystania 2MB. Mowa oczywiście o Chipie, bo zakładane jest, że w przypadku rozbudowanych każdy Fast już posiada.
Z punktu widzenia dewelopera jeden standard byłby marzeniem, bo programowanie na kilka konfigów jest przysłowiowym kolcem w bucie


Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 20:56:33 przez Umpal
[#57] Re: Oddaj szybki głos

@AmmigaCDTV, post #53

Rozbudowa do 2MB Chipu:
A500 - rev5 i rev6 - MegAChip lub nowy klon, drogie to jak pieron (cena Agnusa 8375!) i nowe klony raczej wymagają wylutowania podstawki pod agnusa i wlutowania płytki bezpośrednio na MB.
A500 - rev8 - Wlutowanie kostek na MB plus ewentualnie rozszerzenie pod klapkę
A500+ - pod klapkę
A600 - pod klapkę
A2000 - Megachip

A1000 - CHYBA tylko jakieś Rejuvenator/Phoenix boardy, ale nawet tego nie jestem pewien
[#58] Re: Oddaj szybki głos

@watman, post #57

No właśnie z tą A500 i 2MB CHIP to może być problem, finansowy. Tak też myślałem. Także ktoś może i mieć chęci na 2MB CHIP, ale może to już być poza jego możliwości finansowe ( albo poza możliwości manualne - lutowanie ).
[#59] Re: Oddaj szybki głos

@AmmigaCDTV, post #53


Z grupy 'Commodore Amiga' na fb...
Wrzuciłem jeszcze na 'commodeore Amiga MYSTYLE', ale to taaka mała, dość specyficzna grupa i jest na razie 10 głosów (i ktoś sobie dodał opcję do ankiety, bo się zapomniałem i zrobiłem otwartą) więc mało miarodajna...

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:05:27 przez watman
[#60] Re: Oddaj szybki głos

@watman, post #59

No to "Na zachodzie bez zmian"... Opcja 512+512 ma się - jak widać - doskonale.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem