kategoria: WHDLoad
[#1] Whload czy Gotek ?
Witam ! Jestem świeżo upieczonym posiadaczem A500.Moja amiga będzie rozbudowana o kartę rozszerzeń Wicher 500i.Czy rozbudowując ją o takie rozszerzenie będę miał jakieś problemy ? W sensie chodzi mi o chip ram.Czy w gołej 500 będę komfortowo grał gry ? A może porostu kupić goteka i z niego odpalać gry ? Co jest bardziej komfortowe ?
[#2] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #1

Chcesz czegoś więcej niż gry? To wicher. Chcesz tylko grać? To gotek.
[#3] Re: Whload czy Gotek ?

@Stoopi, post #2

A jak to jest z chip ram ? Czy nowe wersje whload wymagają powyżej 1mb chip ramu ?
[#4] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #3

Nowe wersje nie, ale niektóre gry tak. Ot taki Cannon fodder wymaga 1mb wolnego chipu.
[#5] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #1

Jak już masz tego wichra, to będzie lepiej używać whdload tam gdzie jest to możliwe.

Jeśli masz 1MB CHIP, to pograsz w większą część dostępnych tytułów na OCS/ECS, są gry, które wymagają 2MB chip przy whdload (Trolls), jednak jest ich garstka.
[#6] Re: Whload czy Gotek ?

@sanjyuubi, post #5

Jak dla mnie WHDLoad dotyczy raczej Amig z dyskiem twardym. A500 i WHDLoad to taka sztuka dla sztuki.
1
[#7] Re: Whload czy Gotek ?

@mailman, post #6

Po pierwsze A500 może mieć twardy dysk. Pisał o możliwości zakupienia wichra, więc domyślnie także o zamontowaniu dysku. Po drugie whdload potrzebuje dysku twardego także w A600 czy A1200.

Jest "nieco" gier wielodyskowych, nawet nazwijmy to multidyskowych, przy których whdload jest wręcz wybawieniem. Wykorzystując whdload komfort pracy (zabawy) jest nieporównywalnie wyższy niż bez (to wachlowanie dyskietek czy adf), chociaż cześć gier można zainstalować bez udziału whdload.

Bawiąc się A500 z wichrem czy inna kartą tego typu docelowo sugerowałbym montaż płyty 8A czy 8.1A i rozszerzenie chip ram do 2 mb albo inne rozwiązanie umożliwiające rozszerzenie tej pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 07:02:40 przez misiek2
1
[#8] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #1

Mając Gotek musisz się liczyć, iż będzie prawie jak z dyskietek. Zależy w co grasz, ale przy grach na wielu dyskach będzie trzeba zmieniać dyskietki. WHDLoad to korzystanie z HD, więc:

- Gry wczytują się szybciej
- Nie musisz zmieniać dyskietek, tylko uruchamiasz i grasz
- WHDload to także "łatki". Masz np dodaną obsługę 2 lub więcej przycisków, zapisu wyników a nawet stanu gry na HD (np. Lost Patrol czy Fantastic Dizzy AGA) czy po prostu poprawione błędy w grze.

Jedynym minusem jest czasami więcej pamięci... ale głównie Fast.

@Sanjyuubi

Dziwne jest to co piszesz. Osobiście nie zauważyłem wymagań więcej ChipRAM. Jest tego jakaś przyczyna, że Trolls wymaga więcej ChipRAM? Bo to się nadaje na bugreport, praktycznie zawsze wymagania to FastRAM.
1
[#9] Re: Whload czy Gotek ?

@Solo Kazuki, post #8

Co do WHDload - jedyny minus jak dla mnie, mój 5-cio letni syn gra na wybranych tytułach z dyskietek, które mają możliwość włączenia trainerów - czego nie ma w większości gier pod WHDload jakie lubi.
[#10] Re: Whload czy Gotek ?

@Adinfo, post #9

Czyli reasumując najlepiej kupić goteka i wicher.Gotek będzie służył jako interfejs wymiary danych i odpali to co whload nie da rady.A wicher doda mocy obliczeniowej amidze i umożliwi podpięcie dysku i instalację systemu operacyjnego.
[#11] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #10

Do gier potzrebujesz GOTEKA, do czegoś więcej Wichra. Do Wichra podpinasz dysk i na nim instalujesz WHDLoad, system i inne cuda i nie potzrebujesz GOTEKA. Wszystko inne to pzrerost formy nad treścią. WHDLoad nie zaproponuje ci nic innego niż to co może zaproponować GOTEK. Jeszce raz; do gier GOTEK, do systemu i innych cudów typu WHDLoad to Wicher.
[#12] Re: Whload czy Gotek ?

@magiarasta, post #10

Goteka bez względu czy będziesz miał dysk czy nie i tak możesz mieć, to się z niczym nie gryzie.
[#13] Re: Whload czy Gotek ?

@Stoopi, post #11

WHDLoad nie zaproponuje ci nic innego niż to co może zaproponować GOTEK.


Nie zgodzę się. Jak pisałem poza większą wygodą WHDLoad poprawia błędy w niektórych grach, o dodatkach jak większa ilość przycisków itp nie wspominając. Poza tym większość ADFów (dla Goteka) to złamane wersje które dodatkowo mogą być uszkodzone, WHDLoad działa prawie zawsze na oryginalnych wersjach.

Wszystko zależy od punktu widzenia, ale jak dla mnie przy większej ilości pamięci Gotek jest tylko przydatny do odpalenia gier, których jeszcze nie ma w wersji WHDLoad.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 11:47:26 przez Solo Kazuki
1
[#14] Re: Whload czy Gotek ?

@Solo Kazuki, post #13

Jest sporo gier np. przygodowych gdzie przełączanie się między slotami na Goteku czy żonglowanie dyskietkami jest kłopotliwe - wtedy WHDload jak znalazł, te gry mają z reguły fajną grafikę tylko dyskietek jest np. od 6-12 - z tego powodu nie sięgnąłem po te gry do tej pory a było sporo fajnych tytułów na Amigę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem