[#1] Wyłączanie AGA
Witam. Ostatnio gdzieś w internetach przeczytałem, że można spróbować skopiować pliki z dyskietki z grą na HDD i spróbować odpalić. Skopiowałem sobie B.C.Kid, pliki z obydwu dyskietek wrzuciłem do jednego folderu, i tu się zaczynają problemy.
Aby uruchomić tę grę z dyskietek muszę w Boot Menu zaznaczyć Disable Cpu Cache oraz zmienić w Display Options chipset na Original. Jest jakaś możliwość, żeby wywołać to jakimś poleceniem z poziomu Workbencha? Coś w stylu skrót do pliku z parametrami?
[#2] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #1

Cache wyłączasz za pomocą polecenia CPU NOCACHE.

Co do AGA - to ona jest domyślnie wyłączona. Dopiero komenda SETPATCH ją włącza.
[#3] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #1

Był też programik (degrader) TUDE w którym można było po ustawać różne konfiguracje amigi, spróbuj z niego skorzystać http://aminet.net/package/util/misc/TUDE
[#4] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #1

Do wyłączenia AGA pomocny jest też programik KillAGA
[#5] Re: Wyłączanie AGA

@Hexmage960, post #2

Widzę u siebie takie coś

Zaznaczony plik jest plikiem wykonywalnym. Po podwójnym kliknięciu wyskakuje okienko

A informacje pokazują takie coś

System jakby nie rozpoznawał tego jako pliku wykonywalnego, chodzi mi o to czy idzie jakoś skojarzyć ten pliczek jako wykonywalny i czy jest możliwość dodania mu później jakichś parametrów żeby wyłączało CPU Cache i ustawiło Original chipset?
[#6] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #5

Tude, KillAGA, FixAGA, NoAGA, JST, WHDLoad + generic.slave. Opcji jest kilka i można łączyć niektóre, a nawet trzeba żeby dobrze działało.

Ale nie wiem czy akurat BC Kid tak odpalisz. Nie próbowałem bo korzystałem z wersji WHDLoad, ale gra pomimo że DOSowa może się odwoływać do trackdisk.device (stacja dysków).
[#7] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #1

B.C. Kid aga fix
http://janeway.exotica.org.uk/release.php?id=73608
[wyróżniony] [#8] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #5

No niestety, za pomocą podanego przeze mnie sposobu nie wyłączysz AGA po uruchomieniu systemu.

Należy zmienić plik startup-sequence w katalogu S na partycji systemowej.
Jest tam wpis:

SetPatch.

Żeby uruchomić system bez AGA należy zmienić ten wpis na SetPatch NOAGA.

Wówczas AGA nie będzie domyślnie włączana po uruchomieniu systemu. Żeby ją w razie potrzeby włączyć będziesz musiał wykonywać polecenie SetPatch bez parametrów.

Mam jednak nadzieję, że podane przez kolegów sposoby zadziałają.

Żeby plik był wykonywalny najlepiej będzie jak dorobisz skrypt (plik tekstowy) uruchamiający grę i dodasz do niego ikonę. Możesz to zrobić za pomocą programów ED (z linii poleceń) oraz IconEdit (lub innego edytora ikon). Oba programy są standardowo w systemie.

Wystarczy że skrypt będzie zawierać jedną linijkę:

BCKID

Ewentualnie możesz poprzedzić tę linijkę jakimś programem wyłączającym AGA podanym przez kolegów.

I nadaj w oknie Informacji atrybut "Skrypt" (u Ciebie jest to "Plik Rozkazów").

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 10:35:37 przez Hexmage960
[#9] Re: Wyłączanie AGA

@Hexmage960, post #8

Sporo programów na AGA mi się sypie, np. X-Copy kilka wersji, aby było widać w programie cokolwiek muszę wyłączać AGA, ten SetPatch NOAGA powinien pomóc to rozwiązać.
[#10] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #1

Tak, mozna uruchomic niektore gry DOS-owe z HD, ale na pewno nie BCKida, bo to nie jest gra DOS-owa.
[#11] Re: Wyłączanie AGA

@Don_Adan, post #10

@Don_Adan
Tylko pytanie za 100 punktów, co u niego robią pliki? Czy jakaś wersja złamana nie została "zDOSowana"?


@Hexmage960
Zafiksowałeś się na tym SetPatch, podczas gdy nawet z dyskietki (gdzie o setpatch nie ma raczej mowy) gra nie zadziała bez degradowania.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:42:22 przez Solo Kazuki
[#12] Re: Wyłączanie AGA

@Solo Kazuki, post #11

Czesc crackow gier MFM byla lamana do plikow, czesc do wersji NDOS. Zalezy to od crackera glownie. W zasadzie kazda gre da sie zlamac do wersji plikowej. Dla przecietnego uzytkownika oznacza to tylko tyle ze ma latwiejszy dostep do muzyki czy grafiki z danej gry, bo sa tam pliki. I nic po za tym. Bo zeby taka gra zadzialala z HD-ja to trzeba track/file loader przerobic. Kiedys tak robiono wersje HD, np. Pinball Dreams czy Cannon Fodder by Docent. Ale teraz jest Whdload i on za to odpowiada. A ten crack BC Kid to jest dwudyskowa wersja gry jedno dyskowej. O ile dobrze pamietam to byl crack Galahada.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 14:48:49 przez Don_Adan
[#13] Re: Wyłączanie AGA

@Solo Kazuki, post #11

Scrackowana wersja posiada pliki na dysku i można uruchomić plik wykonywalny pod WB z dysku twardego, ale resztę danych gra będzie szukać na dyskietce.

Jeśli jest wersja pod whdload z plikami, zamiast obrazu dysku, to używanie jej na A1200 bez PRELOAD nie będzie uciążliwe, gry z plikami nie mrugają tak uciążliwie jak te z obrazami dysku.
[#14] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #5

Pliki wykonywalne bez ikony uruchamia się właśnie w ten sposób, trzeba wcisnąć tam OK jesli nie wprowadzasz dodatkowych parametrów, ale w przypadku tej gry i tak nic to nie da. Szukaj wersji whdload.
[#15] Re: Wyłączanie AGA

@Hexmage960, post #8

Wszystko zadziałało, z wyjątkiem gry dzięki Wam wielkie, ale jednak bez dyskietek się nie obejdzie
[#16] Re: Wyłączanie AGA

@lincoln06, post #15

Spróbuj grę w wersji whdload.
Wtedy dyskietki nie są potrzebne.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 15:45:46 przez Norbert
[#17] Re: Wyłączanie AGA

@sanjyuubi, post #13

Przecież sam o tym pisałem, że zapewne będzie odwołanie do trackdisk.device.
Chodziło mi o "nieDOSowość" a nie że gra bedzie działać.
[#18] Re: Wyłączanie AGA

@Solo Kazuki, post #17

W oryginale ta gra nie jest DOSowa, gdyby byla to mialby jakies szanse na odpalenie jej spod HD. Wiekszosc oryginalnych gier DOSowych da sie odpalic z HD, wystarczy przekopiowac pliki i czasami assign uzyc. Czasami trzeba sie nakombinowac troche, bo np. gra uzywa jako sciezki df0:data/nazwapliku i tutaj sam assign nie pomoze.
[#19] Re: Wyłączanie AGA

@Don_Adan, post #18

gra uzywa jako sciezki df0:data/nazwapliku i tutaj sam assign nie pomoze.

Sam assign nie. Ale widzialem kiedys taki programik na ktoryms "CD32 Gamer" (tak to sie chyba nazywalo)
ktory z df0: robil np: cd0:. Pozwalalo to obejsc problem wlasnie tego typu sciezkami.
Zabijta, ale nie pamietam jak sie nazywal. Jak ktos ma te plyty to moze znajdzie.
[#20] Re: Wyłączanie AGA

@Don_Adan, post #12

Bo zeby taka gra zadzialala z HD-ja to trzeba track/file loader przerobic. Kiedys tak robiono wersje HD, np. Pinball Dreams czy Cannon Fodder by Docent.

Heh, serio tak zrobilem w Cannon Fodderze? Kurcze, pamietam tylko ze zrobilem trainera ale tego nie ... :)
[#21] Re: Wyłączanie AGA

@docent, post #20

O ile mnie pamiec nie myli to tak, pod szyldem Mystic chyba. Powinieniem chyba miec jeszcze gdzies te wersje. O ile nie mam sklerozy.
http://janeway.exotica.org.uk/release.php?id=22564
[#22] Re: Wyłączanie AGA

@Phibrizzo, post #19

Program nazywa się DevRen.
Dostępny jest tez na Aminecie.
[#23] Re: Wyłączanie AGA

@Norbert, post #22

Program nazywa się DevRen.

To wlasnie ten. Jednak ktos pamietal

Edit: ja jesli chce pozabijac co nie potrzebne i zwiekszyc troche kompatybilnosc wsteczna uzywam pakietu JST.
Wystarczy wpisac w Shellu: jst execute "tu_nazwa_programu".


Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 21:12:00 przez Phibrizzo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem