[#1] Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?
Cześć,
Amiga 1200, przy instalacjach niektórych gier z whdload możliwe jest uzywanie tylko opcji RawDic, chyba głównie przy tych niedosowych.. zamontowanie pliku adf nie pomaga, RawDic go nie widzi, czy jedynym rozwiązaniem jest wypalenie adf na dyskietke? Czy mozna jakoś podmontowac ADF zeby RawDic to widział?
[wyróżniony] [#2] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@mateusz_s, post #1

Używasz obrazów oryginalnych dyskietek czy piratów? szeroki uśmiech

Z jaką grą dla przykładu masz problem?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 03:07:49 przez AmiClassic
[#3] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@AmiClassic, post #2

Problemy z niedosowymi grami np. alien breed 2 lub tower assault, tego ostatniego nawet mam swoje oryginały ale jedna dyskietka padła więc nic z tego, obrazy to z neta ściągałem więc nawet nie patrzyłem czy to oryginały, koniec końców znalazłem kilkugigowa paczkę z preinstalowanymi grami, więc czego nie mogłem sam zainstalować to wziąłem gotowe z tej paczki.. ten rawdic czyta chyba bezpośrednio ze stacji df0, więc zamontowanie obrazu mu nic nie da, więc nawet nie miał możliwości sprawdzenia czy to oryginały, pewnie jakbym wypalił bezpośrednio na dyskietki to możliwe żeby poszło.. no ale już ogarnąłem z ta paczką, choć na przyszłość przydałoby się wiedzieć czy można tak zrobić jakoś?
[wyróżniony] [#4] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@mateusz_s, post #3

Nie można. Polecam artykuł o WHDLoad, gdzie jest wytłumaczone czym jest RawDic i po co on jest. Jeżeli slave wspierałby cracka, wówczas byłoby to co chcesz osiągnąć możliwe. Jeżeli gra NDOS byłaby NDOS bez copylocka i tym podobnych wynalazków - pewnie też by się dało. Ale akurat tytuły, o których piszesz go mają (obrazy dla WHDLoad mają więcej niż 901120 bajtów - po tym można takie rzeczy rozpoznać).
[wyróżniony] [#5] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@mateusz_s, post #3

Sprawdziłem przed chwilą i obie wymienione gry bez problemu się instalują, więc podejrzewam, że użyłeś pirackich adf'ów.
WHDLoad działa tylko z oryginałami. Jeśli ściągasz z netu to tylko obrazy dysków w formacie IPF, ale na real AMI nie wiem czy da się je czymś 'podmountować' (być może KryoFlux), pozostaje raczej WinUAE i przenoszenie na AMI.

Zamiast paczek, które najczęściej nie są akualizowane lepiej zaglądać do RetroPlay'a:
link
On na bieżąco uaktualnia instalki WHDLoad.
[#6] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@AmiClassic, post #5

Dzięki, dobry pomysł z instalacją na winuae i przenoszeniem...
Tak, ta paczkę właśnie z tej lokalizacji mam ;)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 12:35:10 przez mateusz_s
[#7] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@AmiClassic, post #5

Wydaje mi się, że niektóre nowsze instalki potrafią też instalować grę z pliku obrazu i wówczas na prawdziwej Amidze da radę zainstalować z IPF.
[#8] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@mailman, post #4

Nie chcę tworzyć nowego tematu więc zapytam tutaj. Na EAB zdarzają się dyskietki zgrane w formacie RAW lub MFM Extended adf. Czy da się czymś to nagrać na prawdziwą dyskietkę?
[#9] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #8

Najtaniej pewnie będzie zbudować coś takiego
Jeśli program nie ma zabezpieczeń przed kopiowaniem, to można pod WinUAE zgrać do ADF i później na Amidze nagrać na dyskietkę
[#10] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@snifferman, post #9

Dzięki za pomoc. Ale to mnie przerasta. Myślałem że jest jakaś łatwiejsza metoda niż dodatkowy hardware. Dam sobie z tym spokój. Pod WinUAE próbowałem kiedyś zgrywać ale przy tym extended adf są jakieś błędy. Niemniej jednak ten extended adf jest uruchamiany pod WinUAE.
[#11] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #10

Ale to mnie przerasta. Myślałem że jest jakaś łatwiejsza metoda niż dodatkowy hardware


Gdyby była łatwa metoda, na pewno byś o tym wiedział, bo INTERNET by wiedział, że mkną to zrobić prościej za pomocą jakiegoś oprogramowania
[#12] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #10

Jedyna w miare prosta metoda na nagranie zabezpieczonych dyskietek na Amigowej stacji dyskietek to uzyc programu WWarp z pakietu WHDload (jest w wersji developer o ile dobrze pamietam). Nagra on jakas czesc tego typu obrazow na dyskietke, ale na pewno nie wszystkie. Jesli masz stacje dyskietek HD a nie DD to powinno wiecej gier dac sie nagrac, bodaj longtraki tez. Ja tam nim cos nagrywalem, ale najprostszy do uzycia to on nie jest.
[#13] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@Don_Adan, post #12

Da się tym WWarpem zgrać pod WinUAE do zwykłego .adf? Bo tak by było chyba najszybciej a później ten plik .adf mógłbym przerzucić na prawdziwą Ami i nagrać na dyskietkę.
[#14] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #13

Nie da sie, chyba ze w oryginale to jest dyskietka bez zabezpieczenia, czyli tzw. DOS-owa.
[#15] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@Don_Adan, post #14

Czyli tylko na prawdziwej Amidze? Nie mam stacji HD. Goła Amiga1200.
[#16] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #15

Nie wiem dokladnie o co ci chodzi. O nagranie extended ADF na dyskietke, czy o skonwertowanie extended ADF do zwyklego ADF? Zaden program nie skonwertuje automatycznie extended ADF do formatu ADF, o ile w oryginale jest on zabezpieczony, bo to jest zabezpieczenie przed kopiowaniem. Cos takiego moze zrobic tylko koder lub cracker. Za to da sie nagrac niektore extended ADF na Amidze, tak zeby dzialaly z dyskietki, po prostu oryginalne zabezpieczenie zostanie wtedy nagrane na dyskietke. Jak masz w Amidze stacje dyskietek HD po prostu takich gier powinno dac sie nagrac wiecej, a w przypadku stacji dyskietek DD mniej.

Edycja, W przypadku golej A1200 to daruj sobie. Potrzebny raczej na pewno bedzie jeszcze dysk twardy lub wiecej RAM-u.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 12:22:07 przez Don_Adan
[#17] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@Don_Adan, post #16

Więc właśnie o to mi chodzi, jak nagrać extended adf na prawdziwą dyskietkę, a że napisałem o konwersji do zwykłego .adf to napisałem to dlatego, że myślałem że poprzez tę drogę da się nagrać ten extended adf na dyskietkę konwertując go na zwykły adf i później na dyskietkę. W skrócie, chcę mieć ext adf nagrany na dyskietkę. Tylko tyle. A skoro da się nagrać extended adf na Amidze to zapytałem jak to zrobić, przy czym zaznaczam że moja Amiga 1200 nie jest rozszerzona i ma "rzadką" stację dyskietek. Więc dam sobie spokój.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 12:26:19 przez seng164
[#18] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #17

Po prostu extended ADF ma zwykle okolo 970kB, jak nie masz minimum 2MB pamieci fast to i tak nic z nim nie zrobisz na Amidze z 2MB chip RAM. Chyba, ze sie dobrze znasz na Amidze i lubisz "rzezbic" dzielac tego ADF-a na mniejsze czesci i nagrywajac je po kolei na dyskietce. Ale i tak wtedy potrzebujesz jeszcze PC-ta i sposobu na przesylanie danych z PC-ta na Amige. Ogolnie jakis znajomy/kolega z lepszym konfigiem Amigowym pewnie moze pomoc nagrac taka dyskietka. Ja osobiscie nie widze wiekszego sensu w nagrywaniu tego typu dyskietek, no chyba, ze ktos nimi handluje i udaja one oryginaly. Ewentualnie to jest jakis save disk np. od Cannon Fooder. Bo tak to prawie wszystkie gry Amigowe maja swoje odpowiedniki w wersji zwyklego ADF i te wersje nalezy nagrywac na Amidze, jak chce sie w jakas gre pograc.
[#19] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@Don_Adan, post #18

Do przenoszenia danych z PC używam karty CF. Tutaj akurat np. chodzi o grę Ghosts & Goblins która w oryginale ma wszystkie dźwięki, ruchy itp. Czego nie ma wersja scrackowana. Bo tak to bym w ogóle nie zawracał głowy, bo bym korzystał z wersji od crackerów. Wersja ext adf ma 2,08 MB.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 16:06:39 przez seng164
[#20] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@seng164, post #19

Cos slabo szukales. Potrzebujesz Ghosts & Goblins cracked by Musashi9/Flashtro.

link
[#21] Re: Whdload i RawDic, jak zainstalowac z uzyciem adf?

@Don_Adan, post #20

Rewelacja, dzięki! Chociaż na drugim levelu coś jakby dźwięki skopane ale na razie sprawdzałem w WinUAE. Później zobaczę na real Ami.

EDIT: jednak na oryginale odpalonym w WinUAE też jest to samo. Może akurat tak ma być.

Dzięki za pomoc!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 16:23:15 przez seng164
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem