kategoria: WHDLoad
[#1] Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier
Witam
Zassałem paczkę lha w wersji usr, odpaliłem instalator wybrałem szufladę C i po zakończonej instalacji nie widzę w owej szufladzie plików whdload. Jednak ponowna próba instalacji wypluła komunikat że istnieją pliki tegoż programu. Posiadam ClassicWB.

Mimo polegnięcia przy instalacji spróbowałem uruchomić plik gry (jak mniemam ten służący do instalacji). Jednak wyskoczyła mi pomarańczowa ramka błędu.

Moje pytanie brzmi, co mogło pójść nie tak?

Edit: Ok pliki whdload jednak są tylko trzeba było zmienić opcje wyświetlania (jednak jestem skrzywiony przez windows), jednak przy uruchomieniu wing commander wypluło mi taki błąd jak na zdjęciu:

Błąd



Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 16:32:53 przez Szynsz
[#2] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #1

musisz mieć jeszce w katalogu devs/kickstart pliki alokacji oraz pliki z romami. Instalacje masz opisana w polskim manualu na stronie whdload.
[#3] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Stoopi, post #2

Okazało się że instalowałem whdload na tej amidze kilka lat temu i nawet odpaliłem owy wing commander. W związku z tym mam pliki romów i alokacji. (znalazłem je na babci w odpowiedniej szufladzie z odpowiednimi nazwami). Jednak zapomniałem dodać że dzisiaj wpiąłem do amigi aca1211 i może ona coś krzaczy?
[#4] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #3

trzeba sie pzrekonac o tym odlaczając karte po prostu i uruchamiając gre.
[#5] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Stoopi, post #4

Odłączyłem, to wyskakuje komunikat : can't allocate extmem czy cos takiego. Zapewne po odłaczeniu amiga ma za mało pamięci
[#6] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #5

Dokładnie, bez aca masz za mało pamięci
Rozszerzenie pamięci nie powinno mieć złego wpływu na grę - możesz sprawdzić czy teoretycznie nie masz błędów za pomocą programu np. ANALAYZER czy MBRTEST2

Na pewno masz pliki kickstartów w katalogu DEVS:KICKSTARTS ? na partycji w Workbenchem?
[#7] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #6

A ten ANALYZER czy MBRTEST@ sprawdza błędy czego i gdzie go znajdę? Pliki kickstartów na bank są w dobrym folderze, ale może mogę podrzucić jakąś fotkę ścieżki dostępu dla sprawdzenia tylko nie wiem jak wyświetlić taka ścieżkę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:51:45 przez Szynsz
[#8] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #7

Testuje pamięć, czy nie ma błędów
Nie wiem jakie programy masz w katalogu PROGRAMY :)

Ścieżkę gdzie masz pliki kickstartów możesz np wyświetlić tak: wchodzisz do katalogu gdzie masz te pliki, w tym katalogu wybierasz dowolny plik, klikasz na nim prawy przycisk i wybierasz menu ICONS a następnie INFORMATION - otworzy się nowe okno - na jego belce będzie ścieżka dostępu
[#9] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #8

Zrobiłem to nieco inaczej. Namierzyłem plik w DOPUS i niżej wrzucam, zdjęcie.

link

A szuflada z programami wygląda jak niżej, nie wiem czy jest tam coś co sprawdzi błędy pamięci.

link

A w razie czego gdzie można zdobyć któryś z tych testerów?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:16:28 przez Szynsz
[#10] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #9

No to już wiemy że masz Dopusa :)
Jak dla mnie masz mało wersji kickstartów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:15:31 przez RokiS
[#11] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #10

A jakie jeszcze powinny być? I co z drugiego zdjęcia w poprzednim poście nada się do sprawdzenia pamięci
[#12] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #10

Eee okeey, włożyłem ponownie aca po teście whdload bez niej i gry zaczęły działać. Mam się martwić czy cieszyć? Jest szansa że coś było nie dociśnięte?
[#13] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #12

Programu do testowania pamięci u Ciebie nie widzę

Być może złącze się przeczyszcza :) i karta ma coraz to lepszy styk :)
[#14] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #13

Czyli powinienem się cieszyć a nie martwic? Na wszelki powiedz gdzie można zdobyć taki program do testowania pamięci :)
[#15] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #14

Tutaj Amiga test kit
Tutaj Advanced Amiga Analyzer
Tutaj Mbrtest2 - po prawej na dole plik .dms do pobrania

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 21:04:50 przez RokiS
[#16] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #15

Dzięki wielkie :)
[#17] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #15

Ile trwa taki skan? Bo znowu wypluło mi błąd i puściłem skan. Trwa on już ponad godzinę
[#18] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #17

A w którym programie odpaliłeś skan?
W analyzerze np jest zapętlony w nieskończoność :)

Złącze na płycie Amigi przeczyściłeś? ( np wacik plus spirytus )

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:59:12 przez RokiS
[#19] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #18

Właśnie analyzera używam, czyli się pewno zrobił ze trzy razy. A złącze masz na myśli to pod klapką? Wstyd się przyznać ale nie.

Nie wiem czy to istotne ale whdload po odpaleniu powinien zwrócić jakiś kod, no wiec zwraca, bład 10
[#20] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #19

Tak to złącze pod klapką powinieneś przeczyścić :) z obu stron

Analyzer w górnym lewym górnym rogu pokazuje ile razy przetestowało pamięć " Pass" - jeżeli po godzinie nie błędu to pamięć powinna być ok.

Inne kickstarty do devs:kickstarts dogrywałeś?
[#21] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #20

Hmm, nie wiem gdzie zdobyć pewne romy, chętnie przygarnę rady w tej sprawie na PW bo takie info oficjalnie są chyba nie zgodne z regulaminem
[#22] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #21

jak coś to możesz jeszcze zrobić fotkę tego błędu
i czy na kazdej grze masz ten sam błąd??
[#23] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #22

Raczej tak, ten z w pomarańczowej ramce no i ze dwa razy w czerwonej był bład "software failure" czy cos takiego.
[#24] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #23

Ok zdobyłem nowe romy ale problem pozostał, potem przeczyściłem styki spirytusem i póki co 3cia gra uruchomiona. Tylko dziwne bo wacik na patyczku był czysty
[#25] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #22

Ehh ten brak edycji postów po pewnym czasie jest męczący. Jednak ja nie o tym, mianowicie chyba odkryłem co było przyczyna recoverable alert i nie były to brudne styki. Chodzi o obecność w gnieździe adaptera PCMCIA. Może i ACA1211 jest PCMCIA friendly, ale widać WHDLoad już nie. Teraz za to mam drugi problem. Niestety nie działa save'owanie gier. Nawet zrobiłem nowy folder i wpisałem w WHDLoad.prefs nowa ścieżkę, jednak przynajmniej theme park save'a nie stworzył
[#26] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #25

Konflikt między ACA1211 a kartami w PCMICIA jest jak najbardziej możliwy. Wszystkie bowiem karty wyciskające ile się da z 16 MB przestrzeni adresowej ZII (a taką kartą jest ACA1211) mogą wejść w konflikt z urządzeniami PCMICIA, bowiem urządzenia te są mapowane do tej samej przestrzeni adresowej. Może to być jedynie 64 kB przestrzeni używanej przez urządzenia I/O, lub 4 MB używanego najczęściej jako fast RAM, w drugim przypadku konflikt wystąpi zawsze, w pierwszym czasami. I nieważne, że karta jest opisana jako "PCMCIA friendly", bo tak naprawdę jest "PCMCIA jak się tylko dało friendly", bo im więcej pamięci >4 MB uda się zamapować karcie w rodzaju ACA1211, tym bardziej prawdopodobny jest konflikt z jakimś urządzeniem PCMCIA.
Rozwiązań tego problemu jest kilka:
1. nie używać urządzeń PCMCIA... ale rozumiem że to nie jest optymalne rozwiązanie, można ew. znaleźć urządzenia PCMICIA nie generujące konfliktu (moim zdaniem pewności nie ma nigdy)
2. ograniczyć się do 4 MB Fast RAM, większość gier pod WHDLoad powinna działać, a konflikt nie wystąpi
3. kupić kartę z pamięcią ZIII, najprostszym sposobem upewnienia się, że karta mapuje pamięć jako ZIII, jest jej wielkość widziana przez Amigę minimum 16 MB. Z powodów oczywistych taka karta nie może wejść w konflikt z PCMCIA i naprawdę jest "PCMCIA friendly". Minus rozwiązania - cena.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 23:16:33 przez wali7
[#27] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@wali7, post #26

Znaczy rozwiązanie jest raczej proste, adapter służy tylko do przenoszenia danych między PC a Amigą za pomocą karty cf. Tak więc powiedzmy że pierwsza opcja u mnie się sprawdzi, bo wystarczy wyjąc adapter podczas korzystania z WHDLoad. Natomiast dużym problemem są te save'y
[#28] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #27

Hmm czy w pliku whdprefs przed ścieżką do zapisów stanów gier ( SavePath= ) masz może średnik " ; " ?? Jeżeli tak to usuń go
[#29] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@RokiS, post #28

Ok rzeczywiście był średnik. Po usunięciu go save robi się poprawnie, ale nie wczytuje się. Testuje to na Theme Park zapisałem grę na slocie 01 ale gdy próbuje wczytać nie da się wybrać tego slotu. Czy save'y na whdload wczytuje się w jakiś szczególny sposób?
[#30] Re: Problem z instalacją WHDLoad i odpalaniem gier

@Szynsz, post #29

Czy po zapisaniu SAVE wychodzisz po skończeniu gry przez klawisz wyjścia ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem