[#1] jaka Amiga dla młodego retromaniaka
Mój bratanek strasznie lubi grać w Superfroga. Kiedy mnie odwiedza zawsze pyta: Wujek, mogę pograć w "żabę"?
Ale gra tylko wtedy kiedy wpadnie do mnie z bratem w odwiedziny. Brat ostatnio rzucił pomysł żeby kupić mu Amigę.
Do głowy przyszły mi trzy opcje:
1) Niech zaopatrzy się w dżojstik i interfejs Ryś lub podobny oraz WinUAE
2) Amiga 500 i Gotek
3) Amiga 600 i Gotek (w przyszłości pamięć FAST i gry z WHDLoad)

Młody ma dopiero 5 lat więc bez cheatów ciężko będzie mu się grało w cokolwiek. Z tego względu gry z WHDLoad są dla niego jeszcze zbyt trudne.
Opcja pierwsza ma jedną wadę: podczas gry jeden z dwóch laptopów jakie ma brat ze szwagierką, będzie zajęty i nie będzie można na nim pracować. Paradoksalnie to może być zaleta żeby nie grał zbyt długo
Opcja druga - Amiga 500 nie jest komputerem małym i zajmuje trochę miejsca w porówaniu z A600. Potem jest też trochę zabawy żeby uruchomić WHDLoad.
Opcja trzecia - główny problem to cena jaką osiąga Amiga 600, co prawda nie trzeba sprzedawać samochodu żeby ją kupić ale jest to zakup najdroższy z tych które wymieniłem.
Może coś doradzicie?
[#2] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

A500 - najtansza i w sumie starczy do grania.
[#3] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

A może niech sobie kupi A500 mini i gra na dołączonym do niej padzie?
3
[#4] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@recedent, post #3

Całkiem o niej zapomniałem. Ale sprzedaż rusza chyba dopiero od marca?
[#5] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Raspberry pi 4/400 i PiMiga 1.5/2.0 :) Nie koszernie ale da radę
2
[#6] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Ja bym poszedl w malinę z pimigą tak dla przykladu.
Koszt niewielki, można grać padem ma USB bądź pokusić się o adapter na naszego dzoja. Dodatkowo gabaryt pi 4 jest idealny.
1
[#7] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@mikecios, post #6

Od której wersji na malince można postawić taki system? Im nowsza tym droższa...
[#8] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #7

Pi4 bądź pi400 bo to praktycznie to samo z 4gb ramu.
[#9] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@mikecios, post #8

Dzięki za podpowiedzi, przekażę te dane wywiadowcze bratu
[#10] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Ja od dawna dla młodych amatorów retro w rodzinie mam zestaw: dwa interfejsy USB RetroFun! i dwa joysticki VG-125. Gry uruchamiam na WinUAE, szybko, łatwo i bez kombinacji, a zabawa przednia. Najfajniejsze jest to, że mogę zabrać całość (w zasadzie to wielkościowo jest jak 2 joysticki) do kogoś innego i na jego pececie uruchomić WinUAE i tak grać, mam przygotowany na pendrive taki zestaw startowy z najfajniejszymi grami. Super sprawa.
1
[#11] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Poczekaj tak z 10 lat, a nie dotknie tej Amigi nawet patykiem. Dzieciom w wieku 5 lat, podoba się wszystko co im pokażesz, tak samo szybko się też nudzi. Może to i dobrze że gra tylko u ciebie? Każdy wie jak czasami trudno oderwać się od komputera.
Opcja #1 jest najrozsądniejsza moim zdaniem.

P.S. Mały umie już zmieniać dyskietki?
2
[#12] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@forge, post #11

U mnie gra na WinUAE bo nie chce mi się wyciągać Amigi
Aczkolwiek widział Amigę ale pochłania go raczej sama gra niż amigowanie.
Myślę że ogarnąłby zmianę dyskietek bo jest bardzo sprytny ale to nie wchodzi w grę.
Wczytywanie prawdziwych dyskietek zajmuje sporo czasu.
Dlatego jeśli miałaby to być prawdziwa Amiga to zdecydowanie Gotek zamiast FDD.
[#13] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

4) Mister FPGA
[#14] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Ark16, post #13

A da się w Polsce kupić potrzebne podzespoły? D10 nano, da się, a reszta chyba tylko na Ali?
[#15] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Aniol, post #14

Nie kojarze sklepow w PL. Widzialem aukcje na znanym portalu aukcyjnym od kolegów z chin, ale nigdy nie zamawialem od nich sprzetu.

Mozesz tez rozwazyć MIST FPGA, jest sprzedawany w Polsce. Niestety nie ma wyjscia hdmi.
[#16] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Ark16, post #15

No, ja właśnie kompletuje Mistera. D10 już mam i się zastanawiam gdzie zamówić obudowę, dodatkowe wyjścia, sdram.
Znalazłem z Chin i sklepów typu ultimatemister, ale to chyba to samo źródło tylko pośredników więcej.
Zaryzykuje pewnie z Ali, bo maja tam zestawy ze 128mb sdram.
[#17] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Aniol, post #16

A tu?
[#18] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@pp, post #17

Ja mam wszystko z tego sklepu , polecam OK
[#19] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@pp, post #17

Wielkie dzięki, jakimś cudem ominąłem ten sklep szukając OK
[#20] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Nie kupuj bo nie będzie Ciebie odwiedzał. Jak coś kupisz szybko mu się znudzi. To co mnie trzyma przy amigach to w przewżającym stopniu sentyment, a tego w danym przypadku brak. Jak bratanek pójdzie do przedszkola a potem szkoły zechce xboxa albo to co bedą chcieli koledzy. Temat przerobiony.
3
[#21] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Ark16, post #15

na znanym portalu aukcyjnym od kolegów z chin


Czy to jest takie trudne pisać nazwy krajów i narodowości z wielkiej litery? Czy masz może jakiś osobisty uraz do Chińczyków i chcesz ich w ten sposób poniżyć?
[#22] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@mikecios, post #6

A czy widziałeś kiedyś 5latka grającego padem?

Czy porównywałeś kiedyś wielkość dłoni 5latka do swojej?
[#23] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@ZbyniuR, post #22

Tak, właśnie na niego patrzę. Ma w sumie 4,5.


Zaspokoiłem Twoją ciekawość ?


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 18:23:10 przez mikecios
[#24] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

aż dziwię się, że nikt tym razem nie przekonuje do zakupu A1200 Obecnie najrozsądniejsze rozwiązanie to chyba A500 mini lub jakaś Pimiga.

Aktualnie zakup A500 dla kogoś kto nie jest kolekcjonerem retro sprzętów i nie posiada eksponatów z poprzedniej epok, to dopiero początek serialu, który obserwujemy tutaj dość często - za chwilę - jaki monitor, czy lepiej TV? CRT vs LCD/LED? Powiem tylko z własnego doświadczenia, że niedawno zakup niewielkiego monitora (dla mnie optymalny 15-17"), który obsługuje amigowe 15 khz, ma proporcje 4:3, nie obcina obrazu, matrycę w dobrym stanie, nie było wcale takim łatwym zadaniem.

Jeszcze parę lat temu, gdy można było dość tanio kupić obudowę i klawiaturę do A500 lub A600, wystarczyło dokupić keyrah i miało się taką bardziej realistyczną emulację ( sporo przyjemniejsze wrażenia niż pecet z WinUAE ). Teraz pewnie taki projekt wyjdzie sporo drożej niż wspomniana A500 mini.
[#25] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@recedent, post #21

Nie przyszlo Ci do glowy ze zrobilem blad ortograficzny? Czy moze masz jakis osobisty uraz do mnie aby tak pisac?
[#26] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #1

Amiga 500 z gotekiem plus RAM pod klapką jeśli dla kogoś lub Amiga 600 z gotekiem plus RAM pod klapką jeśli chcesz mieć dla siebie. Ciebie będzie stać by rozbudowywać, natomiast ktoś może się szybko znudzić Amigą i pozostanie szafa lub spzredaż.
[#27] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Ark16, post #25

Zawsze zwracam uwagę na takie "drobiazgi" z uwagi na to, że pilnuję przestrzegania regulaminu portalu.
Dziwnym trafem ze wszystkich krajów i narodowości najczęściej z małej litery ludzie piszą "Chiny" i "Chińczyk".
[#28] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@ZbyniuR, post #22

Mój syn przechodził w wieku 4 lat Yoshi Island i Super Mario. Skończył kilka super trudnych gier (Magicat, 8bit boy, Super Dangerous Dungeons).
[#29] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@Stoopi, post #26

W pierwszym poście wyraziłem się nie jasno. To brat ma kupić Amigę dla swojego syna a nie ja ale i tak dziękuję za owocną dyskusję. Dużo pomysłów, będzie w czym wybierać
[#30] Re: jaka Amiga dla młodego retromaniaka

@michash, post #29

Jeśli prawdziwa amiga, to znów problemy z podłączaniem do TV, z padającymi dyskietkami, lub z dodatkowymi wydatkami typu gotek, scandoubler, adapter myszki optycznej, itd... Na lcd skrol będzie szarpał, a w superfrogu to przecież kluczowa sprawa. Wg mnie jedna z następujących opcji byłaby ok:

1) pimiga
2) używany laptop do odpalenia winuae
3) playstation 3 na której jest superfrog hd, a poza tym na tym sprzęcie jest mnóstwo fajnych (i dziś już tanich!) gier. PS3 z zestawem gier, okablowaniem i padami kupisz za 300-400zł
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem