[#1] A 500 z dopałką a symulatory.
Sprzętowo to ja jestem lajkonik , ale symulatory na Amidze kochałem , stąd pytanie , czy po dopaleniu A 500 jakąś kartą turbo to mi się płynność gry znacząco poprawi , czy też będzie to samo , albo prawie to samo i nie ma co do wspomnień wracać ?
[#2] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #1

Poprawi się. Im więcej mhz tym płynniej.
1
[#3] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #1

Oczywiście, że się płynność poprawi
Te zaawansowane jak Gunship 2000, Combat Air Patrol czy Tornado zaczną działać jak trzeba.
Nawet taki stary (ale jary) F/A-18 Interceptor dużo zyskuje.
Oczywiście sama grafika się nie poprawi i tutaj wspomnienia mogą zostać mocno zweryfikowane
[#4] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Jacques, post #3

Podziękował. O to mi chodziło. Że grafikę wektorową lepsza grafika nie zastąpi to wiem. Czyli trzeba będzie Amigę dopalić , a Was kolejnymi pytaniami o sprzęt i jak to zrobić zamęczać szeroki uśmiech:

Z perspektywy czasu ( lata grania sieciowego na IL FB ) nie były to złe symulatory ( SS 2 , Gunship 2000 , F Flight of the Intruder ) Problemem była płynność.

W Silent Service II statki i okręty wyglądały jak trzeba tylko się skokowo poruszały .

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 13:22:09 przez Merlin_PL
1
[#5] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #4

Problemem była płynność.


Nie no, Desert Wolf "chodził" fajnie. Chociaż to bardziej strzelanka niż symulator ;)

[#6] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #1

Prosta rzecz to jest zwolnic przepustowosc DMA uruchamiajac gre w trybie 50 hz NTSC 320x200
wtedy kazda amiga troche szybciej dziala

oczywiscie 68040 zapewni ze gra wektorowa bedzie dzialac za szybko
1
[#7] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@HOŁDYS, post #6

Czyli jak rozumiem wszystko będzie działało za szybko w sposób uniemożliwiający sensowną grę , a nie jakieś wektorowe wzniesienie mi się ładnie i szybko przesunie ?

A mam może lajkonikowe pytanie są jakieś programowe możliwości sterowania szybkością gry - coś jak w dosie był bodaj moslo ?
[#8] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #7

Za szybko mogą działać tylko bardzo stare / źle napisany gry bez blokady szybkości.
W większości wypadków będzie płynnie(j) z zachowaniem przewidzianego tempa rozgrywki.
Nie ma się czym przejmować.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 13:48:42 przez Jacques
[#9] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #7

sa degradery systemów ktory umożliwa wylacze cache i burst procesora oraz emulacje OCS ale nie umozliwiaja ustawienie max FPS czy MHZ procesora
OD ROMu 3.0 jest to fabryczne wbudowane uruchamiasz Amige trzymajac 2 przyciski myszy na raz - i pokazuje sie dodatkowe ukryte menu Amigi .. takie czary mary ktorego PCt nie mial
[#10] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #1

W przypadku zainstalowania dopałki płynność symulatorów odpalonych na A500 bardzo się POPRAWIA.
Rzuć okiem na stosowne fragmenty moich filmów (odpalone na kompie od razu wejdą na odpowiedni moment, na telefonie chyba trzeba przewinąć). W akcji gra WINGS:
- A500 68010 7 MHz na karcie CDTV-RAM-IDE (niewiele szybciej od gołej A500, możesz przyjąć jako punkt odniesienia) https://youtu.be/BlbVFSdqrB8?t=913 od 15:13
- A500 68EC020 35 MHz na karcie 68EC020TK (13x A500) https://youtu.be/Pe8iKsGYlng?t=711 od 11:51
- A500 68030 50 MHz na karcie 68030TK (20x A500) - jeszcze szybciej, niestety na moich filmach o tej karcie nie wrzuciłem WINGS. Ale jest jeszcze lepiej, możesz mi wierzyć. Oba filmy o tej karcie https://youtu.be/UezMVLOLvic i https://youtu.be/0FjXhdEjnpg
[#11] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@wali7, post #10

Jak dla mnie to WINGS skacze nawet na 060, jest już chyba tak zrobiony. Kolosalna różnicę widać we Frontierze.
1
[#12] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Bociek78, post #11

Tak, o Frontirze słyszałem, że turbo znacznie polepsza płynność.
Ale na WINGS jest także wielka różnica, i gra się znacznie trudniej. I to nie dlatego, jakoby było szybciej, bo na tych grach na których miałem okazję grać na szybszych (niż 68000 7 MHz) Amigach żadna z gier nie dostawała jakiegoś hiperprzyspieszenia.... Po prostu gdy WINGS skacze na 68000 7 MHz, to łatwiej trafić wroga. Zapewne gra interpoluje położenie celu między kolejnymi odświeżeniami ekranu i jeśli między tymi odświeżeniami odda się strzał, to gra go zalicza jako trafiony. W efekcie przy wolnym procesorze obszar w który należy trafić jest duży i jest na to dość duży czas, przy szybszym procku obszar jest odpowiednio mniejszy i mniej czasu na trafienie.
Jak będę robił kolejne filmy, to spróbuję potestować jakiś inny symulator.
1
[#13] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Bociek78, post #11

Odpal Wings z dyskietek lub z dysku, ale nie przez WHDLoad. Zobaczysz kolosalną różnicę. U mnie na TF z 030, tak przyspiesza, że trudno trafić przeciwnika.
1
[#14] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Merlin_PL, post #1

Sam zobacz.
https://www.youtube.com/watch?v=2nlG8dGvq-U&t=455s
[#15] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Jacques, post #3

Te zaawansowane jak Gunship 2000, Combat Air Patrol czy Tornado zaczną działać jak trzeba.

No ja pamiętam, że CAP z samym rozszerzeniem pamięci do 1MB działał bardzo płynnie bez żadnych akceleratorów. Wiem bo grałem wtedy we wszystkie tego typu gry a w CAP trochę godzin przelatanych miałem ;)
[#16] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Madman, post #15

Muszę Ci powiedzieć że odpalałem tę grę na A500 z 2,5 MB pamięci i na A1200 TF1260 i różnica w płynności rozgrywki na korzyść A1200 jest bardzo duża.
1
[#17] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Madman, post #15

A tu pełna zgoda akurat CAP chodził dużo lepiej w porównaniu do innych symulatorów. Nawet na Amidze 500 z 1 mb. Generalnie było widać lepszą optymalizację gry w stosunku do innych symulatorów.
Z tego co pamiętam to F - 29 Retaliator też chodził płynniej niż pozostałe symulatory .
[#18] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@nostrum666, post #16

Ależ oczywiście, że masz rację, ja tylko chciałem nadmienić, że akurat ta gra na A500 nie wymagała żadnych dodatkowych kart turbo aby działać bardzo płynnie
[#19] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Madman, post #18

Zgadza się.
[#20] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@wali7, post #12

Tak, o Frontirze słyszałem, że turbo znacznie polepsza płynność.
Mogę potwierdzić, pamiętam jak grając wcześniej we Frontiera na A1200 z fastem, odpaliłem go pierwszy raz na 68030@50. Szok i niedowierzanie.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 17:26:10 przez Krashan
[#21] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@Krashan, post #20

Na A1200 z fastem Frontier działa już nieźle.

Szok i niedowierzanie.

Ja byłem zszokowany ile można wyciągnąć z 68000 przy 50Mhz jak odpaliłem Frontiera na Wichrze.

Akurat dla tej gry jest trochę filmików na YT, to można sobie porównać



[#22] Re: A 500 z dopałką a symulatory.

@snifferman, post #21

Potrzebuję oryginalny PIC do MiniMig lub zgrany wsad pełen , najlepiej SuperPIC 18F26K20 kupię , na priva
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem