[#1] Rozdzielczosc w grach
Czy jest jakis podzial na gry NTSC/PAL? Posciagalem gry w ADFach i zagralem na A500 i plansze gier sa wieksze niz obraz TV 26" (NTSC) Czy jest mozliwosc "scisniecia" obrazu gry, bo telewizor nie ma takiej mozliwosci jak monitor (usawienie wysokosci obrazu). Moze cos z plitkiem system-settings? Z gory dzieki

[#2] Re: Rozdzielczosc w grach

@Scyzor, post #1

> Czy jest jakis podzial na gry NTSC/PAL?
W sensie jakaś lista?
Raczej nie, różne gry występują w różnych wersjach.

> plansze gier sa wieksze niz obraz TV 26" (NTSC)
Jeśli Twój TV jest tylko NTSC (w co wątpię) to pozostaje Ci ściągać tylko wersje NTSC danych gier.

> telewizor nie ma takiej mozliwosci jak monitor (usawienie wysokosci obrazu)
Ma. ;)
Chyba raczej każdy kineskopowy wyświetlacz ma.
Problem w tym, że w jednych są wyprowadzenia odpowiednich pokręteł "na zewnątrz", a w innych musisz ręcznie poszukać takowych po rozkręceniu obudowy TV, na jego "płycie głównej", lub w bebechach kineskopu.

> Moze cos z plitkiem system-settings?
Też, pewno, patrz AmiNet, nazwy programu nie pamiętam.
Sam robiłem sobie często skrypty zmieniające ekran w tryb NTSC przed uruchomieniem jakiejś gry i przywracające tryb PAL po wyjściu z niej.
Ale to raczej tylko dla gier jadących na WB.

[#3] Re: Rozdzielczosc w grach

@5h00n4y, post #2

5h00n4y napisał(a):

> > Czy jest jakis podzial na gry NTSC/PAL?
> W sensie jakaś lista?
> Raczej nie, różne gry występują w różnych wersjach.

OK - to jak mozna rozpoznac, czy gra jest w wersji PAL czy NTSC? Dla mnie to w ogole bezsensowne jest aby robic gre w dwoch wersjach, jezeli za wyswietlanie dopowiada uklad (skalowanie).

> > plansze gier sa wieksze niz obraz TV 26" (NTSC)
> Jeśli Twój TV jest tylko NTSC (w co wątpię) to pozostaje Ci
> ściągać tylko wersje NTSC danych gier.
>
> > telewizor nie ma takiej mozliwosci jak monitor (usawienie
> wysokosci obrazu)
> Ma. ;)
> Chyba raczej każdy kineskopowy wyświetlacz ma.
> Problem w tym, że w jednych są wyprowadzenia odpowiednich
> pokręteł "na zewnątrz", a w innych musisz ręcznie poszukać
> takowych po rozkręceniu obudowy TV, na jego "płycie głównej",
> lub w bebechach kineskopu.

Ten TV to chyba raczej tylko NTSC. W Stanach trzeba szukac odpowiednie modele aby byly multisystemowe.

> > Moze cos z plitkiem system-settings?
> Też, pewno, patrz AmiNet, nazwy programu nie pamiętam.
> Sam robiłem sobie często skrypty zmieniające ekran w tryb NTSC
> przed uruchomieniem jakiejś gry i przywracające tryb PAL po
> wyjściu z niej.
> Ale to raczej tylko dla gier jadących na WB.

Te gry raczej maja wczesniej odpalanie CLI. Nawet WB musialem dostosowac pod ten TV, ale tam latwo robi sie to przez Prefs.

[#4] Re: Rozdzielczosc w grach

@Scyzor, post #3

> OK - to jak mozna rozpoznac, czy gra jest w wersji PAL czy
> NTSC?
Przed jej uruchomieniem?
Nie mam zielonego pojęcia, nigdy mnie to nie obchodziło, zawsze miałem multisystemowe wyświetlacze. ;)
Na takim to dość wyraźnie widać kiedy ekran odrobinę się rozciąga, ilość linii zmniejsza a czarna przerwa między nimi pogrubia - wtedy wiem że mam do czynienia z grą w NTSC.
Teraz, jako że wszystkie gry mam na HD i odpalam przy pomocy WHDLoad, to już w ogóle żaden problem - w większości gier można sobie wymusić tryb wyświetlania przy pomocy odpowiedniego tooltype.

> Dla mnie to w ogole bezsensowne jest aby robic gre w
> dwoch wersjach, jezeli za wyswietlanie dopowiada uklad
> (skalowanie).
Czyli wolałbyś wydać jakąś grę TYLKO w danym systemie żeby osoby z innym już nie mogły sobię w daną grę pograć? ;)

Oczywiście wiesz co różni te dwa systemy wyświetlania?
Osobiście jedne gry lubię mieć szybsze w NTSC (Stunt Car Racer), a inne znowu na pełnym ekranie w PAL (Turrican).
Nie ma systemu idealnego według mnie, dobrze że jest wybór.



Widzę że na EAB zadałeś też to pytanie, może poproś o ich listę czy cuś? ;)



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2008 04:46:14
[#5] Re: Rozdzielczosc w grach

@5h00n4y, post #4

Nie wiedzialem, ze jest takowy podzial jak PAL/NTSC w grach Nie wiem teraz czy dalem ciala kupujac na eBay'u A1200 NTSC. Jezeli mi gry i dema beda wyjezdzaly poza widoczny obraz to lipa

[#6] Re: Rozdzielczosc w grach

@Scyzor, post #5

W A1200 z tego co pamietam mozna przelaczyc tryb wyswietlania (ntsc/pal) w bootmenu.

[#7] Re: Rozdzielczosc w grach

@Hellena, post #6

Good, very good

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem