[#1] Projekt programu a'la WB dla AGA
Hej,

Ostatnio namnożyło się projektów sprzętowych - najważniejszym jest chyba Vampire V2.

Bardzo brakuje mi jednakże projektów w dziedzinie oprogramowania na Amigę. Ostatnio na różnych zrzutach ekranów widać z reguły klasyczny Workbench jaki go Commodore-Amiga stworzyło.

Od dłuższego czasu projektuję pewien program, który w założeniu ma usprawnić dosyć powolny system graficzny Amigi z naciskiem na layers.library. Jednocześnie chciałbym, by taki program był w pełni zgodny z systemem, dzięki czemu wykorzystywał dobrodziejstwo bibliotek systemowych oraz nie miał problemów z kompatybilnością pomiędzy różnymi modelami Amig.

Program zarazem musi działać na Amigach, które są wyposażone w oryginalne układy wideo Amigi, w szczególności AGA i wykorzystać potencjał Blittera.

Oznacza to, że program nie ma być łatką na funkcje systemowe, ani sprzętowym hakiem. Pojawia się pytanie, czy da się coś takiego skonstruować.

Okazuje się, że tak. Program według moich założeń wykorzystuje bogactwo funkcjonalności, które zapewnia biblioteka intuition.library (oraz inne) działając przykładowo na standardowym ekranie intuition w wielozadaniowości, a zarazem wprowadza nową funkcjonalność, w szczególności przyśpieszone funkcje rysowania.

Załączam małą demonstrację mojego pomysłu. Program wykorzystuje Blitter bezpośrednio, również do narysowania całego tła. Wszystkie funkcje rysujące odbywają się w czasie rzeczywistym. Ekran jest w wysokiej rozdzielczości 640x256 w 256 kolorach. Można za pomocą myszy przesuwać "okienko" z fragmentem obrazka na ekranie. Demonstracja w prosty sposób pokazuje potencjał Blittera oraz możliwości graficzne Amigi i kości AGA. Oryginalne funkcje rysujące obarczone są ogromnym narzutem, dlatego wielokolorowy Workbench działa nieco wolniej.

Mam ambicję stworzyć taki podsystem "kafelkowy", który działałby na własnym ekranie i właśnie w wielu kolorach (np. 32-256). Mam też pomysł, by "kafelki" nie nakładały się na siebie częściowo (co najwyżej całkowicie z możliwością przełączania między warstwami) wyłączając requestery, które mogłyby zasłaniać okno główne.

Generalnie ja jestem zdania, że do pracy na Amidze nie potrzeba super grafiki, feerii barw, czy bardzo wysokiej rozdzielczości. 4, 8 czy 16 kolorów do pracy wystarczą. Wordworth, Turbo Calc, Organiser i inne programy są tego dowodem. Dlatego też moje rozwiązanie to pojedynczy program, a nie kompleksowa łata, która powstawałaby latami bez gwarancji powodzenia.

Chciałbym by mój program to był taki kolorowy i atrakcyjny, ale też funkcjonalny program jak Workbench służący do pracy z komputerem. Na razie postawiłem na szybkie funkcje rysujące w wielu kolorach.

Program korzysta z biblioteki datatypes.library do załadowania grafiki. Docelowo jednakże planuję "nieco" zoptymalizować ładowanie (oraz inne, wolne funkcje systemowe) pisząc je całościowo w asemblerze. Wymaga systemu Amiga OS 3.0 oraz kości AGA.

Polecam pobrać tą wczesną demonstrację i podzielić się opinią. Dziękuję.

Na koniec chciałbym napisać, że realizacja tego pomysłu to moje duże marzenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wpaść na tego typu pomysł. Nie jest to kolejna łatka tylko kompleksowa idea, by na AGA uzyskać szybki i atrakcyjny pulpit. AmigaOS 3.5/3.9 nie zapewniają tego, bo bazują na tym samym starym kodzie layers.library (który jest łatany, w przypadku użycia karty graficznej).

Zapewniam, że kocham system Amiga OS oraz chipset Amigi, a ten projekt jest tylko tego dowodem. Nie mam zamiaru zamieniać funkcje systemowe, tylko je troszkę uzupełnić i usprawnić. Mam nadzieję, że projekt zostanie ciepło przyjęty i padną jakieś sugestie, albo propozycje funkcjonalności.

Mam też nadzieję, że uda mi się projekt rozwijać w jako-takim tempie. Nie jest to mój jedyny obecny projekt.

Tutaj można pobrać archiwum z demonstracją

A tak to powinno wyglądać:



Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 01:28:38 przez Hexmage960
[#2] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #1

Gratuluję pomysłu :)
[#3] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #1

Zapewniam, że kocham system Amiga OS oraz chipset Amigi, a ten projekt jest tylko tego dowodem.


Pytanie czy miłość jest odwzajemniona ?

W każdym razie życzę powodzenia, ale może najpierw skończ jakąś grę?
1
[#4] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #1

Bardzo ciekawa inicjatywa.
Zgadzam się z tym że szybki i mało kolorowy system to klucz do sukcesu.
Przydała by się zupełnie nowa lekka wersja klasycznego workbencha, napisana od nowa. Bez łat i nakładek, ale z uaktualnionymi "ficzerami".
- proporcjonalny wygląd grafiki okien (zwłaszcza w rozdziałkach monitorowych, proporcjonalne działanie w rozdzielczościach panoramicznych)
- nowy, świeży wygląd okien wraz z szybkim narzędziem do obsługi zmian wyglądu (bez skórek, wystarczy paleta)
- nowy "pointer edit" obsługujący max 3-5 klatkowe animacje ikon pointera
- zestaw prostych przejrzystych ikon programowych i narzędzi


U mnie nadal magellan.
[#5] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #1

Powiem tak , trochę to jest bez sensu, ponieważ wkrótce będziemy mieć stosunkowo tanią kartę turbo -Vampire także dla Amigi 1200.Ma ona także w sobie kartę graficzną i mało kto będzię się bawił pulpitem Workbencha w 16 czy 256 kolorach. Dodatkowo blitter amigi jest bardzo wolny i mając szybki procesor lepiej jest go użyć.

Co do layers.library jest rozwijane przez Tomasa Richtera , przejrzyj changelog może wcale nic nie trzeba przy niej grzebać.

Na Twoim miejscu pomógłbym gościom, którzy rozwijają directory opusa - jest tam sporo do zrobienia.Chciałbym aby używał interfejsu MUI 4.0, może by zaimplementować tam cały Afa_OS , (ten jest nierozwijany już) by mieć oskórowane okna i belkę workbencha i poprawić przy okazji trochę błędów , usunąć obsługę ikon bo od czego jest nowa icon.library Petera K.
Jest sporo pracy z tym, a lepszej implementacji workbencha niz diropus nie widzę.
[#6] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #1

Bardzo zacne. A co z większymi ekranami? 640x256 jest jeszcze do przełknięcia dla AGA, nawet w 256 kolorach.
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Projekt programu a'la WB dla AGA
[#8] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@AmigaMan71, post #7

Chyba jeszcze tylko ja widze pana posty OK
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Projekt programu a'la WB dla AGA
[#10] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Koyot1222, post #4

No więc tak, po kolei.

@Makarsky
Dziękuję serdecznie :)

@Twardy
Dzięki! Pracuję również nad prostą grą - Sokobanem.

@Koyot1222
Dziękuję Ci serdecznie za propozycje funkcjonalności, rozważę je podczas tworzenia funkcjonalności. Przejrzysty "Toolbar" z ładnymi, kolorowymi ikonami jest w moich zamierzeniach od początku.

Magellan jest niezrównanym narzędziem do pracy na Amidze o ogromnej funkcjonalności, zaś mój program będzie przynajmniej na początku atrakcyjnym, kolorowym uzupełnieniem WB, do którego dodam obsługę takich rzeczy jakich mi brakuje czyli - przeglądania ostatnio używanych dokumentów, ulubione dokumenty i programy itp.

@HanSolo
Chciałbym, by dzięki temu programowi ludzie nawet na słabych konfiguracjach z AGA (np. gołych A1200) doświadczyli szybkiego i atrakcyjnego pulpitu w wielu kolorach.

Vampire 1200 w rzeczy samej umożliwi uruchamianie programów o dużych wymaganiach. Pamiętajmy jednakże, że system Amiga OS 3 i jego Workbench (software) pozostanie ten sam.

Z tego co wiem obecnie i tak właściciele tych kart (dla A600) korzystają z łatki FBlit. Mój program będzie stanowić świetne uzupełnienie i może przydać się nawet dla osób z tymi kartami rozszerzeń (jak również tradycyjnych kart rozszerzeń). Optymalizacji nigdy za wiele.

Nie testowałem modyfikowanych wersji layers.library, czy icon.library, być może są świetne. Problem jednakże leży nieco głębiej i myślę, że program zastępujący WB w wielu kolorach będzie bardzo przydatny.

No i filozofia mojego programu, który nie obciąża niepotrzebnie procesora grafiką (Copper i Blitter są od tego) jest dla mnie dość ważna.

Jest pewna granica kiedy kończy się Amiga i jej Chipset, a zaczyna się CPU i grafika po RTG. Ja chciałbym wesprzeć w pierwszej kolejności tą pierwszą konfigurację. Tak jak napisałem we wstępie (mój pierwszy post) - nowy sprzęt OK, ale software troszkę kuleje.

@_Arti
Na razie pozostaję przy 640x256, bo nie ma przeplotu. Pracuję na monitorze CRT. Wersja 640x512 z przeplotem (jak również tryby Multiscan) póki co nie jest planowana. Jednakże to tylko 2 razy większy ekran, więc chyba nie będzie problemów.
[#11] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@AmigaMan71, post #9

Kolego AmigaMan71, zaraz dostaniesz bana za flooding i trolling. Nie masz nic konstruktywnego do dodania w wątku? To rób coś pożytecznego zamiast się w nim udzielać.
[#12] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@HanSolo, post #5

"oskórowane okna" można zrobić programem birdie już od 17lat...
Nawet na 64kolorowym blacie..pomysł
[#13] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Mikrobi, post #12

tak , ale nie podmieni ci wyglądu gadzetów , nie da wygładzonych czcionek TTF, nie da ładnej belki systemowej z logiem amigaos. To tego wszystkiego potrzeba masę łatek które nie działają dobrze razem.Dlatego powstało afa_os.
[#14] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@HanSolo, post #13

Zaintrygował mnie ten skrót (afa_os) i skoczyłem żeby się doedukować... Aros for Amiga, który wydaje się być ciekawy z wyjątkiem jednej rzeczy (cytując z wątku na EAB): superduperded.
[#15] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Umpal, post #14

AROS to rozwiązanie zupełnie z innego bieguna. Te łatki wymagają co najmniej FBlita.

Mój program nie ma ambicji podmieniać funkcji systemowych i tworzyć ładnego GUI dla każdego programu. Do tego są specjalne łatki (jak VisualPrefs). Przykładowo gadżety gadtools pozostaną takie same.

Zasada działania mojego programu jest inna.

Mój program tworzy specjalne środowisko, w którym operacje rysujące są dużo szybsze, aniżeli Workbench bazujący na oryginalnej layers.library. To środowisko egzystuje na oddzielnym ekranie systemowym i korzysta z okienka typu Backdrop do pobierania komunikatów od użytkownika.

Dalej można będzie sobie dobierać skórki, kolory i wygląd GUI wedle uznania.
[#16] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #15

Mi ten projekt przypomniał „Wielki Plan” niejakiego smitha, swego czasu bywalca tego forum i kanału #ppa na IRC. Nawet mam jeszcze plik PDF z tymże planem. Skończy się dokładnie tak samo, czyli na niczym.
1
[#17] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Krashan, post #16

A mi w ogóle nie przypomina smith
[#18] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@smith, post #17

Domagam się upublicznienia PDFa!
[#19] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@madman15, post #18

Lepiej jakieś kody skompilowane
[#20] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@smith, post #19

[#21] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@slay, post #20

Hej, Miniatowi najwyraźniej dobrze robi kiedy może nam opowiedzieć to i owo o swoich planach.Nie bijcie
[#22] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Aniol, post #21

Dokładnie ok, racja Nie kamienujcie Go!
[#23] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Aniol, post #21

Nie za bardzo orientuję się o czym dokładnie mówi pan Kraszewski, dlatego trudno mi się do tego ustosunkować.

Co do Pańskiej wypowiedzi - od rozpoczęcia wątku minął zaledwie jeden dzień, projekt którego demonstrację opublikowałem powstaje od jakiegoś czasu (nie wymyśliłem go wczoraj) i nie należy już do planów, ale do projektów w trakcie realizacji.

Po prostu takie projekty pochłaniają dość dużo czasu na samo przemyślenie. Opublikowałem ten program i pomysł kiedy już jako-tako skrystalizował się.

Przepraszam, ale w tej chwili nie rozwijam tego projektu, bo w ten weekend piszę coś bardzo ważnego na komputerze na Studia informatyczne (projekt indywidualny). Proszę o trochę więcej cierpliwości. Forum pochłania naprawdę dużo czasu, dlatego nie udzielam się na nim już aż tak często.

Nie chcę by wątek znowu zamienił się we wzajemne animozje, ale ja nie mam nad tym kontroli. Mogę liczyć tylko na moje wątpliwe zdolności dyplomatyczne. Nie atakujcie proszę nikogo osobiście.

Widzę też, że zapamiętaliście mnie z czasów gdy nosiłem tą ksywę i już na zawsze będziecie mnie kojarzyć z tamtą osobą. Szkoda. Dla mnie to zamierzchłe czasy, gdy byłem chory. Bardzo się od tamtego czasu zmieniłem.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:29:20 przez Hexmage960
[#24] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #23

Jakiś postęp z programem ?
[#25] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hubez, post #24

"Dla mnie to zamierzchłe czasy, gdy byłem chory. Bardzo się od tamtego czasu zmieniłem."
[#26] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hubez, post #24

Ty tak serio pytasz?
1
[#27] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hubez, post #24

Najwidoczniej cały wysiłek został ukierunkowany w stronę Magazynu.
[#28] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@mmarcin2741, post #27

Szkoda, że odpuścił DUNE 3. To mogła być fajna gra.
3
[#29] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@Hexmage960, post #23

Bardzo się od tamtego czasu zmieniłem


2
[#30] Re: Projekt programu a'la WB dla AGA

@niebuszewo, post #29

Minęło 6 lat, pewnie coś zaraz pokaże...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem