[#1] Brilliance
Zainstalowałem sobie niedawno i postanowiłem zgłębić temat. Osobiście po pierwszym uruchomieniu byłem w stanie wykminić parę rzeczy patrząc tylko na ikonki co w DPaint nie było takie oczywiste. (może dlatego że tam sporo rzeczy jest na rozwijanym menu :) )
Tak czy owak, Brilliance jawi mi się jako coś bardziej intuicyjnego i wygodnego w użyciu niż DPaint.
Ktoś ma z tym programem jakieś doświadczenia, porady, cokolwiek?
Mam manuala stąd ale tak poza tym to tutoriali czy czegoś w tym rodzaju nie znalazłem.
do Dpainta są nawet filmy "z epoki" instruktażowe a do Brilliance... nic.
[#2] Re: Brilliance

@softiron, post #1

Nie pomogę, bo nie zajmuję się rysowaniem (chociaż uważam, że pixele "czuję", hehe) i wiele lat nie widziałem ekranu OCS/ECS/AGA. Ale faktycznie przyznać muszę, że Brilliance to bardzo niedoceniony soft.

Deluxe Painta zawsze uważałem za zbyt przeceniany soft. Może na początku, gdy nie miał konkurencji, Deluxe Paint był faktycznie bardzo dobry. Ale później, gdy powstały inne programy do pixlowania w paletowych trybach, Deluxe Paint raczej jechał na dawnej opinii.

Brilliance jest bardziej intuicyjny, wygodniejszy, może pracować na wielu obrazkach (nazwanych tam trochę myląco "warstwami"), ma wielokrotne "undo" (czego DPaint nigdy się nie dorobił pomimo tego, że jest to niezwykle przydatne). Do tego GUI Brilliance jest w pełni niezależny od palety kolorów obrazka. A to dzięki temu, że wykorzystuje unikalną (znaną chyba jeszcze tylko z Atari XL/XE) cechę układów OCS/ECS/AGA polegającą na otwieraniu kilku ekranów jednocześnie. Każdy z ekranów może mieć swoją paletę i nawet gdy rysujemy obrazek w bardzo ciemnej palecie to panel z przyciskami może być normalne, czytelne kolory. GUI Deluxe Painta jest uzależniony od palety kolorów obrazka i czasem trzeba modyfikować paletę żeby widzieć przyciski toolbara albo jest się skazanym na jakiś idiotyczny np. czerwony panel, co jest wręcz absurdalne. Trochę lepiej radzi sobie z tym Personal Paint, bo on stara się wybrać najlepsze kolory z palety obrazka i przemapować tak GUI żeby był czytelny. Ale i tak nie wyjdzie to tak dobrze jak w Brilliance w którym paleta panela jest niezależna. Ograniczenie jest tylko takie, że panel musi być poziomy. Układy Amigi (i Atari XL/XE) pozwalają tylko takie ekrany otwierać jednocześnie (stąd także funkcja odsuwania ekranów w AmigaOS 1, 2, 3).
Podobnie zrobiony był panel w GUI starego ImageFX. Dzięki temu panel może być w normalnej palecie, a obrazek w paskudnym HAM6/HAM8. Oczywiście takie "tricki" nie mają sensu na karcie graficznej, która może pokazywać dowolne kolory w dowolnym miejscu ekranu (w trybach 15, 16 i 24-bitowych).

Jedyną, wielką wadą Brilliance jest to, że chyba nie da się go używać w trybach innych niż PAL/NTSC więc nici z monitora VGA i ekranu o normalnej ostrości (co jest bardzo istotne przy rysowaniu). No chyba, że jest inaczej i jednak da się Brilliance jakoś wypromować na ekran DblPAL. Z karty graficznej też Brilliance na pewno nie skorzysta (co potrafi np. Personal Paint).

Moim zdaniem zdecydowanie bardziej warto przyzwyczaić się do Brilliance i jego używać niż dawać się ponieść fali przereklamowanego Deluxe Painta.

I jeszcze ciekawostka. Istnieje coś takiego jak True Brilliance, który zupełnie jest nieznany. Generalnie tworzenie obrazków w true color na AGA to niezły hardcore i trochę pomyłka. Ale jeżeli już koniecznie chcemy to robić to warto zainteresować się właśnie True Brilliance. Naprawdę daje radę i całkiem nieźle sobie radzi w HAM6/HAM8 udając 24-bit. Wadą jego jest tylko to, że nie ma warstw.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:39:42 przez MDW
[#3] Re: Brilliance

@MDW, post #2

Mam jakby to samo odczucie. Brilliance lepiej mi "leży". True Brilliance nie zamierzam używać na A500 :). Chyba...
poziome menu też nie jest jakoś uciążliwe. Niby rozbudowuje się do góry ale to się da zamknąć albo całkiem zrzucić na dół jednym guzikiem. Wielokrotne undo... na to a w zasadzie jego brak się wkurzałem pod DPaintem.
Warstwy - tak to fajne tam jest, natomiast z tego co widziałem tylko jedna może być "spare"? To pewnie będzie miało jakiś wpływ na możliwość kopiowania między warstwami?
Zoom też jakby bardziej rozbudowany jest i chyba panel edycji Brusha też.. ale to musiałbym porównać z Dpaintem (na którego teraz mniej chętnie spoglądam)
No nic, pozostaje przebrnąć przez instrukcję i stawiać pikselki :)
Ale jakby ktoś jednak miał/znał/widział gdzieś jakieś tutki czy demonstracje Brilliance to proszę tu wrzucać.
[#4] Re: Brilliance

@softiron, post #3

Jeżeli jesteś zainteresowany oryginalną wersją Brilliance z instrukcją i kursem Brilliance i dysponujesz zapasem gotówki, jest ku temu dobra okazja:

link

@MDW
GUI Deluxe Painta jest uzależniony od palety kolorów obrazka i czasem trzeba modyfikować paletę żeby widzieć przyciski toolbara albo jest się skazanym na jakiś idiotyczny np. czerwony panel, co jest wręcz absurdalne. Trochę lepiej radzi sobie z tym Personal Paint, bo on stara się wybrać najlepsze kolory z palety obrazka i przemapować tak GUI żeby był czytelny.

Panel Deluxe Paint'a również jest remapowany. W gruncie rzeczy potrzebuje tylko dwóch barw o przeciwstawnej jasności, by zrobić przejrzysty panel. Jeżeli wszystkie kolory są identyczne - jest jak mówisz.

Moim zdaniem zdecydowanie bardziej warto przyzwyczaić się do Brilliance i jego używać niż dawać się ponieść fali przereklamowanego Deluxe Painta.

Nie wykluczone, nie widziałem Brilliance. Ale czasem trzeba wybierać między programami. Ja kupiłem DPaint V za ok. 200 zł.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:44:09 przez Hexmage960
[#5] Re: Brilliance

@MDW, post #2

Deluxe Paint nie był przereklamowany, po prostu pojawił się na rynku prawie 10 lat przed Brilliance i był w użyciu gdy Amiga naprawdę liczyła się na rynku. Do tego - o ile mi wiadomo - pierwsze wersje Brilliance do dzisiaj nie zostały spiracone.
[#6] Re: Brilliance

@softiron, post #3

hej
To na pewno najlepszy program do pixeli na ami.
Używam go od kiedy się ukazał ...do teraz (nawet wczoraj odpalałem). Choć dziś częściej używam 'współczesnych' programów – Brilliance niewiele ustępuje mimo 2 dekad na karku.
Napisz z czym konkretnie masz problem to może pomogę - a jeszcze lepiej - co chcesz na nim zrobić. Nigdy nie używałem tutoriali czy instrukcji, zresztą program i jego obsługa jest b. prosty. Nijak się to ma do rozpracowywania Reala 1.3 bez instrukcji :D.
Anyway - dobry wybór.
[#7] Re: Brilliance

@jokov, post #6

taki banalny problem napotkałem...
jak zrobić kształt z wypełnieniem ale z ditheringiem. Jest do tego osobne menu, mogę sobie ustawić jakie kolory mają się mieszać, stopień ditheringu, ale jakoś nie przekłada się to na rysowany np prostokąt. w DP zdaje się najpierw rysowało kształt a potem ustalało się jak ma wyglądać wypełnienie a tu mi brakuje tego drugiego kroku... jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 12:47:27 przez softiron
[#8] Re: Brilliance

@softiron, post #7

Nie wiem czy o to Ci chodzi ale ja robię tak:
1. Tworzę pustą figurę,
2. Ustawiam sobie w CYCLE/GRADIENT paletę oraz stropień ditheringu,
3. Włączone DRAW MODE, wybieram sposób wypełnienia,
4. FILL wypełniam kwadrat.
[#9] Re: Brilliance

@Schizo_, post #8

ma to sens...
przetestuję.
dzięki.
[#10] Re: Brilliance

@softiron, post #7

Jasne - to bardzo proste:
Wybierasz dowolny kształt z wypełnieniem i ...rysujesz,
a wcześniej wciskasz ikonkę efektów 'Draw mode' (na dole po prawej)

W tym menu masz też opcje do wybrania stopnia i rodzaju ditheru
Zresztą screenshoty powiedzą więcej:




Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 10:58:00 przez jokov
[#11] Re: Brilliance

@jokov, post #10

@jokov: przepraszam, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Bardziej chodzi mi o wypełnienie pola gradientem (który to miesza kolory za pomocą ditheringu) czyli to menu gradient. 2 rzad 4 ikonka od lewej.
czyl bardziej sposób Schizo chyba (jeszce nie miałem czasu przetestować)
[#12] Re: Brilliance

@softiron, post #11

Ok, jasne - odpowiedź jest podobna - robisz dokładnie to samo co pisałem + ustawiasz gradient. (hint -nie musisz wszystkich kolorów ustawiać ręcznie)
Czyli łączysz to co ja i Shizo podpowiedział :)



Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:21:02 przez jokov
[#13] Re: Brilliance

@jokov, post #12

no i pięknie. jak napisali tak działa.
to dalej, mam w preferencjach coś takiego jak autoscroll screen.. na chłopski rozum to obszar chyba roboczy mi sie powinien przesuwac jak dojade wskaznikiem do krawedzi, tak czy nie?
i potrzebuje guzik albo skrot ktory zniknie mi dolne menu calkiem ale zebym mogl malowac dalej... jest w ustawieniach strony show ale wtedy nie ma edycji.
[#14] Re: Brilliance

@softiron, post #13

ten 'guzik' to spacja - zamyka wszystkie menu
najczęściej używany guzik, poza pobieraniem koloru i lupą (m)
z wygodnych - (p) przywołuje paletę, kwadratowe nawiasy przewijają aktywny kolor w palecie... itd.
obłożenie klawiatury jest super wygodne - lepsze niż w DP/PP czy te pecetowo 'współczesne' (przykładowo 'u' zamiast 'ctrl +' z jest dużo szybsze/wygodniejsze jeśli pominiemy przyzwyczajenia)
[#15] Re: Brilliance

@jokov, post #14

:)
a po co jest ten autoscroll?
[#16] Re: Brilliance

@softiron, post #15

mam taki kłopot że potrzebowałbym podmieniać kolor na obrazku ale nie na zasadzie podmiany tego koloru na palecie (ponieważzmienią mi się też kolory obiektów które dodam później a mają sięnie zmieniać) tylko chciałbym to zrobić na zasadzie "weź kolor 5 i zamień go na całym obrazku na kolor 3" jednorazowo, czyli tak troche od d.. strony. Jest na to jakaś myk w Brilliance? Obecnie robie to Fill ale troche jest to robota głupiego.
[#17] Re: Brilliance

@softiron, post #16

Takie programy malarskie zwykle maja lakoniczne opisy, więc posiadanie pełnej instrukcji często jest koniecznością jeśli chcemy coś poważnego narysować.

W DPaincie jest opcja Change BG -> FG oraz Swap BG <-> FG, która służy właśnie do zamiany kolorów.

Poza tym w DPaincie można zmienić kolory w palecie, a następnie wykonać Remap, który automatycznie dostosuje kolory obrazka do nowej palety.

Dodam, że jestem pod wrażeniem Twojej twórczości w Brilliance, jaką prezentujesz w dziale Prywatnym. Bardzo ładnie Ci wychodzi. Życzę Ci dalszych postępów, oraz znalezienia informacji, jakich szukasz. OK

Czy skorzystałeś z tej oferty kupna oryginalnego Brilliance, jaką Ci podlinkowałem?
[#18] Re: Brilliance

@Hexmage960, post #17

no właśnie to chyba nie to... Dokładnie, skoro już referujesz do priv, potrzebuję coś co mi szybko zamieni kolor na kafelku z np zielonego na brązowy ale bez ruszania tych kolorów w palecie.
aj tam aj tam, ja tylko staram sie żeby to jako tako wyglądało.
Nie skorzystałem, chwilowo używam softu ehrhm.... "zakupionego" w internecie. Ale powiem Ci że tak mi się to podoba że nabędę oryginał to na pewno.
[#19] Re: Brilliance

@softiron, post #16

hmmm
przyznam że zabiłeś mi ćwieka bo już chciałem napisać że robi się to przez SHIFT+F.
bo tak robi się to w Grafx2. Tak się przyzwyczaiłem do tej ważnej funkcji że założyłem że w Brillancie ta funkcja działa tak samo.
Sprawdziłem to przed chwilą i ... nie!, okazuje się że nie ma (chyba) w B tej funkcji - co mnie bardzo dziwi. Poszukam jeszcze.
[#20] Re: Brilliance

@retronav, post #19

ha! znalazłem :D
nie wiem jaki do tego jest skrót jeszcze ale w menu robisz to tak:
otwierasz panel Palette
ustawiasz sobie kolor który chcesz zmienic (na palecie)
wybierasz z prawej z pola REMAP funkcję SWAP
i wskazujesz na jaki kolor ma się zmienić (w palecie)
paleta zostaje nieruszona, kolory na obrazku się zmieniają :D :D :D
[#21] Re: Brilliance

@softiron, post #20

Jeśli wytniesz brusha przed tą operacją to będzie miał "oryginalne" kolory.
[#22] Re: Brilliance

@Norbert, post #21

a tys prowda. właśnie sprawdziłem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem